ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
DEC-2018

El Pato - un rățoi care doar măcăne

În urmă cu câțiva ani am mai fost la restaurantul din Str. Dionisie Lupu, nr. 48. Pe atunci se numea Chez Marie Icoanei sau cam așa ceva. Nu am de gând să vă povestesc experiența mea de atunci. Nici nu cred că mai rețin prea multe amănunte.

Aflând că de vreo doi ani restaurantul s-a înnoit, a căpătat și un nume nou - El Pato, adică rățoiul - și și-a îmbogățit lista de preparate cu unele rafinate, din carne de rață (de aici și noul nume), având și niște treburi prin zonă, ne-am zis că a sosit momentul să vedem și noi fața cea nouă a restaurantului.

Pentru că site-ul localului lăuda meniul de prânz "gustos și diferit" în fiecare zi de Luni până Vineri între orele 11.30 - 15.30, pentru că treburile noastre ne aduceau în apropiere chiar în acel interval de timp, ne-am zis că n-ar fi rău să încercăm meniul zilei. Pentru ceva mai sofisticat, cu degustarea preparatelor de rață cu nume nemaiauzite încă urmând a ne planifica o seară, pe îndelete, într-o companie agreabilă.

Am telefonat în cursul dimineții, am întrebat ce se oferă ca meniu de prânz și am rezervat pentru ora 14.30 o masă pentru două persoane cu meniul zilei.

Am ajuns acolo conform înțelegerii, am fost conduși la masa pe care trona cartonașul cu REZERVAT și am luat loc.

Înainte de toate trebuie să spun că localul mi-a făcut o primă impresie foarte bună, la asta contribuind și faptul că în interior era cald, iar noi, după ceva umblet prin frig, ne-am simțit dintr-odată foarte bine. Asta până când a venit ospătarul care ne-a spus că nu ne mai poate oferi meniul zilei și că putem comanda a la carte.

Ne-am privit unul pe altul și i-am răspuns că vom studia meniul. Trebuie să știți că meniul este foarte bogat. Nu lipsește nimic. Nu știu însă dacă și pot oferi ceea ce au înscris în meniu. Pulpă de rață gratinată cu brânzeturi fine, Rață cu sos de rodie și zmeură, Rață cu sos de cafea, Rață cu piure de trufe, Tocăniță de rață în foietaj, Sărmăluțe de rață în foi de viță, Rață confiată "Flambe", Pulpă de rață cu varză roșie, Burger cu carne de rață, Midii în sos de vin, Branză de capră gratinată, câteva deserturi de care eu personal nu am auzit, iată numai câteva dintre specialitățile oferite de Restaurant El Pato. Bineînțeles, prețurile sunt pe măsură. Cei interesați le pot afla. Eu nu m-am străduit să le rețin. Pot spune doar că meniul zilei (22 lei) pe care nu l-am găsit, în ziua de 19 decembrie consta în Supă de pui cu tăiței de casă și Iahnie de fasole cu ciolan. Bineînțeles, băuturile - de orice fel - nu sunt incluse.

Pentru că una am vorbit și ni s-a promis și alta a fost situația la fața locului (nu mai spun că venisem cu o poftă nebună de iahnie de fasole cu ciolan), am decis să plecăm. Spre ce alt local ne-am îndreptat și ce am consumat acolo urmează să povestesc altă dată dacă voi mai avea timp.

Restaurantul El Pato face și livrări la birou sau acasă dacă locuiești în centru. Dacă împreună cu colegii faci o comandă mai mare de 300 lei de Luni până Vineri înainte de ora 14.00, primești un bonus. O altă ofertă cu care se laudă Restaurantul El Pato este reducerea de 20% acordată de Luni până Vineri între orele 16.00-19.00.

Asta este ceea ce știu, ceea ce am auzit. N-am experimentat nimic din toate astea, așa încât luați totul ca atare. Pentru noi, recent, El Pato (Rățoiul) a măcăit… în gol.

Final…

Întrucât eu nu am scris și nu voi scrie niciodată despre restaurante la care nu am mâncat - excepție făcând cazul de față care se dorește a fi o atenționare pentru eventualii amatori de un meniu al zilei la Restaurant El Pato - rog @admin să aprecieze dacă acest articol merită sau nu publicat. De asemenea, în cazul în care va fi publicat, vă rog, fără PMA.

Trimis de iulianic in 19.12.18 22:08:27
Validat / Publicat: 20.12.18 07:16:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Restaurant El Pato - O masă în așteptare de clienți.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[20.12.18 07:10:06]

Conform Regulamentului AmFostAcolo, articolul va fi publicat fără note, întrucat nu aţi beneficiat efectiv de serviciile acestei unităti de alimentaţie publică.

=

Am retras PMA conform solicitării autorului.

iulianicAUTOR REVIEW
[20.12.18 10:54:30]

@webmasterX: Înțeleg și sunt de acord cu prevederile regulamentului. Retragerea notelor este justificată întucât în urma unei întâmplări – poate singulare – este păcat ca media aprecierilor unui local să coboare prea mult.

Aș vrea să se înțelegă totuși că eu am fost extrem de nemulțumită de serviciile oferite (atâtea câte au fost în situația descrisă) cu atât mai mult cu cât făcusem rezervare și discutasem asupra meniului. Sunt convinsă că atunci când vom reveni pentru a degusta măcar ceva din mult lăudatele specialități de rață totul va fi OK.

doinafil
[20.12.18 13:16:36]

@iulianic:

Întrebarea mea este: ați ajuns acolo în intervalul orar în care se servea „meniul zilei”?

Dacă „DA”, articolul de față este o antireclamă binevenită.

Dacă „NU”, ei nu sunt în culpă.

Nu cred că ei au chiar toate preparatele înscrise în meniu, sau... cine știe?!?

Este bine că ai scris articolul, părerea mea!

iulianicAUTOR REVIEW
[20.12.18 14:02:37]

@doinafil: Desigur, am ajuns la Restaurant El Pato în intervalul orar în care se servea meniul zilei. Mai mult decât atât. Am ajuns acolo la 14.30, ora convenită la telefon pentru meniul zilei și el convenit prin telefon prealabil.

Nu obișnuiesc să scriu articole denigratoare. Nici acesta nu s-a dorit a fi denigrator ci doar de atenționare pentru cei care, eventual, vor trece pe acolo. Am stat la gânduri dacă să scriu sau nu despre El Pato - restaurantul la care nu am mâncat, dar am beneficiat de serviciile lui de rezervare și de primire clienți. Doar atât. Dar asta nu ne-a potolit foamea.

doinafil, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: