ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2018
STATUS: PREMIUM
NOV-2018
PREȚ 500 ?

Descoperă Veneţia

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Venetia... cadoul de ziua mea II

TIPĂREȘTE URM de aici

A doua zi ne-am trezit cu un rasarit de soare exact in camera noastra, bucurosi ne-am spalat si am iesit pe plaja sa profitam cat mai mult de acest fenomen dar din pacate pana am ajuns era deja acoperit de nori si ceata.

Putin intristati ne-am plimbat totusi un pic pe plaja dupa care ne-am dus sa luam micul dejun. In ziua aceea ne-am propus Palatul Dogilor si Campanilla dar din pacate in ordinea gresita, pana am ajuns in oras a iesit din nou soarele si in loc sa profitam de ocazie si sa urcam atunci in Campanilla noi am intrat in palat, din pacate pana am iesit a disparut si soarele si pe langa asta sa lasat si ceata asa ca nu ne-am riscat sa platim 16 euro doar sa ne plimbam cu liftul si sa nu vedem nimic de sus.

Despre palatul Dogilor sa vorbit mult si nu pot sa adaug nimic nou, din pacate nu am putut intra in toate incaperile (nu stiu daca asa e de obicei sau am avut noi ghinion) in camera dogelui era o expozitie de Tintoretto si se platea separat asa ca am sarit peste, in schimb salile imense pline de picturi si lucrari deosebite ne-au lasat cu gura cascata.

Sunt multe obiective in lume care trebuie vazute si cred ca Palatul dogilor este unul dintre ele. Intr-adevar mergand din sala in sala, trecand in inchisoare, sfarsind cu muzeul esti coplesit de atatea frumuseti si informatii incat nu mai esti capabil sa vezi si altceva, deci parerea mea este sa nu va programati prea multe de vizitat intr-o zi cu Palatul Dogilor.

Dupa ce-am iesit am pornit spre Piazzale Roma pe jos in cautarea unui local micut Bacareto da Lele, ne-am oprit bine-nteles si pe Rialto pentru o sedinta foto :) piata de peste unde am dat peste un local mic si dragut care avea o punte in fata, ne-am placut la nebunie (dar n-am intrat) doar ca abia cand am ajuns acasa am aflat ca era unul din locurile frecventate de Casanova!!! Se numeste Antica Trattoria Poste Vecie.

Dupa ce-am luat o gustare la Bacareto da Lele am luat vaporetto din piazzale Roma si ne-am indreptat spre Lido pentru o mica plimbare si prin centrul insulei. Ziua urmatoare era prevazuta calatoria spre Murano-Burano, revin cu amanunte.

Trimis de klarika in 21.11.18 21:10:36
    Validat / Publicat: 21.11.18 22:30:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (klarika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P04 La iesirea din palat

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

mishu [21.11.18 22:35:56] »

@klarika: Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag, iar P09 deosebita... ca sa nu spun si de cele in care sunteti voi doi

klarika [21.11.18 22:40:16] »

@mishu:Mersi mult 😉

klarika, mishu