ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2018
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2018

Comod şi sigur

Buna!

Dupa mai multe gandeli si rasgandeli in privinta cazarii pentru o singura noapte in Gaziantep am decis sa stam in Hotel Ibis.

Alegerea am facut-o mai mult cu gandul la masina, noi am fi dorit sa luam cazare in centrul vechi dar uitandu-ma bine pe la hanurile traditionale mi-am dat seama ca exista o mare problema legata de parcare, asa ca am decis sa ne oprim pentru o noapte la Ibis din Gaziantep pentru ca ne multumea din toate punctele de vedere, parcare, aproape de cetate, aproape de Zeugma, aproape de un centru comercial.

Adresa; Yaprak Mahallesi, No, İstasyon Cd. No:78,27400 Şehitkamil/Gaziantep, exact in buricul targului in apropiere de mijloace de transport, gara, mall si la un kilometru si un pic de centru vechi.

Noi am ajuns la hotel in jurul orei 14, am aratat rezervarea de pe booking la domnul de la bariera, am fost controlati si apoi invitati cu masina in parcarea subterana, Aici am gasit o parcare imensa care serveste doua hoteluri mari, Novotel si Ibis.

Din parcare am urcat cu liftul exact la receptie unde o domnisoara cam plictisita ne-a cazat destul de repede, tot ea ne-a luat bani de data asta, cash si ne-a inmanat cartela de la camera.

Am urcat 'din nou' cu liftu' pana la etajul 2, apoi am constatat ca nu intelegem numarul de la camera scris pe cartela de catre domnisoara de la receptie. Am incercat intai la 205 dar usa nu s-a deschis, apoi am incercat la 209 - victorie.

Am intrat in camera si am constatat la o prima privire ca este foarte curat si avem de toate, astfel incat sederea aici sa ne fie cat mai confortabila.

Camera

Destul de spatioasa, cu doua paturi twin destul de confortabile.

Un dulap cu rafturi iar pe unul din rafturi se gasea un fierbator de apa electric, ceai, zahar. cafea, doua cani mari. Sub ustensilele de cafea pe un raft mai jos am gasit seiful, de altfel in toate cazarile de hotel din Turcia am avut seif in camera. Dulapul normal mai avea si un compartiment generos pentru haine si bagaj.

Masuta din camera era bine organizata pentru ca avea incororata un frigider in care se gasea doua pahare sigilate din plastic care contineau apa.

Aerul conditionat din camera si-a facut treaba cu succes.

Fereastra destul de mica la fel ca la toate Ibisurile, aici aveam vedere catre mall, nu a fost problema chiar a fost liniste.

Baia

Foarte bine organizata, foarte curata cu instalatie care functiona foarte bine. Prosoape de tot felul, sapun lichid, sampon, uscator de par, priza, toate in regula.

Apa calda fara probleme.

Personalul

In afara de domnita plictisita (cea care ne-a cazat) de la receptie ceilalti angajati foarte comunicativi si dornici sa te ajute.

Wife

Wifiul a functionat impecabil, am reusit sa ne logam foarte repede iar viteza netului a fost foarte buna.

Dimineata contra sumei de 5 euro se putea servi micul dejun, noi am preferat sa plecam repede pentru ca urma sa vizitam Adana iar apoi aveam de traversat Mersinul tocmai pana in zona Silifke.

Eu apreciez ca Ibis Gaziantep a fost o cazare foarte buna pe care o pot recomanda cu incredere mai ales pentru cei care ajung in zona cu autoturismul din dotare.

Rog Web sa ma ajute cu o melodie turceasca youtu.be/NAHRpEqgcL4 pentru care ii multumesc anticipat.

Trimis de adrianbogdan in 10.11.18 08:30:38
Validat / Publicat: 10.11.18 10:28:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Zona comerciala vecina lui Ibis
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.77 EUR pe cameră

webmaster45 [10.11.18 10:27:01] »

@adrianbogdan:

Mutat în rubrica "Ibis Gaziantep Hotel [Gaziantep], [ALTE LOCURI]" (nou-creată pe sait)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.11.18 11:02:04] »

@adrianbogdan:

Aşteptam acest review.

L-ai intitulat "Comod şi sigur", în timp ce eu aş fi numit întreaga escapadă la Gaziantep "Curaj sau... ? ". Am aflat de dorinţa voastră de a ajunge în zonă în septembrie anul trecut, când admiraţi o copie după mozaicurile de la Zeugma, dar, sincer, nu credeam că o veţi materializa atât de curând, din motivele binecunoscute de toată lumea .

Mi-a plăcut hotelul, curat, parcarea subterană fiind un mare avantaj, fără balcon- tipic pentru acest gen de hoteluri şi foarte ieftin .

Totul este bine când se termină cu bine, dar aproape că îmi este frică să te mai întreb ce plănuieşti să vizitezi anul viitor

Oricum, aveţi toată admiraţia şi felicitările mele pentru CURAJ!

adrianbogdan [10.11.18 11:18:00] »

@webmaster45: Buna ziua!

Da coordonatele unde se afla hotelul sunt corecte.

adrianbogdan [10.11.18 11:36:59] »

@nicole33: Neata!

Ma sa sti ca in Gaziantep m-am simtit bine, nu chiar intr-o siguranta deplina ca totusi subconstientul "lucreaza" si din cand in cand iti mai spune "Fii vigilent! ".

Cel mai ciudat mi s-a parut in zona Sanliurfa, Birecik, Nizip cand mergeam aproape singuri pe o autostrada fantastica croita prin stanca si nisip iar din cand in cand mai aparea cate o baza militara pe dreapta sau cate un "Deveselu Base" dotat bine cu antirachete... hi!

Am intrat un pic in Nizip ciudat rau - blocuri de locuit ultramoderne, strazi frumoase dar nu am intalnit niciun om, totul parea pustiu.

Multumesc frumos pentru aprecieri si vot!

Mihai18 [10.11.18 14:02:07] »

Sărut mâna și bună ziua. Nu am cum altfel, numele vostru de user este ambigen.

Bun reviewul și m-am pronunțat după lecturarea lui.

Două vorbe scriu și eu.

a) Despre parcare. Vedeți că am dreptate. Eu pe unde mă plimbam, parcarea era problema nr. 1, dar hotelurile cu parcări erau scumpe, însă se merita. Să nu uităm că mașina ne ducea acolo și tot ea ne aducea acasă, deci merita și ea o cazare bună.

b) Repartizarea camerei de către recepționer. În Brusssels ne-am cazat la NH Atlanta, hotel cu pretenții. După ce am primit cartela camerei, valetul era cu căruciorul de bagaje lângă noi. Mi-a fost jenă să-l refuz și l-am lăsat să pună bagajele în cărucior. Sosiți la cameră, cu cartela primită ușa nu se descuia. Cineva dinăuntru ne-a auzit și a deschis ușa. Jenant. La recepție, dominșoara și-a cerut scuze, de fapt trebuia celor deranjați din cameră. Se m ai întâmplă și la case mai mari.

Cu bine.

webmaster [10.11.18 15:33:26] »

adrianbogdan [10.11.18 22:22:57] »

@Mihai18: Multumesc frumos pentru vizita si vot!

Noi am avut noroc cu usa camerei ca nu s-a deschis, dar la fel de bine putea iesi cineva pe usa camerei incercate de noi.

Cu bine!

adrianbogdan, Mihai18