ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2018
ÎNSCRIS: 06.12.18
OCT-2018

Aventuri in Turcia, 5000km cu motocicleta

Toata vara am tot planificat si ras-planificat si... a venit in sfarsit momentul plecarii: 17 octombrie 2018

Traseul, fara a include Romania si Bulgaria, a fost:

Edirne - Çanakkale - Troya - Izmir - Pamukkale - Antalya - Alanya - Anamur - Mersin - Şanlıurfa (Gobeklitepe, Harran) - Halfeti - Gaziantep - Adana - Goreme - Ankara - Eskişehir - Bursa (Cumalıkızık) - Istanbul - Edirne

Plecam pe la 7 dimineata, cu ganduri mari: sa ajungem la Canakkale dintr-o bucata.

Teoretic ar fi posibil.

Planul era sa ajung la Edirne prin Targovishte -» Yambol. Dupa Google Maps ar fi cel mai scurt.

Pun GPS-ul... surpriza: ma calculeaza pe ruta Veliko - Nova Zagora - Haskovo.

Ma gandesc ca m-am mai luat eu odata dupa Google Maps si m-a scos aiurea pe la dreaq asa ca, decid sa ma iau dupa GPS.

Nici n-apucam sa trecem bine de Veliko ca... ploaie. D'aia mocaneasca. Ba mai tare, ba mai incet.

Si ne-a tinut asa pana la vama cu Turcia.

Pana aici, nimic interesant. Bulgaristanul pe care-l stim cu totii.

Singura chestie interesanta fiind doar faptul ca la vreo 100 de km de vama turca, GPS-ul meu s-a dus dreaq. Posibil sa fi prins un pic de ploaie.

Cert este ca e gata. Vad ca doar se aprinde si apoi se stinge. Nu mai stie nimic decat sa-mi arate logo-ul garmin. De parca asta m-ar incalzi cu ceva avand in vedere ca mai am de facut lejer 4800 de km.

Cu siguranta va fi o calatorie interesanta.

Dar, sa revenim...

Ajung la vama turca, control la acte. Trec si ma opresc sa-mi faca si control la bagaje ca asa scria pe vreo cateva semne.

Ma opresc si astept. "Bajetii" de pe acolo, canci interes. Stateau pe-o banca si-si butonau telefoanele.

Citisem pe undeva ca Turcia are cel mai mare numar de utilizatori Facebook din lume. Cand imi trece asta prin minte, repede ma echipez si hai la drum, yo obisnuit cu doua controale.

Surpriza, nici n-apuc sa-i dau a doua si... control nr 3:

"PROBLEM! go to bagaje check, then come back"

Ma conformez si ma intorc la conectatii pe care-i lasasem in urma.

Aia... nici un stres.

Da-te jos de pe moto si intreaba-i ce si cum.

"Car paper" zice unu' plictisit, cu un ochi pe telefon si unu' la mine. Ii dau omului ce-mi cere si mister-ul completeaza ceva pe telefonul lui, da check si imi spune sa ma car.

Gata, am scapat de vama. Bagaj controlu' a fost ca doar s-a uitat de la distanta la motoreta si-a consemnat ca am bagajele montate pe ea.

Mai bine ca si-asa topcase-ul se deschide mai greu la mine.

Scapat de vama, cu GPS-ul mort si internet nexam, decidem sa oprim la o benzinarie in Edirne sa ne uitam pe wifi pe booking si sa gasim cazare. Ajung la benzinarie, 10 retele, cer parola si mi se raspunde suav: " Ioc wifi", adica n-avem.

WTF? Cum adica sa nu-ti dea parola de la wifi? Ca doar n-o luam acasa.

Schimbare subita de plan: hai la o terasa ceva, bagam ceva la mat si sigur acolo avem wifi. La nici 100m mai in fata, ne oprim.

Ce dreaq sa te mai duci la Canakkale! Ceasul deja 17. Clar, cazare in Edirne.

Terasa are net si are si un Sandwich Adana... de miel sau, cu miel si verdeturi, usor condimentat. Toti care ma cunosc, stiu ca nu mananc oaie.

P'asta l-am mancat asa in 2min. Al dreaq de bun. 20 lire, portia, adica doua bucati

Dupa masa, caut pe booking cazare. Canci! Toate prin Grecia. M-am inverzit de emotii.

Planul doi: intreb chelnerul de hoteluri prin zona si respectivul, baiat bun dealtfel, ma indruma la unu' care-i mai in fata, de patru stele. "Doar 400 lire pe noapte".

Nu, merci. Adica, Yoc Hotel!

Repede bag google si gasesc unu' ok, cu parcare pazita. 200 lire/noapte.

Fuck... dac-o tin asa, raman fara bani pana la sf lunii...

Asa e cand nu planifici din timp. Eu, ferm convins ca mergem direct Canakkale.

Ne cazam si iesim prin oras.

Si nici nu ies bine de usa hotelului cand deja n-o mai zaresc pe Kitty. Kitty fiind sotia. Intrase in primul butic mai maricel.

Al dreaq de l-am vazut. Buticul... Kitty are un al saselea simt.

Cand am iesit de acolo i se citea asa o fraza pe fata: "Moama, data viitoare vin eu cu masina aici. "

Si nici n-am ajuns la bazar. Norocul meu ca era inchis.

Si uite asa s-a incheiat prima zi in Turcia.

Trimis de webSorin in 06.12.18 14:04:00
Validat / Publicat: 06.12.18 19:20:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.12.18 19:19:17]

Interesant review de debut, merită remarcat.

@webSorin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Turcia, altfel, Vacanţa în Turcia" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 14&ridAnt=91353

[06.12.18 19:26:57]

Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut[prin excepție 1A de la procedura std — la momentul publicării existau impresii recente în rubrica curentă]

— (1) obiectiv/subiect major — „inedit” (fără impresii) sau rar descris (fără impresii recente); ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment);

[06.12.18 19:34:10]

Buna!

Foarte frumos traseul tau.

Si noi am facut un traseu anul acesta care a atins cam toate punctele atinse de tine si daca nu l-am atins anul acesta sigur le-am atins in anii trecuti.

Singurul regret al nostru a fost ca nu am ajuns la Halfeti pentru ca am ales Belkis Zeugma.

Am o curiozitate "ce ati facut la Şanlıurfa? "

La Nemrut a-ti ajuns?

Poze ceva?

cosminap
[06.12.18 19:54:18]

Offf, da' repede s-a mai încheiat prima zi! ????

Aștept ziua 2! ????

[06.12.18 20:07:04]

Evident ca exista imagini si filme pe youtube din aceasta calatorie, insa nu stiu cum sa le atasez postarii. Am atasat ceva insa observ ca nu apar...

Şanlıurfa, pentru ca tinta acestei calatorii a fost GobekliTepe si Harran.

Cum fac sa postez incontinuare?

Multumesc

[06.12.18 20:21:36]

Am atasat ceva [poze] insa observ ca nu apar...

Pozele atașate review-ului apar pe coloana din dreapta în versiunea desktop; dacă citeștid e pe mobil - apare o singură poză, sub review, însă dacă faci click pe ea se prezintă toată galeria, poză-cu-poză.

În plus, pozele se pot vizualiza în pagina ”Galeria foto” - amfostacolo.ro/poze-fotoi ... turcia&id=10714 - aceeași indiferent de modul de accesare (dekstop, laptop, tabletă, mobil)

Cum fac sa postez incontinuare?

Pentru ”episodul 2” (și, succesiv, următoarele), poți folosi linkul ”Adaugă impresii” -- e afișat în această pagină, dar îl redau oricum și mai jos:

amfostacolo.ro/rev_add9.php?id=10714

[06.12.18 20:22:43]

- Poze se pot atașa direct review-ului -- similar cum ai încărcat cele 2 deja afișate.

- Videoclipuri / filmări din sejur - se pot atașa în două variante:

• 1 - dacă ai un cont personal de youtube: încarcă videoclipul acolo (setează-l să fie disponibil public) și ne scrii apoi link-ul aici
  • 2 - dacă nu ai un cont personal youtube: ne poți trimite fişierul (prin intermediul unui site de transfer); mai departe ne ocupăm noi = îl vom încărca pe canalul oficial AFA-Youtube, apoi îl vom atașa aici.
  • Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM.
    (anunţă-ne că ai vrea să ataşezi un videoclip prin varianta 2: PM to web26)

[06.12.18 20:24:21]

@webSorin: Pentru ca sa postezi in continuare te duci la facelift si deschizi din nou "scrie review" asa cum ai facut prima data, sa fi atent sa nu amesteci impresiile de calatorie cu cele de cazare.

Incerca sa atribui fiecarui review pozele aferente.

Daca ai nelamuriri vezi ca exista un regulament al siteului dar poti sa intrebi si echipa de moderatori cand ai ceva nelamuriri sau probleme tehnice.

In general este simplu sa postezi, ar fi pacat sa nu continui, scri frumos si ai vizitat locuri faine. Multam fain!

[06.12.18 20:34:56]

Harran, of... foarte aproape de garnita cu Siria, Akcakale este adevarat ca este o granita terestra inchisa publicului dar totusi riscant.

GobekliTepe, foarte interesanta excavatia, felicitari!

[06.12.18 20:37:51]

@webSorin: Mama ce m-am mai distrat asa ca astept cu nerabdare continuarea.

Felicitari, votat cu mare drag.

iulianic
    [06.12.18 20:49:07]

@webSorin: Deși știu că n-am să fac niciodată traseul tău cu motocicleta (nu mai suntem la vârsta când să putem face așa ceva) articolul tău mi-a trezit un mare interes. Aștept cu nerăbdare relatările viitoare. Am făcut de mult un circuit de două săptămâni în Turcia, dar o aducere aminte într-un fel cu totul nou m-ar bucura.

Bine ai venit printre noi și nu te opri din scris!

[06.12.18 20:51:57]

Turcia este safe.

Ne-am plimbat noaptea pe jos pe strazile din Sanliurfa, fara nici o problema. Localnicii se bucura sa vada turisti si sunt foarte ok.

De ziua Turciei noi eram in bazar la Gaziantep, apoi seara, pe strazi, pe jos.

Nu m-am simtit nici o secunda in pericol in Turcia. Am lasat-o pe sotie la moto si eu m-am indepartat mult in Harran sa vad cetatea veche si, n-a fost nici o problema. Culmea, localnicii i-au dat apa se bea, vazand-o cu casca moto in cap.

Evident, sunt multe de postat, asa ca, s-o luam usor...

[06.12.18 21:01:21]

Un teaser cu punctele forte din calatorie:

[06.12.18 21:05:33]

@webSorin: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[06.12.18 21:06:02]

@webSorin: Ei, nu este chiar atat de safe!

In 15 ani de Turcia am prins multa galceava.

Batai de strada, batai intre galeri, pacaleli, accident cu contact la autoritatile turce, lumea araba din sud destul de complicata si instabila, armata cu baza militara antirachete, controale corporale, masina si acte inclusiv copii de biberon, ploi sub forma de potop, cutremur si nu mai continui...

[06.12.18 21:17:21]

@adrianbogdan: In cele ce priveste natura, n-ai ce comenta. Depinde de ce noroc ai.

Eram prin Sanliurfa si vad la TV, stiri cu nameti de zapada, lumea se lupta sa scoata masini din nameti si-l intreb pe unu' de acolo: "where is that". Ma albisem la fata.

L-am pus sa-mi arate pe harta la telefon si era mai sus de Nemrut.

Inca din Canakkale am fost avertizat sa nu incerc sa ma duc acolo in aceasta perioada.

Despre restul, nici o problema.

Politia Rutiera si Jandarmeria s-a comportat exemplar, localnicii la fel.

Te mai sacaie cersetorii care vazand ca nu le dau nimic incepeau sa puna mana pe motocicleta... dar n-ai ce face. Devii mai incisiv si te lasa in pace.

In trafic, doar cateva incidente minore:

- in Izmir un domn mai in varsta mi-a tras stanga brusc in fata, bine ca nu obisnuiesc sa merg paralel cu masinile

- un domn mai in varsta a trecut pe rosu intr-o intersectie in Ankara

- o doamna tot forta sa se bage din spatele meu, desi eram incadrat de motociclete de politie in Sanliurfa

- in Istanbul m-a depasit unu' in viteza la mustata pe dreapta, eu fiind pe banda 1, el venind pe banda de urgenta

Incidente minore cu care sunt obisnuit din tara si la care ma astept si sunt pregatit.

krisstinna
    [07.12.18 05:45:47]

@webSorin: Interesantă călătorie, doream poze mai multe, am urmărit filmulețul și am plâns un pic , îmi e dor de Turcia, de prietena mea (iubitoare de Turcia) care nu mai este printre noi.

Kygo merge perfect cu imaginile tale, s-a mulat cum nu se poate mai bine.

Frumos motor ai, parca e o bijuterie.

Cum v-ați descurcat cu bagajele, putine la număr? Eu am o problema cu asta, mereu pun multe zdrențe in valiză. Dacă mai adaug și ceva cumpărături, clar nu mi-ar ajunge spațiul de pe un motor

Îți spun ceva ce îi spun și soțului meu, mereu: lasă-l pe necuratul, nu-l mai folosi, te rog frumos.

Felicitări pentru tot!

[07.12.18 11:17:19]

@krisstinna: Multumesc de apreciere. Imi pare rau de prietena ta.

Desi prefer mai mult rock-ul, clasica si ambientala, Kygo mi s-a parut cel mai ok. Mai ales ca mai toti incepeau sa-si bage motocicletele la iernat.

Cu bagajele... ne-am invatat sa calatorim doar cu strictul necesar.

DOINITA
    [07.12.18 11:19:39]

Foarte frumos scris si e musai sa fie prezenta, prin preajma, Kitty. E o placere sa-ti citesc reviewurile si astepta si urmatoarele zile. Pe primele 3 le-am dat gata.

Dana2008
    [10.12.18 11:04:45]

@webSorin: FELICITĂRI pentru articol!

Bine ai venit printre noi, în comunitatea prietenilor pasionați de călătorii, AFA!

Foarte interesantă călătoria ta pe două roți, multă adrenalina, imprevizibil, risc în trafic, condiții meteo nefavorabile... o grămadă de situații cărora numai un împătimit de motoare le poate face față. Eu personal nu aș faca unei călătorii, chiar și mult mai scurtă pe motocicleta. Mi-e frică.

Un prieten motociclist vitezoman m-a "plimbat" pe motorul lui, în curbe era cu genunchii pe jos iar eu credeam că mor și țineam contra în curbe... m-a certat! A fost o experiență plină de adrenalina.

Dacă ești motociclist, e clar că iubești neprevăzutul, adrenalina și ai mult curaj să te pornești într-o călătorie atât de lungă.

Soțul meu s-a urcat cu un BMW Enduro într-un copac când eu eram însărcinată și de atunci a renunțat pt mine la motoare... s-a apucat de ciclism.

Călătorii plăcute și sigure!

[10.12.18 21:01:06]

Nu exista pericol si risc in trafic daca nu ti-l cauti.

Exista metode prin care riscul devine minim, adica se reduce doar la explozie de cauciuc, sa zicem...

In trafic, daca ti-o cauti, ti-o gasesti destul de repede.

Motocicleta trebuie sa fie pusa bine la punct tehnic si, atitudinea ta pe moto trebuie sa fie una corespunzatoare pentru ca, am si sotia in spate. Raspund si pentru viata si integritatea ei corporala.

Sincer, mi-e frica de masini, drept urmare nici acum nu am permis pentru Cat B... si ma apropii de 40 de ani.

PS: anul asta am implinit 10 ani de moto si sper sa mai apuc inca 30

Experienta insa nu garanteaza NIMIC. Doar atitudinea defensiva iti permite sa ajungi la destinatie intreg.

Acum, evident, se pot intampla si lucruri inafara controlului tau, lucruri cauzate de altii. Insa prefer sa gandesc pozitiv si sa nu las frica sa-mi domine viata.

Viata este prea scurta...

Bujie
    [17.12.18 15:25:12]

Foarte misto! Merci de info! Te-am dat in urmarire...

adrianbogdan, Bujie, cosminap, DOINITA, iulianic, mishu, Rodel, webSorin
    Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel:

• pagină generată în 0.076426029205322 sec