ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2018
NOV-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Câteva recomandări

In primul rand chiar in Venetia nu am mancat decat la Bacareto da Lele, care este un local micut unde se vind niste chifle cu salam, prosciutto, etc la 1 euro si un paharel de vin la 0.60,0. 80 euro deci cu vreo 3 euro iti potolesti foamea. Este in Campo dei Tolentini, chiar cum treci podul din Piazzale Roma.

Am luat cina de doua ori in acelasi loc pentru ca ne-am simti bine si anume in Lido di Venetia la restaurantul Glacial. Va recomand cu caldura, o atmosfera placuta si mancare delicioasa. Eu am mancat paste cu fructe de mare si va spun sincer ca nicaieri nu am mancat niste paste atat de bogate in tot felul de scoici, creveti etc. Sotul a luat vita cu garnitura de cartofi, carnea a fost frageda si bine facuta. Am primit la venire un cos cu o paine proaspata, calda si extraordinara la gust! Nu am cerut-o dar nici nu ne-a fost incasata pe bon, plus la final am primit cate un pahar de limoncello din partea casei. Si nici macar nu a stiut ca era ziua mea!!

A doua seara tot acolo ne-am dus, de data asta am mancat pizza amandoi doar ca diferite, foarte gustoase si imense, eu nu am putut sa mananc tot dar sotul ma ajuta intotdeauna :) Si de data asta au venit cele doua limoncello...

A treia seara nu am mai mers acolo, sa incercam si altceva, am fost la restaurant Stella, pe aceeasi strada doar ca la capatul dinspre canal Grande. Atmosfera nu a mai fost aceeasi cu toate ca si aici era plin de localnici, nici mancarea nu a mai fost atat de consistenta si nici din partea casei nu am mai primit nimic. Ah si am uitat sa precizez ca la Glacial coperto si servizio erau incluse in pret, pe cand la Stella le-am platit separat.

Una peste alta am mancat bine de fiecare data cu un plus pentru Glacial unde totul a fost mai familiar si ne-am simtit mai bine.

E plin si de gelaterii asa ca am profitat de ocazie si am incercat crema venetiana, un amestec de alune, coji de portocale si ciocolata, n-a fost rea dar nu ma dat pe spate.

Cam atat despre locurile unde am mancat, am sa revin cu impresiile despre Venetia dar probabil maine. O seara faina tuturor!

Trimis de klarika in 18.11.18 21:01:44
    Validat / Publicat: 19.11.18 06:29:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (klarika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 A treia seara, restaurant Stella!

[19.11.18 22:13:48]

@klarika: Recomandari utile, felicitari, votat cu mare drag.

klarikaAUTOR REVIEW
    [19.11.18 22:47:54]