ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2018
DIN: SATU MARE
ÎNSCRIS: 14.12.18
NOV-2018

Impresii din Dubai

Avand in vedere ca mie si familiei mele (2 adulti si un copil de 9 ani) ne plac caldura si marea, mai ales in perioada rece, am ales ca destinatie Dubai. Desigur am citit si am auzit impresii, pareri, dar destinatia a fost mult peste asteptarile noastre si nici macar pozele nu pot sa arate care e farmecul orasului. Poate si faptul ca soarele, caldura iti creaza starea de bine (28-32 grade ziua si 25 grade seara), mai ales ca am plecat de acasa de la 2 grade. Am apelat la o agentie pentru cumpararea biletelor de avion si pentru cazare care a fost langa Dubai Internet City Metro Station de altfel cum am si dorit.

Am aterizat pe aeroportul DWC seara la aprox. ora 9.00 din Dubai si de acolo am luat un taxi care l-am platit cu cardul VISA, dar am intrebat inainte, nefiind nevoie sa ne cumparam dirhami din aeroport, si care a costat 105 dirhami (aprox. 30 km distanta parcursa). Aveam emotii ca poate nu o sa gasim dar erau suficiente. Asa ca nu recomand sa acceptati transferul oferit de agentie la oferta care costa in jur de 100 euro sau sa intrebati cat ar fi fara transfer, pentru ca noi am iesit sub 50 euro. Intr-adevar mai era si varianta cu taxiul pana la IBN Battuta si de acolo cu metroul dar nu era cu mult mai ieftin, insa pana in anul 2020 vor sa ajunga pana la aeroport cu metroul, care deja e in lucru si ar fi vreo 5 dhm/persoana.

Pentru schimbul valutar recomand sa aveti dolari sau puteti scoate de la un ATM dar se retine un comision (la 500 AED - 8 lei). Urmatoarea zi am gasit un supermarket langa hotel unde am platit cu cardul cumparaturile pentru micul dejun si am pornit la drum... spre plaja si mare bineinteles, respectiv spre JBR Beach. Este o plaja publica la care noi am mers cu metroul.

Am achizitionat carduri silver NOL (25 dhm si se foloseau 19 dhm si sunt valabile 5 ani) si o calatorie in acelasi sector era de 3 dhm si intre sectoare era de 5 dhm. Legat de transport, noi am folosit doar metroul si autobusele si ne/am descurcat cu harta de metrou si cu aplicatia de pe telefon., plus ca este un punct de informatii si toata lumea e foarte amabila. Apropo, daca vrei sa folosesti autobusul trebuie sa ii faci semn soferului sa opreasca.

Plaja este frumos intretinuta, curata, are vestiar si toalete gratuite si dusuri contracost, si se face curatenie continuu. se pot inchiria sezlonguri dar noi am preferat sa stam pe nisip cum de altfel statea toata lumea.

In zona respectiva am gasit si un ATM, dar peste tot am platit cu cardul, desi la mesele cu suveniruri de la intrarea de la metrou spre Dubai Mall la plata cu cardul se percepea un comision de 2 dhm. Daca totusi aveti dolari sau euro (nu recomand) folositi schimburile valutare din mall-uri sau din metrouri.

Dupa masa si seara ne-am plimbat prin Dubai Marina, o zona spectaculoasa. A doua zi am vizitat Madinat Jumeirah Souk, plaja Al Sufouh Beach, a treia zi am fost la Riverland, avand acces la toate parcurile, dar am reusit sa vedem doar 3: Legoland, Motion Gate si Bollywood, dar oricum pentru Legoland Aquapark iti trebuie o zi intreaga. Am mers cu metroul pana la IBN Battuta si am luat pana la urma taxi de acolo pentru ca autobusul circula din ora in ora si nu am mai vrut sa asteptam, dar surpriza a fost ca era doar 5 dhm pornirea si de la aeroport a fost 20 dhm.

In a patra zi am fost intr-o excursie organizata la Abu Dhabi si seara la Burj Khalifa (fantanile incep de la ora 6 dar la 6.15 e spectacol de lumini pe Burj Khalifa).

In a cincea zi am fost la mare si piscina de la hotel, dar seara tot la Burj Khalifa tot pentru fantani, in a sasea zi am vizitat Al Fahidi, Al Bastakiya si Deira si o ultima vizita la fantani. Si in ultima zi la piscina de la hotel si dupa masa ne-am intors la aeroport cu metroul pana la IBN Battuta si de acolo cu autobusul. Si bineinteles ar mai fi de vazut Miracle Garden, Palm Jumeirah si Atlantis, dar cu funicularul, plimbare pe Creek, dar data viitoare pentru ca intentionam sa ne mai intoarcem.

Legat de imbracaminte, pentru femei e bine sa nu iesi in evidenta cu haine provocatoare, dar am vazut care purtau bluze cu bretele sau pantaloni foarte scurti – bineinteles turisti. Ce mi-a placut foarte mult: infrastructura, curatenia, chiar si unde se construieste, ordinea, disciplina, discretia si toate astea sunt normale.

Referitor la mancare, am mancat foarte bine si ieftin langa Muzeul din Al Fahidi unde portiile erau foarte mari, prin mall/uri si la un restaurant de langa hotel, nu am avut masa la hotel pentru a nu depinde de ea.

Trimis de myha_r in 14.12.18 21:41:32
Validat / Publicat: 14.12.18 22:20:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 4634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (myha_r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.12.18 22:19:50]

@myha_r: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

La ce hotel aţi fost cazaţi?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[15.12.18 06:57:04]

@webmaster45: Am fost cazati la Dubai Dusit D2 Kenz Hotel, la etajul 13, are piscina si sala de sport la etajul 17, ultimul etaj, cu view superb - am atasat si poze. Este la 400 m de hotel statia de metrou Internet City.

[15.12.18 08:27:37]

@myha_r:

[02.01.19 11:14:15]

Buna ziua, excursia organizata la Abu Dhabi si seara la Burj Khalifa ati rezervat-o din tara sau ati platit-o acolo? pretul cat a fost?

Multumesc frumos!

[02.01.19 11:27:12]

Excursia de la Abu Dhabi am cumparat-o de la o agentie de turism din Dubai - AC Pearl Holiday, iar la Burj Kalifa am fost cu metroul (de 3 ori asa mult ne-a placut) nu trebuie rezervare pt ca e la Dubai Mall unde e si acvariul

[02.01.19 15:20:51]

Pretul pentru fiecare? in cladire nu ati urcat? ms

[02.01.19 18:03:59]

Abu dhabi 180 dirhami/persoana, intre orele 9-17 si la Burj Kalifa nu am urcat dar recomand luarea biletelor online. Dar si agentia de turism pe care v-am recomandat-o va poate ajuta cu rezervari sau excursii. Noi am fost la Parcul Riverland. Pot sa va trimit pe whatsapp ofertele de la ei.

Stefan-Dan
[20.01.19 20:31:50]

@myha_r: Puteti va rog sa imi spuneti daca aerul conditionat din camera hotelului se poate opri complet? Sau daca se poate regla mai cald? Fereastra camerei se poate deschide?

[21.01.19 08:33:01]

Da se poate regla temperatura pana la 26 grade sau se poate opri si se poate deschide si geamul insa doar pe batant.

[31.01.19 09:18:56]

@myha_r: Astept ofertele dvs pe whatsApp, v-am lasat mesaj privat!

Multumesc!

magdalena987
[03.03.19 13:50:53]

Buna! ,

Urmeaza sa plec in Dubai peste citeva zile.

-Recomandati sa iau cu mine cash dolari... sau euro?

-Schimbul sa-l fac la ATM sau la Casa de schimb?

-Pot folosi pt plati un card de debit in lei?

Multumesc!

Ady B
[05.04.19 18:44:25]

@magdalena987: Imi puteti raspunde la aceste intrebari? Dumneavoastra ati fost acolo! ????

[06.04.19 14:09:46]

Eu am folosit card visa in lei de la BT si o singura data am scos bani dr la ATM pt ca nu am putut incarca cu cardul bani pe cartela de metrou. Dar repet nu e nevoie de cash doar daca doriti sa luati de la vanzatori ambulanți.

Ady B, BYKO, magdalena987
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: