ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 31.08.15
NOV-2018

Vacanta la TEL AVIV, chiar în noiembrie, la plaja si plimbare, intre pelerinaj si recreere

Cu busul de la Ierusalim, am ajuns in autogara centrala, cap de linie.

Aici am intalnit o romanca plecata de 30 de ani de acasa dar care vorbea bine romana. Ea ne –a, ajutat in sensul ca se construia masiv in zona, iar autobuzele plecau din afara autogarii. Strada, BEN Yhuda, este foarte lunga, si la un moment dat se ramifica Trebuia sa luam autobuzul nr 5, dar ne-am plictisit sa asteptam, am intrebat soferul daca merge pe Ben Yehuda, el a zis da, am urcat in 55, dar cand i am aratat soferului rezervarea, a zis ca trebuie sa coboram dupa 3 statii, si apoi am mers invers, in sensul numerelor mai mari.

Sfat, mai bine asteptati, NU e suficient sa spuneti strada, obligatoriu si numarul,

Am coborat si apoi am mers pe jos putin la dreapta in parcul in care era fantana de foc si apa, care nu mergea fiind devreme. SI NU AM MAI VENIT SA O VEDEM, pacat, se spune ca e unica. Cand nu functioneaza nu era cine stie ce, dar asa am zis si la Barcelona, si dupa aceea am ramas fara aer de atata splendoare, Piata Spania din Barcelona, e mai tare ca sora mai celebra de la Roma.

Cazarea a mers repede, personal amabil, spanioli care vorbeau engleza si franceza, Camera o, k, mobila noua, baia cam mica, dar curata, patul super comod perne extra. Doar aerul conditionat nu mergea, era un ventilator, suficient pentru 3 noiembrie.

Tel Avivul este un oras, nou, in care se construieste mult si mai ales pe verticala.

AM MERS LA PLAJA si pot spune ca au o super plaja probabil in Top 10, SUPER MODERNA, hotelurile din prima linie superbe, in interior mai mici, in linia 3 si mai mici, JOS PALARIA pentru grija fata de om, Nimeni nu alearga cu sticla de apa in mana,

O MULTIME URIASA DE OAMENI ALEARGA SAU SE PLIMBA CU CAINELE, SAU PE ROLE, SAU PE TOT FELURI DE BICICLETE, apropo am vazut multe biciclete care se pliau f usor REGRET CA NU AM PUTUT FILMA, dar mi-a fost rusine. Pur si simplu se indoiau coarnele, si rotile, se plia cadrul si se lua sub brat, intrai in magazin si la iesire in cateva minute o faceau din nou. Parea o joaca de copil.

Iar pe esplanada, din loc in loc mici fantani, de unde apasand puteai bea apa potabila, racita in prealabil, ceea ce la 30- 40 de grade este chiar o binecuvantare. si aveau si pentru caini, mai jos un astfel de sistem, Am vazut in Dubai asa ceva, dar numai in piete si nu am stiut ce sunt, Aveau forma unor containere din inox, si daca nu verdeam cum le folosesc localnicii, nu am fi stiut. In TEL AVIV erau micute, din piatra lor speciala, care se integreaza frumos in peisaj, Si numeroase.

Apropo de grija pentru animale, erau si locuri amenajate unde se lasa hrana pentru pisici si caini, desi nu am intalnit nici un caine fara stapan.

Si nu am intalnit nici cersetori, desi erau oameni ai strazii, dar care nu se tineau dupa tine ca in Spania de exemplu. Pentru ei, oamenii lasau paine sau lipiile lor traditionale, pe banci in ambalajele lor transparente. Simplu si elegant.

Preturile mari, si la supermarchet. Dar si la Mamaia, preturile sunt mari. la o calitate care nu suporta comparatie. O felie de pizza, 10 sekeli, Cola la litru tot 10, apa plata 5 sau 6 la 1,5litri, ingheta 28 la cutie de 1000gr, painea 5,7, 10 depinde, ATENTIE AU O PAINE IMPLETITA, ca in Franta, care o dulce, un fel de cozonac, salamul feliat, 26.28 pt 100 gr si dulciurile... Dar aveau si, Promotiile zilei, pt cine are timp. Sucuri naturale, peste tot 12 sec iumatate de litru, adica doua pahare mari cu trei cuburi de gheata, Rodiile peste tot ca prunele la noi.

Recomand o vacanta la plaja la TEL AVIV, cu ceva excursii la Ierusalim, Betleem, Marea Moarta sau alta destinatie, Pentru persoanele mai tinere, mai putin religioase, sau cu copii mai mici.

Am lasat la urma JAFFA.

in toate excursiile noastre ne-am luat un Free Tour, un tur gratuit in centrul istoric al fiecarui oras important, In 2,3 ore vizitezi si inveti lucruri f intetesante, de la voluntari care iti arata ce sa vezi acum si ce era atunci.

Plimbarea incepe de la turnul Primariei, acum muzeu, candva inchisoare pe vremea lui Napoleon, Apoi moscheea cu o fantana pe care sultanul a facut-o pentru ca sa evite molimele din oras Piata era in afara zidurilor cetatii, resturile se aruncau in mare, oamenii se spalau si se barbiereau aici, inainte de a intra in oras

Exista o singura intrare ce dadea intr-o piata, iar de la ferestrele caselor din jur se putea trage in invadatori, Un rege paranoic a zidit-o si de atunci se intra prin niste usi secrete, legati la ochi, si uneori se intampla ca cei care ieseau sa nu mai poata intra si ramaneau zile intregi pe langa ziduri pana se duceau ai casei la rege sa ii recupereze,

Turul continuua pe plaja unde intalnim Biserica armeneasca cu povestea ei, Au folosit-o si cruciatii si mamelucii si a ramas in picioare Cand a inceput campania din Egipt, a trimis soli sa le spuna ca nu are traba cu ei, Dar i-au omorat solii, iar Napoleon a pus tunurile pe ei, a distrus orasul mai putin biserica pe care a trnsformat-o in spital pentru ranitii francezi,

Povestea spune ca la inceput Napoleon era f uman, a trimis medici, medicamente si hrana pentru soldati, dar apoi, cand a fost infrant, i-a otravit pe toti, chiar si medici, care in vremea aia erau rari si pretuiti, Nu s-ar fi stiut niciodata, daca nu ar fi fost gasiti de englezi care au ramas oripilati de situatie,

Urmeaza Biserica Sfantului Petru, in care am surprins chiar o ceremonie de botez, In Fata Fantana Zodiilor, in care ar trebui sa arunci un banut in zodia ta. Balanta era in spate, am incercat de trei ori, fara succes,

Apoi puntea vaduvelor, pe care stateau femeile asteptandu-si barbatii plecati pe mare, trebuiau sa intoarca semnul zodiacal, si, aflau... daca li se intorc barbatii. Mie mi-a fost greu desi sotul era langa mine,

Ne-am plimbat pe strazi inguste, cu cafenele si expozitii de arta,

La inceput locuitorii orasului care nu erau pescari erau mestesugari, Dupa ce orasul s-a mutat construind TEL AVIV ul, statul evreu a daruit gratuit artistilor acestei spatii, Azi le folosesc urmasii artizanilor de odinioara,

Am vazut si furcile lui Perseu, modeste de tot si am ascultat povestea de dragoste dintre el si Andromeda, Casiopeea, mama ei a infruntat-o pe Hera laudandu-se ca ar fi mai frumoasa la Afrodita, HERA a aruncat-o pe cer formand constelatia Casiopeea si pe Andromeda a legat-o de niste stanci, sa o manance o bestie marina, Perseu a omorat meduza, cu capul ei a impietrit bestia si a salvat-o pe Andromeda,

Minunate povesti, dar cea mai frumoasa a lui Sf Petru, Acesta, dupa moartea lui Isus, s-a refugiat in casa lui Simeon. Guvernatorul Cezareei l-a chemat sa ii crestineze famila, Pe atrunci, paganii, deci si romanii nu puteau deveni crestini, decat daca se faceau intai iudei. Asta presupunea circumcizie, iar romanilor nu le convenea. Petru a avut un vis, in care ingerii domnului revarsau peste crestini un navod cu fructe de mare, carne de porc si altele, considerate pana atunci interzise, Crestinii le mancau si se bucurau, Sfantul Petru a inteles ca daca se puteau manca si alte alimente, daruite chiar de ingeri si paganii puteau deveni crestini, fara a fi iudei inainte, doar prin botez, post si rugaciune, El s-a dus si i-a botezat pe romani si de atunci orice pagan se poate boteza crestin iar crestinii pot manca orice aliment de pe pamant.

Si orice tur se incheie cu amintirea mandrieiI nationale ca 5 evrei au influentat cel mai mult lumea — MOISE a adus omenirii legile, ISUS a adus mila si iertarea, Marx capitalul socialist; FREUD, a adus revolutia sexuala iar ALBERT EISTEIN A SPUS CA TOTUL ESTE RELATIV...

Trimis de rodirodicuta in 04.12.18 16:50:13
Validat / Publicat: 04.12.18 17:39:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 4106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodirodicuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 pe asta am putut-o misca

Carmen Ion
[04.12.18 20:24:40]

@rodirodicuta: Felicitări, ai surprins excelent specificul Tel Avivului și frumusețea Jaffei.

Iar finalul e... cum să zic? foarte adevărat și amuzant totodată.

Carmen Ion
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Tel Aviv: