ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2018
ÎNSCRIS: 01.09.10
NOV-2018

Coasta Liciei - un circuit foarte frumos și impresionant

Prima zi

Am ajuns la aeroportul Otopeni asa cum ni sa cerut cu 2 ore inainte de check-in dupa ce am lasat auto propriu la o parcare privata din zona aeroportului, in interiorul aeroportului am fost asteptati si ajutati sa efectuam check-inul de catre un reprezentant al agentiei - nota 10 pentru organizare.

Dupa predarea bagajelor, primirea biletelor, controlul personal si controlul pasapoartelor am ajuns in zona de dutyfree si mergand spre poarta de imbarcare si sala de asteptare mi-am amintit ca la primirea cardului de debit tip Mastercard Gold unde imi incasez salariul mi sa spus ca beneficiez de acces gratuit in salonul Busines class al aeroportului si cum eram in zona respectiva am testat si eu aceasta oportunitate si am fost foarte surprins de beneficiile oferite - in primul rand ca i sa permis sa se bucure de aceste beneficii si sotiei si o alta surpriza de care nu stiam tot ce se consuma acolo (apa, suc, alune, napolitane, cafea etc) sunt gratis. Asa ca daca sunteti posesori de card Mastercard Gold si ati facut cumparaturi cu trei luni in avans de minim 300 ron nu ratati aceasta oportunitate in aeroport.

A venit si ora zborului, am fost transportati la scara avionului cu un autobuz, a urmat un zbor lin cu compania ONUR AIR si usor usor am ajuns in Antalya unde dupa vizarea pasapoartelor si recuperarea bagajelor am fost asteptati la fel de un reprezentant al agentiei care ne-a indrumat spre un ghiseu al lor din aeroport si apoi spre autocare unde ne asteptau ghizi unul turc – KEREM si unul roman – MIHAELA.

Pe timpul transportului ghida nostra Mihaela a incercat sa ne explice frumos cate ceva din programul nostru de excursie care se desfasura pe mai multe zile si in locatii diferite, ce contine excursia de baza (pret 179 eur/persoana, aici intra – biletul de avion dus-intors / - cazare cu mic dejun la toate hotelurile / - transportul pana la obiectivele turistice din excursie / - asitenta ghidului pe timpul transportului), ce se adauga la cea de baza daca se lua si pachetul extraoptional (130 eur/persoana (eu personal in tara am platit 179 eur persoana) deci era o oferta, acesta continea in plus – bilete de intrare la toate obiectivele – excursie cu barca si 7 mese de Cina si un pachet de excursii extra -extra optional 130 eur /persoana pe care l-am achzitionat si eu, acesta continea 3 excursi si 5 mese de Pranz), dar ce sa te faci cu uni dintre conationali nostri care sau suparat asa de tare cand au auzit ca trebuie sa mai plateasca ceva in plus, ca nu le-a tacut gura de nici un fel pe toata perioada excursiei deranjand si pe ceilalti de parca le baga cineva mana in buzunar abuziv, chiar nu i-am inteles ce asteptari aveau la pretul de baza platit al acestei excursii.

Am ajuns intrun final si la prima cazare - Hotel Karmir pe la ora 12, un hotel foarte frumos, datorita faptului ca am ajuns foarte devreme acolo ne-au tinut un pic pana am obtinut cazarea fiindca nu erau camerele pregatite dar nu a fost nici o problema cu toate ca uni dintre noi eram foarte obositi.

Dupa aceia pentru fiecare autocar ghizi impreuna cu reprezentantii hotelului au facut o primire cu cate un cocteil nealcolizat si am mai discutat cate ceva despre program si alte probleme.

La ora 19 am servit prima cina si acolo au inceput alte discutii ale conationalilor pe faptul ca bauturile la masa sunt contracost (un pahar de apa 1 eur) desi ne avertizase ghida Mihaela in autocar si ne propusese in schimbul a unei taxe de 5 eur / pers sa luam apa nelimitat din autocar pe toata perioada excursiei, dar ce sai faci uni au auzit alti erau preocupati sa se certe.

Seara am vizitat imprejurimile Hotelului Karmir, cateva magazine unde am ramas uimit de cursul de schimb euro sau dolar care este la aceiasi valoare, daca aveam dolari eram mai castigat.

Usor usor a venit seara si sa terminat prima zi in Antalya.

Ziua 2

Dupa ce am servit un mic dejun bogat in diferite preparate am parasit Antalya si am inceput programul de vizitare cu zona Myra cu fascinantele ei morminte si sarcofage sapate in piatra si a teatrului din aceasta zona.

Excursia a continuat cu vizitarea biserici Sfantul Nicolae din orasul Myra si servirea primei mese de pranz.

Am continuat excursia cu o frumoasa croaziera cu vaporasul pe Marea Mediterana langa insula Kekova, unde am facut baie intru-n mic golf, si am vizitat orasului scufundat Kekova.

Usor, usor s-a sfarsit si a doua zi de plimbare, seara am fost cazati in regiunea Mugla la Hotel Castle Resort din Sarigerme, am servit cina si repede la culcare sa fim pregatiti pentr-u o noua zi.

Ziua 3

Dimineata am servit micu dejun si am parasit acest hotel frumos si am inceput o noua zi de plimbare indreptandune spre raul Dalyan unde am facut o croaziera cu barca prin delta acestui rau pana la revarsarea lui in mare. Pe defileul raului Dalyan se afla sapate in piatra mormintele regilor Kaunas, iar la revarsare in mare se afla Plajea protejata Iztuzu sau Plajea Testoaselor este accesibila doar cu barca.

Aici am facut plaje si am inotat circa 2 ore dupa care am revenit la punctul de imbarcare si am mers sa servim a doua masa de pranz.

Sa sfarsit si aceasta zi indreptandune spre Kusadasi, am avut cazare la Hotel Tusan Bech unde am petrecut 2 nopti. Am servit cina si a urmat acelasi program de seara.

Ziua 4

Dimineata am servit micu dejun si am parasit hotelu mai tarziu ca de obicei si prima data fara sa mai transportam geamantanele dupa noi, am inceput ziua cu vizita orasului antic Efes, cel mai mare site arheologic din lume unde am explorat: Agora (piaţa publică), templul Domiţian, Nimphaeum (sanctuar construit în cinstea nimfelor acvatice), izvoarele termale, imensul teatru (cu o capacitate de 25.000 de locuri), aleile din marmură şi biblioteca lui Celsus.

Am servit a treia masa de pranz dupa care cei care aveam in program excursia extra- la casa Fecioarei Maria din Selcuk am mers acolo iar restul sau intors la hotel avand timp la dispozitie pentru alte activitati.

Dupa vizita la casa Fecioarei Maria am vizitat o crama in satul Sirince unde am facut si degustari de vinuri traditionale. Seara ne-am intors din nou la Hotel Tusan, am servit cina si am urmat programul obisnuit.

Ziua 5

Am servit micul dejun dupa care am parasit si acest hotel frumos, indreptandune spre Pamukkale.

Pe traseu am vizitat moscheea Isabey Camii din Selcuk dupa care am servit a patra masa de pranz si am ajuns la Pamukkale, acolo am vizitat supranumitul -Castel de bumbac – datorita teraselor formate din sedimente calcaroase datorita apelor termale si a culorii albe ca zapada.

Langa acest munte de zapada se afla ruinele orasului roman Hireapolis pe care la-am strabatut la pas. Aici se regăsesc ruinele templului lui Apollo, ce datează din secolul al III-lea d. Hr. În apropiere se află impunătorul şi somptuosul Teatru Roman cu cele 50 de trepte de travertine si Piscina Cleopatrei (se zice ca daca faci baie acolo iesi mai frumos) chiar se putea face baie acolo.

Seara am fost cazati la Hotel Hiera Parc cu apa termala din Pamukkale unde am primit camera stil apartament deosebit de frumoase. A urmat cina dupa care am mers la piscina cu apa termala dupa care cei de la hotel ne-au oferit un mic spectacol de dans oriental si am mers la somn.

Ziua 6

Dimineata am servit micul dejun si am parasit si acest hotel minunat mai tarziu ca de obicei astazi avand un program usor de vizite pe drumul de intoarcere in Antalya.

Pe drum am vizitat un magazin de covoare lucrate manual de unde unele persoane au si cumparat cateva desi pretul este foarte mare dar cum ne spunea si Mihaela totul se negociaza pana la 70% din valoarea afisata.

Am mai facut cateva pauze pe drumul de intoarcere dupa servirea ultimei mese de pranz, dupa care spre seara am ajuns din nou in Antalya si am fost cazati pentru ultimile 2 nopti la acelasi hotel, Hotel Karmir.

A urmat cina si programul obisnuit de seara.

Zilele 7-8

Am servit micul dejun dupa care am plecat la plimbare pentru ultima data, am vizitat o fabrica de bijuterii din aur dupa care una de pielarie, cu preturi pe masura ca si la magazinul de covoare, dupa aceia am vizitat Acvariul care mi-a placut foarte mult, acolo am servit ceva de mancare de data asta cu bani.

Timp de 3 ore am avut liber la cumparaturi in centrul orasului Antalya dupa care am revenit la hotel, am servit cina si am mers direct la somn pentru ca trebuia sa ne trezim devreme pe la ora 1, sa luam un fel de mic dejun mai restrains dupa care la ora 2,30 sa ne imbarcam la autocar sa ne duca la Aeroport.

Am ajuns la Aeroport pe la ora 3,30 sa facut check-inul desi este un pic pe dos fata de la noi (se face in prima faza un control corporal si al bagajelor, dupa aceia se predau bagajele si primesti biletele, apoi iti verifica Politia de frontiera biletele si pasapoartele, apoi urmeaza al 2 lea control corporal si dupa aceia iti pune viza si poti sa mergi la sala de asteptare).

Cei 2 ghizi ai nostri au stat cu noi pana la ultimul care a predat bagajele bineinteles dupa ce si-au luat la revedere de la toti, am mai zis nota 10 agentiei pentru organizare.

Dupa decolare si un zbor la fel de linistit am ajuns si la noi acasa chiar mai devreme de ora stabilita dar ce sa vezi -ca la noi la romani, am asteptat dupa bagaje 1 ora chiar nu am inteles de ce uni din alte tari isi fac treaba si la noi nu.

Per total am fost foarte impresionat de locurile pe care le-am vizitat si mia placut foarte mult totul. Nu am insistat sa povestesc mai mult pe partea de istorie ca au facuto altii inainte mea.

Va recomand acest circuit cu caldura, nu veti regreta de alegerea facuta.

Trimis de costyy † in 15.11.18 18:27:48
Validat / Publicat: 15.11.18 20:13:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 HOTEL CASTLE RESORT

[15.11.18 19:13:10]

Am ajuns intrun final si la prima cazare - Hotel Karmi

seara am fost cazati in regiunea Mugla la Hotel Castle Resort din Sarigerme

am avut cazare la Hotel Tusan Bech unde am petrecut 2 nopti

Seara am fost cazati la Hotel Hiera Parc

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre aceste cazări scrise ca review nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a hotelurilor respective.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[15.11.18 20:11:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Turcia, altfel, Vacanţa în Turcia" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

nrs †
[15.11.18 21:10:41]

felicitari pentru excursie, imi pare bine ca ai auzit ca bauturile se platesc la masa de seara, cineva de pe aici nu a auzit de asa ceva si a fost tare indignat. acelasi turist spera ca va vizita jumatate din Turcia cu 180 euro

[15.11.18 21:13:44]

@webmasterX: Ok o sa incerc in alte zile sa scriu si impresii de la aceste hoteluri dar problema este ca la unele doar o noapte am fost cazati si nu stiu daca pot sa am o parere in asa timp scurt.

elviramvio
[15.11.18 22:12:27]

@costyy:

Foarte corect ai povestit traseul și desfășurarea programului. Am fost și eu în aceeași excursie, cu aceeași agenție se pare - cunosc ghida româncă - și chiar în două dintre cazările în care ați fost și voi.

Doar că am fost în octombrie și atunci a fost puțin mai scumpă (alesesem noiembrie dar a renunțat cineva pt octombrie și asa am ales eu).

Ghizii au fost foarte buni și la noi, doar că amândoi turci dar unul vorbitor de română. Ne-au ținut de urât ???? la check-in până am obținut tichetele de îmbarcare, fiecare ghid cu grupul lui. Cred că sunt ordine noi căci în aprilie am fost în Cappadocia și ghizii și-au luat rămas bun de la noi în fața aeroportului. Pentru ei și șofer e grea acea zi pentru că duc o serie la aeroport și stau acolo pănă la 4 - 5 dimineața și la 10 am se întorc să preia seria care vine din România.

Am știut din țară despre cele 7 cine și excursiile din program (nu iei cina, nu mergi în excursii decât dacă îți plătești intrarea), la fel despre excursiile opționale (trei la număr dar bonusul de trei prânzuri l-am aflat de la ghizi. două prânzuri le-ai avut oricum în primul pachet cu cina), am știut de băuturi, de tradiții, etc.

Cât privește securitatea, am avut apă de la autocar, am uitat de ea și am trecut prin toate filtrele, abia acasă am descoperit sticla. Așa că le mai scapă și lor.

Despre turiștii nostri, unii, și pe mine m-au dezamăgit ceva la final, poate voi povesti pe aici. Urât!! Dar am învățat o lecție dacă mai merg așa în grup.

Cred că ți-a scăpat ceva la preț, a fost mai ieftină în noembrie dar nu foarte mult. Eu am plătit în țară excursia cuprinzând avion+hotel cu md, am plătit că am vrut cele șapte cine cu excursiile din program iar acolo am plătit ghidului cei 130 e de care amintești, erau pentru trei excursii opționale. Cei care am optat pentru toate trei excursiile, am primit trei prânzuri gratuite, cei care au luat două excursii au putut lua prânzurile cu 10 e pers iar cei care nu mergeau în excursiile opționale puteau lua prânz la hotel cu 15 e pers.

Aștept povestile tale, mă bucur că ți-a plăcut.

[16.11.18 16:29:38]

@elviramvio:In primul rand iti multumesc de comentariu si adaug ca in ce a ce priveste securitatea tot grupul am luat sticle cu apa din autocar si la imbarcare incepusem sa le golim sau sa le lasam acolo pe o masuta pana a venit un angajat al lor sa ne spuna ca nu este nevoie sa le aruncam, asa ca multi sau urcat cu ele la bord si acum mi-am amintit ca dupa ce le-au consumat le-au lasat ca amintire in plasa de la scaunul avionului. In ce a ce priveste pretul acesta a fost pentru aceasta perioada de persoana - 31.10. – 07.11.2018 – 179 euro.

Servicii incluse

• Zbor dus-întors Bucureşti - Antalya.

• Taxe de aeroport

• 7 nopti cazare la hoteluri 4*/ 5*, pe toată durata excursiei.

• Mic dejun tip bufet.

• Ghid turistic vorbitor de limba română

• Program interesant de excursii. Transportul la cele mai importante puncte de atracţie turistică se va face cu un autocar confortabil dotat cu aer condiţionat.

La acesta sa adaugat -• Pachet special cu cina pentru 7 seri, excursie cu barca in Dalyan, bilete de intrare cu ghid la excursiile din brosura- 139 euro / pers. (scuze aveti dreptate ca ma-am incurcat in calcule diferenta fiind de 9 euro cat am platit in tara fata de ce lea cerut ghida) dar nu sa specificat niciunde de cele 2 pranzuri care le aminteati. Noua asa ni sa spus de 5 pranzuri daca luam cele 3 excursii extra.

Oricum mi-a placut foarte mult inca sunt cu gandul acolo.

elviramvio
[16.11.18 17:34:36]

@costyy:

A meritat într-adevăr, noi am fost mulțumiți. Aștept să scrii din locurile vizitate și ce ți-a plăcut. Am văzut pozele pe fb, reușite.

Vacanțe frumoase!

crismis
[16.11.18 21:16:15]

@costyy: Am fost și noi într-o excursie de acest gen acum 4 ani, tot în Turcia, dar traseul principal a inclus Cappadochia. Nu știu dacă e vorba despre aceeași agenție cu a voastră, dar nici nu contează, toate au același numitor comun. În fond, cei care au cârcotit probabil că n-au fost atenți la detaliile comunicate anterior de agenție (pentru că da, scria clar in ofertă, era vorba de un pachet de bază la care se adăuga unul opțional, deci neobligatoriu!). Exact cum zici tu: nu-ți bagă nimeni mâna în buzunar, dacă vrei, plătești și mai cunoști ceva, dacă nu - nu, stai la piscină la hotel sau prin bazar... Mie mi s-a părut ca și cum am plătit un All Inclusive in rate! În fine, cârcoteala e sport național...

Frumoasă vacanță ați avut, bravo!

[17.11.18 04:28:18]

@crismis: Acesta a fost varianta cu plimbare pe coasta marii Mediterane si Egee, dar tot ei au si varianta cu Capadochia, plimbare cu balonul care costa mia zis ghida 175 euro /persoana numai aceasta, O sa urmeze si acesta in viitor. Multumesc de ecou.

costyy, crismis, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel: