ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2018
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
DEC-2018

E iarnă? hai la băi! La Băile Felix...

Așa mi-am zis când am văzut că se apropie deja Revelionul și eu mai am încă juma' de concediu de luat.

Am avut de ales din câteva oferte ale unei agenții - ne-am oprit la Lotus Therm SPA care ni s-a părut cel mai bun dintre cele pe care le primisem să le studiez.

Colaborarea cu agenția - super OK (chit că au uitat să ne spună că la decazare vom avea de achitat separat o taxă de stațiune).

Drumul... ehei - aici a fost altă poveste. La dus a mai fost cum a fost, că am plecat sâmbătă dis de dimineață din București și nu mi-a venit să cred că am ajuns pe A1 în mai puțin de juma' de oră! Pe urmă am mers prin Sebeș / Alba Iulia / Turda / Cluj pentru că erau mai multe drumuri rapide (mă rog, unii le spun „autostrăzi”).

La întoarcere am plecat din hotel pe la 11 și am mers pe același drum, doar că la Sebeș am făcut dreapta și am poposit peste noapte la Hunedoara. Mult mai greu, în special din cauza vremii nefavorabile și a bizonilor care cred că mașinile lor nu pot derapa și efectiv „ți se urcă în spate”...

Să revenim: am ajuns la hotel pe la ora 18, formalitățile de cazare au fost foarte rapide, un bell-boy ne-a ajutat cu bagajele până în cameră.

Odată intrați aici, am despachetat repede, ne-am echipat în costume de baie și am mers să ne programăm la proceduri, apoi la piscine.

Pachetul cumpărat de mine cuprindea o procedură pe zi de fiecare și acces nelimitat la Felixarium - complexul lor SPA, plus demipensiune (MD + cină).

Încerc să le iau pe rând:

Camera

Nu foarte mare, dar suficientă cât să nu faci vânătăi la picioare lovindu-te de mobile. Mobilă care consta într-un pat mare matrimonial cu o saltea confortabilă, perne, pernuțe, pilotă... totul curat și aranjat frumos. Mai erau o măsuță și două fotolii la fereastră, un scaun la „biroul” de sub TV (mare, cu ecran plat, dar cu toate meniurile blocate - „hotel style”). Desigur, totul completat de un minibar și de un șifonier (ce includea un seif) foarte încăpător. Am avut în dotare două halate de baie și papuci de casă (înlocuite la 4 zile).

Pe holișorul de la intrare - un suport pentru valize și un cuier.

Iluminarea, deși relativ puternică, era proiectată să fie doar difuză.

Internet era disponibil și pe cablu, și wifi.

Lenjeria se schimbă la fiecare două zile. Sincer, mi se pare exagerat, dar mna...

Baia

Nici asta nu era extrem de mare, dar în schimb avea de toate: un set de „consumabile”, cabină de duș bine etanșată, feon, WC, calorifer-uscător pentru halate, prosoape (câte 3 de fiecare) și costumele de baie.

Totul se completa zilnic, prosoapele se schimbau și ele.

Părți comune, Recepție

Totul mereu curat perfect, strălucind la propriu.

Personalul foarte amabil, mereu zâmbitori, mereu salutând pe toată lumea, mereu la dispoziție.

Holul de tranzit către „Nelumbo” (partea unde se fac tratamentele), Funlandia (zona de jocuri) și vreo două săli de conferințe este și acesta foarte curat, luminos, și mai ales bine încălzit. Din el se poate vedea interiorul aquaparcului Felixarium.

Scările, lifturile (cam puține - doar 2! în opinia mea), de asemenea foarte curate.

Peste tot erau afișate programele ce urmau să se desfășoare (cu dată, oră și loc).

Un amănunt interesant - peste tot aveau uși anti-incendiu cum doar în Anglia am mai întâlnit - menite să separe zonele unde în caz de ghinion ar fi izbucnit un foc de restul clădirii, astfel încât acesta să nu se poată răspândi.

Restaurantul principal

Foarte mare, aranjat frumos, cu personal amabil și mereu gata să ajute.

Mâncarea se servea în regim de bufet suedez și nu mă pot plânge că în vreuna din zile nu am avut ce mânca, dimpotrivă! Atât la micul dejun, cât și la cină erau destule feluri de mâncare, produse proaspete, fructe, salate... chiar și de post (semnalate corespunzător) pentru cei mai credincioși. De asemenea, era mereu un colț cu produse tradiționale (gen „pomana porcului”).

Seara, de câteva ori, am avut și program de muzică live. Cam prea tare, după părerea mea, pentru un restaurant unde nu era organizată vreo petrecere, ci lumea venea doar la masă...

Salonul Onix

Folosit ca sală de mese „de back-up”, pentru vreo două seri când au avut cazat un grup mare al unei firme care a ocupat sala de mese principală.

Ceva mai mic, dar tot bine organizat în ciuda faptului că nu asta e destinația sa de bază.

Felixarium

Centrul SPA, cu câteva bazine cu apă caldă până pe la 40 grade Celsius chiar. Majoritatea însă au apa doar caldă, suportabilă. Câteva jacuzzi, două tobogane (cu program), bazin exterior cu acces din interior, saune, masaj, acvariu cu pești ciupitori de bătături...

Există și un bar (Cascada bar) și un fel de bufet (Tiki lounge) de unde se pot cumpăra băuturi și ceva de mâncare.

Mai e nevoie să spun că totul e foarte curat? Se primesc prosoape pentru accesul la SPA în schimbul unor cartonașe primite la cazare. Verzi, destul de mari și pufoase. ;)

Nelumbo

Centrul de tratamente medicale. Să nu uit: e foarte curat!!! Dotat cu aparatură modernă, cu oameni care o deservesc bine pregătiți. Și, desigur - extrem de amabili!

Eu am ales în fiecare zi o baie de relaxare cu săruri. Soața s-a mai alintat și cu alte chestii, dar mie alea mi s-au părut cam de fete (peeling, masaj cu miere etc.)

Persoanl, am fost chiar încântat.

Funlandia

Zona de jocuri (dar nu numai - au și o cameră de relaxare!) - doatată cu de toate: table (gratis), biliard, air-hockey, fotbal de masă, ping-pong (10 lei /oră). Toate în stare foarte bună.

E și o cameră pentru pitici (cu o animatoare inclusă).

Barul de la parter

Un bar hai să spunem normal, doar că e dotat și cu o pianină unde în unele seri cântă cineva și se transformă în piano-bar. Barmanul - un simpatic. Și îndemânatic pe deasupra.

Și, la urmă dar nu în ultimul rând,

Parcarea

Enormă, dar comună cu cea destinată și aquaparc-ului. În week-end (și probabil vara) devine cam aglomerată. Are totuși intrare separată.

Sper că n-am uitat nimic...

Vacanțe frumoase vă doresc, oriunde vor fi ele!

Trimis de Dragoș_MD in 21.12.18 17:06:22
Validat / Publicat: 21.12.18 18:53:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 5432 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Lotus Therm Hotel - camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 93.00 EUR pe cameră

ungureanica
    [21.12.18 19:20:22]

Frumos. Am fost anul trecut prin Felix dar ni s-a părut cam scumpă locația asta și chiar și intrarea la ștrand. Crăciun fericit!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [21.12.18 20:56:45]

@ungureanica: Crăciun fericit tuturor cititorilor!

Știi cum se spune: scump, da' face. Chiar ne gândeam dacă să mai prelungim o zi, poate scăpăm de codurile colorate de pe drumuri...

Până la urmă am mers la noroc. Prima zi (Oradea - Hunedoara, prin Turda, Sebeș) a mai fost cum a fost; a doua... nașpa rău (HD, SB, tentativă de V. Oltului, dar fiind blocată până în VL, am întors și am venit prin BV, V. Ph.)

Sache
    [20.11.19 19:44:33]

@Dragos: multumesc, Dragos! pe noi ne-ai convins. am ales acest hotel pentru februarie 2020. sper sa vin cu noutati bune! seara faina!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [20.11.19 22:28:48]

@Sache: mă bucur și sper să vă placă măcar cât mi-a plăcut mie.

Asta nu înseamnă că nu poți găsi și chestii ce pot fi înbunătățite, dar nu merită să îți strici vacanța din cauza lor. Dacă e musai, poți apela la recepție și te vor ajuta.

Da' văd că mă cam "urmărești"... Și la Siviri, și aici...

Sache
    [21.11.19 05:57:00]

@Dragos: pai daca scrieti bine si la obiect

Sache, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂLotus Therm Hotel [Băile Felix]: