ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2018
DIN: Carei
ÎNSCRIS: 14.10.09
JUN-2018

Un resort foarte ok, cu raport pret/calitate foarte bun

Am fost in Turcia de multe ori, atat in zona Kusadasi cat si in zona Antalya.

De data asta, am ales un sejur cu avionul de 7 nopti, la hotelul Lonicera Resort & Spa. Am fost 2 adulti si un copil de 11 ani.

Alegerea hotelului nu a fost a noastra ci a grupului cu care am mers, in total 18 familii :))

O parte am mers cu avionul, o parte au avut transport individual. Am fost atat de multi ca am ocupat jumate resortul... Glumesc! Ideea e ca altii din grup au mai fost in 2017 la aceasta locatie si ne-au recomandat-o ca fiind ok, cu un raport pret calitate foarte bun, prin urmare am mers la sigur, adica nu am mai stat sa cautam alte hoteluri, am ales direct varianta Lonicera Resort & Spa.

Trebuie spus faptul ca in incinta exista si un alt hotel, tot din grupul lor, Lonicera World, care e cotat la 4 stele.

Cel mai mult a contat pentru noi inaugurarea aquaparcului propriu, care a avut loc chiar in luna iunie, inainte sa mergem noi. Am avut un pic de emotii ca poate se amana inaugurarea si nu au copii unde se distra, dar nu a fost cazul, turcii fiind punctuali cu cele anuntate.

Camera a fost mare, spatioasa, cu balcon, aer conditionat, televizor, papuci, halat, prosoape. Copilul a avut patul lui, pe care a dormit comod, nu ca in alte hoteluri unde am gasit canapea sau fotoliu extensibil. Curatenia se facea zilnic. Tot zilnic se umpleau frigiderele cu apa plata.

Hotelul este unul destul de nou si asta se vede atat in designul interior cat si in camere.

Mancarea era foarte multa si diversificata. Copii aveau in restaurantul principal zona lor de bufet dar si o mica zona de masa, daca erau tare mici si trebuiau cumva amagiti cu mese pictate si taburete speciale. Restaurantul este unul principal dar exista mai multe variante de terase de grill sau preparate specifice turcesti, gen hamburger, shaorma, cartofi prajiti, salate.

De mancat poti manca non stop, la orice ora, inclusiv noaptea fiind o terasa care iti oferea mancare pana la 6 dimineata. De fapt acea terasa deschisa noaptea am descoperit-o chiar in dimineata plecarii, care a fost foarte devreme, si unde am fost sa iau ceva de mancare pentru copil sa avem pe drumul pana la aeroport. Am fos surprinsa sa gasesc atata preparate calde gen pui la rotisor, chiftelute cu sos, etc cat si preparate reci, specifice micului dejun. In schimb asa produse erau ca nu am avut cum sa fac un sanfwich la copil si a trebuit sa iau cateva bucati de pui rotisate ca alta varianta nu am avut.

Baruri sunt o gramada, peste tot, alcoolul fiind foarte slab, nu prea reusesti sa te imbeti cu bere nici daca insisti.

Zona de aquapark e foarte faina, e super pentru copii de toate varstele. In imediata apropiere se afla casa inghetatei, unde in intervalul 10-17 parca, poti sa mananci inghetata la cornet sau ambalata, fara limita, precum si prajituri. Tot acolo gasesti si storcator de fructe unde poti sa-ti faci fresh de portocale cat doresti. De fructe nu mai zic, am mancat la pepene rosu pana am lesinat.

Piscinele erau foarte curate, cu o apa ireprosabila si foarte calda. Am crezut ca e apa incalzita, dar era doar de soare. Sezlonguri destul de multe, dar tehnica prosopului era in continuare activa, asa ca inainte de micul dejun trebuia mers si pus prosopul pe un scaun, altfel poate nu mai gaseai loc.

Plaja cu multe sezlonguri, nisip fin, apa care crestea treptat.

Oricat de carcotasa asi vrea sa fiu, nu am gasit ceva ce sa reprosez la acest resort... poate doar distanta cam de aprox. 2 ore fata de aeroportul din Antalya.

Concluzia, merita o vacanta la ei, motiv pentru care voi merge tot acolo si in 2019.

Trimis de mormelvio in 20.11.18 17:25:52
Validat / Publicat: 20.11.18 18:00:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mormelvio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

webmaster45 [20.11.18 17:59:58] »

@mormelvio:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=91106

alinafulg [20.11.18 18:36:34] »

@mormelvio: Si eu am platit avansul pentru Lonicera, sper sa fie ok. Am citit multe impresii despre hotel iar cele mai multe au fost pozitive.

hanibalbogdan [20.11.18 18:57:39] »

Frumos spus. Pentru 2019 si eu am luat. Vroiam sa intreb despre plaja. Am inteles ca sunt 2? Sunt departe de hotel? In zona ai vizitat ceva? Excursii optionale? Mai multe despre bauturile alcoolice vroiam sa stiu.

mormelvio [20.11.18 19:09:36] »

@hanibalbogdan: Plaje se pare că sunt 2 dar noi am stat doar la cea chiar de langa hotel. E chiar la ieșirea din resort, hotelul fiind poziționat practic pe plaja. ???? A fost perfecta, nu ne-am mai dus să o căutăm pe cealaltă. Șezlongurile se întindeau pe nici nu știu câte rânduri, multe, și pe o distanță de aproape 200 m. Sunt suficiente, nu trebuie să-ți faci griji că nu găsești loc, ci doar că nu găsești loc în primul rând, chiar la mal.

In zona și chiar langa hotel un mic bazar, unde găsești de toate, de la magneți la haine sau chiar dulciuri. Există și câteva frizerii/ coafuri unde copii și nu numai își pot împleti parul gen Romania cu ceva extensii colorate. E o modă acolo foarte haioasa, bineînțeles că și fiumeu a vrut așa că am stat 3 ore lângă el până a fost gata...de am crezut că îmi încrețesc și eu parul! ???? Dar după aia întorceau fetele capul după el, și ghici cine era mândru? Că sa nu mai zic că a venit acasă și a mai stat cu ele in cap câteva săptămâni, și a ajuns un soi de vedeta locală, că era unic! ????

Excursii sunt o grămadă, bani sa ai. Noi am ales sa mergem la rafting, având un băiat de 11 ani, am vrut să-i arătăm cum sta treabă cu adrenalina, noi am mai fost in anii trecuți și a fost super tare, deși eu nu știu să înot și nici subțirică nu sunt. ???? Aici au voie copii de la 8 ani +.

Alții din grup au ales excursii cu vaporașul pe mare sau la shoping de aur și haine de piele. Mai este excursia la Pamukkale. Dar e tare departe, jumate din zi o stai pe drum. Marea majoritate a excursiilor mai lungi, au prânzul inclus in preț... așa că nici acolo nu mori de foame.

Despre băuturile alcoolice îți pot spune că sunt multe și diversificate, dar mărci locale. Ai de la bere la gin, lichior, wiski, și tot ce-ți da prin cap. De asemenea ai o combinație întreaga de cocteiluri, atât cu alcool cât și fără, pt. Copii. Ai de unde alege, și sunt multe baruri, deci nici cozi nu erau foarte mari de așteptare la bar, cam 2-3 persoane. Tăria e ok dar berea e slabă.

Daca mai ai întrebări, îți răspund cu drag.

Vacanță plăcută!

nrs † [20.11.18 20:18:18] »

un sfat: la 18 familii puteti lua transfer privat si nu mai faceti 2 ore de la aeroport la hotel

mormelvio [20.11.18 21:41:06] »

@nrs: asta a fost anul trecut, anul asta mergem cu mașina personală!

Yoda [20.11.18 21:56:16] »

@mormelvio: Am facut si eu o rezervare pentru Lonicera si as fi avut doua intrebari:

1. Cum este parcarea? Este mare? Sunt locuri suficiente? Este cumva chiar in fata intrarii principale in hotel, pe un teren viran?

2. Care sunt cele mai linistite camere? Adica m-ar interesa care este zona in care se aude cel mai putin zarva si muzica? Banuiesc ca nu sunt camerele care dau spre piscina...

Multumesc anticipat.

mishu [20.11.18 21:58:27] »

@hanibalbogdan: Ca sa completez impresiile postate aici eu am sa spun ca plaja care se afla in resort mi-a placut mai mult, acum depinde de ce isi doreste fiecare. Plaja din resort este putin mai inghesuita, dar intrarea in mare se face pe nisip fin, cealalta plaja este putin mai lejera, insa mi sa parut mai putin curata, iar intrarea in apa se face la intrare pe pietre care te cam deranjeaza apoi este ok.

Cu bauturile, ma repet, cam slabut spre anemic.

Dar trebuie sa tii cont de ceea ce ofera si pretul pe care il platesti si sa nu te astepti sa mergi cu 300 la ora conducand un Trabant.

Concediu placut.

mormelvio [20.11.18 22:03:13] »

@Yoda: parcarea este peste drum, foarte mare dar am văzut o parcare foarte mare, acoperita și în curtea hotelului, bănuiesc că asta era contra cost, sau pentru personal, nu știu exact, că noi am fost cu avionul anul trecut și nu am dat importanta subiectului.

Camerele cele mai liniștite sunt cele care dau spre parcare, nu spre piscine dar să știi că la piscina nu era mare harmalaie, că stăteau în mare parte doar adulți, copii având aquaparkul lor care e mai departe de main bilding.

cât privește spectacolele de seara, sunt făcute într-o zonă aproape de plaja și departe de hotel tocmai că sa nu fie deranjant.

mishu [20.11.18 22:03:22] »

@mormelvio: Pentru ca am fost si eu acolo in acest sezon pot spune ca mi-a placut si ceea ce ai povestit aici reflecta realitatea. Acum insa daca vrei sa fii carcotas poti comenta ca nu ai avut ce sa-i dai dimineata de mancare copilului decat cartofi prajiti, asta in situatia in care existau o multime de optiuni si pentru copii, dar pot spune ca mezelurile nu sunt ceea ce ar trebui, le-am incercat doar ca sa am ce povesti, dar erau destule cate sa iti placa.

Si da, ati fost gasca nu gluma, felicitari, votat cu mare drag.

webmasterX [20.11.18 22:13:20] »

Yoda [20.11.18 22:31:46] »

@mormelvio: Multumesc pentru raspuns. Inca o intrebare, as mai avea: am inteles ca multi s-au plans de calitatea cam slaba a wifi-ului. Asa este?

mormelvio [20.11.18 22:33:37] »

@mishu: mulțumesc! Să știi că și băiatul meu manca la un moment dat paste cu cartofi prăjiți și Pireu de cartofi, dar nu pt că nu avea de unde alege, ci asta îi era lui comod să-și aducă. A trebuit să-i interzic pastele și cartofii că sa caute și altceva, și a găsit fără probleme! Deci se poate!

mormelvio [20.11.18 22:36:49] »

@Yoda: depinde de poziție. In camera era ok, nu lux, dar am putut comunica cu cei de acasă. La piscina era slabut, dar reușeam totuși să mai trimit câte un mesaj, iar pe plaja lipsea cu desăvârșire, doar o pală firava de vânt poate mai aducea o urmă de semnal, dar dispărea rapid în mare! ????

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.11.18 22:43:59] »

Am aflat recent: Lonicera are, din 2019, și băuturi străine în Concept

Cei interesați pot căuta oricum și ”barul cu bere” (străină, la sticlă!), de lângă Zoo. E mai retras, într-un colț al resortului - puțină lume știa de el, în 2018 - eram singur de fiecare dată, când mergeam pe acolo

mormelvio [20.11.18 22:46:59] »

@tm67bru: ai dreptate! Acel bar era mai ascuns dar l-am găsit și noi și într-adevăr era liber de fiecare data!

Eu am mai aflat că din 2019, la cererea lor, au trecut de la 5 la 4 stele. Probabil de asta baga conceptul de UAI și de aici și băuturile străine.

mishu [20.11.18 22:51:01] »

@tm67bru: Pe mine nu m-a deranjat berea draft si nici vinul, desi cel rosu mi s-a parut cel mai bun, dar la capitolul "alte bauturi" au cam dat rateu, nu ca as fi mare bautoare, dar trebuia sa descriu aici si acest aspect, asa ca ma mai sacrificam cu cate un cocktail , care uneori parea bautura pentru copii, sau poate ca nu prezenta prea multa incredere sotul meu ca poate rezista , dar ma bucur de cele spuse.

resita2009 [20.11.18 22:52:09] »

De anul viitor va intra pe ultra all inclusive.

Referitor la internet, cel mai puternic este in zona barurilor, pe plaja nu este deloc iar in camere este cat de cat ok la cele cu privirea spre piscine, cele cu vedere spre parcare ffff slab

alinafulg [21.11.18 18:47:22] »

@tm67bru: Am primit pe email confirmarea rezervarii facuta la Lonicera de către agentie prin turoperator, pe rezervare scrie UAI, .

Din pacate zborul de intoarcere din Alanya este mult prea devreme dimineata la 8 si 35 min, practic cred ca se pleaca de la hotel pe la 3 noaptea și asta nu este prea ok.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.11.18 19:07:19] »

@alinafulg: așa a fost și anul acesta, am plecat la 3 noaptea de la hotel. Ultima noapte nu am dormit deloc, am „chefuit” până pe la 1-2, apoi am făcut bagajele.

Avionul pe Timișoara e de obicei la ore dezavantajoase aproape dintotdeauna; ține mai puțin de hotel - aproape oricare alt hotel ai alege trebuie să te trezești, ultima noapte, foarte devreme.

Bine, poți câștiga 1, maxim 2 ore dacă alegi un hotel din Lara (de ex), „lângă aeroport” - plătind desigur un cost mai mare, dar... pentru mine 1-2 ore în plus e tot aia (la fel de dezavantajos)

Acuma noah... nu le poți avea pe toate (și ieftin și plecare târzie, de exemplu)

andromeda [07.12.18 12:26:33] »

@mormelvio: apa marii este sufficient de calda la jumatatea lui iunie? Sunt sanse sa prindem valuri sau este zona de golf?

mormelvio [07.12.18 12:29:19] »

@andromeda: Buna. Noi am fost anul acesta din 22 iunie acolo si apa marii a fost perfecta, iar cea din piscina a fost cea mai calda pe care am gasit-o eu vreodata, am crezut ca e chiar incalzita, dar era doar de soare.

Plaja este destul de ferita pentru-ca e intr-un mic golf, deci valuri foarte mari nu sunt.

Yoda [07.12.18 12:33:54] »

@andromeda: Uite cam care sunt temperaturile apei marii in iunie: http://w-weather.com/Turkey/Alanya/june/#sst

alinafulg, andromeda, hanibalbogdan, mishu, mormelvio, resita2009, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: