ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
SEP-2018

Kournas Lake sau cum sa-ti petreci cateva ore frumoase

Pentru cei care vor merge in partea de vest a Cretei si vor inchiria o masina le recomand o excursie de o zi sau mai putin la Kournas Lake, mai ales ca, daca nu veti vrea sa ramaneti prea mult veti putea sa vizitati si satul Argyroupolis cu atractiile sale, despre care am scris (vezi impresii). Insa cu siguranta ca acest lac Kournas, merita putina atentie.

Nu este situat, asa cum s-ar putea interpreta, in regiunea Rethymno, ci apartine de prefectura Chania insa este cu siguranta singurul lac cu apa dulce din intreaga Creta. In antichitate se numea Lacul Koressia insa numele actual din cate am inteles provine din cuvantul arab cu acelasi nume. (din curiozitate m-a uitat intr-un dictionar insa in araba 'lac 'a aparut o cu alta denumire)

Asezat intr-o vale inconjurata de dealuri si munti pe alocuri, de unde dealtfel se si alimenteaza partial cu apa, este un lac pitoresc cu o culoare a apei albastra spre turcoaz, aceasta culoare provenind probabil si de la adancimea sa mare, de pana la 22 de metri.

Suprafata sa totala de cca 579 000 mp denota faptul ca este un lac micut, masurand liniar 1.087 m, insa cadrul natural in care este amplasat il fac sa para parca si mai dragut. Este un loc ideal pentru a petrece cateva ore, stand undeva pe nisipul ce-l inconjoara si admirand privelistea si de ce nu, facand o baie sau plmbandu-va cu o hidrobicicleta din cele oferite spre inchiriere, contra sumei de 7 euro/ora.

In afara de apa care se scurge din munti, lacul mai are doua izvoare in partea de sud est, unul dintre ele numit de cretani Mati sau Amati (ochi) putand fi observat la sfarsit de vara.

Kournas Lake si toata aria sa inconjuratoare sunt protejate de programul Natura 2000, implementat cu succes aici.

Datorita suprafetelor sale inconjuratoare care sunt umede tot timpul lacul este inconjurat de multa vegetatie. Este casa ratelor, prezente pretutindeni si prietenoase cu turistii atata timp cat sunt hranite si tratate cu afectiune. Daca exista 'derapaje' de comportament din partea turistilor toata zona rasuna la un moment dat de macanitul lor solidar. De fapt, ele au dreptate, turistii sunt doar musafiri, ele sunt gazdele. :) In apele lacului anghilele si serpii de apa stapanesc, dimpreuna cu broastele testoase bicolore asa zise cu carcasa de diamant, o specie foarte rara si greu de fotografiat, pentru ca sunt foarte sperioase si iti trebuie rabdare sa stai nemiscat in hidrobicicleta si sa ai norocul sa fii aproape de una cand se va ridica la suprafata apei pentru a respira. Periodic, cormorani si egrete isi mai fac aparitia in zona. In ultima vreme s-au facut vazuti si carasi aurii in acest lac.

Desi am citit articole in care cei care si-au scris parerile au fost admonestati ca nu au copiat bine cand au scris ca lacul poate fi inconjurat la pas, sa stiti ca nu dureaza mai mult de o ora aceasta plimbare, insa poate fi facuta doar dupa sfarsitul verii cand si pe portiunile inaccesibile in restul anului de unde se retrage apa, apar bancuri de nisip de culoare alba. Oricum peisajele sunt schimbatoare in functie de cum lumina soarelui cade peste dealurile impadurite, peste arborii si vegetatia din jur, si peste luciul apei ca o oglinda, netulburat cateodata nici macar de o adiere de vant. Toate acestea le puteti admira asezati intr-unul din multele sezlonguri aflate pe plaja lacului, iar cand va plictisiti, cum spuneam, puteti incerca putina miscare ori printr-un joc cu mingea, inot, sau pedalarea pe hidrobiciclete. Desigur puteti incerca si scuba diving...

Daca vi s-a facut foame, asta ar fi cea mai mica si neinsemnata problema. Sunt o multitudine de restaurante si terase cu diverse oferte si preturi moderate, unde puteti manca in voie.

Puteti incerca o specialitate cretana de care v-am mai povestit anterior, Andikristo, reprezentand miel, oaie si capra la rotisat dupa ce au fost lasate la macerat multa vreme inainte, si care pusa la rotisat timp indelungat, pierde mare parte din grasime asigurandu-va o masa mult mai sanatoasa. Daca nu va place acest fel de carne, puteti incerca Apaki, carne de porc afumata cu ierburi si arome si Siglina niste carnati de porc pregatiti traditional.

Ca orice lac care se respecta, si Kournas Lake are o legenda sau chiar mai multe despre formarea sa.

Una dintre ele spuna ca Dumnezeu, maniat de pacatele savarsite de satenii dintr-un sat a procedat ca si cu cei din Sodoma si Gomora, doar ca de data asta nu i-a mai ars pe cei de acolo, ci i-a inecat, singura supravietuitoare a acestui prapad fiind fiica preotului din sat, devenita zana lacului.

O alta legenda spune ca in acel sat traia o fata foarte frumoasa iar tatal sau, orbit de frumusetea sa a incercat sa o siluiasca. Atunci fata s-a speriat si a inceput sa se roage lui Dumnezeu sa o scape de acesta, moment in care suvoaie de apa s-au revarsat asupra acelui sat, pe care l-au inghitit si au format lacul. Fata, nimfa lacului de atunci, se spune ca apare in noptile cu luna si se plimba pe luciul acestuia, piepanandu-si lungul par.

Tot asa va veti plimba si voi pe aleea care coboara din parcarea rezervata tuturor celor care vin sa viziteze zona, si fara plata. Va veti plimba si veti lua la cercetat toata puzderia de magazine cu obiecte care mai de care mai traditionale, mai 'hand made' sau 'made in china', care sunt expuse foarte frumos privirilor trecatorilor. Cu siguranta ca veti cumpara ceva de aici oferta fiind atat de variata si apetisanta incat greu poate rezista cineva acestei tentatii. Noi ne-am luat niste papuci traditionali, din piele, cu blanita si ciucur in varf, ca evzonasii, cei care fac schimbul de garda la cladirea Parlamentului elen din Atena, (ceva in genul acelora) si alte maruntisuri, si nu am mai mers sa vedem si satul aflat insa aproape pentru ca vroiam sa ajungem, cum spuneam in debut, in satul Argyroupoli. Daca aveti totusi timp eu zica sa il vizitati pentru ca are recomandari frumoase.

Vacante placute si frumoase!

Trimis de iulian68 in 31.10.18 16:54:29
Validat / Publicat: 31.10.18 20:34:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Plaja din fata teraselor...

nicole33
[31.10.18 21:07:53]

@iulian68:

Super haioşi papucii din poza P24

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.10.18 23:32:17]

@iulian68: Frumoase peisaje are lacul ăsta iar voi ați adunat amintiri frumoase.

Felicitări pentru excursiile făcute în Creta!

iulian68AUTOR REVIEW
[01.11.18 04:23:29]

@Carmen Ion: Sarut mana, multumim, nici voi nu ati fost mai prejos! Schimbam opinii si recomandari la prima revedere! Multumesc pentru vizita si ecou, sarut mana!

iulian68AUTOR REVIEW
[01.11.18 04:27:02]

@nicole33: Sarut mana, Nico', eu nici nu i-am pus im picioare, ii mai pastrez! Si la 9 euro nu au fost prea scumpi! I-am luat si soacra-mii si lui socra-meu, iar Nina i-a luat lui fiica-mea. Avem deci toti, poate facem si noi un schimb de garzi! Multumesc mult pentru vizita si ecou!

krisstinna
[01.11.18 05:45:34]

@iulian68: Un loc cu adevărat spectaculos, îl recomand mereu, cu inima deschisă.

Noi am fost in Iulie, plaja era foarte îngustă.

Știi cum m-am simțit acolo? Ca o prințesă, priveam fascinată peisajul din jur și parcă așteptam dragonii să apara de după munți și să survoleze lacul

Felicitări!

[01.11.18 07:49:30]

Mutat în rubrica "Kournas Lake, RETHYMNON" (nou-creată pe sait)

[01.11.18 08:00:25]

carmen_22_09, iulian68