ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2018
ÎNSCRIS: 03.08.11
OCT-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 si 14

Hotel ANDY Predeal - pareri diferite...

La sfârșitul lunii octombrie avem o aniversare în familie care trebuie marcată de fiecare dată printr-o ieșire într-un loc special. De această dată a fost vorba de două astfel de locuri - unul dintre ele fiind Hotel Andy din Predeal, pe care l-am ales din timp și despre care abia așteptam să vă povestesc, iar a doilea - un restaurant în apropierea locului de cazare, ce va avea o descriere separată.

Un sejur la munte este binevenit în orice anotimp, iar hotelul acesta are o poziție foarte bună atât pentru plimbări și drumeții pe timpul verii (4 km până la Cabana Trei Brazi), cât și pentru cei care iubesc sporturile de iarnă - fiind la aproximativ 3 km distanță de telescaun și pârtia Clăbucet, într-o zona montană deosebit de frumoasă. Deși era luna octombrie, noi am prins o vreme de început de vară, cu 24 de grade la prânz, așa că nu prea am stat în hotel.

Ca spațiu de cazare, Hotelul Andy dispune de 32 de camere, pe 3 etaje. Am observat că este foarte solicitat de grupuri de tineri, elevi, fiind potrivit pentru excursii cu clasa sau diferite evenimente (banchete școlare, team-building-uri, etc.) Camerele sunt mobilate și amenajate pe nuanțe deschise, calde, de portocaliu, bej și maro deschis, cu geamuri înalte, generoase. Înăuntru - mobilierul uzual: pat, noptiere, masă cu fotolii, comodă cu TV, telefon, frigider cu minibar. Camera noastră a avut și balcon (nu au toate). Baia avea cadă, uscător de păr, prosoape curate, obiecte sanitare ok, și produse de îngrijire personală. Pe hol se afla un șifonier în care se găsea un seif (care putea fi folosit gratuit), două halate de baie (cam mici pentru noi, păreau de copii...), papuci de unică folosință și două prosoape mari galbene/portocalii - pentru zona de spa. A fost foarte cald înăuntru, lucru care ne-a plăcut, pentru că noaptea, la munte, temperatura scade mult. Per total, spațiul de cazare era destul de frumos și confortabil. Acum... dacă e să vrei să găsești lucruri negative, cred că găsești oriunde. Probabil că sunt persoane pe care le deranjează o pată de rugină pe caloriferul din baie sau o zgârietură pe un perete.

Cu privire la masă - la parter există un restaurant cu specific unguresc, unde dimineața se servește micul dejun clienților hotelului. De asemenea, aici sunt primiți și cei care nu s-au cazat, aceștia plătind separat ce consumă. În acest spațiu, care este foarte frumos amenajat, se poate servi masa de prânz și cina. Micul dejun nu a fost foarte variat în prima zi, dar am observat că în dimineața următoare, când hotelul a fost aproape de capacitatea maximă, au adus mai multe produse. Astfel pe masă au fost mezeluri, brânzeturi, unt, lapte, cereale, roșii, castraveți, omletă, ochiuri, cremvuști și cârnați cabanos, produse de patiserie, cafea, ceai, suc. Poate ar fi mers și niște fructe, o zacuscă, icre, măsline, etc.

Pe același nivel cu recepția și restaurantul se află și un bar amenajat cochet, față în față cu intrarea în hotel.

La subsolul clădirii este o cameră pentru conferințe (min. 60 de persoane), precum și alte două încăperi cu masă de biliard, masă de ping-pong și de air-hockey. După felul în care arată aceste locuri de joacă, mă gândesc că au îndurat muulte... ! :) Dar noi ne-am bucurat de existența lor, le-am folosit cu mare plăcere (și mult mai cu grijă decât alții).

Zona de spa arată foarte bine, fiind situată la etajul 1, în stânga liftului. Este o încăpere în care are acces orice client al hotelului, folosind cartela de la cameră. Înăuntru sunt în jur de 30 de grade. În acest spațiu se află piscina interioară, jacuzzi, două aparate de fitness, două dușuri și o toaletă. Tot aici este montată și sauna, pentru folosirea căreia trebuie anunțată recepția.

În exterior, hotelul dispune de o parcare încăpătoare, un loc de joacă pentru cei mici, foișoare, proțap, loc pentru foc de tabără, etc.

Ce mai trebuie menționat este că în spațiile comune sunt camere de luat vederi, inclusiv la spa. Wi-fi este gratuit dar nu l-am testat pe parcursul sejurului, pentru că afară a fost atât de frumos... !

Ne-a plăcut foarte mult! Singurul inconvenient a fost... drumul de întoarcere spre casă: eternul și fascinantul, mâncătorul de nervi DN1...

În următoarele relatări o să vă spun și de al doilea loc minunat, tot din Predeal, unde am savurat feluri deosebite. Nu rămân cu datorie... :)

Sper să vă fi fost util comentariul meu.

Vacanțe frumoase tuturor!

:*:*:*

Trimis de silvia tudoran in 14.11.18 13:14:56
Validat / Publicat: 14.11.18 18:15:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 imagine din camera noastră
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[14.11.18 18:14:19]

@silvia tudoran:

silvia tudoranAUTOR REVIEW
    [15.11.18 15:18:48]

@webmaster45: Da, este foarte bine!

silvia tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Panoramic Hotel & Spa (ex Andy) :