ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2018
ÎNSCRIS: 18.05.15
NOV-2018

încărcat de pe telefon!

Petrecere foarte reușită la Casa Banil

Urmând ca în familie să avem un eveniment ce trebuia marcat ca atare, soțul din dotare @gabipuf împlinea o vârstă rotundă și frumoasă, am început căutarea unui local care să ne impresioneze. Am făcut o încercare la un local (despre care o să scriu curând) în centrul Bucureștiului mergând pe premisa că în centru pot ajunge ușor de oriunde toți invitații. Dar cum socoteala din târg nu se potrivește cu cea de acasă am zis pas.

Dar... cu ceva timp în urmă @gabipuf a citit pe AFA despre Casa Banil două articole scrise de @roth și @mishu. Putem spune că ceea ce am citit ne-a plăcut foarte mult și am zis de ce nu? Acum nu trebuie să ne sperie distanța și cine vrea cu adevărat să vină :) vine oriunde;) corect nu? Deci pune Diana mâna pe telefon, vorbește cu persoana potrivită și treaba-i rezolvată. Rezervarea făcută, invitațiile trimise, tortul comandat (tot cu ajutorul lui @roth) Așa cum era de așteptat au fost și refuzuri pe motiv de distanță... "că dacă era în centru veneam dar în Rahova... nu, că-i departe":(Mare greșală. Un local de nota 10+ pot spune (pardon scrie;))

Aveam rezervare începând cu orele 18 dar noi am ajuns mai devreme adică la 17,45. Masa era deja aranjată frumos, ne aștepta :)

Au început ușor, ușor să ajungă și invitații și pe măsură ce veneau șeful de sală (doar suntem VIP-uri) îi servea cu ce băuturi vroiau. Am primit flori și la un moment dat am observat că au fost și ele "servite" cu apă intr-o vază;) aici bilă albă.

Buuuun am început să comandăm fiecare ce-a dorit și atunci când mâncarea a fost gata și ne-au adus-o ceea ce mi-a plăcut foarte tare a fost faptul că Mihai șeful de sală a pus în fața fiecăruia exact ceea ce a comandat fără să se încurce la nici o farfurie :) până acum este singura dată când nu trebuie să mai repetăm ce am comandat :)) aici altă bilă albă.

Am stat, am mâncat, am mai băut și la un moment dat trebuia să vină tortul dar... am omis să iau lumânări. Nu e panică. Domnul Mihai a rezolvat problema trimițând pe cineva după lumânări :) încă o bilă albă.

Mâncarea excelentă, servirea excelentă, atmosfera excelentă, totul la superlativ. Nu mai spun de nota de plată care a fost mai mult decât rezonabilă pentru 11 persoane :D

Recomand cu căldură această locație dacă aveți o chermeză ceva... ;) noi cu siguranță ne facem abonament aici =))

Acum vă las să vă delectați cu bucatele alese ;) am omis să fac poze și la ciorbe :) au fost de burtă și de văcuță dar cei care le-au savurat au spus că au fost gustoase :))

Trimis de diana2015 in 27.11.18 19:06:39
Validat / Publicat: 27.11.18 20:04:15

VIZUALIZĂRI: 787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Sărbătoritul @gabipuf, Mihai șeful de sală și @roth

roth [27.11.18 21:17:13] »

Ma bucur ca am putut fi de ajutor, de aceea Dumnezeu a "invitat" prietenii si prietenia.

Restaurantul desi noi il numim " de cartier" este mult peste, se vede din ambimt, din servire si mai ales din bucatele excelente.

Inca odata La multi ani! pt Gabi.

diana2015 [28.11.18 00:12:06] »

@roth: mulți pupici și muuuuulte mulțumescuri

Zoazore [28.11.18 12:55:18] »

@diana2015:

am omis să fac poze și la ciorbe au fost de burtă și de văcuță

= prima data cand ma bucur c-ai uitat! Doar tu nu fusesesi sadica!

La multi ani, @gabipuf! Sa fii sanatos si fericit!

Frumoasa petrecere, frumoasa adunare!

Si DA, @roth are dreptate: de aceea s-au inventat prietenii!

ungureanica [28.11.18 15:53:00] »

La mulți ani pentru @gabipuf. Sănătate și multe bucurii din partea noastră. Ce papa bun!!! . Vă salutăm cu drag!

diana2015 [28.11.18 18:03:30] »

@Zoazore: hihihi păi ce? Numai voi să puneți poze cu bucate? Eu de ce să nu fac poftă altora

Mulțumesc frumos de vizită și vot, pup

diana2015 [28.11.18 18:06:16] »

@ungureanica mulțumim frumos , vă pupăcim

ms65 [29.11.18 01:35:27] »

@diana2015: ma bucur ca ati avut o petrecere reusita... La multi ani, pentru Gabi!

Carmen Ion [29.11.18 08:41:27] »

@diana2015: Să vă fie de bine și La Mulți Ani soțului!

diana2015 [29.11.18 12:08:30] »

@ms65: Mulțumim frumos pupăm tare pupă-l și pe Tommy

diana2015 [29.11.18 12:11:46] »

@Carmen Ion: mulțumim frumos de vizită și vot

Aurici [29.11.18 12:49:22] »

@diana2015: Bine-ai venit pe strada mea și să mai vii dacă ți-a plăcut!

Eu n-aș zice că zona este chiar așa la balamuc. Până la Casa Poporului sunt 3 stații de 385 iar până la Izvor, Cișmigiu, deci centru, mai sunt vreo 2, dacă nu mă înșel. Pe partea cealaltă, cu 226, sunt la fel câteva stații până la Eroilor, chiar nu mi se pare atât de departe de centru încât să nu onorezi o invitație. La toate evenimentele care au loc în Piața Constituției, de ex, noi venim pe jos de acasă și ne face mare plăcere plimbarea.

Dacă aș fi în locul tău pe cei care au invocat distanța pentru așa un eveniment important i-aș tăia definitiv de pe lista de prieteni. Dar ce bine că nu sunt.

La mulți ani soțului, sănătoși și voioși!

diana2015 [29.11.18 21:48:04] »

@Aurici: mulțumim frumos de urare

Da, nici mie nu mi s-a părut departe dar deh... alții mai cârcotași asta au invocatdar nu-i nimic, pierderea a fost a lor, ne-a durut doar că erau veri și culmea stau la Foișorul de Foc deci destul de ok ca și distanță

Când mai mergem la Banil poate ne onorezi cu prezența cu condiția să fi în țară

Pupici

Aurici [29.11.18 22:00:50] »

@diana2015: Condiție esențială

Aurici, diana2015, ms65, roth, ungureanica, Zoazore