ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2018
DIN: Cluj- Napoca
ÎNSCRIS: 07.08.09
SEP-2017

Vacanta in Sri Lanka

Dupa ce am fost de 2 in Thailanda, o data in Maldive, m-am gandit ca ar fi interant sa vizitam aceasta insula speciala, tara ceaiului si nu numai.

Drumul a fost destul de simplu, daca ne gandim cat de departe este de Romania, am avut noroc sa zburam cu o singura escala! Cu Turkish Airlines avand cursa directa Cluj-Istambul, acolo am schimbat avionul si cu o escala in Male (Maldive), am ajuns in Colombo... distanta intre aeroport si hotelul nostru din Hikkaduwa (partea de sud-west a insului) nu era foarte mare, dar drumurile nu sunt grozave, portiunea de autostrada cam scurta... si ploua torrential!

A doua zi? soare, Oceanul Indian caldut. Avantajele perioadei al; ese de noi: era extrasezon, era liniste, se ocupau frumos de noi. Ne-am obisnuit sa nu ne agitam, daca porneste ploaia, se poate opri chiar si dupa 5 minute. Am vazut femei care dupa ce s-a oprit ploaia nici nu si le-au inchis umbrelele, deoarece le foloseau ca umbrela de soare in continuare!

Aici in Hikkaduwa sau aproape de el ai ce vedea: scoala de surfing (sunt valuri faine), faimosii pescari care stau cocotati pe niste " picioroange" infipte in nisip, Parcul Yala unde se zice ca sunt cei mai multi leoparzi (nu am avut norocul sa zarim nici unul), se poate face Whale Watching cu vaporase, aici am avut noroc! am vazut o balena albastra mare, ne-a facut semn cu inotatoarea dorsala!

Am fost la plantatie de ceaiuri, la fabrica unde se usuca si ambaleaza, am fost la gradini ayurvedice pline de plante medicinale, la un centru unde eclozeaza specii periclitate de broaste testoase, am fost in orasul Kandy, al doilea oras mare dupa capitala care se mandreste cu una din cele mai frumoase gradini botanice din lume.

Aici am fost sa vizitam si Templul Dintelui pe malul lacului Kandy unde se zice ca ar fi dintele lui Budha, cea mai venerate relicva religioasa din Sri Lanka.

Intentionam sa stau mai mult in ocean cu pipa si tubul, practicand snorkelling-ul, dar cvoralii sunt intr-o stare deplorabila de dupa tsunami-ul din 2004, plus sunt valuri mari si vizibilitatea nu este f. buna. Peste tot se vad urmele tsunami-ului, acolo, unde a fost lovita insula sunt multe case parasite, in ruina.

Avand demipensiune la hotel, eram liberi sa incercam mancarea traditionala, mi-a placut foarte mult "roti", o placinta subtire ca hartia umpluta cu ce doresti, inpaturata si lasata cateva clipe pe plita incinsa pe toate partile. Un roti cu o bere era sufficient pentru pranz. Am mancat si peste bineinteles. Cand faci comanda, trebuie sa spui:" not hot, please", altfel pun chili cam mult...

Am vizitat vestita fabrica de masti din Ambalangoda, toate excursiile la distante mici le-am facut cu tuk-tuk-ul, din prima zi am cunoscut un barbat dragut care s-a oferit sa ne duca si sa ne si explice cele vazute, el de fapt avea o mica afacere, organizator de excursii pt. 2 personae, erau zile cand am facut chiar 80 km cu el! Era interesant sa vezi cum merg dimineata la scoala copii in uniforme dragute (mostenire de la englezi), baietii in mod obligatoriu cu pantofi negri si cravata, fetele cu pantofi si sosete albe. Intr-o dimineata am vazut 2 profesoare cu o clasa de fete adunind deseurile lasate de turisti de pe plaja...

In concluzie, am ramas cu amintiri foarte frumoase, de atunci am mai facut o croaziera pe Mediterana de Vest, dar amintirile mele din aceasta insula frumoasa nu se vor sterge niciodata

Trimis de kati in 30.12.18 19:00:52
Validat / Publicat: 30.12.18 22:59:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 1519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 ultima seara...

[30.12.18 22:50:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sri Lanka, #CĂLĂTORII SRI LANKA - SRI LANKA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Hikkaduwa: hotel Coral Sands, Sri Lanka

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

de atunci am mai facut o croaziera pe Mediterana de Vest

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sri Lanka: