ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2018
ÎNSCRIS: 31.08.15
NOV-2018

Extrem de nemulțumit

Vechi si Nou in Israel - Betleem - Ierusalim

O EXCURSIE MULT DORITA SI ASTEPTATA.

M -am intors de curand si vin cu impresii proaspete. Multumesc comunitatii noastre caci am urmat sfaturile voastre si mi -am planificat singura excursia. Eu si sotul, de capul nostru, si a iesit, super. Zborul, o. k

SFAT, luati avionul de dimineata si la intoarcere cel de noapte Noi am avut intarziere o ora, dar ce mai conteaza 1 sau 2 noaptea. Ajungi a doua zi la munca.

La frontiera am asteptat cam doua ore Nu ne-a intrebat mare lucru in schimb ne-a cerut tichetul de imbarcare si noi il aveam pe telefon, si nu a putut sa il scaneze. I- am aratat eu biletul dus intors, rezervarile cu cazarile si in final avenit o colega si ne-a dat cartonasele bleo. Peste 4,5 pasi le pui. ca la metrou si gata. esti in Israel.

La punctul de informatii am luat harti si afara in busul de Ierusalim. Te iei dupa valul de oameni grabiti. treci strada la TRAM si acolo problem cum sa cumperi bilete.

Noi am calatorit destul, prin lume, dar greu de descurcat, frate. Pe taste scrie mare in ebraica si f mic in engleza. Ne-a ajutat un soldat, am urcat, dar din nou greu, lumea nu auzise de Damascus Gate. Unii spuneau 4 statii altii 7. De aceea e bine sa intrebati mai multe persoane,

Pentru a vizita Ierusalimul coborati la Jaffa Gate, Se aici incepe de obicei turul orasului vechi. Noi am mers la Bethleem deci am coborat 2 statii mai in colo, Primaria si apoi Damascus Gate, cap de linie. Statiile sunt apropiate, poti merge si pe jos, dar noi aveam rucsacurile cu noi.

Aici, cartier arab. galagie, dezordine, praf, Lume saraca. In bus, nu departe, 20 de minute. gata la granita cu Palestina, Am ajuns la pranz, ne -am luat din nou dupa multime, am trecut, printr-o usa batanta, nu ne-a oprit nimeni, nu ne-a verificat nimeni, Am ajuns intr-o piata, in care se vindeau fructe direct pe strada. N -am stat sa vedem preturile, Ne grabeam, sa ne cazam si sa vizitam Biserica Nativitatii, care se inchidea la ora 16. Telul nostru era sa mergem pe urmele lui Isus si ne gandeam ca pe vremea aceea se mergea pe jos sau pe magar. Asa ca am luat-o repejor pe jos.

Numai ca nu a fost de loc usor. Urci, cobori, iar urci, si eram sculati de la 4 noaptea. AM AJUNS LA HOTELUL ALEXANDER. Ne -am cazat si iarasi urcus, urcus... DAR odata ajunsi, ,,a meritat.

BISERICA NATIVITATII plina, dar nu ne-a grabit nimeni, Am putut vizita, am putut sa ne rugam in liniste. O enorma incarcatura spirituala. Este extraordinar sa vezi unde s-a nascut mantuitorul. unde au trait Ioachim si Ana, parintii, fecioarei Maria, locul unde au stat cei trei magi atunci cand au venit sa se inchine fiului lui Dumnezeu... Locurile sunt minunate, apropiate o piata mare, bogat luminata

SI BINEINTELES O MOSCHEE, pentru ca peste tot am intalnit moschei.

Aici lumea este curata, educata, amabila. Am intrebat la un magazin iar patronul s-a oferit sa ne duca gratis si ne-a dus, iar cand am vrut sa ii lasam totusi ceva, ne-a spus ca faptele bune, nu trebuie rasplatite. Si ni s-a parut ciudat ca erau arabi crestini, mai crestini ca noi

Daca pt transport, am folosit sekeli pe care i-am luat de la Unirii din Bucuresti, la 12lei. 600de lei pt 500 de sekeli in Palestina se folosesc dolari,

Am intrat intr-un super marchet, am cumparat cate ceva, caci am ratat cina. Scump, dar f bun, 22sekeli o ciocolata mare200gr. Am cumparat niste bluzite din in bogat brodate, genti cu camile si magneti pt cadouri.

HOTELUL, Ff, bun, il recomand, Am stat la et 5, dar aer conditionat, apa calda, pat f confortabil,

Am intalnit un grup din Romania, din Baia Mare. I-am ratat la cina, dar ne-am imprietenit la micul dejun. Ce minuni face credinta, ce uniti sunt romanii afara.

La plecare am luat un taxi. 15 sekeli, a oprit langa noi, noi pe strada si ne-a dus repede la, chek point. ACOLO AM AVUT O EXPERIENTA NEPLACUTA.

Ne-am incolonat pe un culoar lung, intre muncitori grabiti sa ajunga la munca in Israel. In Palestina nu se face diferenta intre localnicii cu truse de scule si turisti. Mizerie, inghesuiala, tipete, ne-au intors ca sotul uitase cureaua. atrebuit sa pun pe banda si gentuta. Un muncitor mi-a trantit ochela rii si mi-a cazut o lentila, ,,Urat.

Si cand ziceam ca am scapat, iar mers la granita cu Israel. Aici alta coada. dar macar turistii erau pe alt culoar. Am nimerit cu un grup din Taiwan, cu care am schimbat impresii, S iei erau surprinsi de mizeria si de lipsa de amabilitate. Sa aratati permisele de sedere, Ne -au intrebat la ce hotel am dormit si unde vom dormi in continuare, Apoi iar bus, plata direct la sofer... si spre Ierusalim.

Ierusalimul este leaganul crestinatatii, aici e Biserica sfantului Mormant dar si ZIdul Plangerii. locul de inchinaciune al evreilor, si MOSCHEEA AL AQSA. locul de unde se spune ca Mahomed profetul s-a ridicat la ceruri pe un cal inaripat. Este extraordinar com pe un teritoriu relatv mic pot convietui in pace mai multe religii

Ca orice bun crestin pima zi am mers pe via Dolorosa pana la Biserica Sfantului Mormant, am vazut biserica Pater Noster, unde isus i a invatat pe ucenici rugaciunea Tatal nostru, Biserica lui IUDA UNDE A FOST CINA CEA DE TAINA. BISERICA SF MARIA... unde a locuit fecioara in timpul intemnitarii si patimilor lui isus, MULTUMESC, Doamne ca am ajuns pana aici

A doua zi Zidul de Vest, al plangerii, apoi partea musulmana, araba, moscheea ridicata pe locul Templului lui Solomon, TURMUL LUI DAVID, si vizitarea celor mai vechi ziduri din Ierusalim, Restul e reconstructie dar facuta cu mare arta cu respect fata de traditii, Totul pare ca acum 2000 de ani. parca se simt urmele pasilor mantuitorului.

Acum trebuiesc cumparate suveniruri religioase.

Pe urma din nou tramvaiul argintiu, foarte modern care ne arata un oras modern. european, cu cladiri inalte, malluri Universitati, super piete.

SI APOI, spre Tel Aviv. de unde iei autobuzul dupa ce urci pe o scara rulanta la etajul 2 al unui Mall plin de magazine, si astepti la coada la un lift care aduce busul dintr-o parcare supra terana.

Desptre TEL AVIV, MAINE, SALOM.

Trimis de rodirodicuta in 18.11.18 20:11:08
Validat / Publicat: 19.11.18 13:01:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodirodicuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Hotelul ALEXANDER Din Betleem se afla situat aproape de centru, ne –a oferit o camera la et 5, foarte o. k liftul mare si silentios, apa calda si aer conditionat, mic dejun bufet suedez si cina pe care am ratat-o. RECOMAND, daca puteti obtine o camera spre spate e super, caci este la o strada f

[19.11.18 12:58:12]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=91073

AM AJUNS LA HOTELUL ALEXANDER. Ne -am cazat [... ] HOTELUL, Ff, bun, il recomand, Am stat la et 5, dar aer conditionat, apa calda, pat f confortabil

rodirodicutaAUTOR REVIEW
[04.12.18 16:08:45]

Hotelul ALEXANDER Din Betleem se afla situat aproape de centru, ne –a oferit o camera la et 5, foarte o. k liftul mare si silentios, apa calda si aer conditionat, mic dejun bufet suedez si cina pe care am ratat-o. RECOMAND, daca puteti obtine o camera spre spate e super, caci este la o strada f circulata.

[04.12.18 16:37:34]

@rodirodicuta: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Despre hotel Alexander - ideal ar fi fost să scrii în rubrica acestuia... amfostacolo.ro/rev_add9.php?id=24604

rodirodicuta
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: