ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2018
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2018
4 AD. + 2 COPII -- v: 8-9

Restaurantul Balkonaki din Agios Petros, Lefkada

Situat în localitatea Agios Petros, Balkonaki este un loc în care trebuie neaparat să luați masa. Situat pe înălțimea versantului care strajuieste golful, Balkonaki oferă o priveliște minunata asupra golfului Vasiliki, în care sa ajunge cu mașina cam în 10 minute de curbe succesive, strânse.

Noi am mers pe jos din Portul Vasiliki, ca să socializam la Balkonaki, cu o familie de romani care era cazată la aceeași pensiune cu noi, Sofia's Studio vezi impresii.

Restaurantul ne-a fost recomandat de doamna Sofia, gazda noasta, mai ales pentru seara grecească care se organizează săptămânal în fiecare seară de joi, cu muzică live. Noi am ajuns vineri acolo, joi nu am avut cu cine merge și regret că nu am participat niciodată la o seară grecească.

Pacarea este în stradă într-un spațiu amenajat de-a lungul restaurantului.

Denumirea Balkonaki provine de la balconul de la etaj, un loc de unde se poate admira culoarea frumoasă a Marii Ionice, Golful Vasiliki, Portul Vasiliki, ambarcațiunile de pe mare și velele colorate de windsurf.

Preparatele sunt pregătite în stilul tradițional grecesc, localul fiind o afacere de familie.

Programul de funcționare este și în prezent de la ora 13-24.

Restaurantul este foarte mare, terasa este spațioasă de asemenea, împodobită cu multe flori. Restaurantului este placut, are televizor mare, ghivece cu plante ornamentale, decoruri cu obiecte vechi. Este loc de joacă amenajat special pentru copii în interiorul retaurantului, ceea ce reprezintă o idee foarte bună, copii având ocupație, jucându-se până la sosirea mâncării. Mai este o masă de biliard, nu știu dacă se plătește sau este gratuită folosirea acesteia de către clienții localului.

Baia este de asemenea un spațiu foarte mare, frumos amenajat, curat și modern, chiar mi-a atras atenția.

Noi pentru am ajuns aproape de închidere, am avut la dispoziție patru persoane care să ne servească, am stat între orele 21-23.

Mâncarea a fost foarte bună. La masa noastră s-a consumat: suvlaki, vânătă cu brânză la cuptor (5€), musaca (7,50€) spaghete boloneze (7,50€), spaghete milaneze (7,50€), chiftele vegetariene, cocoș la cuptor cu sos de roșii și spaghete (10€) - porție foarte mare, apă (1€), sucuri, vin, bere. Noi am plătit 21€, băutura au plătit-o prietenii noștri.

Din partea casei am primit, la început, să consumăm până se prepară mâncarea comandată, pâine prăjită cu pastă de măsline.

A fost o seară plăcută la Balkonaki, un loc care merită a fi vizitat și gustat, cu mâncare tradițională grecească, servire amabilă, senzația de confort și relaxare.

Vă recomand să vă bucurați de atmosfera romantică care este completată de peisajul pitoresc care se poate admira de la Balkonaki.

Trimis de Dana2008 in 21.11.18 22:54:42
Validat / Publicat: 22.11.18 08:27:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Restaurantul Balkonaki din Agios Petros, Lefkada

vedere din strada spre golful Vasiliki

[22.11.18 08:31:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm? Taverne în zona Vasiliki, VASILIKI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm? [Alte] Taverne în Lefkada]

Dana2008AUTOR REVIEW