ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2018

Rock & Beer

Seara am ieșit la plimbare în oraș. După ce am făcut ceva cumpărături, a venit vremea să căutăm un loc să ciugulim ceva! Evident că nu ne-am mai dus la restaurantul unde cu o seară înainte au încercat să ne-o tragă!

De data asta am ales un restaurant mai pe gustul meu și anume Peppers Rock& Chopp. Acesta era situat pe strada Av Roca 349, această stradă fiind în prima linie și paralelă cu oceanul.

Localul este foarte mare și când am ajuns noi era destul de gol. Este decorat pe pereți cu pozele multor artiști de mare valoare. Atmosfera este foarte antrenantă, atât din cauza muzicii rock de calitate, dar și a personalului drăguț și amabil.

Cu toate astea personalul era total insuficient. La vedere era doar un barman și o ospătăriță, care în momentul în care a început să se umple localul, clar nu mai făcea față. După multă vreme a mai apărut o altă fată să o ajute. Dar cam așa e prin zonele acestea nu prea se omoară ei cu servirea și cu serviciile de calitate.

În afară de design și de tipul de bar restaurant, ne-a mai atras ceva și anume o ofertă la bere. Era deja cald și mergea la fix o bere rece. La două beri a treia era gratis. Evident că am făcut deschiderea cu câte o bere și închiderea la fel. =)) Cu o bere de calitate, artizanală! Dar n-ai cu cine. Colegii care mă însoțeau nu prea erau consumatori de profesie. Doar o bere și gata. Eu vorba aia nici n-am apucat să mă încing un pic. Dar asta e, crocodilii bătrâni sunt un pic altfel. Aveam și de-aștia în grup, dar ce să fac, dacă am preferat tineretul.

A venit vremea să comandăm și ceva de mâncare. Eu am ales să consum un fel principal specific zonei. Era o friptură de vită mai subțire, deasupra are aruncat un ou ochi, dar și ceva salată. Totul e asezonat cu o garnitură de cartofi prăjiți. Felul acesta de mâncare este foarte des găsit în această zonă. Colegii mei au mers tot pe hamburger (de n-au mâncat la hamburgeri se pare că erau setați pe așa ceva) ori pe niste sandvișuri cu pui. La toate astea au primit o mulțime de sosuri.

Evident că acest așa zis restaurant, nu prea era specializat pe mâncare. Avea destul de puține produse din care să-ți alegi ceva și alea mai mult de tip fast food. În altă ordine de idei trebuie să precizez, că am fost să vizitez și toaleta de voie, de nevoie și se prezenta destul de ok, era curat și asta contează cel mai mult. Aveam internet wi fi și mergea foarte bine, dar cine avea timp de așa ceva? =))

Ei bine acest bar restaurant îl recomand doar celor care vor să petreacă o seară frumoasă cu prietenii, într-un local specializat cu muzică rock de calitate. Are și o mică scenă și probabil în anumite zile e cu muzică live. E un fel de Louisiana Bistro de la noi sau mai bine zis un fel de Hard Rock Cafe. Cert e că este un local mai mult specializat pe băutură (are multe sortimente), decât pe mâncare.

Cert este că noi ne-am simțit foarte bine în acestă seară, la acest restaurant. Am mâncat bine, am râs și am glumit, totul pe un fundal de muzică bună. Nu mai știu cât a costat toată distracția, dar a fost un preț rezonabil, atât pentru Argentina, cât și pentru noi.

Trimis de robert in 27.11.18 09:42:28
Validat / Publicat: 27.11.18 11:39:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 și o poză pentru cuscra

robert [27.11.18 09:56:47] »

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=gLlWIfKO0sU

mersi!

webmasterX [27.11.18 11:38:38] »

Mutat în rubrica "Unde am mâncat prin Patagonia, #Excursii ARGENTINA" (nou-creată pe sait)

Yolanda [27.11.18 12:10:35] »

@robert: Start vot!

Sunt în pauza de masa, dupa o portie de varza à la Cluj , friptura din poza e un festin...

robert [27.11.18 12:26:15] »

@Yolanda: să-ti fie de bine!

krisstinna [27.11.18 13:57:33] »

@robert: Rock și bere... mergea mai bine o tărie

Da, in afara de masca ta hidoasă îmi place totul.

Să îți fie de bine!

LE: auzi, masca are și gaură in dreptul gurii? Mă gândeam ca poți mânca și bea cu ea pe față

robert [27.11.18 15:27:31] »

@krisstinna: mersi frumos! Aici am dat de căldură așa că mergea nine si berea! Pe de altă parte tăria era destul de scumpă, asa ca... Plus că as fi fost singurul consumator de la masă!

Masca cea hidoasă e doar o biata esarfa elastică, esarfa ce ar fi fost foarte bună pe munte la frig! Doar ca acolo nu o aveam. Si nu, nu are nicio gaură!

mishu [28.11.18 20:50:33] »

@robert: Esti sadic, am inghitit in sec instantaneu citind doar.

Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

robert [29.11.18 09:01:34] »

@mishu: Chiar așa!? Mersi frumos!

mishu, robert, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde am mâncat prin Patagonia: