ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2018

Si totusi... deocamdata, nu...

In 'periplul' facut de noi in luna iulie inceput cu Olanestiul, intr-unul din drumuri in cale ne-a aparut Casa Olteneasca. E imposibil sa nu remarci aceasta constructie si nici noi nu am facut-o in drumurile noastre doar ca de acesta data ne-am si oprit aici.

Casa Olteneasca este de fapt un motel, clasificat la doua stele, asezat langa o statie Rompetrol in Aldesti, pe DN 7 intre Pitesti si Rm Valcea. In primul rand acest loc m-a atras datorita parcarii mari de circa 20 de masini si al gradului de ocupare al meselor aflate pe terasa sa.

Ne-am asezat la o masa pe terasa pentru ca nu era foarte cald, si imediat am fost salutati de un tip mai 'copt' care ne-a urat bun venit si ne-a adus meniurile. Intre timp eu am intrat in restaurant ca sa vad cum arata si la interior. Din strada, sincer nu e cu nimic deosebit insa totul se schimba in momentul in care veti intra. Un mic salon in partea dreapta cum priviti Motelul-restaurant, cu piei de ursi pe pereti, un strai local deasemenea etalat pe un perete, farfurioare si aranjamente, toate cu gust si de efect. Fazani impaiati si in drumul spre toalete un urs impaiat cu o privire fioroasa, adica daca nu erai sigur de ce te duci la 'buda' acum sa fii convins! :) Salonul avea o usa laterala din sticla prin care comunica printr-un hol cu receptia care mai era si bar, apoi in partea stanga, dupa ce treceai de un lup parand a te adulmeca, apoi de un urs si mai mare decat primul, cel din salon, deasupra caruia se agita un cocos de munte, treceai cu grija pe langa un mistret cam suparat, si ajungeai in salonul mare, cu trofee, piei de urs si alte artizanate impodobind peretii albi iar podeaua si mesele din lemn lacuit cu scaune foarte interesante ca si constructie, din acelasi material si cu perne mari, patrate pentru sezut contrastau intr-un mod placut.

Toate mesele aveau 'mise en place '-ul pregatit in asteptarea clientilor. Am realizat insa ca la interior, mai ales in zilele calde, nu toride, cam pe nicaieri nu se 'inghesuie' nimeni sa stea, iar aici la Casa Olteneasca era mai mult un loc de tranzit, pentru ca pana am iesit si m-am intors la banca de la terasa, nu mai erau decat doua cupluri la mese in afara de noi, iar pana sa plecam au mai zabovit vreo cateva persoane. Insa totul era ca sa spun asa, 'pe fuga' pentru ca nimeni nu era angajat in discutii, asa cum se face cand vrei sa te relaxezi undeva, si nici noi nu am iesit din tiparul asta.

Pentru ca vazusem cat de mare este o portie de snitel iar Nina de fel nu e o mancacioasa, coroborat cu faptul ca mai aveam de condus la intoarcerea spre Olanesti, am hotarat sa luam o ciorba de burta (nu ratez acest fel nicaieri pe unde ma duc, fiind in cautarea ciorbei perfecte! :)) si una de fasole, o portie de snitel cu cartofi aurii, o bere pentru 'copilot' si o apa pentru mine. Ciorbele au sosit foarte repede, nu am avut otet normal ci doar balsamic asa ca ciorba mea s-a schimbat urgent la fata, asta insa neafectandu-i gustul, mai ales ca mie imi place sa adaug si smantana la ea. Acum, din acest punct de vedere nu am ce comenta, mai rau a fost ca cele cateva bucatele de burta parca nu erau fierte foarte bine, insa tot nu m-am hotarat asupra acestui aspect pentru ca nu au fost decat cateva, in ditamai farfuria de zeama... Nici cu ciorba de fasole nu mi-a fost rusine, pentru ca Nina a gasit cateva boabe si trei sau patru bucatele de costita. Imi pare rau, dar daca se continua asa nu cred sa le mai treaca cineva pragul pentru asemenea ciorbe. Clar, desi gustul bun, noi am platit zeama, iar daca asta inseamna sa faci afaceri... Despre snitel nu am ce sa comentez, asa cum am spus au fost doua bucati mari, bine facute si gustoase, cartofii au fost buni si ei iar salata de varza alba, dupa ce am asezonat-o a fost foarte ok. Impreuna cu o cafea cu lapte pe care am mai cerut-o, nota de plata a fost de 91 de lei, deloc mult daca tinem cont de ce am comandat, insa foarte mult daca scadem ce nu a fost in regula si ma refer la cele doua ciorbe.

Nici nu stiu daca sa va recomand aceasta locatie sau nu, asa ca daca totusi ajungeti acolo in mometul in care comandati adaugati si cererea expresa ca gramajele sa fie respectate. Cred ca atunci nu veti fi dezamagiti! Pofta buna, calatorii multe si frumoase!

Trimis de iulian68 in 08.11.18 12:05:30
Validat / Publicat: 08.11.18 13:05:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 1044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Salonul mare.

Zoazore
[08.11.18 13:16:43]

@iulian68:

Bine ca n-ai pozat ciorba de burta si c-am citit ca-i cam... deficitara! Pacat! Altfel... asa ce ma ofticam... Si nu numai eu!

Arata bine localul, cam vanatoresc, dar daca nu totul e in regula... Poate-a fost doar un accident!

[08.11.18 14:12:12]

@Zoazore: iubita, am pozat si ciorba, n-o văzuși? Adica zeama! Nu stiu ce sa zic, poate mai trec o data, la anul. Daca nu schimba, se mananca ursii intre ei! ????Multumesc de vizita!

Zoazore
[08.11.18 14:31:30]

@iulian68: Scumpete, dupa P08 cu barul si receptia, urmeaza P11 si ciorba de fasole. P09 si P10 nu-s! D-aia ziceam! Le-oi fi sters din greseala!

[08.11.18 16:27:38]

@Zoazore: sarut mana, bine ca mi-ai wous, am sa verific!

[08.11.18 16:37:14]

@Zoazore: iubita' desi nu ai ce vedea am pus-o si pe cea cu ciorba de/dar fara /burta! ????Pupici!

nicole33
[08.11.18 23:08:33]

@iulian68:

Nu eşti singurul care procedează aşa. Şi eu comand ciorbă de burtă ori de câte ori am ocazia. De obicei este ok sau foarte ok, rareori am fost dezamăgită, dar ciorba perfectă încă nu am găsit-o, însă aştept sugestii/ponturi în acest sens dacă o descoperi înaintea mea

Aproape că mă bucur că nu am văzut-o în poze .

Mai mult noroc data viitoare!

[09.11.18 01:06:45]

@nicole33: In opinia mea, o ciorba de burta buna se mananca la restaurantul Vulturul. Iar cea mai buna pe care am mancat-o pana acum se mananca la... Nina! ????????Doar ca o face foarte rar... ????

iulian68, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Rm Vâlcea?: