ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2018
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
OCT-2018

Tusan Beach Resort, Kusadasi

În recenta plimbare prin Turcia, vacanţă făcută printr-o agenţie, am avut două nopţi de cazare la Tusan Beach Resort, Kusadasi. Ca de obicei în astfel de excursii, dacă iei pachetul întreg, zilele sunt pline aşa că şi aici am ajuns doar seara.

Hotelul este plasat cam la 5 - 6 km de centrul orăşelului Kusadasi aşa că cele două seri le-am petrecut aici, plimbându-ne pe malul mării. Când stai o zi în autocar, cu pauze desigur, şi când ai seara şi marea aproape, în mijlocul toamnei, ce rost avea să chemăm taxi şi să umblăm prin bazarele cu lucruri oricum nu de calitate?! Dar fiecare face cum crede, nu-i o problemă care să mă streseze pe mine.

Știam că vom fi cazați aici așa că mă informasem puțin de acasă.

Hotelul are mai multe corpuri de clădiri pe malul mării. Practic din terasa restaurantelor dai pe drumul de acces şi imediat este marea. Din păcate cu plajă foarte îngustă, cu doar două rânduri de şezlonguri. Nu mi-ar place să vin aici doar pentru plajă.

Recepţia este mare, nu te înghesui, nu e şansa să ajungi în grupul de pakistanezi şi să te piardă ghidul cumva ????. Am primit foarte repede cardurile de la camere şi parolele wi-fi aşa că am urcat să lăsăm valizele şi să vedem ce “minuni” ne aşteaptă. Când primisem de la agenţie locaţiile de cazare, am căutat informaţii despre hotel atât pe AFA cât şi pe Booking.com. Nu erau foarte bune dar nici rele aşa că la fața locului nota de pe Booking, 7, părea a fi reală în ceea ce priveşte aspectul și serviciile.

Liftul aglomerat şi aici căci noi am fost trei autocare și s-a nimerit să ajungem în același timp. Am hotărât că puţină mişcare pe scări nu strică, ne-am orientat rapid, voiniceşte două nivele! Holurile mochetate, nu deranjam pe nimeni cu trolerele.

Camera, la noi cu vedere la mare, la prima privire pare bună. Un hol mic la intrare, la noi dulapul în dreapta şi baia în stânga. Apoi camera propriu-zisă. Destul de mare şi de bine, paturi cu saltele bune, lenjerie cam un alb bătrân dar se vedea că era spălată, nu şi călcată. Câte o pernă de fiecare plus una suplimentară în şifonier. De învelit ceva între cearşaf şi prosop, cu ceva găurele date de vreme. Două noptiere mai şmechere la fiecare pat şi tot la fiecare câte o priză. Ştiţi că prizele în camerele de hotel sunt marea durere a călătorilor, mai ales când vin cu avionul şi bagajul e limitat. Aici era dezmăţ de prize, am fi avut să dăm şi în arendă.

Noptierele şmecheruţe aveau un sistem de lumini, de la roşu până la verde, pe care le puteai lăsa doar pe o singură culoare sau să le faci orgă, nu de alta dar să aibe de ce-ţi juca ochii în cap ???? Le-am fixat pe un bleu ciel, sic! Aşa au fost excelente ca lumină de veghe noaptea. Şi suportul pentru valiză avea aceiaşi jucărie cu efecte optice, deja era prea mult. Eu am descoperit întâmplător chestia, mă tot întrebam de ce noptierele sunt cu sticlă şi închise, bănuiam că trebuie să fie ceva pe acolo aşa că, până să iasă curiosul meu soţ de la duş, am butonat toate întrerupătoarele de pe pereți -erau ceva - și uite așa le-am nimerit ????. Le vedeți în poze.

În cameră, opus patului este televizorul cu ecran plat şi masa tip hotel de-a lungul peretelui pe care am găsit și o cană electrică. Dedesupt un mini bar cu ceva produse în el din care am consumat şi noi câte ceva iar alături de minibar un compartiment unde am găsit pahare, ceşcuţe cu farfurioară şi linguriţe plus o măsuţă pliantă pentru servit cafeaua la pat! Boierie dar nu pentru noi!! Era prea frumos pe balcon la prima oră a dimineţii!

În cameră mai aveam un fotoliu fix şi o măsuţă în acelaşi ton cu mobilierul.

Balconul destul de bun, cu scaune comode și măsuță, fiecare balcon separat cu paravane așa că poți să-ți bei în liniște cafeaua, fără să-ți sperii vecinii dimineața la prima oră.

Baia ar fi fost perfectă dacă ar fi fost fardată puțin. Tocul ușii avea semne de folosință îndelungată, umflat și rupt. Gresia de pe jos nu era murdară dar avea urme de lacuri de unghii, creme ce nu se mai dezlipeau și alte minuni pe care, mă scuzați dar nu le-am identificat chimic ????. Altfel curat lavoarul, dușul, policioara cu consumabile și chiar wc-ul dar vechimea le dădea un aspect de murdar. Plus că prosoapele, deși curate, erau gri și rupte, singurul bun, alb, pufos era cel de picioare! Ventilatorul a funcționat foarte bine, incredibil.

A doua zi n-a intrat nimeni în cameră să ia coșul măcar sau să completeze minibarul. Nu aveam nevoie nici de una, nici de alta.

Micul dejun inclus și cina plătită prin agenție, le-am servit în restaurantul unde ne-au fost alocate mesele, cred că Didim dar nu sunt sigură. Micul dejun a fost puțin variat, adică 5 - 6 feluri de brânză, ouă fierte și omletă, cine dorea putea solicita ouă ochi, apoi mezelurile colorate intens, ceva mâncare gătită, cred că rămasă de seara, salate, măsline de 5 feluri, fructe suficiente și variate, iaurt și lapte, desigur ceai și cafea, plus produse de patiserie cam 8 - 9 sortimente din care am gustat 4 și erau chiar bune. Am întrebat dacă pot lua două mere la plecare și mi-au spus că nu este problemă, pot lua și mai multe.

Cina nu ne-a dat gata dar am avut ce alege. Mâncărurile gătite erau majoritatea mai ciudate, nu pe gustul nostru. Pot spune că din toate locurile unde am mâncat de prânz și cină în această vacanță, aici ceva nu prea funcționa turcește la mâncarea gătită. Dar fiind două grătare unde se pregătea mereu pește și pui, plus peștele prăjit, pulpele prăjite, cartofii în mai multe variante, pilaful și multele salate, nu am avut nici un fel de problemă. Multe fructe și produse de cofetărie erau și seara.

Era o armată de ospătari responsabili cu băuturile. Soțul meu a văzut din mers prețurile, mari la băuturile bune și la vinul de calitate și nu s-a lăsat convins. A fost singurul loc unde a refuzat să ia vinul restaurantului la masă, el care e de părere că nici o masă fără carne, nici o cină fără vin ????! Acum ce să zic, berea luată de nu știu unde, la un preț omenesc, era în cameră la rece iar a doua seară avea și vin bun, tot omenesc la preț!! Apa, ceaiurile și băuturile celelalte sunt la liber toată ziua pentru cei cu sejur de minim 7 zile.

Nu ştiu cum sunt pregătite camerele dacă te duci pe cont propriu. La data când m-am uitat pe Booking.com o cameră precum cea în care am stat, cu md și cină, era la 75 €/ 2 persoane iar dacă vroiai și prânz plăteai încă 40 € / 1 persoană. Deci o zi hotelieră completă pentru două persoane făcea 155 €. Plus dacă se folosesc prosoapele hotelului la piscină trebuie constituit un depozit. Nu prea merită.

Pentru noi care am stat acolo cam 26 ore din 48 și astea noaptea, a fost o locație bună căci am avut apă caldă, aer condiționat, saltele bune, wi-fi bun la noi în cameră, masa destul de bună și un loc plăcut de băut cafeaua de dimineață. Să facem un sejur acolo, chiar scurt, exclus pentru gusturile noastre!!

Trimis de elviramvio in 09.11.18 19:43:35
Validat / Publicat: 09.11.18 20:37:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Camera in care am stat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

mishu [09.11.18 20:38:49] »

@elviramvio: Start vot! Felicitari, votat cu mare drag.

elviramvio [09.11.18 20:43:50] »

@mishu:

Ce rapidă ai fost, eu nici nu știam că s-a publicat, eram cu Robert la capătul lumii ????

Mulțam fain! Zile frumoase și însorite!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.11.18 21:13:36] »

@elviramvio:

Ştiu că alegerea hotelului nu ţi-a aparţinut, dar, per total, ar trebui să te declari mulţumită: ai vrut istorie şi turism cultural şi exact asta ai primit.

Ai nimerit poate cel mai vechi hotel din Kuşadasi, construit în 1961! , dar renovat prin 2014 când a fost reclasificat de la 4 la 5 stele.

La demipensiune nu-ţi va completa nimeni minibarul gratuit. Pe vremuri, la acest hotel nici cei care aveau AI nu beneficiau de minibar gratuit.

Am văzut că mâncarea a fost totuşi mulţumitoare. De ce nu ai dat nicio notă la bucătărie şi masă?

Şmechere rău noptierele alea luminoase, dar nu cred că aş fi putut dormi cu ele în priză. Pe mine mă deranjează şi ledurile de la televizor.

În marea majoritate a cazurilor, la hoteluri de acest gen preţul pe booking este nejustificat de mare faţă de cel de agenţie. În perioada în care aţi fost voi, anul viitor o cameră cu AI nu trece de 60 euro pe noapte, un preţ corect pentru ce se oferă, iar în vârf de sezon este maxim 125 euro.

Aştept şi continuările

elviramvio [09.11.18 21:36:50] »

@nicole33:

Nu era vorba de mini bar gratuit, era bine sa inlocuiasca ce a fost consumat, așa cum am avut în alte părți, drept că nu în excursia asta. Am plătit la check-out ce am consumat, știam, nu era o problemă. Au avut însă un suc bun pe care nu l-am găsit în alte părți și nici la bar n-am mai încercat.

Nota la bucătărie cred că mi-a scăpat. Le-as da un 8 pentru că n-am făcut foamea deloc, ba din contră, chiar dacă nu prea a fost masă turcească, chiar deloc. Plus că erau amabili, umpleau rapid golurile pe platouri și la mine asta contează.

Pentru ce ne-a oferit în acest tip de vacanță, locația a fost bună, am spus în final. Am avut chiar tot ce ne era necesar ca să fim bine dispuși a doua zi dimineață. Îți dai seama că dacă nu aveau apă caldă și un pat bun, eram furioasă ???? Dar dacă aș alege eu locația, nu.

Urmează un alt hotel unde am stat o noapte, mâine sigur și apoi să-mi fac timp pentru Armas Labada.

Am înțeles că Turcia va fi mai scumpă anul viitor. Vedem.

Am adăgat noi nota 8 în caseta tehnică. Mulţumim [by WM]

elviramvio [09.11.18 22:26:59] »

@elviramvio:

Mulțumesc.