ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2018
DIN: Brăneşti [IF]
ÎNSCRIS: 30.07.14
JUL-2018

La multi ani Bucovina!

Pentru ca astazi se implinesc 100 de ani de la unirea Bucovinei cu Patria Mama, mi-am permis sa incep acest articol cu un document care consfintea si legaliza Unirea Bucovinei cu Patria Mama.

1.5. Lege pentru ratificarea unirii Bucovinei cu România
(31 decembrie 1919)

Art. unic. Se ratifică, investindu-se cu putere de lege, decretul-lege nr. 3744 din 18 decembrie 1918, publicat în “Monitorul oficial”, nr. 217 din 19 decembrie 1918, privitor la unirea Bucovinei cu vechiul Regat al României, în cuprinderea următoare:

Ferdinand I
Prin graţia lui Dumnezeu şi voinţa naţională, rege al României,
La toţi de faţă şi viitori, sănătate:

Asupra raportului preşedintelui Consiliului nostru de Miniştri sub nr. 2211 din 1918,

Luând act de hotărârea unanimă a Congresului general al Bucovinei din Cernăuţi de la 15 noiembrie 1918,

Am decretat şi decretăm:

Art. I. Bucovina în cuprinsul graniţelor sale istorice este şi rămâne deapururea unită cu Regatul României.

Art. II. Preşedintele Consiliului nostru de Miniştri este însărcinat cu executarea acestui decret.

Dat în Bucureşti, la 18 decembrie 1918. Ferdinand.

Preşedintele Consiliului de Miniştri, Ion I. C. Brătianu.

Această lege s-a votat de Adunarea Deputaţilor în şedinţa de la 29 decembrie anul 1919, în unanimitate, prin aclamaţiuni.

Preşedinte, N. Iorga.
Secretar, Aurel Moraru.

Această lege s-a votat de Senat în şedinţa de la 29 decembrie anul 1919, în unanimitate, prin aclamaţiuni.

P. Preşedinte, Dr. C. Şumuleanu.
Secretar, Balbareu.

Promulgăm această lege şi ordonăm ca ea să fie investită cu sigiliul statului şi publicată în “Monitorul oficial”.
Dat în Bucureşti, la 31 decembrie 1919.

“Monitorul oficial”, din 1 ianuarie 1920

Pornind de la acest act oficial al reintregirii neamului, prin revenirea Bucovinei la Patria Mama, voi incerca readuc in atentie un moment important din istoria Romaniei.

Au trecut de atunci 100 de ani, iar frumusetea tinuturilor Bucovinene persista in ciuda vremurilor si mai ales oamenilor care nu prea au stiut sa pretuiasca geografia, dar mai ales istoria acestor locuri. Din pacate nu stim sa ne promovam frumusetile, atatea care sunt, (si cred ca sunt multe), iar noi laudam frumusetile altora, care la randu-le ne cearta ca avem atatea frumuseti pe care si le-ar dori la ei in tara, dar noi nu le promovam. Si as numi aici doua persoane care nu sunt cetateni ai acestei tari si care au promovat mai bine si mai frumos frumusetile Romaniei, decat o facem noi romanii. Pentru cei care sunt turisti adevarati, numele acestora este arhicunoscut si nu le voi mai mentiona si eu. Poate le urmam exemplul!

Acestea fiind zise si scrise nu-mi ramane decat sa spun: Start articol!

Articolul face parte dintr-un ciclu de articole scrise de mine cu trei ani in urma, intr-un exces de inspiratie si memorie, recuperate cu greu dintr-un calculator distrus (pentru care ii multumesc celui care, dupa o munca foarte grea, a reusit sa le salveze). Toate articolele, deci si acesta, le-am pastrat in forma originala, asa cum le-am scris atunci, fara nicio corectare ulterioara. Citindu-le ulterior am gasit destule greseli, dar nu le-am corectat, dorind ca ele sa reflecte, cat mai fidel starea mea in momentul in care le-am scris.

Deci, Start articol!

Dupa scurta prezentare a istoriei acestei zone de o frumusete deosebita, voi incerca o scurta prezentare geografica a Bucovinei, de data aceasta.

Bucovina este in principal dominata de munti, in partea romaneasca, sau podis in partea ucrainiana. In partea ucrainiana, in sud-vestul regiunii Cernauti, intalnim Carpatii Padurosi, al caror varf Hovarla (2061 m) este cel mai inalt din teritoriul Ucrainei, aceiasi munti care vin de la ganita cu Slovacia si Polonia. De la munti, inaltimile coboara in podisul Podolic pana la 300-400 m, pentru ca in lunca Nistrului sa ajunga la 100 m altitudine.

Referindu-ne la partea romaneasca a Bucovinei, relieful acesteia este predominant muntos, aflat in partea vestica pe circa 55% din teritoriul tinutului. Partea de est este formata din dealuri prelungi, domoale (coaste in limbaj local), cu o inaltime medie de circa 400 m, circa 30 % din teritoriul Bucovinei. In lunca Siretului, limita de est a Bucovinei, dar si in luncile raurilor care brazdeaza Bucovina, gasim fasii de teren care coboara pana la 100 m altitudine, ocupand diferenta de 15 %.

Muntii din Bucovina apartin Carpatilor Orientali si sunt de origine vulcanica (Calimani, Bargau), din roci cristaline (Tibau, Suhard, Bistritei), sau roci sedimentare (Obcinele, Stanisoarei)

Plecand din partea de nord a Bucovinei intalnim culmile bine impadurite (inca) ale

Obcinelor bucovinene, despartite de cursurile de apa importante din Bucovina. Astfel de la dreapta la stanga intalnim Obcina Mare, delimitata de Podisul Sucevei, (la est), frontiera cu Ucraina (la nord), raul Moldovita (la vest), raul Moldova (la sud). Cel mai inalt varf este Sihloaia (1224 m), alte varfuri mai importante fiind Bobeica (1207 m), Magura Vacii (1158m), Oglinda (1181 m), Piscul (1190 m), Rusu (1193 m), Hutanu (1137 m), Strigoaia (1089 m).

Obcina Feredeu este cuprinsa intre raul Moldovita, la est, frontiera cu Ucraina, la nord, raul Moldova la vest si sud. Cel mai inalt varf este Veju Mare (1484 m), urmat de Vf. Pascanu 1479 m, Tomnatecu 1302 m, Deia 1200 m, Obcina Feredeu 1364 m, Veju Mic 1423 m, Ferdeu 1477 m, Joresti 1380 m, Pausa 1374 m.

Obcina Mestecanis este limitata de raul Moldova la est, frontiera cu Ucraina la nord, raul Bistrita la vest, Masivul Giumalau la sud. Cel mai inalt varf este Vf. Lucina (1588 m), urmat de Vf. Botosul Mare (1472 m), Hrobi (1507 m), Chitcaul Mare (1357 m), Oitei (1284 m), Orata (1380 m), Stirbu (1447 m), Gaina (1447 m), Dodu (1523 m), Batca Tatarcu (1549 m), Zubriu (1551 m), Tonca (1398 m).

Muntii Tibau, limitati de Obcina Mestecanis la est, frontiera cu Ucraina la nord, Muntii Maramuresului, la vest, valea Bistritei la sud. Varfuri mai importante sunt Tapu Mare 1651 m, Magura 1559 m, Iedu 1517 m, Fluturica 1345 m.

Muntii Suhard ocupa aproape in totalitate teritoriul Bucovinei, fiind delimitati la est de Obcina Mestecanis si Masivul Giumalu, de raul Bistrita, la nord de Muntii Tibau, tot de raul Bistrita, la nord-vest de Muntii Rodnei, pasul Rotunda si DN 17D constituie limita masivului, la vest limita cu Muntii Bargaului este asigurata de izvorul Somesului Mare si valea Cosnei, iar la sud valea Dornei desparte Masivul Suhard de Muntii Calimani. Varful cel mai inalt se ridica la aproape 2000 m, Vf. Omului 1932 m. Alte varfuri mai importante sunt Ousorul 1639 m, Iacob 1300 m, Faraoane 1715 m, Batca Tarsului 1548 m, Sveitaria 1562 m, Pietrele Rosii 1773 m, Suvarosul 1403, Diecilor 1631 m, Cociorbu 1592 m, Runc 1149 m, chiar in Vatra Dornei.

In vestul Muntilor Suhard, intalnim o parte din muntii Bargaului, care se intind pe teritoriul judetului Bistrita-Nasaud in cea mai mare parte. Pe teritoriul Bucovinei intalnim varful Magura Cornii 1458 m.

Cei mai inalti munti vulcanici din tara, ai doilea ca inaltime din Carpatii Orientali, Muntii Calimani ocupa o parte insemnata a sud-vestului teritoriului Bucovinei. La nord sunt despartiti de Muntii Suhard de valea Dornei, respectiv Depresiunea Dornelor, la est Depresiunile Paltinis si Dragoioasa ii despart de Muntii Bistritei. Limitele de vest si de sud ale Bucovinei despart partea bucovineana a Calimanilor de parte bistriteana, respectiv mureseana a acestora. Varfurile cele mai inalte se intalnesc in partea de sud a Bucovinei, culminand cu Vf. Pietrosul 2103 m (dupa unele surse inaltimea este de 2100 m, eu insusindu-mi cota mentionata invatata in liceu si comfirmata de Atlasul Geografic Scolar din 1984, Ghid Atlas al Monumentelor Istorice din 1979). Alte varfuri mai inalte sunt Negoiul Unguresc 2081 m (al doilea varf din Calimani), Caliman Izvor 2032 m, Iezer Calimani 2031 m, Retitis 2021 m, Calimanul Cerbului 2013 m, Pietricelul 1993 m, Bistriciorul 1990 m, Nicovala 1934 m, Bradu Ciont 1899 m, Negoiul Romanesc (cel care a fost scurtat cu circa 120 de metri, pentru exploatarea sulfului) 1888 m, Maieris 1885 m, Tamaului 1861 m, Haitii 1856 m, Voivodeasa 1825 m, Lucaciu 1770 m, 12 Apostoli 1760 m.

In zona delimitata de raul Bistrita, la vest si sud, de raul Moldova la nord si la est de Obcina Voronetului, se gaseste Masivul Rarau – Giumalau, cu cotele maxime de 1857 m in Giumalau si 1651 m in Rarau. Varfuri mai importante amintesc Stegile 1750 m, Alunu 1665 m, Chilii 1652 m, Muncelu 1577 m, Vf. Cald 1574 m, Poiana Ciungi 1513 m, Muchia Serparu 1452 m, Bobeica 1451 m, in Giumalau, precum si Pietrele Doamnei 1634 m, Popii Raraului 1628 m, Todirescu 1487 m, Batca Neagra 1439 m, Vacaria 1383 m, Gura Plaiului 1308 m, Arsita Rea 1324 m, Magura 1324 m in Rarau.

In zona de sud a Bucovinei, in apropierea Calimanului, avand ca limite si vecinatati la sud raul Bistricioara, respectiv Muntii Giurgeu si Masivul Ceahlau, la vest Bistricioara si depresiunea Bilbor, respectiv Muntii Calimani, la nord raul Bistrita, respectiv Masivul Rarau-Giumalau, la est raul Bistrita, respectiv Muntii Stanisoarei, se afla Muntii Bistritei. Varful cel mai inalt este Budacu 1859 m, alte varfuri mai inalte fiind Pietrosu 1791 m, Grinties 1758 m, Bodolin 1748 m, Tiblesu Mare 1665 m, Batca Prislop 1664 m, Lespezi 1637 m, Sarului 1524 m, Paltinis 1485 m, Busuiocul 1417 m, Cerbului 1403 m, Preluca 1357 m.

Despartiti de raul Bistrita la vest de Muntii Bistritei, la sud de raul Bistrita de Muntii Tarcaului, la est vecini cu Subcarpatii Moldovei, iar la nord de raul Moldova de Obcina Voronetului si Masivul Rarau, se afla Muntii Stanisoarei. Varful cel mai inalt, Vf. Bivol, aflat in judetul Neamt atinge 1529 m, dar in Bucovina intalnim varfurile Batca Oblanc 1477 m, Tarnita 1473 m, Clifele 1374 m, Baisescu 1340 m, Muncelu 1302m.

In partea de est a Bucovinei, marginit de Obcina Mare si lunca Siretului la est si a Moldovei la sud si sud-vest, se intinde Podisul Sucevei, parte componenta a Subcarpatilor Orientali. Sunt culmi domoale, bine impadurite, cu inaltime medie de 460 m, cota maxima fiind varful Teisoara, 528 m, in podisul Dragomirnei, la limita estica a bucovinei.

Intre masivele muntoase, cursurile de apa care le strabat au creat mai multe depresiuni. Amintesc astfel Depresiunea Dornelor, strabatuta de apele raurilor Dorna si Bistrita si marginita la nord de Muntii Suhard, la vest de Muntii Bargaului, la sud de Muntii Calimani, iar la est de Muntii Giumalau si Bistritei, cu altitudine medie de circa 800 m.

Depresiunea Campulung Moldovenesc, in lungul raului Moldova, este marginita la nord de Obcine, iar la sud de Muntii Stanisoarei. Tot pe valea Moldovei mai intalnim si depresiunile Vama, Frasin si Humor. O alta depresiune a Bucovinei este Depresiunea Radauti, stabatuta de raurile Suceava si Sucevita, cu o altitudine medie de 360 m.

Muntii Bucovinei sunt strabatuti de multe pasuri si trecatori, care faciliteaza traversare muntilor dintr-o parte in alta. Imi permit aici sa amintesc de cateva dintre acestea, cu mentiunea ca in Bucovina se afla trecatori mai inalte ca in multe alte zone muntoase din

tara. Desi nu se afla pe teritoriul Bucovinei, dar in imediata apropiere, este Pasul Prislop, pe DN 18, Iacobeni – Borsa, intre Muntii Rodnei si ai Maramuresului, la altitudinea de 1416 m, cea mai inalta trecatoare din Carpatii Orientali.

Al doilea pas, ca altitudine din Orientali este Pasul Paltinis 1355 m, care leaga Depresiunea Dornelor de Depresiunea Dragoioasa, prin care trece drumul Vatra Dornei- Panaci- Brosteni.

Pasul Rotunda, 1271 m, intre Muntii Rodnei si Suhard, este strabatut de DN 17D, Carlibaba-Rodna.

Pasul Tihuta, 1201 m, intre Muntii Bargaului si Calimani, (situat la limita Bucovinei si Judetul Bistrita-Nasaud, dar in Bistrita-Nasaud) leaga Depresiunea Dornelor de Depresiunea colinara a Transilvaniei si este strabatut de DN 17, Suceava-Vatra Dornei-Bistrita.

Pasul Tarnita, 1161 m, traverseaza Muntii Stanisoarei, legand valea Bistritei de valea Moldovei prin drumul Holda-Ostra-Stulpicani-Gura Humorului.

Pasul Mestecanis, 1096 m, traverseaza sudul Obcinei Mestecanis si este strabatut de DN 17, Vatra Dornei- Campulung Moldovenesc.

Pasul Ciumarna, 1109 m, traverseaza Obcina Mare, si este strabatut de DN 17A, Moldovita – Sucevita din soseaua Campulung Moldovenesc-Sadova-Sucevita-Radauti.

Pasul Pascanu, 1040 m, care traverseaza Obcina Feredeului, pe drumul Pojorata-Paltinu-Moldovita din DN 17 A.

Din cate se poate observa pasurile bucivinene sunt situate la altitudini mai mari decat mai celebrele lor colege de traversare a muntilor, cum ar fi pasul Predeal, valea Oltului, valea Jiului.

Bucovina dispune in acelasi timp de o deasa retea hidrografica, care reprezinta o lungime de 3092 km, cele mai importante fiind bazinele Moldovei, care dreneaza 27% din suprafata Bucovinei, Bistritei, 27%, Sucevei, 28%. Siretul care colecteaza toate cursurile de apa din Bucovina, dreneaza numai 10% din teritoriu.

Reţeaua hidrografică a judeţului însumează 3.092 km. Densitatea reţelei hidrografice este de 0,361 km râu/km2 teritoriu, valoare superioară celei medii pe ţară.

Principalele cursuri de apă ce străbat judeţul sunt: râul Siret (de la N la S) și afluenţii săi, râurile Suceava, Șomuzu Mare, Moldova, Bistriţa (curgând de la NV spre SE).

Suprafaţa totală aluciilor de apă din judeţ este de 5.542,63 ha (reprezentând 0,65% din suprafaţa totală a judeţului), din care 5.056,622 ha ape curgătoare și 486.008 ha lacuri.

Apele stătătoare constau din lacuri naturale de dimensiuni mici si lacuri antropice amenajate în scopuri complexe: rezerve de apă industrială și potabilă, apărare împotriva inundaţiilor, piscicultură… Cele mai numeroase acumulări antropice sunt cele șase lacuri din lungul râului Șomuzu Mare.

Râul Siret intră în ţară și în judeţ cu o suprafaţă de bazin de 1.636 km² și o lungime de 110 km.

Râul Suceava își are izvoarele la o altitudine de 1.250 m, în regiunea Obcinelor Bucovinene, totalizând, la vărsarea în râul Siret, o suprafaţă de bazin de 2.625 km și o lungime de 262 km². Afluenţii săi principali de pe teritoriul județului sunt: Brodina (S = 156 km2, L = 28 km), Putna (S = 132 km2, L = 19 km), Pozen (S = 158 km2, L = 25 km), Suceviţa (S = 205 km2, L = 35 km), Solca (S = 166 km2, L = 27 km) și Soloneţ (S = 217 km2, L= 31 km).

Râul Moldova izvorăste din Obcina Lucina si străbate judeţul pe o lungime de 140 km din totalul de 216 km. La iesirea din judeţ, râul are o suprafaţă de bazin de 2.575 km2. Afluenţii săi principali de pe teritoriul judeţului sunt pe dreapta: Putna (S = 90 km2, L = 20 km), Suha (S = 359 km2, L = 33 km), Suha Mare (S = 128 km2, L = 29 km), Suha Mică (S = 135 km2, L = 24 km) si pe stânga: Moldoviţa (S = 564 km2, L = 47 km), Humor (S = 106 km2, L = 26 km), Somuz (S =95 km2, L = 20 km).

Râul Bistriţa, afluentul cu debitul cel mai mare al Siretului totalizează, la ieșirea din judeţ, o lungime de 122 km și o suprafaţă de bazin de 2.532 km. Afluenţii săi principali sunt pe partea dreaptă si anume: Dorna (S = 595 km2, L = 46 km), Neagra Șarului (S = 302 km2, L = 53 km) și Neagra (S = 355 km2, L = 40 km). Pe partea stângă, se găsesc afluenţi mai mici, cei mai importanţi fiind Țibău (S = 135 km2, L = 24 km) și Cârlibaba (S = 111 km2, L = 24 km).

Șomuzul Mare (S = 489 km2, L = 51 km) și Șomuzul Mic (S = 128 km, L = 30 km) își au obârsie în Podișul Sucevei, la sud de orașul Suceava și se varsă în Siret pe teritoriul judeţului Suceava.

Tot la capitolul geografie vom mentiona, pe scurt, cateva date despre flora si fauna Bucovinei. Flora are ca dominanta padurea, care ocupa circa 52% din teritoriul Bucovinei si 7% din suprafata padurilor din Romania. Predominante sunt coniferele (79% ), iar foioasele ocupa 21 % (fag, stejar, carpen, frasin, tei, mesteacan). Arbustii fructiferi sunt prezenti si ei in flora spontana (zmeur, afin, mur, maces, merisor)

Fauna Bucovinei este reprezentata de urs, cerb carpatin, caprior, vulpe, lup, veverita, jder, hermina, pisica salbatica, ras, dihor, cocs de munte sau de mesteacan, fazan, acvila, vultur, bufnita, ca si diverse specii de pesti, cum ar fi pastravul, lostrita, cleanul, mreana.

Toate cele descrise de mine sunt accesibile tuturor turistilor, poate cu exceptia unor varfuri din Calimani, care presupun o pregatire cel mult medie, ca si echipament sau conditie fizica. Nu pregetati sa alegeti excursii si drumetii in mijlocul naturii. Oricat de neprieteni ati fi cu miscarea in aer liber, mai ales pe munte, daca ajungeti in Bucovina doua ore pe zi vor fi de ajuns sa va improspatati plamanii cu aer sanatos, mai ales daca va stiti fumatori.

Plecati dintr-o localitate, pe valea unui rau spre izvoarele acestuia, trecand prin paduri racoroase si traversand poieni insorite. Drumetiile montane nu pot fi o problema, decat de a vrea acest lucru. Sutele de trasee din muntii din Bucovina, trasee de cateva ore de mers, fara a va rupe incaltarile si hainele, nu pot sa nu va atraga mai putin decat lenevirea intr-o camera de hotel sau la o masa intr-o carciuma. Daca ajungeti in Bucovina cu masina, lasati-o sa se odihneasca si incercati si mersul pe jos, oricat de comoda vi se va pare deplasarea cu masina. Folositi masina pentru a scurta timpul de a ajunge la un obiectiv turistic, dar nu neglijati natura.

S-ar putea sa va plictisesc cu prea multe date geografice, dar poate voi fi inteles ca sunt mare iubitor de geografie, de tot ce inseamna natura. Mentionarea acestor scurte detalii sper sa va faca sa va doriti vizitarea Bucovinei.

Branesti, 13 octombrie 2015.

Trimis de liviu49 in 28.11.18 06:54:39
Validat / Publicat: 28.11.18 08:32:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #LA PAS PRIN BUCOVINA.

VIZUALIZĂRI: 1139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviu49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Dupa popas ne continuam urcusul pe Caliman

mihaelavoicu
[28.11.18 10:30:01]

Frumos review despre geografia Bucovinei. Am văzut zona în oct. 1989 când am vizitat orașul Cernăuți. Tot atunci am văzut și orașul Rădăuți care mi-a plăcut foarte mult.

”Dulcea Bucovină” nu se dezminte. Mulțumesc!

Mitica49
[28.11.18 14:56:21]

@liviu49: Un frumos articol care are în el și istorie și geografie și mult patriotism. L-am citit punând alături de lectură amintirile mele legate de drumurile făcute prin această zonă, amintiri ce încep din vremea studenției când, în timpul practicilor de producție din timpul verii, așa cum se obișnuia pe vremea aceea, găseam timp să tragem și o fugă prin împrejurimile Sucevei.

Ultima vizită în partea aceea, în dulcea Bucovină, a fost în vara anului trecut, prilej cu care am postat și câteva review-uri (vezi, cumva răspund ecoului tău de la articolul meu despre Lucerna: "Te astept cu calatorii si prin Romania". )

Așadar: citit, votat, dat ecou.

Drumuri bune și excursii frumoase!

CATAAS
[28.11.18 15:05:17]

@liviu49: Felicitări pentru inițiativa de a scrie un astfel de articol! La Suceava azi e sărbătoare! Votat cu MAAARE drag!

DOINITA
[28.11.18 15:05:32]

Ma bucur ca "pragul " a fost trecut si putem sa fim beneficiarii unei asemenea lectii de istorie si geografie.

Era pacat ca asemenea informatii sa nu fie citite... de cei care doresc.

Felicitari si astept continuarea!

E cel mai potrivit moment pentru aparitia unor asemena articole. Sa ne dea Dumnezeu pace sa putem colinda drumurile Bucovinei!

RossoNerro
[28.11.18 15:28:22]

@liviu49: Frumos aducere aminte .....in memoriam... odată cu superbonusul bine meritat doresc a vă înștiința că:

- Cu prilejul aceastui mare eveniment " Banca Naţională a României a lansat un set de trei monede (din aur, argint și tombac cuprat) și o monedă din alamă dedicate împlinirii a 100 de ani de la unirea Bucovinei cu România"

- Reversul comun tuturor monedelor (din aur, argint, tombac cuprat și din alamă) prezintă scena în care Iancu Flondor și generalul Iacob Zadik anunță votarea unirii Bucovinei cu România"

* sursa: http://basilica.ro/bnr-a-lansat-emisiunea-numismatica-100-de-ani-de-la-unirea-bucovinei-cu-romania/.

La mulți ani tuturor românilor, oriunde vă aflați.

[28.11.18 19:50:39]

@mihaelavoicu: Articolul meu nu face altceva decat sa constate, sa comfirme o stare de fapt. Pentru mine, Bucovina este cel mai frumos loc din tara asta. Asa ca daca pui 4 poze cu munti, sau ape, sau cu manastirile din zona si ai scris alaturi " Aceasta e Bucovina " ar trebui sa fie de ajuns pentru a starni admiratia iubitorilor de frumos.

Ma bucur ca ai ajuns la Cernauti, noua in 1977 ni s-a refuzat o excursie in Bucovina sovietica si ni s-a permis doar Chisinau si Odesa, asta ca sa fim si in Ucraina. In Radauti am fost intr-o excursie si azi, citind un articol al lui@tata123, am constatat ca ghidul nostru de atunci ne prezentase casa pilotului care a dus de la Iasi peste munti, in Ardeal, documentele Marii Uniri. Pe o ureche ne-a intrat, pe cealalta ne-a iesit. De-abia acum am realizat ce imformatie primisem atunci.

Multumiri pentru vot si pentru ecou.

Inca mai sunt romani in aceasta tara!

[28.11.18 19:55:45]

@Mitica49: Leatule, iti multumesc pentru vizita, ecou, vot, dar mai ales pentru cuvintele frumoase. Am multe amintiri frumoase despre Bucovina, dar consider ca sunt prea putine pentru cate ar merita Bucovina. Unele le-am asternut pe hartie, sunt mai mulkt de 20 de articole. Dar ce poti scrie in doar 20 de articole despre Bucovina? Exact cat sa te intarati sa revii in Bucovina, sa revezi locurile care ti-au marcat amintirile, sa cunosti altele.

Numai bine si amintiri placute!

[28.11.18 20:01:20]

@CATAAS: Pentru o bucovineanca sau un bucovinean (Ar fi bine sa ne spui si noua ce gen esti: feminin sau masculin, ca sa nu fie confuzii) ce pot spune decat La multi ani Bucoviana, La multi ani bucovineni! Ma bucur ca e mare sarbatoare in Bucovina, in Suceava si m-as fi bucurat sa fiu si eu pe-acolo. Prin intermediul tau as dori sa transmiti din partea mea un impatimit de natura, de geografie, de istorie, de Bucovina, in special tot respectul meu si sa pastreze Bucovina cel putin la fel de frumoasa cum am vazut-o eu in concediu despre care povestesc.

[28.11.18 20:14:34]

@DOINITA: Cred ca orice articol care descrie natura si istoria Bucovinei se poate transforma cu usurinta intr-o veritabila lectie de istorie si geografie. O poate face oricine caruia ii plac natura, geografia si istoria mai mult decat lucrurile marunte si efemere care ne sunt servite, din pacate de prea multe ori. Cand ai amintiri destule, memoria nu-ti joaca feste, iar locurile despre vrei sa scrii le iubesti sincer, o sa vezi ce usor este.

Mai am destule articole scrise despre Bucovina, iar daca va fi cazul le voi publica pe AFA. Nu le pastrez numai pentru mine. Multe din ele le-am dat spre citire tuturor care mi le-au cerut, cu conditia sa nu le faca publice.

Anul trecut trei corupatoare de marca m-au amenintat in toate felurile sa scriu si am scris. M-am oprit cand am constata ca ce am scris eu nu intereseaza. Vad ca acum stau linistite si dau niciun semn de viata. Poate scap! Dar sa nu zic hop, pana n-am sarit parleazul!

Inca o data La multi ani si iti urez numai bine si calatorii placute!

[28.11.18 20:18:16]

@RossoNerro: Vestile pe care le comunici ma fac sa ma bucur ca in tara asta mai exista inca speranta ca nu toata lumea uita ca suntem romani.

Sincer sa fiu gestul Bancii Nationale nu ma surprinde, pentru in materie de celebrari si aniversari, mai mereu a fost inaintea autoritatilor, care afla mai mereu cu intarziere de acestea.

Iti multumesc pentru aceasta bucurie si iti doresc numai bine si calatorii placute!

[28.11.18 20:37:49]

@liviu49: Bucovina este intradevar minunata, felicitari, votat cu mare drag, astept continuarea.

[28.11.18 20:41:38]

@mishu: Daca esti cuminte s-ar putea sa nu se stie! Multumesc ca ti-ai adus aminte si de mine, pentru vot si ecou. Eu inca te astept pe munte, chiar daca vad ca ma tot plimbi prin orase, muzee. Pe acolo mai merg. Nu ma duce la " mancatorii " ca acolo ma pierzi de client.

[28.11.18 20:46:53]

@liviu49: Nu am sa comentez mai mult, cred ca si "mancatoriile" fac parte din viata noastra si la fel de utile ne sunt si recomandarile sau nerecomandarile.

Nu am sa sa insist nici pe de ce nu ma aventurez prea mult pe munte (cel putin anul acesta in mod sigur nu, anul viitor mai vedem), cat despre aduceri aminte, nu stiti cat de mult m-am bucurat sa citesc mai intai ecourile postate la cele mai recente articole pentru ca azi sa citesc si acest articol.

O seara frumoasa va doresc.

CATAAS, DOINITA, liviu49, mihaelavoicu, mishu, Mitica49, RossoNerro
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bucovina: