ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 16.04.10
DEC-2008

Ulm & New Ulm - Germania

Ulm si Neu Ulm sunt 2 orase in Germania, despartite de Dunare. Neu Ulm este in landul Bayern (Bavaria) iar Ulm este in landul Baden Wurttemberg, deci granita acestor landuri este marcata de Dunare. Eu am stat in Neu Ulm dar cum orasele sunt mici le-am "cutreierat" in mod egal. In decembrie 2009 am stat o luna, la prietenii nostrii, stabiliti fiind acolo de cca. 20 ani. Mergem foarte des la ei, insa din perioada sarbatorilor de iarna am cele mai multe poze din centrul Ulmului, cu catedrala din centru si de la targul de Craciun amplasat in fata ei. Catedrala din Ulm este denumita Catedrala Ulm Munster, este luterana, cu o arhitectura ecleiziala gotica, constructia ei incepand in 1377, insa a fost finalizata in 1890, fiind intrerupta de-a lungul secolelor din diverse motive.

Este cea mai inalta biserica din lume, mai exact are cel mai inalt turn din lume, masurand 161, 53 m. are 708 trepte, insa de cativa ani accesul pana in varful turnului este restrictionat, (poti urca pana la cel mai ingust turn), pentru ca era locul "preferat" daca se poate spune asa, al sinucigasilor. Catedrala are o capacitate de 20. 000 de locuri, are o marime de-a dreptul impresionanta si pare o imensa cladire de piatra pur si simplu dantelata. Atata migala in arhitectura exterioara e de-a dreptul imresionanta- o uriasa cladire te duce cu gandul la o dantelarie fina, si asta in piatra si la cote ametitoare. Pozele nu redau detaliile cladirii si nici nu iti transmit mare lucru. Catedrala se vede din aproape orice loc al Ulmului sau Neu Ulmului, si, pe timp senin, din varful catedralei poti zari crestele muntilor Alpi. In interior sunt blazoanele familiilor ce au contribuit la constructia catedralei, simbolul orasului, "randunica", care se spune ca le-a fost de ajutor constructorilor dandu-le idei prin felul de a cara si introduce un bat mai mare decat intrarea- astfel, ei i se i se dedica statuia unei randunele cu un betisor in cioc.

Ulmul este oras universitar, si apropos de scoala nu ratati casa memoriala Albert Einstein, pentru ca ca el s-a nascut in Ulm.

Am vazut ca cineva a postat poze dintr-o oarecare "galerie comerciala"

In Ulm este un centru comercial -Mall- cum ii citam noi pe americani, cel mai mare din sudul Germaniei, Blautal Center, de 45. 000 m. patrati, de asemenea merita o vizita la Bowling Center in Neu Ulm, in stil american, un club si cu restaurant, bar, jocuri, un club imens si spectaculos, (cu statuia libertatii, cu statuile unor jucatori renumiti americani in marime naturala la pistele de boling), bere americana, la fel si menu-uri, etc. preturi normale (pentru baruri germane).

Din targul de Craciun pun poze, ca e cam greu sa descriu. Multumesc

Trimis de mira78 in 30.05.10 22:03:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 8519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mira78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Catedrala seara, intr-o atmosfera cam sinsistra,gen SF

pepsi70ro
[30.05.10 22:28:06]

Daca m-ar fi intrebat cineva in ce oras este situata cea mai inalta catedrala din lume, cu siguranta n-as fi raspuns Ulm. Felicitari pentru review!

[30.05.10 22:37:43]

Multumesc frumos.

Nici eu n-as fi avut habar si nici nu m-as fi gandit sa vizitez Ulmul daca nu ar fi prietenii nostrii acolo.

Si asa am vizitat catedrala dupa cativa ani de mers in Ulm, si m-am lasat cu greu, pentru ca eu am o fobie pentru cladirile mari, in acest gen.

Probabil de aceea sunt inca miscata, mai ales ca era spre ora inchiderii si cei de acolo au inchis, inauntru era intuneric, (se vede si in poze) si nu mai stiam pe unde sa iesim-toate usile erau incuiate si eram singurii inauntru. Dupa 20 min. , cred, am gasit o usita mica, in spate, si, prin culoare, am iesit in spatele bisericii. Cum sa uiti...

[30.05.10 23:01:32]

Am atasat aceasta melodie insa se poate schimba!

presario
[31.05.10 17:51:39]

Intradevar - interesanta asta cu cea mai mare catedrala din lume. Am trecut si eu o data pe langa Ulm, dar nu l-am vizitat. Poate data viitoare.

[31.05.10 18:48:07]

webmaster13, merci pentru melodie

abbilbal*
[19.09.10 01:50:59]

Aici am aflat lucruri interesante despre o călătorie în Germania şi am văzut nişte fotografii frumoase. Interesante sunt şi fotografiile mai întunecate, lipsite de lumină. Din acest motiv am acordat un FB.

[22.09.10 10:30:30]

Merci frumos! Sper sa fi deslusit cate ceva din ele...

abbilbal*
[23.09.10 10:12:50]

Da, ştiu să privesc fotografiile şi tocmai de aceea mi-au plăcut. Dacă nu desluşeam nimic din ele, nu le apreciam.

abbilbal*, mira78
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ulm: