ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
OCT-2018

Restaurant "Deja Vu" - Plevna

După o lungă plimbare prin centrul orașului, în prima zi a șederii noastre la Plevna, ne-am oprit pentru masă la Deja Vu - un restaurant modern, amplasat lângă Muzeul de Istorie și Arheologie. Având încă vii în memorie experiențele culinare de la Vidin, de la Restaurant Teatroto unde consumaserăm cea mai bună kavarma de pui și cele mai bune kiufta cu cartofi la cuptor, se înțelege că doream să repetăm aceste delicii culinare. În plimbarea noastră, în afară de alte obiective, am avut în vedere și descoperirea unui loc bun pentru servit masa, pe cât posibil cât mai aproape de stilul tradițional. Doar prin titulatura sa, Restaurant Deja Vu - coffee, drinks, cakes & pizza nu părea ceea ce căutam. Cu toate acestea, pentru prima seară trebuia să ne mulțumim cu ceea ce ne putea el oferi.

Situat pe ul. Pirot, nr. 1, cu intrare din piața centrală a orașului Plevna, Restaurantul Deja Vu - coffee, drinks, cakes & pizza ne-a primit într-o terasă mare, acoperită și închisă cu acele rulouri de plastic ridicate sau coborâte în funcție de capriciile vremii.

Când am ajuns acolo, localul era ocupat cam pe jumătate, dar avea mese rezervate, pe parcurs sosind și alți consumatori. Pentru că restaurantul are amenajat un imens spațiu de joacă pentru copii, supravegheat de cineva din personal, se pare că este preferatul familiilor cu copii. În timp ce prichindeii țopăie și se joacă bucuroși, părinții și invitații lor discută nestingheriți.

Oaspeții pot opta pentru o masă în interior, dar - pentru că la terasă fumatul este permis - cei mai mulți preferă terasa. Sistemul de aerisire funcționează foarte bine, iar fiecare masă beneficiază de un corp de iluminat aninat de grindă sau de cel mai apropiat stâlp, care este aprins de îndată ce masa este ocupată.

Am primit meniurile (în bulgară și engleză), le-am cercetat, apoi am întrebat ospătărița dacă servesc și preparate specific bulgărești. După cum ne așteptam, Restaurantul Deja Vu - coffee, drinks, cakes & pizza specializat în preparate mai... altfel, nu ne putea oferi o kavarma sau un gyuveci ca la mama lui. Tot ceea ce am putut obține a fost: kebapce, kiufte cu garnituri de cartofi la cuptor, precum și pâine cu usturoi în cantitate generoasă. Preparatele au sosit frumos aranjate pe farfurii decorate cu morcov, lămâie și răzătură de castraveți. O sticlă cu vin Pentagram - Pinot Gri (750 ml), o apă de masă (500 ml), apoi o înghețată de ciocolată și o alta cu fructe - foarte împopoțonată, au completat masa din prima seară la Restaurant Deja Vu. Nota de plată indica un total de 38,69 leva, sumă pe care am achitat-o cu cardul.

În cea de-a doua zi, după încercări repetate - toate eșuate - de a găsi o tocăniță cu adevărat bulgărească, ne-am văzut în situația de a reveni la Restaurant Deja Vu. A fost un adevărat "deja vu". De astă dată nu am pierdut prea mult timp cercetând meniuri sau adresând întrebări ospătăriței, ci am comandat aceleași băuturi și aceleași kiufte și kebapce cu garnituri de cartofi la cuptor. Bineînțeles, n-am uitat pâinea cu usturoi care ne-a plăcut foarte mult. Deosebirea a constat în aranjamentul pe farfurii care a fost parcă un pic mai inspirat. Și deserturile au fost altele, în cea de-a doua seară preferând salata de fructe. Încă mai am bonurile cu prețul fiecărui produs, dar cred că mai important decât orice este totalul. Cu 30,52 leva (achitați cu cardul), două persoane au plecat de la Restaurant Deja Vu mulțumite și cu foamea potolită. Pentru o idee asupra prețurilor practicate la Restaurant Deja Vu - Plevna atașez imaginile câtorva file din meniu.

Și acum, poate interesante pentru cineva, câteva informații suplimentare despre Restaurant Deja Vu. Restaurantul este deschis toată ziua și oferă mic dejun, prânz, cină sau numai cafea, deserturi şi băuturi. Nu are parcare proprie, dar mașinile pot fi lăsate în stradă. Loc se găsește. În opinia noastră, nu este un restaurant scump, dar nici foarte ieftin.

Dacă doriți să faceți rezervare prealabilă, o puteți face, dar în zilele obișnuite cu siguranță veți găsi o masă liberă și fără rezervare. Având spațiu adecvat și mese de diferite dimensiuni, localul este potrivit pentru grupuri, dar cel mai potrivit este pentru familiile cu copii. Prichindeii se simt în lumea lor și câteodată cred că părinții vin la restaurant mai mult pentru copii. Ei se joacă fericiți și mai trec pe la masa părinților doar când sosește desertul.

Mai trebuie să menționez că pizza este un preparat care se servește cu predilecție la Restaurant Deja Vu. Ea se poate și livra la domiciliu sau la adresă. O comandă mai mare de 5 leva este livrată gratuit în oraș, transportul plătindu-se doar pentru zone din afara orașului.

În loc de concluzie

Aș vrea să vă spun că în privința mesei - mă refer strict la preparate și nu la modul de servire sau la comportamentul personalului - nu am fost prea încântată la Plevna. Am lăsat să se înțeleagă faptul că plimbarea pe care am făcut-o în această toamnă în Bulgaria avea drept scop, între altele, redescoperirea bucătăriei tradiționale bulgărești. La Plevna nu am prea găsit-o. Restaurantele centrale și-au limitat oferta la grătare și băuturi, eventual o cafea, un desert…

Megdana Restaurant din centrul orașului, situat pe ul. Doyran, nr. 158, ne-a atras prin aspectul său exterior, cu o poartă rustică, așa încât ne-am încercat norocul acolo. Și interiorul este rustic, cu mese lungi și bănci de lemn, decorat cu tot felul de vechituri (fier de călcat cu cărbuni, mașină de cusut fără pedală, vase vechi…). Doar la una dintre mese, în interior, erau două doamne. Nu mâncau nimic. Nu știu dacă nu erau cunoștințe, folosite drept mascotă. Pentru noi, un restaurant gol nu este niciodată un indiciu prea bun. Faptul că ospătărița s-a uitat lung și a mirare la noi atunci când am întrebat de kavarma sau gyuveci, iar răspunsul ei a fost NU, ne-a lămurit. Nu acela era localul pe care îl căutam. Am încercat la încă un restaurant central, cu aceleași șanse de izbândă. Zlatna Skara (Grătarul de aur), restaurantul situat pe ul. Aleksandar Stamboliyski, nr. 6А, era tot gol. Doar la ieșire, când am plecat nemulțumiți după schimbul de vorbe cu ospătarul, ne-am intersectat cu trei persoane care tocmai intrau.

Trimis de iulianic in 30.10.18 20:21:11
Validat / Publicat: 30.10.18 20:51:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Plevna - Restaurant "Deja Vu". Kiufta cu garnitură de cartofi la cuptor.

• SOCIALs