ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 28.04.10
    AUG-2009

Un loc unde sigur dupa ce ai fost iti doresti sa revii

In august 2009 dupa un circuit prin Bucovina si Maramures ne-am decis sa poposim 2 zile la Complex Lostrita.

La plecarea in circuit luasem cu noi o gramada de pliante (de la targul de turism) cu pensiuni din Bucovina si Maramures pentru ca nu am avut stabilita cazarea decat in Gura Humorului. Printre pliante am gasit si complexul Lostrita si cum eram in apropiere de Baia Mare am decis ca este cea mai buna alegere.

Drumul din Baia Mare pana la Complex Lostrita a fost bun si peisajul mirific. Cand am ajuns am fost cazati imediat si invitati la masa.

Camerele sunt destul de spatioase singura problema este ca peretii nu sunt izolati fonic si se aude tot.

Pestele a fost foarte bine preparat iar sosurile au fost de nota 10+.

Singurul regret care l-am avut a fost ca nu am vizitat imprejurimile. Dupa ce ne-am intors acasa am vazut un reportaj la televizor in care prezenta zona aceasta si am vazut ce locuri minutate se gaseau aici si ne-am propus sa revenim cat mai curand.

Trimis de aurelia radu* in 28.05.10 20:30:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BLIDARI.

VIZUALIZĂRI: 2866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurelia radu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Dupa ce ne-am cazat am facut cunostinta cu pastravii...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

dannek
    [28.05.10 21:19:31]

Daca nu ma inseala memoria complexul se afla in cartier sau statiunea Firiza de linga Baia Mare.

Pina la Complex pe partea dreapta se afla si lacul de acumulare cu acelasi nume Firiza.

Am fost mai de mult acolo inca se mai lucra la complex la partea exterioara dar pastravaria nu o sa o uit ca acolo am vazut cele mai mari exemplare de pastrav de pina atunci.

Atit drumul pina la Firiza cit si zona este superba tipc de munte cu un aer curat si peisaje mirifice.

Oricind m-as mai intoarce in cele zone frumoase si pline de oameni destoinici si primitori.

any*
    [28.05.10 21:24:35]

Un vot si de la mine, am fost acolo, se gateste bine, am servit pastrav, totul a fost foarte delicios, am inteles ca e un loc cu renume in zona, in afara orasului la 15-20 km. La urcare in partea dreapta este si o pastravarie.

[29.05.10 10:29:25]

cit ar fi o cazare aici? se poate pescui? contra cost sau free?

aurelia radu*AUTOR REVIEW
    [29.05.10 10:33:29]

Sbacau poti intra la click aici si vei vedea tot ce te intereseaza despre acest complex.

[29.05.10 10:58:11]

aha...ok, multumesc aurelia.

dannek
    [29.05.10 11:33:25]

@sbacau

NU cred ca se pescuieste in acele bazine cu pastravi.

Dar daca ai aceasta dorinta poti sa o faci in lacul de acumulare Firiza, iata citeva date despre lac culese bineinteles de pe internet:

"Denumit si Stramtori a luat fiinta in 1964, cand portile barajului inalt de 52 m s-au inchis pentru a zagazui apa Firizei, afluent al Sasarului la Baia Mare. Lacul are o lungime de 3 km si o latime de 1 km. Se pot pescui pastravi curcubeu, pastravi indigeni sau crapi, in perioada 1 mai - 10 octombrie. Accesul se face de la km 3 pe DN 18 Baia Mare - Sighet, de unde pana la baraj sunt 8 km. "

Iar daca stii sa dai la rame poti inchiria o barca de la "Cabana Caprioara"

Fir intins daca ajungi pe acolo si dai la peste

[29.05.10 11:47:44]

multumesc de informatii.. :- ) sezonul la pastrav e deschis de la 01.05, la crap este inca prohibitie...si cum nu ma "intitulez" braconier, o sa mai astept pentru crap. Eu auzisem ca se poate si pescui intr-unul din bazine, de aia intrebam Daca o sa ajung acolo o sa-mi satisfac curiozitatea cu mana mea :-))

pepsi70ro
    [29.05.10 11:58:32]

Atunci care mai este scopul impresiilor?

@dannek a raspuns excelent, parca el ar fi fost autorul impresiilor, din acest motiv am avut placerea sa-l votez.

@aurelia radu din cate mi-am dat seama pana acum, pe acest site se dezvolta impresii personale, ale celor care aufostacolo nu trimiteri catre site-uri de pe net.

Un vot imaginar negativ!

aurelia radu*AUTOR REVIEW
    [29.05.10 12:36:57]

pepsi70ro, sbacau m-a intrebat de pret si cel mai bine poate afla de pe site-ul complexului. Despre pescuit nu am stiut ce sa raspund dar daca dannek a stiut a raspuns el si eu l-am votat. Cred ca nu trebuie sa fim rautaciosi.

bose
    [31.08.10 00:23:51]

Cred ca erau bune mai multe amanunte, mai ales ca unii dintre noi nu au ajuns niciodata pe acolo. Adica ar fi bine de stiut mai multe amanunte despre camera, apoi daca baile sunt in camere sau pe hol, daca acest complex are parcare, cam ce preturi au camerele, daca sunt mai multe tipuri de camere, ceva preturi de la restaurant.....

Daca tot e asa de bun hotelul, e bine sa stim si de ce...

any*, aurelia radu*, bose, dannek, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Lostrița [Valea Firizei]: