ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2018
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 27.04.10
OCT-2018

Am ajuns și la Istanbul... Royal Hotel!

La începutul anului 2018 nici cu visul nu visam ???? că voi ajunge de 2 ori în Turcia. Concluzia: niciodată să nu spunem niciodată.

2 familii prietene și-au propus o ieșire la Istanbul și ne-am "lipit" și noi de ei. Mersul cu 3 mașini îmi asigură un confort psihic sporit????.

Alegerea hotelului a fost a lor. Noi ne-am hotărât cam la o lună după ce ei făcuseră rezervarea.

Am căutat referințe pe Booking și nota nu era strălucită deloc!

Dar când am căutat hotelul aici, pe AFA, am acceptat instantaneu să ne cazăm și noi împreună cu prietenii noștri. Singura postare aparține Mariei, dânsa recomandând prietenilor acest hotel.

Totul, dar absolut totul din descrierea dânsei, este de actualitate și-n 2018.

Personalul este foarte amabil. Portarul (cred) s-a dovedit un super-meseriaș în parcarea mașinilor mari în spații mici????.

Am ajuns în jurul orei 13, plecând din Focșani la ora 1. Formalitățile de cazare au durat maxim 10 minute.

Am avut o cameră cu vedere la stradă, deci cam gălăgioasă, la etajul 5. Nu avea balcon????.

Camera era destul de spațioasă, chiar dacă avea 2 paturi, 1 pat suplimentar, 2 fotolii și o măsută.

Punctul slab e baia: curată, dar învechită. Apa la toaletă nu funcționa așa că am rugat-o pe cameristă să rezolve problema. Ne-a zămbit, a zis că da, dar... ioc rezolvare????. Mai remediam problema cu apa de la instalația de bideu. Așa rezolvă un inginer????.

Lenjeriile erau curate și prosoapele la fel.

Micul dejun a fost bun spre foarte bun: cafea, ceai, brânzeturi, ouă, ceva patiserii, legume, măsline.

Văzând pozele Mariei, imi dau seama că merele și gemurile au rămas în aceeași poziție????.

Că veni vorba de poze: nu am făcut! Veneam terminată de oboseală seara și a doua zi o luam de la capăt și... am uitat????.

Hotelul cred că era plin de toate națiile.

Prietenii mei au auzit chemarea la rugăciune, eu am dormit buștean!

Zona hotelului este PLINĂ de magazine și terase.

Hotelul e foarte aproape de stația de tramvai pe care l-am folosit, nu glumă!

Hotelul are câteva locuri de parcare în față. Deși scrie că-i free, portarul ne-a cerut 15 dolari, dar s-a multumit și cu 10. I-am dat ca o apreciere a calității lui de parcagiu????.

La despățirea de Istanbul ???? i-am promis că vom reveni.

Trimis de cosminap in 30.10.18 15:25:20
Validat / Publicat: 30.10.18 17:34:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la terasa de vis-a -vis!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 95.00 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.10.18 18:35:24]

@cosminap:

Am căutat referințe pe Booking și nota nu era strălucită deloc!

Maria a recomandat hotelul pentru poziţia foarte convenabilă şi pentru preţul excepţional obţinut în perioada respectivă. Însă când preţul este de 2-3 ori mai mare, lipsa balconului poate fi prea deranjantă pentru mine.

Am mers şi eu cu toată încrederea pe recomandarea Mariei, dar în Antalya iar hotelul a fost peste aşteptări, exact pe gustul meu. Atât de bine mă cunoştea...

Mersul cu 3 mașini îmi asigură un confort psihic sporit

Iar când puteai beneficia de tot sprijinul prietenilor în caz de nevoie, totul a mers perfect şi... nu ai avut nevoie

Ai scăpat ieftin. Dar să ştii că hotelul nu are parcare free. Pe booking scrie clar că poţi folosi o parcare publică din apropiere, evident contracost.

Acum te aştept să ne povesteşti ce ai văzut tu în cele trei-patru zile petrecute în Istanbul.

[30.10.18 19:01:31]

@nicole33: Ținând cont că nu aveam balcon????, am lustruit dimineața&seara fundația de marmură a hotelului, cu cafeaua lângă noi????. Dar nu era deranjant pentru că vremea a fost super ok, urmăream trecătorii (și ei pe noi????), cumpăram parfumuri fake cu 20 lei/bucata și-i refuzam pe vânzătorii de geci. Ce activitate intensă aveam la o țigară, fie ea și electronică!

Că veni vorba... am socializat cu o turcoaică fumătoare care era foarte curioasă de unde scot "fum". Ea, englrză ioc, eu turcă deloc... am făcut febră musculară ca să-i explic????

Referitor la hotel:așteptările mele au fost exact de 171 euro/3 nopți/3 persoane, cu MD. Deci mă declar mai mult decât mulțumită.

[30.10.18 19:47:40]

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.10.18 06:41:56]

@cosminap:

De asta îmi era teamă şi mie .

Din poze, văd că hotelul are şi camere cu balcon, dar pe booking nu am găsit varianta rezervării unei astfel de camere care ar rezolva elegant problema vicioşilor

Nu ştiu cu cât timp înainte ai făcut rezervarea, dar eu am simulat pentru weekendul prelungit de Ziua Naţională şi preţul era de 80 euro pe noapte pentru cameră dublă cu mic dejun inclus. Nu mai ştiu care sunt preţurile în Istanbul, dar 80 de euro mi se pare cam mult pentru ceea ce oferă.

[31.10.18 06:57:11]

@nicole33: Sunt și camere cu un fel de balcon aparent, adică oricum nu-ncape nimeni în el????.

Rezervarea am făcut-o la începutul lui septembrie. Pe booking era 310???? iar pe [***] era 171✌!

nrs †
    [31.10.18 07:20:35]

inca o data se dovedeste ca in Turcia e bine sa ocolesti bookingul!

[31.10.18 07:24:47]

@nrs: Deși prefer o cazare fără plată anticipată, în cazul ăsta am folosit celălalt site deoarece diferența de preț era muuult prea mare????

[31.10.18 07:56:53]

[31.10.18 11:47:59]

@webmaster45: Scuze! ????

Yoda
    [31.10.18 21:29:39]

@cosminap:

Ce activitate intensă aveam la o țigară, fie ea și electronică!

Cred ca puteati fuma tigara electronica in camera fara nici o grija.

@nrs

inca o data se dovedeste ca in Turcia e bine sa ocolesti bookingul!

Nu e o regula; uneori poti gasi oferte foarte bune si pe booking. In plus, booking iti ofera avantajul de a putea anula sau modifica rezervarea, ceea ce agentiile nu prea iti ofera, chiar si daca ai asigurare storno. Iar pentru acest avantaj, te taxeaza. La unele hoteluri, diferenta intre "non refundable" si "free cancellation" e de cateva sute bune de euro. Desi in general au preturi mai mari decat la agentie cu EB, eu am gasit in mai multe cazuri preturi la fel de bune, sau chiar un pic mai bune pe booking. Oricum, in cazul de fata, si pe booking hotelul are o nota slaba - 6.3.

cosminap, Yoda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂIstanbul Royal Hotel: