ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
MAY-2010

O locaţie foarte potrivită pentru un sejur în Bucovina

A trecut o săptămână de la mini-întâlnirile AFA. Dacă despre cea de la Hajduszoboszlo s-a mai scris ceva, despre cea din Bucovina niciun cuvânt, deşi, zău că sunt de povestit multe şi frumoase. Dar să ştiţi că nu suntem leneşi, dar mai avem şi de muncă. Eu cel puţin abia acum mi-am făcut ceva timp.

Dar să revenim la oile noastre.

Pentru cine nu ştie, mini-întâlnirea AFA din Bucovina a avut ca locaţie pensiunea Montana, din comuna Suceviţa. Aceasta, la rîndul ei este situată pe DN17A, la vreo 15 km vest de Rădăuţi, oraşul de reşedinţă al gazdei noastre şi organizatoarea la perfecţie a întîlnirii, sanziana_m. Ea ne-a dat indicaţiile necesare pentru a ajunge la pensiune. De altfel, nu a fost deloc greu. Pensiunea se află chiar la ieşirea de vest a comunei, spre Vatra Moldoviţei. Exact unde se găseşte tabla indicatoare de intrare, respectiv de ieşire din Suceviţa, pe partea dreaptă a drumului, cum vii dinspre Vatra Moldoviţei, se face un drumeag de ţară, pe care, la câteva zeci de metri se află pensiunea Montana. Locul este superb, în jur mai sunt câteva alte pensiuni mai mici, iar peisajul este parcă desprins dintr-o carte cu poveşti.

Noi am ajuns la pensiune sâmbătă, 22 mai, pe la vreo zece dimineaţa. Ne-au întâmpinat ceilalţi participanţi la întâlnire, sosiţi cu o zi mai devreme şi Sergiu, care este rcepţioner, barman, ospătar şi ce-o mai fi nevoie. Deşi nu era încă ora de check-in, ne-a dat camera cu numărul 1. A apărut şi patronul, tânărul domn Malinovschi, pentru a ne ura bun venit. Ne-am lăsat bagajele şi am plecat imediat în plimbare. Dar asta este o altă poveste. Nu am stat prea mult la pensiune, doar serile şi nopţile, dar pot să vă spun că ne-am simţit foarte bine.

În primul rând, pensiunea, cu trei niveluri, are o arhitectură ambiţioasă şi deosebită, în care niciuna din cele 8 camere, situate la primul şi la al doilea etaj, nu are pereţi comuni cu alta - interesant, nu? Încălzirea se face prin pardoseală. Camera în care am stat este destul de spaţioasă, cu un pat dublu foarte larg şi este dotată cu televizor şi frigider. Baia este dotată cu cabină de duş, iar în timpul şederii noastre am avut apă caldă tot timpul. Poate baia ar putea constitui totuşi o scădere, în primul rând din cauza alegerii neinspirate a robinetului de la chiuvetă (îl puteţi vedea în fotografiile ataşate), care deşi este unul mai deosebit, nu este foarte ergonomic.

Micul dejun, inclus în preţ, este consistent şi diversificat; de exemplu, în ultima zi, mariana a încercat clătite cu ciuperci, care i-au plăcut, dar noi am rămas fideli meniului enlezesc, în care omleta e de bază. Pensiunea are şi o bucătăreasă, de ale cărei servicii nu prea am profitat cum s-ar fi cuvenit, pentru că organizatoarea întâlnirii ne-a purtat şi prin alte locuri unde se mănâncă bine, dar cei interesaţi îşi pot face o idee, citind oferta de la una din postările de aici

Duminică seara gazdele ne-au organizat un foc de tabără, cu muzică bună şi cu afinată din partea casei. De altfel, tot timpul amabilitatea dublată de discreţie a fost cuvântul de ordine al gazdelor.

Luni pe la zece dimineaţa am pornit spre casă, cu regretul că timpul a fost prea scurt şi nu am reuşit să facem tot ce ne propuseserăm, dar oricum, cu "bateriile încărcate" de la clipele frumoase petrecute între prieteni şi în locuri încântătoare.

Precizez că în toată zona (asta însemnând Suceava - Rădăuţi - Suceviţa - Vatra Moldoviţei - Câmpulung Moldovenesc - Vama - Gura Humorului - Fălticeni, dar şi spre Putna) drumurile sunt în stare foarte bună. Ba mai mult, chiar şi poliţiştii ţin să contribuie la buna impresie cu care pleci din frumoasa Bucovină, cum îi place Sânzianei, pe bună dreptate, să spună. Spun asta pentru că iată ce mi s-a întâmplat. Pe drumul de întoarcere, între Vama şi Gura Humorului am trecut prin tânărul oraş Frasin. Acolo, chiar în centru, am fost oprit de un echipaj de poliţie, pentru că depăşisem limita de viteză admisă. Mersesem cu 62 km/h. Era, evident, o contravenţie, pentru care am fost sancţionat doar cu un avertisment, deşi se putea mai rău (amendă + 2 puncte de penalizare). Aşa că, până şi asta a contribuit la excelenta impresie pe care mi-am făcut-o revăzând aceste locuri.

În concluzie, recomandarea mea este fermă: mergeţi în Bucovina. Şi dacă nu aveţi deja altă locaţie stabilită, alegeţi pensiunea Montana din Suceviţa (o găsiţi pe Internet, daţi o căutare pe Google). V-o recomand în primul rând pentru că vă veţi simţi bine cu siguranţă acolo şi în al doilea rând pentru că locaţia este exact la mijloc, între cele mai importante şi interesante obiective turistice de văzut în Bucovina.

Deci, în concediu, sau în week-end pentru cei de mai de-aproape, vă urez călătorie plăcută în Bucovina!

Trimis de Costi in 29.05.10 23:09:20

VIZUALIZĂRI: 2180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Un pat dublu, suficient de larg, chiar şi pentru cei cu proporţii mai mari

piti
[29.05.10 23:15:34]

Desi la peste o mie de km de voi ( Grecia , am ajuns acum 20 min. ) un gand sincer zboara spre colegii nostrii de hobby si mai ales trupa de la Sucevita in frunte cu Costi , in companion cu care am petrecut clipe minunate .

pepsi70ro
[30.05.10 08:37:27]

Intr-adevar, asteptam cu sufletul la gura impresiile celor de la Sucevita. Se pare ca amandoi, atat tu cat si BogdanDSN adoptati tactica celor de la Hajdu. Intai ne luati prin invaluire cu vila, sa ne fierbeti nitel, abia apoi dupa ce va ganditi si razganditi veti scrie despre cum v-ati distrat.

Aici este sarea si piperul dar mai ales pumnalul pe care il invartiti in rana celor care nu au fost acolo.

Felicitari pentru descrierea pensiunii, pare intr-adevar superba, pozele confirma, ma bucur pentru voi ca v-ati intalnit!

CostiAUTOR REVIEW
[30.05.10 09:13:17]

Rog webmasterul care se ocupă de această zonă să ataşeze la review următoarea melodie:

Prietenii ştiu de ce! În special Cristi.

De asemenea, îl rog să facă şi link-ul la adresa web din text.

Mulţumesc!

webmasterXY*
[30.05.10 09:30:47]

Done!

ancamariagadea*
[30.05.10 13:21:35]

Costi, ai povestit frumos, asa cum ne-ai obisnuit. Ma bucur nespus ca v-ati bucurat de frumusetile Bucovinei si de ospitalitatea gazdelor.

pensiunea, cu trei niveluri

In sfarsit se foloseste acest plural corect

Sanziana
[30.05.10 20:34:06]

ce sa spun? e frumoasa pensiunea ,ca doar eu am ales-o.....am fost putin plecata prin "vecini"si muream de nerabdare sa citesc ce ati mai scris,asta fiind primul din lista. Felicitari Costi, ca ai facut poze frumoase ,ma bucur ca v-ati simtit bine.inutil sa spun ca votul meu zboara catre tine,se subintelege

creivean
[30.05.10 20:42:36]

Şi uite-aşa am încălecat pe-o şa, şi-AmFostAcolo, împreună cu voi

O astfel de povestire, merită şi-un SB.

mirelutza
[30.05.10 20:55:32]

Un Plus si de la mine ...votul 8 . Chiar eram curioasa...la voi cum a fost !

Clotilde
[16.06.10 10:42:30]

Un vot de la mine si m-ai facut sa-mi para foarte rau ca n-am fost acolo!

Sper insa sa ajung, avand in vedere ca mi-am propus de foarte multa vreme sa revad manastirile din zona si chiar ma intrebam unde as fi putut sa ma cazez.

In plus de asta, link-ul care duce catre preturile la mancare e cat se poate de sugestiv! Mancare ieftina si buna!

krondia*
[10.07.10 11:42:11]

Oare acum în ce stare sunt? Frumos prezentate impresiile din Bucovina, explicite şi fotografiile.

ionescunic
[12.09.10 09:50:35]

Multumesc pentru detalii , din pacate nu pot vota si a doua oara!

Clotilde, Costi, creivean, krondia*, mirelutza, piti
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Montana: