ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
SEP-2018

Zorbas Kalamitsi, cu picioarele îngropate în nisip

Pe nisipul plajei Kalamitsi, cu multe mese și scaune bătute de soare și de briză, Zorba ăsta e scumpuț, la fel ca și Tzitzikas - vezi impresii. Dar, mna, ne răsfățam, ne încadram în buget, Flora ne-a permis - vezi impresii :p

După o inspecție pe plaja superbă, prin nisipul fin și apa cristalină, i-am propus domnului C. să mâncăm moluște stând pe nisip.

Prea multe obțiuni nu aveam, Kalamitsi este un sat drăguț cu o plajă spectaculoasă, cu spații de cazare dar cu puține taverne.

Culorile neon m-au atras, asta mi se întâmplă mereu :)). Apoi am citit și pe net că ar fi cel mai cel din sat și ulterior am constatat că recenziile erau adevărate.

Servirea a fost rapidă, locul, oamenii și savoarea preparatelor au fost de nota 10.

Meniul e ca un pliant-acordeon, oferta era măricică, prețurile nu săreau prea tare din tiparul unei taverne de la malul mării.

Bine, aici a fost wow, mesele erau așezate pe nisip :)).

Câteva prețuri: un buyurdi costa 5,80 euro, o haloumi 5,80 euro, o salată cu fructe de mare 6 euro, feta la grătar 4,80 euro, tzatziki 3 euro, spaghete 13 euro, o bere mică 2,5 euro, o apă 1,5 euro, un cotlet de vițel 9,8 euro.

Frumos era că meniul era scris în cinci limbi, printre ele și limba română :)).

Am comandat calamari, peștișori, cartofi prăjiți garnisiți cu brânzică, o cola, o cafea și o bere. Ne-au băgat pe gât niște pâinică prăjită cu mujdei de usturoi, n-am comentat pentru că arătau și miroseau excelent :D.

Toate acestea au costat 23,80 euro, se putea achita și cu cardul.

Wi-Fi funcționa bine, toaletele erau curate, aveau consumabile.

Porțiile au fost foarte mari, iar nu ne-am sincronizat, jumătate din mâncare a rămas în farfurii:(, chiar ne-a întrebat ospătarul de ce nu am mâncat tot, credea că era ceva nelalocul lui.

Kalamitsi are una dintre cele mai bune plaje din Sithonia, recomand și taverna dar și plaja.

Trimis de krisstinna in 06.11.18 05:42:16
Validat / Publicat: 06.11.18 06:40:56

VIZUALIZĂRI: 3328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Kalamitsi

Zoazore
[06.11.18 08:55:01]

@krisstinna: Ce frumooos! Aici, parca-i si mai frumoasa privelistea! Si parca mi se par si preturile mai mici! Sau marea mi-a furat privirea si mi-a capturat atentia?

Hamsii prajite, cu mujdei si paine prajita... o minune!

In P15, langa cosul cu paine sunt oase cu maduva? Sau mi-e mie prea foame asa, de cu zori? ca nici noua nu ne e usor sa citim, asa, dis de dimineata despre trei mancatorii cu continut cu tot! Nici la vesnicul iaurt n-am ajuns si deja pizza, hamsii, coaste, miel, calamari, cartofi prajiti, prajitura din partea case, papanasi la kil... Uuuff, tare mi-e greu!

Noroc cu marea, ca ma mai ajuta!

[06.11.18 09:42:15]

@Zoazore: Clar: îți e poftă și foame

In poza 15 sunt calamari.

Nu sunt prețurile mai mici, aici ne-au adus doar pâine “din partea casei”, deci nota a fost umflata mai puțin

Și DA, Kalamitsi e una dintre cele mai frumoase plaje din Sithonia, e mai aglomerată, e recomandata celor cu prichindei, peisajul și apa sunt wow, culoarea mării este o mângâiere pentru retină, nisipul e albicios și foarte fin in dreptul lui Zorbas, in jumătatea stângă a golfului.

[06.11.18 11:01:12]

[06.11.18 12:11:25]

@webmaster:

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.11.18 00:05:19]

Mișto! Și mie mi-a plăcut la Kalamitsi, am făcut plajă la capătul sudic, lîngă insuliță (aia din zare, din poza 8). Loc excelent de bălăceală acolo, mai ales de snorkeling, prin jurul insulei sînt o grămadă de bolovani printre care se zbenguie pești, ca în acvariu. Iar barul de acolo îți dă băuturile într-o găletușă cu gheață, așa că ai parte de beri și cocktailuri reci la discreție.

Am mîncat, excelent, tot la Zorbas, tot cu tălpile în nisip. Plaja aici mi s-a părut mai aglomerată, plus ambarcațiuni... era mai OK partea dinspre insuliță, dar acolo nu sînt cîrciumi.

[07.11.18 09:01:13]

@abancor: In capătul sudic am vrut să stau și eu, nisipul era mai galben acolo dar și mai grunjos, dar nu am fost prea cuminte și aveam o rană la laba piciorului, pielea jupuita până la os, îmi intrase nisip și eram “blocată la șezlong”. Astfel am fost nevoită sa aleg partea aglomerată, cu șezlonguri, nisipul era fin dar nu mă “scufundam” prea tare cu piciorul in el, ca in partea sudică.

Si cu toate astea n-am renunțat la plimbările nisipoase, la balaceli și la zbenguieli, doar eram in vacanță. Că mi s-a infectat rana de la nisip... asta nu se mai pune.

Kalamitsi m-a cucerit, este una din frumoasele Sithoniei. Zorbas este unic in felul său, mi-a plăcut tare mult.

Dar... ai fost la “5 Steps”? Pe mine m-a lăsat mască acel loc, urmează sa povestesc despre el.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.11.18 17:09:19]

A, din păcate la 5 steps nu am ajuns. Știam de loc, voiam să ajungem, dar n-a fost chip, ne-am vînturat prin alte zări. De pildă la Vourvourou, unde peisajul nu anunță nimic spectaculos, dar dacă închiriezi o barcă poți petrece o zi minunată pe mare, pe la niște plaje și locuri de bălăceală de vorbești singur.

Tot prin zona 5 steps - Sarti, am fost la plaja Agridia, ceva izolat, pe un drum de pămînt, printre măslini și capre, cu un barbecue bar alături, stînci, lume puțină, superb!

teona
[14.11.18 10:52:25]

Mereu imi spun ca nu e bine sa ma uit si sa citesc despre... unde mancam, decat cu burta plina. Acum nu am facut asa si deja se razvratesc simturile. Vreau tot ce este in P15 numai pentru mine. Felicitari pentru alegere. Am creat deja lista Sithonia, in minte, datorita review-urilor tale.

[15.11.18 08:06:50]

@teona: