ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2010

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Hotel Doina - gust amar; manastirile - alint sufletesc

Dupa experienta Lepsa am hotarat sa plecam spre manastirile din zona Neamt, la indrumarile taximetristilor din Roman.

Asa ca am pornit spre Targu Neamt, sa cautam cazare. Am gasit relativ usor, in centru, chiar langa o mare biserica (peisajul hotelului), hotel Doina. Mentionez ca am ajuns dimineata la 6, si, desi ora de cazare incepe la ora 12, receptionerul s-a oferit sa ne cazeze pe loc, spunind ca si asa hotelul e gol, nu are sens sa asteptam sau sa platim pana la ora de cazare.

Dupa 2 ore de somn, am plecat la Humulesti, casa natala Ion Creanga. Tot ce pot spune e ca locul e exact asa cum imi imaginam atunci cand eram copil si citeam povestile lui Creanga. Lipit de gardul casei natale se afla parcul tematic Ion Creanga, cu personaje si decoruri din copilaria si povestile lui. Pun si poze. Humulestiul e foarte aproape, sincera sa fiu nu mi-am dat seama ca am iesit din oras!

Apoi, cu o harta facuta ad-hoc impreuna cu localnicii am plecat spre manastiri. Zona este foarte frumoasa si aerisita (putine masini). Cele mai apropiate manastiri sunt Manastirea Neamt (puteti vizita si Cetatea Neamt), Varatec, Secu, Sihastria, Agapia. Informatiile precum istoria locului, a bisericii, samd, calugarii/maicile din manastiri vi le ofera cu mare placere si cu mare talent la povestit! Daca dupa atata drum nu ati apucat sa serviti masa, ei va invita cu drag printre ei. Si noi am servit o partie de hrana, spirituala, alaturi de niste fiinte pioase si intr-adevar dedicate Domnului. Oameni primitori, liniste, si o lectie de istorie - de-asta am avut parte in 2 zile, care au echivalat cat tot sejurul la mare.

Am vazut atatea locuri frumoase, estetic si cultural vorbind, incat am avut impresia ca au trecut mai multe zile decat au fost. Abia acum ii inteleg pe cei ce spuneau ca de aici te intorci cu bateriile incarcate! In concluzie o excursie ce a imbinat toate elementele unei vacante perfecte-plimbare, recreere, cultura, istorie, religie, arhitectura, traditie-si le multumim calugarilor pentru rabdarea cu care ne-au povestit atat de multe lucruri!

Si, ca sa nu plecam cu sufletul intr-u'totul mangaiat, angajatii hotelului s-au gandit sa echilibreze balanta! Ca despre hotel scriam de fapt.

Am avut mic dejun inclus in pretul camerei, pe care l-am servit, iar cafelele erau contra cost. Nimic nou, desi nu inteleg mic dejun fara cafea, insa cand sa le platim, ni s-a spus ca mai avem de plata inca 16 ron/cuplu (nu stiu de cand se calculeaza per cuplu), pentru ca la masa ni s-a adus painea prajita, motivand ca prajita fiind nu o pot refolosi la alte mese (!!!), si rosiile, care, cica in mod normal nu ar fi fost incluse (cateva felii langa oua)!!! Nu ca i-ar fi rugat cineva sa prajeasca painea sau sa aduca rosii!!!

Frapati de sinceritatea de care au dat dovada, cand ne-au spus ca painea ramasa de la noi e cauza pierduta, am platit, cu gest mecanic si tampit-evident!

Dupa 10 min. nu imi venea sa cred ca am platit si am iesit cuminti din restaurant; ca doar pe tipul asta de clienti se bazeaza si mai ales de aceea procedeaza asa- prin toleranta noastra. Am intrat la receptie sa predam cheile, pentru ca deja ne platisem sejurul la cazare, iar receptionera ne-a cerut sa mai platim o noapte de cazare pentru ca colegul ei ne cazase cateva ore mai devreme. Credea ca face un ciubuc, pe care nu l-am platit. Urat, urat din partea lor! Eu cred ca au putini clienti, ca le-ar fi prins bine ceva bani, dar nu asa! Si noi am fi preferat un LA REvedere!

P. S. Azi am vazut hotelul pe site: nimic din ceea ce prezinta pe site nu o sa gasiti acolo! Si nu o spun cu vre-o umbra de rautate, ci pur si simplu hotelul de pe site, a fost probabil pozat cu ocazia nuntii, iar camerele nu arata nici pe departe asa cum ar sugera in poze.

Trimis de mira78 in 29.05.10 21:50:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 2545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mira78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PARCUL TEMATIC ION CREANGA

aurelia radu*
[29.05.10 22:13:55]

Mira78 imi pare sicer rau pentru experienta ta trista cu hotelul. Eu de cate ori am fost la manastiri am preferat sa ma cazez la pensiuni. Sunt o gramada de pensiuni in zona precum si in toata Bucovina unde te vei simti excelent.

Ai un vot din partea mea.

[29.05.10 22:19:40]

Adevarul ca obositi, la 6 dimineata asta am gasit.

Cei drept dupa aceea ne uitam cu parere de rau la toate pensiunile care le-am vazut. "uite, si aici cred ca e dragut!"

Asta e, dar sper sa nu mai patim astfel de lucruri pe banii nostrii. Au compensat restul. Acum pun poze-numai de la manastiri!

dannek
[29.05.10 23:38:10]

@mira78

Sunt uimit ca ai patit asa ceva la acest hotel .

Intradevar hotelul nu este stralucitor de 4 stele este renovat de ochi lumi.

Eu am petrecut cumpana dintre ani 2009-2010 acolo si am fost per total multumit de personal.

Chiar a fost foarte amabil poate ca erau grupri organizate din mai multe judete Buzau , Prahova, Dimbovita.

Chiar am avut in grup o persoana care nu putea minca orice fel de mincare si totul a fost respectat cum se vorbise la telefon.

Eu cred ca ai gasit persoanele nepotrivite la locul nepotrivit.

Noi ce neplaceri minore am avut am luat legatura cu cu o doamna prezentabila care era ceva sefa de sala sau ceva administrator care a stat tot timpul printre turisti.

[29.05.10 23:55:28]

Dannek

Intr-adevar, poate am nimerit oamenii nepotriviti cum bine spui. E pacat si imi place sa cred ca oamenii din acea zona sunt altfel, si nu asa cum mi-au lasat impresia acesti angajati.

Oricum, ai dreptate, nu-i de 4 stele, ceea ce e pe site nu corespunde cu adevarul, iti creaza o falsa impresie, preturile la cazare cam mari, iar biserica in geam, desi sunt credincioasa, nu imi creeaza un comfort. Mai ales ca un hotel ar trebui sa iti asigure liniste...nu sa ma trezeasca in clopote!

dannek
[30.05.10 00:26:35]

Eu am avut camera cu vede in spate nu m-au deranjat clopotele dar nu cred ca termopane se mai estompa putin din zgomotul de la biserica cred ca mai mare era zgomotul masinilor de pe strada.

Eu nu sunt chiar asa credincios ca tine dar fiecare crede in ceva anume.

Dar am intrat in acea biserica si am descoperit un parinte batrin iesit la pensie care locuieste chiar acolo si cu mina pe inima iti spun ca este un pansament pentru sufletele ranite si ratacite.

Pacat ca nu ai intrat macar sa aprinzi o luminare, dar sunt convins ca ai aprins la toate manastirile pe care l-ai vizitat.

P.S

Se numeste "Parintele Vasile" si cind era in activitate a fost parinte misionar.

[30.05.10 00:33:34]

Multumesc mult pentru indrumare,

data viitoare, pentru ca ma voi intoarce (la alt hotel) voi intra si in acea biserica. Cred ca am alocat prea putin timp obiectivelor din zona.

[30.05.10 00:49:12]

mutat la rubrica hotelului 'Doina Tg Neamt' deja existenta pe site (unde era postat si review-ul lui dannek).

Data fiind amploarea impresiilor si bogatul set de fotografii, era mai bine totusi daca s-ar fi scris doua seturi de impresii distincte - unul dedicat hotelului in sine si cellalt excursiei in zona manastirilor. NU de alta, dar fotografiile cu locurile alea minunate arata ciudat atasate la rubrica unui hotel... (pe deasupra la un review cu o medie atat de slaba...)

abbilbal*
[14.09.10 09:43:09]

Pentru sinceritatea prezentării şi a fotografiilor ataşate am notat revievul cu punctaj maximum admis. În rest ce ar fi de spus. Românii sunt inventivi şi caută să scoată bani şi din piatră seacă. Nu toţi, e drept, dar de la zi la zi sunt tot mai mulţi cei care uită de altruism. Mulţi nici nu ştiu cu ce se mămâncă.

Despre călugări trebuie spus că sunt buni povestitori. Oriunde ar fi, au darul povestirii şi chiar ştiu multe poveşti nu doar predici.

[16.09.10 22:45:27]

Multumesc frumos Abbilbal!

Ai dreptate, si intr-adevar calugarii sunt povestitori inzestrati, m-am si repetat in review, surprinsa fiind de rabdarea si calmul lor pentru fiecare turist in parte. Si erau multi...

abbilbal*, aurelia radu*, dannek, domidoc, mira78
Alte impresii din această RUBRICĂDoina Hotel: