ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2018

Grădina Zoologică Sibiu, cu un pelican prietenos care se plimba în parc

Gradina Zoologică Sibiu s-a înființat în anul 1929, fiind cea mai veche din Romania.

Noi am intrat pe Poarta 2 cu bicicletele și având spor la parcurgerea traseelor turistice din Muzeul Astra, am facut o vizită la Zoo. Aici nu am ajuns niciodată, cu toate ca am mai vizitat Muzeul Astra încă de două ori.

Tarifele

Cum am ajuns la casa de bilete, doamna casiera, observând că avem biciclete, ne-a spus că este interzis accesul cu bicicletele la Zoo, afiș pe care l-am observat și pe poartă. După mai multe minute de rugăminți, ne-a lăsat să intrăm, cu promisiunea că nu ne vom urca pe biciclete... nu aveam unde să le lăsăm în siguranță la intrarea în Zoo. Ar trebui amenajate niște rasteluri păzite la intrare.

Sunt interzise la Zoo urmatoarele: fumatul, accesul cu bicicletele, cu câinii și filmatul.

Tarifele de intrare sunt foarte mici: 3 lei pentru adulti și 2 lei pentru: copii, elevi, studenți și pensionari.

Programul de vizitare se modifică în funcție de lună și de Poarta de acces.

Zilele de vizită sunt de Luni-Duminica.

Orarul de vizitare este cuprins între 9:30 pentru accesul prin Poarta1 și 10:00 pentru accesul prin Poarta2, iar sfârșitul programului de vizită este cuprins între orele 16:00 în lunile de iarnă și 20:00 în lunile iunie, iulie. Trebuie să consultați în prealabil programul Zoo ca să vă puteți încadra în orarul de vizită aferent perioadei de vizita.

Poarta pe care se intră la Zoo este o poartă din lemn sculptat, din Vadu Izei, jud. Maramureș.

Stejarul de la intrarea în Zoo are o vechime de peste 600 de ani.

Parcul Zoo este foarte bine semnalizat cu indicatoare spre țarcurile animalelor, are hartă interactivă și ghid virtual online. Pe un panou avem indicațiile de folosire a ghidului virtual pe telefonul mobil, astfel: "trebuie să vă conectați la rețeaua de intrenet Wifi: Zoo_Sibiu_Public, iar apoi descărcați aplicația prin scanarea codului QR sau direct din Google Play și App Store".

Acesta este monitorizat video.

Suprafața Zoo nu este mare, peste 20 hectare, exemplarele adăpostite aici sunt din 63 de specii și însumează 268 de exemplare.

În incinta parcului Zoo se află un lac, din care țâșnește o fântână arteziană.

Se pot închiria bărci cu vâsle la prețul de 25 lei/30 min. / 4 persoane, plus 5 lei garanția care se restituie ulterior.

După intrare, pe partea stângă se află padocurile cu mistreți, cu rumegătoare: bivoli albi, ponei, watussi, oaia cu coamă, cerbi, mufloni, lame, cămile.

Pe partea opusă se întinde lacul de agrement de unde se pot închiria bărci pentru o plimbare pe lac.

Pe o latura a lacului găsim maimuțele și păsările.

Dacă mai înaintăm în parc, vom descoperi un lac mai mic cu păsări de baltă, un loc de joacă pentru copii și animalele fioroase: urși, lei, jaguari, tigrii, lupi.

Parcul Zoo este plin de verdeață, bănci, construcții din lemn pentru admirarea animalelor de la înălțime.

Se poate mânca în interiorul grădinii Zoo pentru că sunt oferte de meniuri: Meniu mici cu cartofi prăjiți la prețul de 16 lei, Meniu Crispy cu cartofi prăjiți la 18 lei, Meniu aripioare cu cartofi prăjiți la 17 lei.

Am avut parte de o surpriză, pelicanul a evadat și se plimba printre vizitatori, în parcul de joacă pentru copii... când te gândești că am fost în Deltă și am văzut doar un pelican si acela la distanță!

A fost o experiență interesantă, nu mai voia să intre în lac, ingrijitoarea fugea dupa el.

Colega @GabrielaG s-a întâlnit cu un lemurian în liberate la gradina Zoo Sibiu. Atât lemurianul cât și pelicanul sunt în regulă dacă plimba printre turiști, pentru că sunt animale inofensive. Dar cum rămâne cu tigroaica care în decembrie 2011 a plecat din cușca lăsată deschisă de către îngrijitor? Nu cred că este o experiență plăcută să observi un tigru în libertate.

Tigrul Siberian dormea, ursul la fel, leul era întins la odihnă... la noi la Tg. Mureș sunt parcă mai energice animalele la Zoo, nu dorm toate fiarele odată.

Vizitarea parcului se poate face rapid, maxim într-o oră, cu pauze, poze, înghețată, asa cum am facut noi.

Recomandarea mea este să vizitați grădina Zoo dacă sunteți la Muzeul Astra și mai ales dacă sunteți însoțiți de copii mici.

Trimis de Dana2008 in 29.11.18 21:06:18
Validat / Publicat: 29.11.18 23:13:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Grădina Zoologică Sibiu

pelicanul plimbaret

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu: