ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2018

Fin del Mundo

A venit vremea să plecăm spre așa numitul punct zero al călătoriei noastre și anume Ushuaia. La ora 6 dimineața am plecat spre micuțul aeroport din El Calafate. La ora 8,30 eram printre puținii călători ce s-au îmbarcat într-o cursă locală, cu destinația Ushuaia sau Fin del Mundo. așa cum mai este cunoscută! Ushuaia este cel mai sudic oraș de pe Terra. Mai există în Chile un sătuc mai la sud, dar pe buna dreptate Ushuaia este denumit orașul de la capătul lumii.

Ushuaia nu are o istorie foarte îndelungată fiind întemeiat abia în secolul al XIX-lea. În ziua de azi este un oraș port, de unde se pleacă în expeditie spre Antarctica! O expeditie spre acest continent înghețat, poate costa 4000 USD /persoană. Extrem de mult, dar probabil extrem de interesant.

Foarte multă lume ajunge în acest mic orășel, tocmai pentru aceasta titulatură de oraș de la capatul lumii. Evident ca nici noi nu am făcut excepție. Acest orășel traiește în ziua de azi în special din turism. Ei bine din acest motiv, dar si al izolării relative în care se află, prețurile sunt destul de mari aici. V-am povestit, mai deunăzi cât a costat o cazare aici.

Orașul este inconjurat de Parcul National Tierra del Fuego la vest, Muntele Martial și lantul Anzilor la nord si est, iar la sud de Canalul Beagle. Acest oras portuar este situat într-un golf si este mărginit de munți înalți, cu vârfurile mereu acoperite de zăpadă. Temperatura medie anuală se învârte între 1 grad si 10 grade. Marea majoritate a clădirilor sunt construite așadar la deal orașul fiind ca un amfiteatru. Există în centru o străduță comercială plină de magazine de firmă, dar si de restaurante care de care mai cochete. Din tot sejurul meu în America de Sud cel mai bine am mâncat aici si deasemenea tot de aici am cumparat cele mai multe cadouri pentru apropiați. Așa ca un preambul aici am savurat celebra vita argentiniană în sânge, dar ne-am desfătat și cu raci proaspăt pescuiți

Exista și câteva muzee în zona, pe care nu am ezitat să le vizitez. Aici, în Ushuaia există și un Muzeu Maritim (funcționează într-o fostă pușcărie) iar una dintre expozițiile de aici face referire la expediția vasului Belgica (1897-1899), la bordul căruia s-a aflat și savantul și naturalistul român Emil Racoviță, dar și muzeul de istorie al orașului unde am găsit câteva urme și ale lui Popper, un explorator român care a făcut lucruri deosebite aici, dar e foarte puțin cunoscut la noi în țară. Nu știu dacă e vreo legătură (vânzatoarele nu stiau nimic), dar cele mai mari magazine din oraș sunt tot sub sigla Popper. Asta-i cam tot ce-am gasit aici. O să detailez mai târziu.

Da ce-am făcut noi în acest orășel? Ei bine am aterizat la 9,30 la Ushuaia. Taximetriștii ne-au învârtit un pic prin oraș până au găsit pensiunea. O parte din noi ne-am cazat aici, adică șase musterii restul au plecat la o altă cazare de top, de data asta. Păi cum așa!? Ei bine dupa ce am achiziționat biletele, cei de la agenție ne-au întrebat dacă dorim să stăm o noapte în Ushuaia la un hotel de lux, dar pentru asta mai trebuie să plătim încă 300 USD. Am stat strâmb și am judecat drept sau invers! Pentru ce să dau atâția bani pentru o noapte de cazare? Oricum dorm tot cu doctore! Mie nu mi s-a părut corecta această abordare. Unii să stea într-o parte și alții în alta. Le-am expus colegilor de călătorie părerea mea. Ca întotdeuna părerile au fost împărțite, eu singur cu a mea și ei cu a lor! =)) Chiar dacă am fost singurul cu o opinie contrară, nici acum nu mi se pare corect cum s-a procedat. Dar asta e!

Deci opt au plecat la Arakur Ushuaia Resort&Spa să se relaxeze la o piscină exterioara cu un view deosebit. Acesta a fost de altfel si principalul cârlig al acestui hotel. Unii au fost încântați, alții mai puțin. Cert e că in această zi am fost împărțiți. Următoare zi nu am mai scapat de ei și am petrecut-o împreuna la Foike Hosteria!

Astea fiind zise eu am ales să plec să explorez orașul. Multe magazine de firmă, de echipament sportiv și de trekking in special. Singur fiind nu a durat mult până m-am păcălit. Am luat o geacă cu mult mai scumpă decât credeam. Ce să fac io acuma, după ce m-am dumirit? Am căutat să iau o fată cu mine, vorbitoare de spaniolă și să încerc sa recuperez banii. Nici vorba de așa ceva, nici nu au vrut să audă. Am intrat si pe net si am verificat: acolo se spunea că poți primi banii înapoi pentru un produs doar dacă a fost defect sau a fost cumpărat online. La noi nu era vorba nici de una, nici de alta. Așa că mi-au spus că pot cumpăra alte produse. Cum la ei erau destul de puține opțiuni de alegere și alea foarte scumpe, nu am găsit nimic rezonabil. Atunci vânzătoarea mi-a dat un voucher să cumpăr de la Popper. Ura, Popper să fie. Acesta e un magazin mare de unde mi-am ales de banii cât am dat pe o geacă, un rucsac de produse. Uff bine că am rezolvat-o si pe asta, acu să văd pe unde le înghesui prin bagaje.

Am vizitat și muzeele din oraș despre care o să vă povestesc în alt articol. Deasemenea am făcut o croazieră pe spectaculosul canal Beagle, unde am admirat cormoranii, dar și leii de mare în mediul lor natural. Mai aveam ca opțiune să mergem cu trenulețul de la capatul lumii, un fel de mocăniță de la noi, dar prețul era destul de mare așa că am zis pas.

Câțiva colegi au ales să facă o plimbare scurtă cu elicopterul deasupra orașului. Cred că a fost foarte tare experiența. Eu împreună cu alți doi coechipieri am optat pentru o plimbare cu sania trasă de câini husky! Deasemenea era o excursie scumpă, care parțial avea loc noaptea. Am umblat la toate agențiile din oraș și nu am găsit un loc liber, pentru ziua următoare. Asta e, nu am avut noroc.

Eu unul m-am simțit foarte bine în acest orașel, de la capătul lumii. Nu am ezitat să fac o poză și la panoul care certifică acest lucru. Deasemenea de la biroul lor de turism am primit o diplomă, dar și o ștampilă pe pașaport.

Trimis de robert in 06.11.18 11:27:42
Validat / Publicat: 06.11.18 18:44:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 1207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 am fost si io pe-acolo

[06.11.18 11:53:38]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=F-YOTJoKz_o

mersi frumos!

[06.11.18 18:44:07]

[06.11.18 20:40:25]

Mutat în rubrica "Descoperă Ushuaia, USHUAIA" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema
[06.11.18 20:53:45]

@robert:

Racovita si Popper sunt numele mari originare din Romania care au ajuns la Ushuaia si au navigat pe canalul Beagle si au facut descoperiri importante in aceasta zona la capatul lumii.

Acum exista dovada si cu Robert C la Ushuaia! ????????

Ai surprins peisaje superbe si vietuitoare care au stat special pentru tine si implicit pentru noi la poza. Pacat de cursa cu hasky! ????

Bravos! Numai bine! ????

[06.11.18 21:05:34]

nicole33
[06.11.18 21:12:34]

@robert:

Nici eu nu aş fi dat 300 USD în plus pentru o singură noapte de cazare.

Plimbarea cu elicopterul o fi interesantă, dar nu m-ar fi tentat nici pe mine, însă plimbarea cu sania trasă de husky mi-ar fi plăcut mult. Ador aceşti câini

Felicitări pentru curajul de a te aventura până la capătul lumii!

[06.11.18 22:07:05]

@robert: Si mie tot plimbarea cu cainii mi-ar fi placut. Felicitari, votat cu mare drag.

krisstinna
[07.11.18 09:43:46]

@robert: Nici eu n-aș fi dat 300 USD, ai gândit bine

Cu banii ăștia stau 6 zile la Flora, in Sithonia, cu DP, mă relaxez și nici nu tremur de frig

Peripeții... aștept continuările

Felicitări!

[07.11.18 09:44:40]

@Dan&Ema: da Racoviță e foarte cunoscut la noi pentru expediția făcută cu vasul Belgica și pentru cercetările lui laborioase. În schimb de Iulius Popper nici eu nu stiam nimic până am început să ma informez de această zonă! O să scriu ceva și de el în artiocolul următor!

Păsări erau chiar p gramadă prin această zonă, dar spectaculoasă a fost excursia la leii de mare si la cormorani!

Da, am fost si io pe-acolo!

Mersi pentru vizită și comentariu!

[07.11.18 09:48:49]

@webmaster: mersi frumos!

[07.11.18 10:05:57]

@nicole33: in afară de bani pentru mine era si o chestie de moralitate, mai bine zis de corectitudine! Dacă am plecat o mică gașcă la capătul lumii, orice ar fi trebuie să stam împreună si la bine si la rău. Era mai mult o chestie de principiu. Dar si de bani!

Plimbarea cu husky era super tare. Dura vreo 6 ore. Se mergea o parte din drum și cu ATV-urile, probabil până dădeam de zăpadă. Și era mai ieftin ca-n Finlanda, de exemplu.

Mulțumesc mult pentru vizită și aprecieri!

[07.11.18 10:11:59]

@mishu: era o experiență aparte, dar n-a fost sa fie! Mersi de vizită!

[07.11.18 10:20:22]

@krisstinna: ehehe! Tineretul a gândit altfel. S-au relaxat după atâta frig și au făcut si niste poze de excepție. Fiecare are opțiunea lui.

Noi ăștia mai maturi probabil, că suntem mai practici.

Mulțumesc mult pentru vizită și apreciere!

Dan&Ema, mishu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ushuaia: