ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JAN-2018

Marina Hotel

Am vrut la mare din nou iarna, biletele de avion rezolvate nu cu mult timp inainte de plecare la pret foarte bun 39 lei dus si la fel 39 lei intors de persoana, dar nu din Timisoara (din Timisoara nu se poate spre destinatii tip - Malta, - Cipru - Grecia) plecarea a fost din Cluj, despre avion am scris mai demult (vezi impresii).

De obicei rezerv prima data zborul si las cazarea la urma de tot poate fi si cu o zi inante de plecare fiinca merg pe principiul... extrasezon... si vad ca merge.

Cazarea a fost impartita in doua, prima cazare rezervata inainte de plecare si urmatoarea la fata locului mergand pe principiul vad si altceva, de data asta acel altceva a fost destul de aproape de prima cazare si a iesit si acolo foarte bine adica prima cazare in Sliema si urmatoarea rezervata cu o seara inainte a iesit tot in Sliema.

Am ajuns dimineata in aeroport si am achizitionat cardul de calatorii pe toate autobuzele din Malta si ziua si noaptea la pretul de 21 euro valabil o saptamana fix cat aveam nevoie.

Am mai stat ceva timp in aeroport fiinca era devreme si nu avea rost sa stau in holul hotelului pana la cazare. Din aeroport am luat autobuzul spre hotel intreband soferul daca merge in zona Sliema si am coborat in zona Ferry Sliema.

Marina Hotel

La receptie a decurs bine totul si destul de rapid.

Cazarea undeva pe la ora 14, am primit o camera la etajul trei cu vedere superba in fata spre mare si spre portul turistic plin cu ambarcatiuni de tot felul si mari si mici, o imagine de tinut minte mult timp ceva foarte spectaculos.

Camera mare, pat matrimonial, baia cu vana mare cu tot ce trebuie si balconul cu imaginea spre mare si spre Valletta, daca primeam o camera cu vedere in spate cred ca ar fi fost altfel.

Restaurantul

Am avut mic dejun inclus, toate bune despre masa inclusiv prajituri de calitate, dar si aici punctul forte a fost imaginea spre port si spre Valletta, de la masa vedeai portul, dupa masa se iese pe terasa spre port pentru poze, toata lumea face poze aici suntem la etajul opt.

Pe terasa afis cu va rugam nu scuturati scrumul de la tigara in fata fiinca jos sunt terasele.

Cine va fi cazat la acest hotel si nu are mic dejun sa mearga totusi la etajul opt la restaurant sa faca poze. Spectaculos e putin spus.

Pozitionarea hotelului

In zona Sliema ferry, ultracentral in o zona foarte aglomerata si galagioasa, aici sunteti pe faleza unde sunt multe terase si trebuie tinut cont ca unde e ceva ultracentral si terase, restaurante nu poate fi si liniste. Hotelul e incadrat pe o parte de Mc Donald si pe cealalta parte de un Burger King.

La mai putin de zece minute de hotel aveti si un supermarket denumit Tower, cum iesiti din hotel faceti dreapta si la primul colt la dreapta dati de o zona cu cateva banci si o statuie cu persoane la cafea, mergeti inca trei minute si dati de Tower Supermarket unde gasiti cam tot ce vreti inclusiv adaptorul pentru priza care e de tip engezesc.

De langa hotel din zona ferry luati autobuzul spre multe zone din Malta, tot de acolo se merge cu feribotul spre Valletta, se ajunge foarte repede in Valletta, sau cu autobuz dar aici timpul dureaza mult mai mult.

Pentru masa aveti aproape McDonald, Burger King, terasele din jur sau supermarketul unde gasiti si mancare gatita. In foarte multe locuri plata cu cardul.

Tot aici de linga hotel este si plecarea cu autobuzele turistice denumite hop on hop, sunt de doua feluri veti vedea la fata locului.

Exista si Mall pentru amatorii de asa ceva, iesiti din hotel si o luati de data asta la stanga pe faleza si dati de Mall cam la 10 minute, se numeste The Point.

Am platit pentru trei nopti aproximativ 135 euro cu mic dejun inclus, cu o seara inainte de plecare am vrut sa mai prelungesc tot aici dar pretul era mult mai mare fara mic dejun, seara am rezervat cazare pentru urmatoarele patru nopti la alt hotel tot in Sliema de data asta la 4* cu o nota proasta pe booking, de ce am rezervat cu nota proasta la acel hotel voi detalia alta data, se numeste Windsor Hotel.

Cine spune ca sa vezi Malta ar ajunge 2 - 3 zile greseste, eu am stat in Malta 7 nopti si mai vreau o tura.

Ai ce face, ai ce vizita, merita sa vizitezi Malta. In sezon scump, in extrasezon acceptabil ca pret. Sunt foarte mari diferente de pret in sezon sau extrasezon, valabil la cazare si la avion.

Despre Malta se poate discuta... doar... dupa ce ai fost acolo, o tara foarte mica dar foarte interesanta. Un fel de Italia in miniatura unde se vorbeste un fel de engleza dar nu e engleza, un amestec de natii si popoare, o destinatie de pus pe lista.

Sper sa mai urmeze o tura de Malta.

Trimis de Nicu in 31.10.18 13:31:48
Validat / Publicat: 31.10.18 18:56:54

VIZUALIZĂRI: 2092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Vedere de pe terasa restaurantului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

webmaster45 [31.10.18 18:55:36] »

@Nicu:

seara am rezervat cazare pentru urmatoarele patru nopti la alt hotel tot in Sliema de data asta la 4*... se numeste Windsor Hotel.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster [31.10.18 19:56:41] »

mishu [01.11.18 17:12:01] »

@Nicu: Buna treaba cu biletul de avion, iar restul este istorie . Felicitari, votat cu mare drag.

alinafulg [01.11.18 20:05:32] »

@Nicu: Eu am cumparat biletele de avion pentru anul viitor, sfarsit de iulie. Sper sa nu fie extrem de cald ca scump vad ca este. Cazarile în acea perioada au preturi destul de mari. Si noi o sa zburam de la Cluj pentru ca suntem din vestul țarii.

Nicu [02.11.18 10:20:49] »

@ mishu

Vad ca biletele de avion s-au scumpit TARE cu 30% de la 39 lei acum am luat bilete cu 54 lei dus si 54 lei intors de persoana, e totus o scumpire de 30%

Dar am noroc ca biletul de tren nu s-a scumpit a ramas la acelas pret... 109 lei la cuseta de 6 locuri sau la vagon de dormit aproape de 200 lei de persoana o calatorie simpla pe traseul Cluj - Timisoara.

Nu am avut incotro cu scumpirea aia de 30% a trebuit sa iau biletele scumpite ca nu puteam sa merg in Malta cu trenu.

Data trecuta la avion era murdar geamul, si nu se vedea bine afara, la tren puteam sa vad peisajul ca mergea cu 35 - 50 km la ora viteza medie.

Avionul era plin pe jumate, trenul spre Timisoara era foarte plin cu lume multa, trenul venea de la Moldova si mergea la Timisoara.

mprofeanu [02.11.18 13:02:34] »

@Nicu: Excelent reviewul tău cu date concrete și foarte utile pentru cei ce merg ca și mine pe cont propriu!

Voi ține cont de sfatul tău și sigur voi merge să văd Malta în extrasezon, mai ales că din toamna viitoare voi fi pensionară și eu și soțul, timp vom avea berechet... Acum am fost limitată de programul meu și de posibilitatea de a merge doar în vacanțe...

Bună cazarea!

Nicu [02.11.18 20:26:12] »

@ alinafulg

In sezon preturile la cazare sunt destul de mari, mai mari in zona Valletta - Sliema in celelalte statiuni scad foarte putin.

in extrasezon preturile la cazare scad foarte mult

@ mprofeanu

Buna cazarea dar peisajul din balcon face toti banii, cred ca ar fi fost altfel daca primeam o camera in spate fara vedere la mare.

Rodel [12.11.18 17:53:48] »

Frumoasă Sliema, frumoasă insula Malta! Și eu am în plan să revin și, dacă se va înâmpla, alegerea va fi Sliema pe care am văzut-o puțin, într-o scurtă plimbare prin zona portului. Malta pe mine m-a cucerit!

Nicu [14.11.18 00:19:18] »

@Rodel: Da frumoasa Sliema. Ieri. Alaltăieri la fel săptămâna trecută la prânz 21 - 22 grade temperatura în Malta. Ieri și ailaltă ieri la 8 seara 20 grade. Azi dimineața la 8... 18 grade.

Azi pe la ora 2 după masa în Gozo la plaja aia cu nisip auriu erau cam 23-24 grade cam cald. Plin de turiști în general în vârstă... Ff mulți englezi în vârstă. Atmosfera de vacanta. Unele hoteluri pline. Turiști din România destui. Aia veniți prin agenții sunt cazați în St Pauls/Qawrra. Cei pe cont propriu în zona Sliema. Dacă merita vacanta repetata în Malta?

Cu siguranță Merita.

Valsan Calin [07.07.19 16:00:55] »

@Nicu: Poti detalia cum ai gasit un zbor asa ieftin?

Multumesc!

Nicu [07.07.19 17:02:26] »

@ Valsan Calin: In extrasezon biletele de avion sunt ceva mai ieftine ca si in sezon, de obicei iau biletele cu aprox o luna inainte de plecare dar asta e valabil in extrasezon,

si acum sunt bilete de avion la pret bun pentru perioada aia ex - Cluj - Malta in decembrie pe la mijlocul lunii dus 39 lei si intors 81 lei cu Wiz Club. La pretul asta se gasesc si cu o luna doua inainte de plecare dar doar in extrasezon.

Malta merita vizitata oricand, eu prefer extrasezonul, am fost de doua ori pana acum.

alinafulg, mishu, mprofeanu, Nicu, Rodel, Valsan Calin
    Alte impresii din această RUBRICĂMarina Hotel [Sliema]: