ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
DEC-2018

Am Rosenanger, un restaurant pitic dar drăguț

Am trecut de multe ori pe lângă el, știam ce-i poate pielea, o singură dată am intrat, pe 1 Decembrie, dar era plin ochi, ne-am mai plimbat puțin însoțiți de foamea produsă de vinul fiert din Târgul de Crăciun și pe la 21:30 am revenit pentru a mânca ceva cald, eram dezamăgiți de sărăcia găsită la căsuțele din Piața Sfatului. Nu aveam rezervare, nu mi-am imaginat că vom mânca într-un restaurant când aveam lângă noi un târg:(.

Piata George Enescu 13, restaurant cu specific german, cu doar 8 mese, cu aspect din perioada dominată cultural de sași, locul are recomandări bune, citisem despre el, avea recenzii foarte bune.

Pe vremuri, piața se numea Rosenanger sau Prundul Rozelor, numele provenea de la trandafirii care acopereau prundișul din zonă.

Disputa numelui pieței continuă, unii vor să se revină la vechiul nume:(, nu-i impresionează rezonanța produsă de George Enescu sau poate se cred în altă țară...

Programul restaurantului: 12-23, zilnic

Decorul este de poveste, dintr-o poveste, atmosfera e caldă dar rece, personalul nu e numeros dar e amabil.

Pe perioada verii beneficiază de o terasă măricică, frumoasă, piațeta devine veselă și pestriță.

Într-un decor magic, de Crăciun, cu un mobilier pictat, Am Rosenanger avea și o minunăție de șemineu cu lemne dar frigul era totuși prezent, focul nu era aprins. Calorifere nu existau, aveau un sistem de încălzire pe tavan, funcționa doar dacă dansa focul în sobă. Dar afară erau doar -18 grade, nu era cazul de ger și de foc, de prăpădit lemne. Ei... ne-am încălzit de la alcool :D.

Meniul era deosebit, avea povești și poze, specialitățile din Germania, Austria, Elveția și... România îmi făceau toate cu ochiul, dar nu m-am lăsat păcălită, eu am vrut cârnați la fel ca cei din Piața de Crăciun de la Viena. Mi-au lipsit la Brașov, n-am avut parte de „chestiile” unui Târg de Crăciun - dar v-am povestit deja - vezi impresii

Mesele și scaunele, puține la număr, erau din lemn, confortabile.

Am comandat:

-Pastă de slănină cu usturoi ca starter, cu pâine prăjită, ceapă roșie, rondele de castraveți și felii de roșii, foarte, foarte gustoase toate.

-Wurst Grill, cârnăciori germani rumeniți la grătar, așezați pe o frunză de salată și înghesuiți lângă niște cartofi prăjiți, un adevărat deliciu.

-Curry Wurst Mit Pommes adică niște cârnați germani cu sos curry, așezați lângă cartofiorii rumeniți, erau ușor picanți de la cascada de sos ce se revărsase în farfurie.

-50 ml de whisky, un pepsi, un aperol spritz, întreaga consumație a făcut 114 lei, timpul de așteptare a fost mediu, am ascultat muzică în tot acest timp, muzică bună, Dinah Eastwood youtu.be/LaL165y3gFA

Se putea achita nota și cu cardul bancar.

Toaleta era curată, n-am verificat wi-fi.

Merită o vizită, locul e cu poveste, bucatele sunt interesante.

Trimis de krisstinna in 13.12.18 08:26:25
Validat / Publicat: 13.12.18 08:56:58

VIZUALIZĂRI: 1199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Prin restaurant

irinad
[13.12.18 18:52:05]

@krisstinna: N-o să-ţi vină să crezi, dar în octombrie când am fost la Braşov, am fost la acest restaurant unde ne-a dus un fost coleg de clasă de liceu de-al soţului meu. Acesta s-a stabilit în Braşov cu ani în urmă, după absolvirea facultăţii, acolo a şi studiat şi el a ales acest restaurant, noi dându-i mână liberă s-o facă acolo unde-i place lui. Am recunoscut imediat locul din pozele tale. Ne-a plăcut şi nouă acolo, era o atmosferă intimă şi aproape numai turişti nemţi la mese.

Din păcate, deşi am avut o minivacanţă frumoasă la Braşov, n-am apucat să scriu decât despre cazare.

Seară frumoasă!

crismis
[13.12.18 19:41:43]

@krisstinna: Știu piața asta, e unul din locurile mele preferate din Brașov! Cârciuma cu pricina am ratat-o însă, am mâncat acum vreun am jumate alături, la Bistro del'Arte, n-am avut timp să povestesc, deși ar fi meritat, căci a fost haiul de pe lume!

Drăguț loc, dar știu ce vrei să zici când zici "aspect cald, dar rece". Nașpa. Mâncarea arată bine, iubesc cârnații!

[13.12.18 22:04:12]

@irinad: Te cred. Și știi de ce? Pentru am încredere in tine și pentru că acest pitic restaurant este foarte apreciat de brasoveni.

E ceva... ca acasă, atmosfera e dulce tare.

E bine sa scrii dacă timpul îți permite, uite și @Maryka a scris despre Festival 39, o recomandare bună, dar asta nu mă oprește sa scriu și eu, este in interesul turiștilor si al userilor in general, sa citească păreri diferite (sau asemănătoare) la fel ca pe TripAdvisor.

Pupici dulci

[13.12.18 22:14:17]

@crismis: Si mie îmi place piațeta, e adorabila, treceam pe acolo de doua ori pe zi, in fiecare zi

Cred ca patronul era pus pe economie, astfel nu-mi explic de ce nu ardeau lemnele in “sobă”. Pe tavane erau niște tuburi, gen burlane, ele ar fi trebuit sa încălzească aerul din încăpere. Plus ca imaginea lemnelor arzând in șemineu ar fi completat decorul de poveste.

Bistro de l’Arte... urmează sa scriu despre el, acolo am prânzit, din păcate nu am “prins” un concert de piandar tare mi-ar fi plăcut.

Pff, câte locuri de poveste are orașul Brașov!

E totul minunat acolo!

PS: Și mie îmi plac cârnatii, duminica viitoare îi fac

Te imbratisez cu drag

Denisa13
[17.12.18 21:38:54]

Sa va fie de bine!

Am vazut pe facebook ca sunteti la Brasov la inceput de decembrie.

Din pacate nu eram acasa ca altfel v-as fi invitat la o cafea.

Data viitoare.

[17.12.18 21:50:24]

@Denisa13: Adică și tu ești prietena cu domnul?

E culmea, mi-a “furat” prietenii

Nu știam, eu n-am FB și nu știu ce face domnul C., de fapt nici nu prea mă interesează.

Am vrut sa te contactez dar până la urmă am deranjat doar o singura familie, n-am îndrăznit sa va caut pe ceilalți.

Te pup dulce, mulțumesc frumos, gândul tău e valoros, înseamnă foarte mult pentru mine

Denisa13
[17.12.18 22:22:41]

@krisstinna: Pot spune ca este prieten cu domnul meu C. Nici eu n-am facebook dar il folosesc pe a lui. Pot spune ca este al noastru.

Daca eram in zona te deranjam eu

Mi-ar fi placut sa ne revedem. Imi este dor si mai este mult pana la intalnirea anuala.

Abia astept anuntul lui Cornel.

Pupici

crismis, Denisa13, irinad, Zoazore