ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2018
single

Scurtă pagina de istorie — Muzeul Cabildo

După atâtea zile de colindat prin pustietatea Patagoniei ne-am bucurat foarte mult de reîntâlnirea cu civilizația. La Buenos Aires am petrecut doar trei zile și nu am avut setat în gând să vizitez musai ceva. Am vrut mai mult să mă bucur de oraș, să mă pierd pe străduțe si să interacționez cât mai plăcut posibil cu locuitorii acestui efervescent oraș. Zis si făcut!

Totuși duminica, în ultima zi de ședere în acest oraș am ieșit singur la plimbare. În celebra Plaza Mayo am găsit un mic muzeu, unde intrarea era liberă si așa adhoc am decis să-l vizitez. Muzeul Național Cabildo se numește. Cabildo reprezintă o fostă unitate administartiva spaniolă guvernată de un consiliu.

Primarul Manuel de Frías a propus construirea Cabildo-ului în ceea ce este acum Plaza de Mayo pe 3 martie 1608, deoarece guvernul orașului nu avea o astfel de clădire. Construcția sa finanțată cu taxe din portul Buenos Aires, clădirea a fost terminată în 1610, dar în curând sa dovedit a fi prea mică și a trebuit să fie extinsă.

În 1682, datorită lipsei de întreținere, clădirea era aproape în ruine, iar construcția era planificată pentru un cabildo nou, care avea două etaje înălțime și 11 arcuri largi. Construcția unei noi clădiri nu a început până pe 23 iulie 1725, a fost suspendată în 1728 și reluată în 1731. În curând, construcția a fost totuși suspendată din cauza lipsei de fonduri. Turnul noului cabildo a fost terminat în 1764, dar chiar până în timpul Revoluției din mai 1810 cabildo nu era încă terminat complet.

În 1880, arhitectul Pedro Benoit a ridicat turnul cu 10 metri și cu o cupolă acoperită cu plăci glazurate, în loc de țiglele roșii coloniale tradiționale. Turnul a fost demolat nouă ani mai târziu, în 1889, pentru a crea spațiu pentru bulevardul Avenida de Mayo, iar cele trei arcuri nordice ale celor unsprezece originale au fost demolate. În 1931, pentru a crea spațiu pentru bulevardul Julio A. Roca, cele trei arcuri sudice au fost îndepărtate, restabilind astfel locul central al turnului, lăsând însă doar cinci dintre arcurile originale.

În 1940, arhitectul Mario Buschiazzo a reconstruit caracteristicile coloniale ale Cabildo folosind diverse documente originale. Turnul, plăcile roșii, barele de fier de pe ferestre și ferestrele și ușile din lemn au fost reparate.

În prezent, Cabildo găzduiește Museo Nacional del Cabildo y la Revolución de Mayo, în care sunt expuse picturi, artefacte, haine și bijuterii din secolul al XVIII-lea. Terasa din cabildo are în continuare încă din 1835 o fântână de apă ornamentală.

Ei bine acest museu micuț am decis să-l vizitez. Cabildo a fost scena Revoluției din 1810, care a marcat începutul construcției Argentinei. Este deci o clădire emblematică. Muzeul Național de Istorie a Cabildo din Buenos Aires și Revoluția din mai se ocupă de această temă centrală a istoriei argentiniană și propune o călătorie prin perioada colonială și procesul revoluționar care a pus capăt acestui fenomen.

În acest muzeu am admirat obiecte de mare valoare istorică, cum ar fi un sigiliu regal, vechea stemă a orasului Buenos Aires, o foaie de argint si aur pe care orasul Oruro a trimis-o în prag de mare sărbatoare pentru victoriile obținute asupra invadatorilor englezi, poze cu membrii primului consiliu, titlul de avocat al lui Mariano Medino, presa mobilă de tiparit a lui Manuel Belgrano pe care a purtat-o într-una din campaniile sale, dar si medalia de onoare acordată unui sclav revoluționar.

A fost destul de interesanta această scurtă vizită de numai jumatate de oră la acest muzeu istoric. Să mai spun orarul acestei instituții de cultură:

• Luni | închis
• Marți | Deschis de la 10:30 până la 16:30.
• Miercuri | Deschis de la 10:30 până la 16:30.
• Joi Deschis de la 10:30 până la 19:30 PM.
• Vineri | Deschis de la 10:30 până la 16:30 PM.
• Sâmbătă | Deschis de la 10:30 până la 17:30.
• Duminică | Deschis de la 10:30 până la 17:30

Cu acest ultim articol închei poveștile, din periplul meu sud american.

Trimis de robert in 18.12.18 09:10:48
Validat / Publicat: 18.12.18 10:22:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 1094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 pe balconul muzeului

[18.12.18 09:31:08]

rog: https://www.youtube.com/watch?v=nCKzyUfvNiM

mersi frumos!

[18.12.18 10:22:07]

Carmen Ion
[18.12.18 10:25:39]

@robert: Felicitări pentru serialul sud-american. L-am urmărit cu mult interes!

Yolanda
[18.12.18 10:33:32]

@robert: Felicitari pentru excursia deosebita, pentru curajul de a pleca la capatul lumii.

Multumim pentru impresiile împartasite.

[18.12.18 10:34:28]

@Carmen Ion: mă bucur că mi-ati urmarit peripețiile si că v-au plăcut poveștile mele! Mulțumesc frumos!

[18.12.18 10:57:00]

@Yolanda: eu vă mulțumesc pentru că m-ati urmarit!

ANILU
[18.12.18 12:03:14]

@robert: Felicitări pentru tot periplul tău sud-american, iar eu sunt fericită că te-am putut urmări.

Tot ce ne-ai povestit despre plimbarea ta la capătul lumii a fost ceva inedit și spectaculos.

Cel mai mult mi-a plăcut că ai ajuns la capătul lumii cu steagul româniei și ai imortalizat momentul.

Amintirile tale rămân aici pe AFA pentru a fi citite de cei interesați să ajungă la capătul lumii și nu numai.

Să fii fericit alături de cei dragi.

[18.12.18 13:07:22]

@ANILU: mersi frumos, dragă Anilu! Am avut o experiență fabuloasă și mă bucur tare mult că am putut să o împărtășesc cu voi. Sper din tot sufletul să fie si alții temerari și să-mi calce pe urme.

Acum dacă am ajuns până la capatul lumii, nici un drum nu mi se mai pare prea lung sau prea greu. Așa că sper să mai am parte de experiențe deosebite.

Anilu îți doresc si ție și tuturor de pe AFA, sărbători fericite alaturi de cei dragi și împlinirea tuturor dorințelor!

mprofeanu
[19.12.18 14:59:21]

@robert: Felicitări încă o dată pentru frumoasa excursie pe meleaguri sud americane!

Vor urma sigur și altele, așa cum precizezi, în alte destinații tot la fel de speciale!

O întrebare retorică cred că se poate: Africa de Sud!? paralel cu celălalt căpăt al lumii, America de Sud...

Cabildo este în planurile mele... Ce lejer era prin muzeu....

[19.12.18 16:20:05]

@mprofeanu: multumesc frumos pentru vizită si comentariu! Abia astept sa mergeti acolo si sa vă citesc impresiile!

Daaa Africa de sud o am de multă vreme in vizor. Da n-a fost să fie! Poate in viitor!

Anul viitor mă învârt tot prin zonă pentru că mi-a plăcut mult! De data asta pe cont propriu si cu familia. Brazilia cu jungla ei amazoniana e alegerea mea! Sărbători fericite!

ANILU, mprofeanu, robert, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Buenos Aires: