ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
NOV-2018

Aici sunt niște paste excelente

Încă de când am plecat spre Buziaș, am hotărât că la întoarcere să ne oprim în Lugoj, la Pizzeria Magnolia pentru a lua masa de prânz. Așa am și făcut.

Pizzeria Magnolia se află în Lugoj pe strada Cuza Vodă la nr. 9 și o găsiți astfel:

- dacă veniți de către Timișoara pe E 70 și treceți prin oraș și nu pe șoseaua de centură, o să o găsiți chiar înainte de intersecția cu drumul care merge la Reșița. După ce treceți de semaforul din zona centrală o să vedeți, pe partea stângă, intrarea pizzeriei atunci când ajungeți la intersecția cu prima stradă spre stânga;

- dacă veniți de către Caransebeș pe E 70, treceți de sensul giratoriu de la Catedrala Ortodoxă, continuați drumul spre Timișoara și veți găsi pizzeria, pe partea dreaptă, la intersecția cu prima stradă spre dreapta după sensul giratoriu;

- dacă veniți de către Deva și intrați în oraș, faceți stânga la sensul giratoriu de la Primărie, treceți peste râul Timiș pe podul de fier și faceți dreapta pe a doua stradă după acest pod. Strada este foarte scurtă, iar pizzeria se află la capătul din partea dreaptă a acestei străduțe;

- dacă veniți de către Reșița, treceți de calea ferată și atunci când ajungeți la intersecția cu E 70, faceți stânga și imediat dreapta și găsiți pizzeria imediat pe partea stângă.

Sper că nu v-am plictisit și că nu mai rău v-am încurcat.

Pizzeria nu este foarte mare, are o sală împărțită în trei compartimente unde pot lua masa cam 40 persoane și o terasă așezată pe trotuarul de lângă ea, unde pot lua masa cam 30 persoane. Nu are un stil prea luxos dar gătesc niște mâncăruri foarte bune.

Am mai fost aici de câteva ori și știam că au niște paste foarte bune, așa că și de data asta am comandat o porție de tortellini cu smântână și șuncă pentru mine iar soția a luat o porție de farfale cu pui. De băut am comandat o bere fără alcool, un pahar de martini și un suc. La desert am luat o porție de clătite la cuptor bănățene, pentru amândoi. Totul a costat 59 lei.

Pastele sunt gătite la cuptor în vase de ceramică și sunt excelente la gust. Când le-am primit pe masă, încă mai clocotea sosul în vas. Clătitele bănățene sunt foarte, foarte bune.

Am mai mâncat și pizza aici, altă dată și am fost mulțumiți.

Toaletele sunt foarte curate și frumos amenajate.

Mașina o puteți parca gratuit pe străduța din fața pizzeriei.

Dacă aveți drum prin Lugoj și doriți niște paste foarte bune și niște clătite la cuptor, nu ratați acest mic local superb.

Călătorii frumoase vă doresc!

Trimis de ungureanica in 17.11.18 19:54:04
Validat / Publicat: 18.11.18 07:31:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZIAŞ-LUGOJ.

VIZUALIZĂRI: 1015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Pizzeria Magnolia, Lugoj. Clătitele bănățene

webmasterX [18.11.18 07:30:16] »

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Lugoj? , BUZIAŞ-LUGOJ" (nou-creată pe sait)

webmaster [18.11.18 09:25:09] »

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.11.18 09:28:01] »

@ungureanica:

Clătitele bănățene sunt foarte, foarte bune.

poți să detaliezi puțin te rog?

ungureanica [18.11.18 12:28:00] »

@Dragos: Sunt clătite umplute cu brânză dulce și cu stafide și sunt băgate la cuptor cu un sos de vanilie iar deasupra se pune bezea. In trecut erau cunoscute în zona noastră ca si clătite Ana Lugojana. Acum se găsesc aproape peste tot sub tot felul de denumiri. La noi au rămas cu denumirea asta de clătite bănățeane. Salutări si toate cele bune!

ungureanica