ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
SEP-2009

Relaxare la Complexul Militar Sinaia

Am sa incerc sa creionez cateva impresii despre un obiectiv semi-militarizat din Sinaia, unde am avut placerea sa fiu invitat de cateva ori de catre un foarte bun prieten de-al meu, militar de profesie, caruia acest complex ii este foarte familiar deoarece obisnuieste sa vina foarte des in weekend sau concediu.

@Dragos a scris cateva impresii despre restaurantul Complexului si a facut-o intr-un mod remarcabil, drept pentru care ii multumesc pentru « scoaterea la lumina » a acestei unitati turistice, foarte cunoscuta de multa lume, dar numai din auzite sau din povesti. Astfel, cu permisiunea voastra voi incerca sa va povestesc cateva lucruri din interiorul acestui Complex cu amendamentul explicit ca in anumite cazuri voi cenzura sau pur si simplu voi ascunde unele informatii care nu pot fi facute publice si care nu vor fi in asentimentul celor de la Relatii publice din cadrul MApN:)

In primul rand ma refer la poze, fotografiile sunt interzise si nu este nevoie de explicatii, voi incerca, asa cum ma pricep eu cel mai bine ca prin randurile mele sa elimin acest neajuns si sa va sintetizez exact atmosfera din interior, dincolo de acea bariera de care pomenea @Dragos. Este una dintre recomandarile primite din partea prietenului meu, pentru a nu-l pune intr-o situatie neplacuta.

Complexul este situat in apropiere de Furnica pe strada Cazarmii. Daca alegeti drumul catre Manastirea Sinaia, aveti in jur de 1 kilometru de parcurs, dupa Manastirea Sinaia va continuati drumul pe langa fostul hotel Intim, acum intr-o renovare totala (va deveni un nou Complex militar) iar prima straduta care urca accentuat pe dreapta este strada Cazarmii, veti gasi si un indicator (singurul din zona). Soseaua este destul de proasta, alcatuita din piatra cubica cu foarte multe gropi, de fapt multe pietre lipsa: (, dar foarte utile iarna, cand drumul este inghetat sau exista zapada. Una dintre explicatiile venite de la administratorii Complexului a fost ca acest drum s-a dorit sa ramana in acest stadiu deoarece iarna este o adevarata aventura sa ajungi in capatul strazii, la Complex. De acest lucru m-am convins si eu intr-o iarna, aveam un Logan, dar in fata mea era un BMW care ne-am dat la o parte din calea unui Trabant tantos. Adica eram dati la o parte caci nu mai puteam urca neavand lanturi. Cei din Trabant ne-au facut cu mana. : (

Centrul de Refacere a Capacitatii de Munca a Personalului Armatei pentru ca asa este denumit pompos acest Complex, asigura recreerea militarilor intorsi din teatrele de operatiuni sau pur si simplu intorsi din misiuni nationale sau internationale, dar si recreerea pensionarilor si a nepotilor, a prietenilor si prietenelor celor care au relatii si se pot inscrie mai mult sau mai putin oficial pe o lista de asteptare, aprobata de catre un sef. Anumiti pasi pot fi sariti daca ai gradele corespunzatoare si ai « trecere » pe langa cei care decid, iar de acest lucru m-am bucurat si eu fiind prieten cu cineva sus-pus care oricand obtine cazare acolo.

Complexul este recent refacut, modernizat capital, cu foarte multe dotari pentru pretul oferit la receptie pentru pat, este format din mai multe cladiri care adapostesc un numar apreciabil de camere (garsoniere si apartamente) cu doua, trei sau patru paturi. Daca corpul de cladiri din fata impunatorului restaurant seamana cu o cazarma bine ingrijita, cel din spatele complexului este un hotel de 4 nivele, in lateral si catre Castelul Peles descoperim alei care ne conduc catre adevarate vile destinate refacerii capacitatii de lupta pentru generalii care conduc lupta din Bucuresti si pentru familiile acestora.

De-a lungul timpului am fost cazat in majoritatea corpurilor, trebuie sa remarc ca an de an s-au adus numeroase imbunatatiri care ajuta foarte mult la gradul de confort si de relaxare.

Camerele foarte incapatoare, in majoritatea cazurilor recent renovate si modernizate, asigura confortul necesar pentru un sejur fara prea multe pretentii, sunt camere de 2, 3 sau 4 paturi, apartamente de cate 2 camere si un living destul de marisor. Am fost cazat in toate tipurile de camere, daca in urma cu ani buni, doar cei norocosi obtineau cate un fridgider sau televizor (multe dintre ele alb-negru) acum aceste obiecte indispensabile pentru confortul unei camere se gasesc in toate camerele, unele televizoare fiind foarte noi.

Paturile destul de confortabile, multe dintre ele noi, saltele relaxa noi, nu scartaie si nu au gauri pe mijloc, asa cum nimerisim in primul an cand am fost aici. Toata tamplaria a fost schimbata, daca inainte se simtea aerul rece de afara si nu de putine ori pana si stropii de ploaie care isi faceau loc pe langa geam, acum toate aceste camere sunt dotate cu ferestre temopan cu doua sisteme de deschidere si care asigura o etansare impecabila.

In foarte multe camere mocheta este noua si tine la „tavaleala” iar curatenia este acceptabila. Adica in fiecare zi se intra in camera, se goleste cosul, se aspira daca este cazul. Praful de pe pervaz se sterge cu coatele, asa ca nu este nevoie de o atentie suplimentara. Baia este foarte mare, puteau structura mai bine compartimentarea camerelor, adica puteau lasa o baie mai micuta marind camerele, adica in cele cu 4 paturi, locul nu este chiar foarte marisor, mai ales daca ai copii care zburda prin camera ca pe maidan. Cabina de dus noua si moderna, set chiuveta vas WC noi si de firma Romstal. Sapunuri din partea casei, jumatate de sul de hartie igienica (atat este norma pentru un wk), eventual doua baterii noi pentru telecomanda, in unele cazuri chiar telecomanda, intregesc confortul camerei. Dar mai faci mofturi?

Restaurantul complexului este unul impunator structurat pe doua nivele. La primul etaj se gaseste restaurantul propriu-zis, acolo unde cei aflati in tabara, dar si vizitatorii pot servi cele trei mese zilnice. Destul de maricel, ofera posibilitatea cat mai multor turisti sa comande in acelasi timp, din pacate din cauza logisticii si mai ales al personalului minim din tura, de cele mai multe ori la capacitate maxima astepti foarte mult pana esti servit.

Un mic dejun nu costa mai mult de 7-10 lei/portia in conditiile in care se serveste cremvusti, branza cu rosii, salam, sunca presata sau omleta cu branza si cabanos.

Masa de pranz este alcatuita in mare parte din preparate care se pot servi si seara. Cotlet de porc, snitele, ceafa, piept de pui, adica in orice moment gasesti aceste preparate alaturi de delicioasele ciorbe de vacuta, perisoare sau de burta.

Cu ani buni inainte, la cazare ti se ofereau bonuri valorice pentru cele trei mese zilnice. De foarte multe ori turistii nu ajungeau la timp la masa iar bonurile se pierdeau. Apoi s-a introdus varianta platii la restaurant, mult mai buna, nefiind obligat sa te prezinti la o anumita ora pentru servitul mesei.

Mai nou, in fiecare zi se concepe un meniu cu mancare gatita tochitura, fasole cu ciolan, sarmalute, chiftele cu sos, etc dar nu se face foarte mult si de multe ori daca te prezinti dupa ora 16. 00 nu mai gasesti decat gratare.

Bauturile de orice fel, inclusiv ceaiurile si cafelele se obtin de la barul restaurantului, la preturi mult mai joase decat chiar la alimentara.

Servirea este corecta, ireprosabila cu bon fiscal iar ciubucul este acceptat cu zambetul pe buze, de foarte multe ori am observat ca militarii nu prea lasa nimic cand achita nota de plata, mie mi-ar fi fost rusine ca la asemenea preturi sa nu las o mica atentie, macar pentru felul ireprosabil in care am fost servit. Ca desert in permanenta gaseam prajituri proaspete sau inghetata la preturi de producator.

Pentru o masa de pranz de 4 persoane (o puneam si pe cea mica la socoteala desi la final unul dintre cei mari ne transformam in tomberon), din cele 3 feluri de mancare o palinca de inceput doua beri si doua sucuri plateam in jur de 70-80 lei in functie de tipul salatei si de cantitatea de bauturi. Eu zic ca este un pret excelent.

Restaurantul de la etajul 2 este destinat exclusiv inchirierilor pentru diferite evenimente, dar si pentru delegatiile mai mult sau mai putin oficiale ale persoanelor cu rang inalt si foarte inalt.

La parter se gaseste barul Complexului, in general deschis pe timpul zilei pana seara tarziu, cand sunt meciuri sau alte evenimente nocturne la tv programul se prelungeste automat. De curand s-au achizitionat doua mese de biliard care fac deliciul tinerilor cazati in complex. Inchirierea lor costa cate 10 lei/ora si in permanenta sunt ocupate.

Langa restaurant descoperim o terasa de vara foarte frumoasa si bine intretinuta, cu o mica fantana arteziana, pitici, mese curate din lemn si umbrelute cuprinzatoare care nu te lasa prada soarelui cand bei berea rece sau servesti un mic preparat la gratarul terasei. Multe dupa-amieze am petrecut pe aceasta terasa, muzica in surdina, dar mai ales aerul curat facandu-te sa-ti doresti sa nu mai pleci de acolo.

Complexul dispune de doua parcari, una mai mica amplasata in spatele unui corp de cladire, foarte aproape de restaurant, cea de a doua mult mai mare, amenajata pe drumul care duce catre vilele sefilor din Armata. Pe timpul weekend-urilor cand parcarea de la « suprafata » este sufocata, turistii sunt redirectionati catre parcarea din « vale » acolo unde pretutindeni intalnim afise cu interdictia de a circula dupa lasarea intunericului din cauza ursilor.

Dintre modalitatile de distractie care merita enumerate trebuie sa amintesc in primul rand terenul de tenis si cel de fotbal, gratuite si cu o programare prealabila, o modalitate excelenta si foarte solicitata de cei care sunt cazati in complex.

In apropierea terenului de fotbal intalnim un parculet de distractie pentru copiii mici

cu leagane, tobogane, balansoare, cateva bancute proaspat vopsite pentru parintii supraveghetori. In apropierea parculetului se gaseste si un foisor unde se pot relaxa persoanele care iubesc natura, acest parculet aflandu-se intr-un superb parc plin cu brazi inalti si aranjamente florale. Pretutindeni intalnim indicatoare care ne avertizeaza prezenta ursilor dupa anumite ore inaintate, practic suntem intr-o mica padure strabatuta de o poteca cu piatra cubica pana in apropierea Castelului Peles care se afla dincolo de paraul care separa domeniile.

Personal apreciez deschiderea sefilor din MApN pentru hotararea luata de a permite accesul in interiorul complexului si altor turisti care nu fac parte din sistem, conditia de baza in ceea ce priveste cazarea, fiind ca cel pe numele caruia se face rezervarea sa fie cadru MApN. In ceea ce priveste masa am inteles ca intrarea este libera, in functie de solicitarile din acea zi.

Pretul camerelor este in functie de pat, pretul unuia fiind in jur de 26 de lei. De aici vedeti cat costa o camera de doua sau patru paturi. Apartamentul este in jur de 130 de lei, dar aici pe langa cele doua televizoare gasiti in dulapiorul din baie halate si papuci de unica folosinta.

Deci in concluzie, daca aveti in familie un cadru militar sau un prieten care are posibilitatea sa obtina o camera pentru cateva zile, nu dati inapoi, se merita din plin, privit prin prisma pretului mic, cat mai ales pentru relaxare si buna dispozitie.

Vacante placute oriunde va veti afla!

Trimis de pepsi70ro in 01.06.10 13:42:50

VIZUALIZĂRI: 42653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in Complexul Militar

[01.06.10 13:44:49]

Se intelege probabil la capitolul "Mare si plaje" am notat satisfactia generata de munte

Sanziana
[01.06.10 13:55:40]

Pai cu pilele tale si la preturile astea eu propun urmatoarea intalnire AFA aici ce zici, te ocupi?

Cat despre conditiile de cazare ce intelegi mai exact prin "tavaleala"? nu de alta da mintea uneori mai zboara si prin maracini si s-or duce unii cu tot felul de asteptari

Un vot pentru un review detaliat , cu substraturi.

[01.06.10 14:02:41]

eu as asocia cumva partea de restaurare a complexului (cea care acum ne e accesibila si noua, astia mai pamanteni) cu ceea ce era mai demult la cabane (din punctul de vedere al mancarii si preturilor) cu o popota de subofiteri si/sau ofiteri de rang inferior (asta pe partea de "logistica" si arhitectura) si cu un restaurant de cartier de pe vremea lui conu' Iancu (cand 'baietii' erau mereu veseli si se miscau bine, amabili cu orice client).

nu stiu de ce, dar intrand acolo, am avut eu asa... o presimtire, ca pe-acolo ai fost tu asta primavara cand te dadeai "ascuns" la cazare...

valimi
[01.06.10 14:04:27]

pepsi, poti posta si fotografii, sau era interzis sa fotografiezi, ca doar e zona militara, nu?

[01.06.10 14:04:34]

pepsi, super locatia; dar trebuie mentionat faptul ca puteai foarte lesne sa postezi foto, aici fotografiatul nu e interzis, pentru ca pot merge si membri de familie ai unui cadru militar. Mai mult, nu exista obiective strategice, arme sau alte alea care sa trezeasca interesul agenturilor straine: -))

Astfel de locuri de relaxare exista si la Ef Sud la Complexul Flamingo, pentru cadre din Ministerul Justitiei, si la Ardeluta sau Baltatesti, in jud. Neamt, pentru cadre ale M. Ap. N. Le-am mentionat doar pe cele vizitate de mine.

magdalena
[01.06.10 14:05:24]

Si daca nu avem cadru militar ramanem cu buza umflata??

Si apropo de restaurant, ne cere vreo legitimatie la intrare?

[01.06.10 14:09:04]

@sbacau

nimic mai fals!!! sunt ditamai semnele cu fotografiatul interzis; iar mie mi s-a spus in mod explicit (venisem cu aparatul foto in mana, dupa ce facusem zeci de poze pe drum) - vezi review-ul meu despre Sinaia.

@magdalena > iti cere un act de identitate la receptie (langa poarta) ; vezi si impresiile mele de la unitatile de alimentatie publica din sinaia.

Sanziana
[01.06.10 14:11:08]

@magdalena, daca nu ai cadru militar dam anunt la mica publicitate: tot gasim ceva un bunic pensionat sau o matusa Tamara care sa ne insoteasca in vacante ,o sa dam startul unui alt fel de turism

[01.06.10 14:15:15]

dragos, nu te supara... eu stiu ca in celelalte zone unde am fost, mentionate in rw anterior, nu era deloc interzis, desi erau vreo 2 semne de acest fel... nu vroiam sa contrazic fara motiv; am inteles, deci aici nu fac poze, ... : -)) Dar vehement mai esti omule!

[01.06.10 14:23:06]

sbacau, zau ca nu ma supar! vehement? poate, atunci cand incerc sa nu ajunga informatii eronate catre cititorii nostri. pentru binele tutulor.

si... da, poate ca si aici unii fac poze. ca n-o sa vina un plutonier major de intendenta s-o traga pe D-na General Epsiloneanu de maneca sa nu mai faca poze copilasilor pe terenu' de sport sau mai stiu eu... ideea este ca pentru noi, muritorii de rand, o astfel de tentativa ar putea intra la categoria "sport extrem" si "taxata" ca atare.

[01.06.10 14:34:01]

Din pacate fotografiatul este interzis. Acest lucru este impus categoric atat prin rugamintile personalului cat mai ales prin indicatoare foarte vizibile. Binenteles ca poti risca sa faci poze, dar consecintele nu pot fi placute pentru cel care a inchiriat camera. Dar daca cauti pe net, cred ca gasesti si poze.

@Sanzi referitor la acel amanunt "tavaleala" care mie mi-a scapat ca dublu inteles, o las asa cum a picat sa inteleaga fiecare ce vrea...

@Dragos, pe undeva ai mirosit bine, n-aveam accept si am stat in bancuta mea cuminte.

@magdalena, trebuie sa ai o carte de identitate la intrarea in Complex, daca vrei sa ajungi la restaurant. In rest nu-ti trebuie decat bani si pofta de mancare.

[01.06.10 14:36:54]

atunci da, ai dreptate... eu lucrind in "aparat" (sau taica-miu, in functie de locatia respectiva), nu ne intreba nimeni de ce facem poze, unu la altul sau aiurea. Cert e ca nu exista obiective de interes in zona; poate doar sa nu vada "dusmanul" cum se relaxeaza militaurii romani! : -))

biancuta
[01.06.10 14:47:35]

Daca voi avea ocazia, cu siguranta nu voi refuza. O descriere foarte ampla, cu foarte multe detalii. Felicitari!

mariana.olaru
[01.06.10 15:13:51]

Pepsi, mulţumim pentru invitaţia şi chiar pentru ocazia de a ne relaxa într-un loc cu acces îngrădit, după cum am înţeles, pentru că dacă imaginaţia nu ne-ar fi fost aprinsă de descrierea ta, n-am fi fost, mulţi dintre noi, niciodată în postura (fie şi virtuală) de a fi oaspeţii unei locaţii atât de exclusiviste!

Probabil ai deschis un nou capitol al review-urilor de pe acest site şi nu-mi rămâne decât sa aştept cu nerăbdare publicarea mâîne-poimâine sau cândva, a unor impresii inedite de pe submarinul militar "x", de la baza ce cercetări polare de la Polul Sud, sau, de ce nu, din "biroul oval". Te rog să nu iei exagerarea mea drept o zeflemea, eu chiar vorbesc serios! Mi-ar plăcea enorm să călătoresc cu imaginaţia creionată eventual de lectura unui review, acolo unde ştiu că nu voi ajunge niciodată!

Cu toată preţuirea, ai încă un vot şi din partea mea!

[01.06.10 15:41:43]

@mariana. olaru mi-ar pare rau sa percep ecoul tau ca o mistocareala ieftina si gratuita.

Asa cum eu AmFostAcolo, asa cum multi multi altii au luat contact cu acest Complex fie doar la restaurant sau plimbandu-se prin parcurile sale, asa poti si tu, oricand sa te plimbi in interior, sa servesti o excelenta masa sau sa bei o cafea sau un suc rece pe terasa, doar cu cartea de identitate. Nimic mai mult, si probabil n-o sa ti se mai para exclusivist.

Si chiar te invit sa te convingi singura!

zangela69
[01.06.10 16:33:40]

si eu am fost acolo, si nu este deloc exclusivist. din contra, era la intrare o persoana din sistem ne-am salutat si am intrat fara sa ne ceara nici o carte de identitate. servirea la restaurant este intr-adevar ireprosabila, mancarea foarte foarte buna, ieftina , restaurant curat, un singur inconvenient: cam aglomerat, am stat ceva pana am prins o masa.

in general, in tot ceea ce inseamna sisteme se mananca bine si ieftin. si nu -ti cere nimeni legitimatia de serviciu la masa. Pot sa dezvalui ca vara trecuta am avut cazare in jupiter, si toate dar absolut toate mesele le-am servit la autoservirea hotelului armatei din cap aurora, unde chiar daca faceam o coada putin mai maricica, mancam pe saturate cu o importanta economie la buget.

vtudor58
[02.06.10 15:57:06]

o sa incerc si eu cu o legitimatie de M.I. ce crezi merge?

un vot si de la mine...felicitari!

[02.06.10 15:58:33]

Daca ai legitimatie MI n-ai probleme, acolo servesc masa si cei de la MI, politisti, jandarmi, etc

Iar la cazare doar daca au locuri disponibile, dar este riscant fara sa ai o rezervare.

banal
[17.06.10 20:43:52]

sal, pentru pepsi cei din sistem mai micuti nu vor vedea niciodata Sinaia sau Predealul sau Cap Aurora acolo unde ai avut tu ocazia sa le vezi. Si stiu ce spun. Am tot respectul ptr. tine dar noi ceilalti CARE NU PUTEM, ajungem tot la Izvorul rece la intrare in Sinaia. De ce? poate ca locurile sunt ocupate... de altii.

[17.06.10 21:00:46]

@banal, poţi te rog să nuanţezi ecoul tău de mai sus? Nu de alta, dar tare e interpretabil; poate fi luat atât ca atare, dar şi perceput că ar fi scris cu o tentă maliţioasă... Şi n-am vrea să dăm naştere la suspiciuni, aici între colegi şi prieteni, nu?

Mulţumesc,

[17.06.10 21:41:20]

@banal, imi pare rau daca crezi acest lucru, total gresit si lipsit de obiectivitate. Tocmai pentru ca am fost acolo am putut lua contact cu persoanele care au fost cazate. Nici nu-ti inchipui cati turisti sunt cazati care n-au nici o treaba cu armata sau care au functii foarte mici. Acolo este loc pentru toata lumea, asa cum a fost si pentru mine, prieten al unui cadru MApN.

Apropo, am stat si eu doua zile la Izvorul Rece si nu mi s-a parut prea rau acolo, chiar mi-a placut.

banal
[18.06.10 06:39:07]

Imi cer scuze daca cineva s-a simtit jignit dar eu raman la parerea mea . Nu vreau sa ma cert , nu vreau sa jignesc, citesc cu placere tot ce scrieti , va iubesc dar inca odata va zic ca am incercat la cele 3 locatii de mai multe ori si nu au fost locuri . Apropo am 15 ani de catanie .

[18.06.10 07:14:03]

Scrie-mi pe privat si poate rezolvam ceva.

raduu1972
[07.07.10 22:41:49]

super tare nu credeam ca se va gasi cineva sa scrie despre aceasta locatie frumoasa dar cu un circuit oarecum inchis(partial)am servit masa acolo de cateva ori ,da pot spune ca este o locatie buna cu preturi asisderea

[23.07.10 13:16:14]

Ma bag si eu in discutie pentru ca stiu despre ce este vorba. Am stat acolo in urma cu 4-5 ani in luna februarie pentru ca n-am avut alta varianta. Am citit review-ul dar si ecourile si vorba jidanului : ,, si tu ai dreptate...!"

Pentru @pepsi70ro- cred ca de data asta ai pus cam mult ,,polei pe tinichea''. Complexul nu este mai mult de nivel 2 stele iar pretul este corespunzator conditiilor . Deci la pretul platit ... asta e!

Mancarea nu e chiar asa de ieftina . Pretul este si in functie de dimensiunea portiilor . Daca erati atenti ati fi vazut ca portia de friptura nu este decat 100 g carne cand la un restautant obisnuit portia incepe cu 200 g. Deci platesti putin pentru ca mananci putin.

Pentru @banal : Da , ai dreptate. Eu inteleg perfect ce spui. De multe ori locurile sunt ocupate de persoane care se ,,descurca'' desi acest complex ar trebui sa fie folosit in primul rand de familiile militarilor si numai in conditii exceptionale , de prietenii militarilor. Daca ar fi dupa mine as schimba si ordinea gradelor adica as da prioritate gradelor inferioare care au salariile cele mai mici.

Personal nu am fost incantata de cazare si ca urmare n-am repetat incercarea. In ceea ce priveste mancarea ... nu m-a dat pe spate nici macar ca pret. Ca sa nu mai spun ca asteptai foarte mult pana sa vina comanda . Pe moment iti potolei foamea dar foarte repede trebuia sa te asezi din nou la masa pentru ca nu prea tinea.... !

amalyca
[23.07.10 17:26:16]

in concluzie, se poate manca si caza numai cu pile, sau este si pentru profani?

[23.07.10 17:38:58]

@luminitab, atunci 4-5 ani cand ai fost cazata conditiile erau sub 2 stele, intr-adevar, de doi sau trei ani complexul este in renovare si conditiile de multe ori depasesc 3 stele, crede-ma.

Cine a fost de curand cazat imi poate da dreptate.

In ceea ce priveste mancarea, preparatele sunt destul de mari si numai in ceea ce priveste pestele gramajul se i-a in consideratie.

Ma rog, acum depinde de fiecare ce intelege prin portie mare, vad ca aici, pe site, de multe ori gradul de satisfactie al unui hotel este direct proportional cu mancarea oferita, pentru mine acest amanunt este nesemnificativ.

@amalyca, nu prea inteleg intrebarea ta, daca citesti cu atentie atat rw cat mai ales ecourile vei putea raspunde singura.

Multumesc pentru atentie si wk placut va doresc!

[04.08.10 13:19:46]

Weekendul trecut am servit masa aici si pot spune ca s-au produs cateva schimbari in ceea ce priveste servitul mesei.

Acum se face o delimitare clara intre personalul MApN si ceilalti turisti care doar doresc sa serveasca masa si care nu fac parte din sistemul militar.

Daca esti cadru militar ti se da un cartonas care se pune pe masa iar ospatarul stie ca nota de plata trebuie sa fie conforma cu meniul, daca nu faci parte din sistem se plateste o taxa suplimentara de 15% din valoarea consumatiei numita "regie" conform unei Ordonante nu stiu cat recent introdusa.

Sambata cand am fost acolo erau o multime de masini la intrare ai caror proprietari nu erau cazati acolo dar serveau masa, deci oricine se poate duce sa serveasca acolo fara probleme.

Au asfaltat drumul cu piatra cubica pana la intrarea in Complex, deci acum se poate merge fara probleme.

[04.08.10 21:28:57]

@webmaster, daca se poate atasa urmatorul filmulet care reda cateva imagini din gradina Complexului, singurul loc unde se permite filmatul.

http: //www. trilulilu. ro/pepsi70ro/a8fa171405e215

Am pus si o fotografie recenta cu drumul asfaltat.

Multumesc.

[04.08.10 21:47:25]

Am atasat videoclipul propus.

[04.08.10 23:35:02]

A apărut şi poza, enjoy.

aishor
[09.08.10 19:04:18]

Interesante impresiile si ecourile voastre! Ma macina nitel invidia, ca sa zic asa! Eu lucrez in armata de circa 17 ani, dar n-am beneficiat de acest privilegiu, de a fi cazata aici, niciodata! Recunosc, am ajuns pana la Cap Aurora (atat!) la hotel Rubin - cel mai slab dintre cele trei, apartinand armatei (Coral, Agat si Rubin), dar n-am fost deloc entuziasmata de conditiile de acolo...N-are sens sa scriu aici despre asta, as depasi topicul...

ariploiesti
[30.08.10 10:41:18]

eu sunt aproape de 20 ani in armata si nu am reusit sa iau cazare decat o data.

locurile sunt pe pile si relatii si nu ptr militari.

[30.08.10 13:58:43]

locurile sunt pe pile si relatii si nu ptr militari

Te inseli, imi pare rau sa-ti spun acest lucru, insa la Sinaia se ajunge foarte usor daca la inceput de an urmezi filiera militara prin modalitatile specifice pentru achizitionarea unui sejur la acest Complex.

Succes!

[01.09.10 12:45:41]

Nu vreau sa fiu malitioasa dar @pepsi70ro, tu ai incercat vreodata sa urmezi filiera pe care ai propus-o sau vorbesti ,,din carti"?

Eu pot sa-ti spun din experienta de sotie de militar (de peste 27 ani) ca poti sa astepti mult si bine pe ,,filiera" ca daca nu ai propria ,,filiera" n-ai sa ajungi in veci in aceste ,,locuri de relaxare pentru personalul din armata". Astept un raspuns.

[01.09.10 12:59:25]

Imi pare rau pentru sotul tau care dupa 27 de ani de armata inca nu se descurca ca sa obtina cazare pentru un sejur de zece zile, cat dureaza seria.

Eu nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba si nici nu-mi place sa ascult povesti de adormit copii. O zi buna.

[01.09.10 13:14:23]

Eu nu am spus ca personal nu am reusit sa-mi rezolv problema. Am spus ca daca astepti pe ,,filiera'' astepti mult si bine! Cand aveam copii la scoala ,,filiera'' te repartiza exact dupa ce incepeau cursurile, niciodata in vacanta copiilor si niciodata in we. Acesta e motivul pentru care nu am ,,beneficiat" de astfel de cazare. Dar in urma cu ceva ani, cand copii erau studenti, intr-o iarna am ajuns acolo fara nici-o filiera, numai cu legitimatia sotului. Am facut aceasta discutie doar din dorinta de a nu crea celor din armata impresia ca ,,filiera'' despre care vorbeai este culmea corectitudinii.

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare:

Citindu-ti rew de-a lungul timpului, mi-ai creat impresia unei persoane corecte si obiective. Din acest motiv n-am sa-ti iau in considerarea unda de ironie care ,,emana'' din raspunsul tau. Si eu iti doresc o zi buna!

[01.09.10 13:24:32]

Initial am vrut sa-ti trimit un mesaj privat. M-am razgandit pentru ca sunt convins exista multe persoane care isi pun aceeasi intrebare.

Da, am urmat acea filiera de doua ori in doi ani consecutivi.

Am facut raport, a fost aprobat, a fost trimis la Bucuresti care pune ultimul parafa si am obtinut cate o vacanta de zece zile. Era mai demult cand inca masa se servea cu bonuri valorice iar cazarea era mai nimic.

Acum sunt pe o nava comerciala, dar mai am destui prieteni de care ma lipesc si eu. Multumita?

[01.09.10 13:28:40]

Foarte multumita! Si mai multumita pentru faptul ca nu mi-ai inselat asteptarile!!! Ramanem prieteni!

Chi.Cristina*
[10.10.10 00:38:58]

Este o zona extraordinara. Am fost de cateva ori la Tabara militara. O servire impecabila si o mancare mai buna ca la mama acasa. Am si eu o rugaminte daca se poate as dorii si eu un nr de telefon pentru o rezervare... Va multumesc anticipat.

[10.10.10 10:17:51]

@Chi. Cristina, daca faceti parte din sistem este usor de aflat numarul de telefon. Complexul fiind o totusi o unitate militara, numarul de telefon este restrictionat pentru cei din afara sistemului, sau asa cred. Oricum daca ajungeti acolo la restaurant, puteti intreba la receptie de numarul de telefon si probabil vi se va da.

Duminica placuta si succes!

Chi.Cristina*
[10.10.10 16:01:03]

Multumesc mult de informatia oferita. Din pacata in urmatoara perioada nu pot ajunge, Va doresc si dumneavoastra o duminica placuta!

alynutza
[13.01.13 20:06:29]

Tare mult mi-as fi dorit sa gasesc niste postari mai recente pe site despre aceasta locatie pt ca maine trebuie sa merg acolo si nu stiu exact la ce sa ma astept, care-s conditiile actuale de cazare si masa, ca sa stiu daca sa-mi iau si fetita de 2 ani in concediu sau nu... sper sa fie ok

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.01.13 20:45:10]

@alynutza: Nici eu nu am mai fost de cativa ani dar mergeam foarte des cand baiatul meu era mic. Cu ani in urma conditiile de cazare nu erau grozave-camere mari, destul de curate dar totul vechi-dar stiu sigur ca acest complex a trecut printr-o renovare relativ recenta.

De mancat se mananca bine si inca destul de ieftin. Personalul este foarte politicos, se asteapta ceva pana se aduce mancarea daca este aglomerat. Se poarta foarte frumos cu copiii, baiatul meu isi aminteste cu drag de vacantele petrecute acolo.

Nu trece anul fara sa mergem cel putin o data la Sinaia-am fost si in decembrie, de Sf. Andrei- dar acum ne cazam la Montana pentru ca baiatul meu a crescut si isi doreste in vacanta piscina si sala de fitness. Dar tot mai ajungem sus, la restaurant, macar pentru un pranz...

Pozitia este foarte buna, este liniste deplina, se ajunge foarte repede la Peles-intrarea dinspre Economat si Pelisor si la Manastirea Sinaia!

Din punctul meu de vedere puteti lua fara grija copilasul in vacanta! Concediu placut!

alynutza
[13.01.13 21:10:59]

@Floria: Sotul meu, dupa venirea din Afghanistan "trebuie" sa mearga acolo pt recuperare. Sper sa fie ok, daca nu fug acasa dupa o zi- doua. Saptamana viitoare postez impresiile pe site.

piticutz82
[07.03.13 15:38:44]

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
aishor, alynutza, amalyca, ariploiesti, banal, biancuta, Chi.Cristina*, Floria, magdalena, piticutz82, raduu1972, sbacau, valimi, vtudor58, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂComplexul Militar Sinaia:

• pagină generată în 0.11844205856323 sec