ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2018
STATUS: APOLLO
OCT-2018

* NOTĂ Restaurantul apare ca ÎNCHIS

Cu dacii mei la Burebista - Restaurant Burebista, Bucuresti

Pentru ziua de duminica am pus la cale o iesire aniversara cu familia iar fericitul castigator a fost restaurantul Burebista. Asa ca l-am pus pe cel mare sa faca rezervare, dar l-am pus sa se uite si pe meniu sa imi spuna cam ce l-ar tenta. A facut rezervare si apoi mi-a spus ca i-a placut platoul vanatoresc de 147 lei. Nu-mi aminteam sa fi vazut asta asa ca am inceput sa ma uit din nou in meniu si iar nu l-am vazut, asa ca m-am dus la el poate ca meniul e in functie de persoana sau de laptop???? al meu e o marca, al lui alta ???? si cum in continuare erau diferite mi-a venit in minte intrebarea care avea sa ne aduca adevarul:

Unde ai facut rezervarea? La Burebista, Batistei

si atunci m-am lamurit, eu ma gandeam la Burebista, Mosilor iar el a rezervat la cea de-a doua locatie, adica cea din Batistei nr 14, ca localizare pentru cei ce cunosc Bucurestiul este peste drum de fostul sediu al Ambasadei SUA, in apropierea Facultatii de Farmacie, iar pe vremea cand eram meu studenta acolo (acum vreo 10 ani) acolo era Cafeneaua Actorilor. Pagina oficiala este burebistarestaurant.ro

Acum ramanea sa ne gandim cum ajungem acolo ca nici unul nu parea dispus sa ajunga cu transportul in comun, unde culmea, eu eram singura din casa care avea abonament ????. Sotul a fost cel care a cedat si a spus ca ne duce cu masina, numai ca a intervenit norocul de ultim moment, in zona a aparut Pony, l-a rezervat si a plecat cu cel mic sa il ia.

Ati inteles ceva? Normal, nici eu nu as fi inteles. Get Pony, este o aplicatie pe care o instalezi pe telefonul mobil, pagina oficiala este getpony.ro si poti avea parte de o masina electrica in sistem car sharing la un pret de la 1,4 la 2,5 lei/minut. Noi am mers cu un BMWi3 si in momentul in care pornea din loc aveai impresia ca decolezi, iar zgomotul masinii era chiar de filme SF. La restaurant am parcat-o pe trotuar sic el mare a fost mereu cu ochii pe ea sa vada daca o ia cineva sau nu, si a luat-o cineva la un moment dat, a facut o plimbare si a adus-o inapoi, astfel incat la plecare am luat-o si am venit acasa.

Am ajuns la restaurant si inceputul a fost cu o bila neagra, in interior aparuse o lucrare si nu se putea lua masa decat pe terasa si era putin cam racoare, asa ca am cerut si niste paturi.

A urmat prezentarea meniurilor, alegerea bauturilor, adica bere cu sau fara alcool, blonda (Carlsberg) sau bruna (Guiness).

Ca meniu ofertele sunt multe si variate incepand cu preparatele speciale: purcelus de lapte (10-12 kg) la cuptor, crap de Dunare (5-6 kg) la cuptor, curcan umplut (4-5 kg), calcan la cuptor (2,5 kg), continuand cu gustari reci sau calde, apoi platouri reci sau calde, supe si ciorbe, peste, legume, specialitati la gratar, mancare traditionala, specalitati vanatoresti, paste, dulciuri, selectie de vinuri, dulciuri si cafea.

Ce am ales noi in final?

- Un platou vanatoresc rece (de doua persoane) ce cuprindea: pastrama de caprioara, pastrama de mistret, carnati uscati vanatoresti, salam de cerb, branza de Horezu, branza de burduf, masline, ceapa, ardei

- un platou vegetarian cu salata de vinete, fasole batuta cu ceapa prajita, zacusca de casa cu ciuperci si

- platou cald vanatoresc (de doua persoane) ce cuprindea: mistret cu ciuperci, cerb cu sos de afine, prepelite la frigare, carnati vanatoresti si ar fi trebuit si iepure in sos de vin dar nu aveau asa ca am inlocuit cu coaste, si orez vanatoresc pe care l-am inlocuit la cerere cu cartofi prajiti asta deoarece orezul vanatoresc era cu stafide si am zis ca mai bine nu, si am mai cerut suplimentar o portie de cartofi prajiti si salata de ardei copti.

Si acum cu dedicatie speciala (si putin sadism) am comandat pentru baieti o portie de papanasi la doua farfurii, asta pentru ca vazusem ca portia este generoasa. S-a mai consumat suplimentar ceva bere si cola, si ca totul sa fie incununat la final, am comandat si ceva cappuccino, café latte iar eu un frape cu Baileys.

Suma finala una la care (aproape ca) ma asteptam 402 lei pe bon, rotunjita la 450 lei. Imi pare rau ca nu pot sa va descriu si in interior, poate cu alta ocazie, la toaleta nu am avut nevoie, dar a fost flacaul cel mare si nu s-a plans. Ospatarul a fost ok, nu am comentarii, iar in ceea ce priveste produsele, pot spune ca platourile reci au fost excelente, cu coronita pentru fasolea batuta (si mama a fost de acord ca fasolea a fost delicioasa).

Platoul cald cam de nota 8, cerbul cu sos de afine minunat, prepelita cam tare, carnatii buni dar putin sarati pe gustul meu, mistretul si coastele ok, cartofii prajiti de remarcat si ei, nu erau din cei congelati.

Papanasii, portia era chiar generoasa, daca luai asa ceva nu mai puteai manca altceva, flacaii nostri nu au fost in stare sa termine nici macar unul de caciula (desi caciula nu aveau).

Poate ca nota de plata sa vi se para usor maricica, insa am vrut sa fie altfel decat de obicei. Alte informatii poate utile ar fi:

- aici se pot organiza evenimente ca nunti, botezuri, aniversari, petreceri corporatiste si alte evenimente publice.

- puteti face rezervarea fie pe net fie sunand la niste numere de telefon puse la dispozitie in pagina oficiala.

- plata nu se poate face cu cardul.

Si daca vreti sa mai aflati si alte informatii intrati pe pagina oficiala, dar pana atunci va invit sa vedeti si cateva poze.

Trimis de mishu in 29.10.18 14:05:52
Validat / Publicat: 29.10.18 15:13:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Restaurant Burebista, Batistei - Platoul rece, scuze dar suntem cam la "umbra"

robert
[29.10.18 16:12:40]

super tare aplicația asta! Nu am auzit de ea până acuma! De unde luați mașina?

Apropo ați avut loc toți cinci în ea?

De restaurant ce să zic? Arată bine, iar meniul si mai ales felurile comandate sunt demențiale. Eu chiar ma dau în vânt după vânat! Să vă fie de bine!

Apropo era să uit: La mulți ani Mishule, cu multe împliniri, alaturi de familie și de prieteni!

[29.10.18 16:37:16]

@robert: Cauta pe net "Get Pony" si dupa ce ai aplcatia instalata pe telefon (dureaza am inteles vreo doua zile pana iti verifica cardul cu care faci platile) cauti masina in zona, au 4 tipuri de masini. Si am avut loc cam greu toti 5 in masina, dar am reusit, dar senzatia este extraordinara, are un sunet de zici ca decolezi si la fel, can pornea din loc parca mi se infundau urechile. Iti dai seama ca in momentul in care ai aplicatia te uiti sa vezi pe unde ai masina. Noi dupa ce am ajuns la restaurant, in cateva minute a venit cineva si a luat-o la plimbare, dar a adus-o in acelasi loc, cred ca doar a vrut sa faca o tura, si la un moment dat ca sa fie sigur ca nu o pierdem a rezervat-o. Am inteles ca o poti rezerva cu 30 de minute inainte de a o lua, ca se presupune ca faci si ceva drum pana acolo. Este o masina cu care m-as mai plimba desi nu este ieftina plimbarea.

Cat despre meniu pot spune ca gustarea rece mi-a placut cel mai mult, dar nu a fost rea nici cea calda. A fost scumput, dar nu mananci in fiecare zi vanat.

Multumesc de vizita si aprecieri si mai ales pentru urari.

Carmen Ion
[29.10.18 19:10:25]

@mishu: La Mulți Ani încă o dată.

Mă bucur că ai avut o sărbătoare plăcută în familie iar mâncărurile arată excelent.

[29.10.18 20:05:14]

@Carmen Ion: Multumesc frumos pentru urari, vizita si aprecieri.

Totul a aratat minunat, carnita putin cam tare ca doar era vanat si o surpriza placuta asa cum am spus, cartofii prajiti care erau din cei adevarati.

O seara linistita.

crismis
[29.10.18 22:15:41]

@mishu: Omul cât trăiește învață! Despre pony ziceam...

Fain loc, totul arată grozav! Să vă fie de bine și... la mulți ani încă o dată!

krisstinna
[30.10.18 07:38:26]

@mishu: Să va fie de bine și La mulți ani!

A fost ziua ta? Parcă era in noiembrie

La Burebista de pe Moșilor am fost eu, coastele marinate sunt demențiale, prețurile la fel de mari. Cel de pe Moșilor are decorațiuni țărănești, este foarte... tradițional

Și mie îmi place carnea de vânat

Petreceri frumoase în continuare

Yolanda
[30.10.18 08:26:04]

@mishu: La multi ani înca o data! Un adevarat festin alaturi de familie. O bucurie pentru suflet, nici nu mai conteaza cât a costat, aceste momente sunt de nepretuit.

Zoazore
[30.10.18 11:15:53]

@mishu: Inca odata (ca nu strica) LA MULTI ANI!

Sa fii sanatoasa!

Bine ca nu-mi place vanatul! Asa, in general, n-arata rau localul, dar cam... prohibitiv!

Fain cadou ti-ai facut de ziua ta cu PONY ala. Meriti!

Sa va fie de bine desfatarea!

DOINITA
[30.10.18 12:01:20]

Incep cu urarea:La multi ani!

Sa va fie de bine si in fiecare an sa fiti impreuna, chiar daca numarul de membrii ai familiei va creste!

Pe, Pony, il stiam, chiar daca nu ii stiam si numele. Fiul meu a fost cel care ni l-a "prezentat", pentru ca facuse si el o plimbare cu... Pony. Deh, doar la voi in Bucuresti "locuieste " acest Pony! +))

[30.10.18 12:11:09]

@crismis: Da, a fost o iesire minunata. Multumesc de vizita si urari.

[30.10.18 12:15:51]

@krisstinna: In noiembrie e a doua , asa ca ma bucur de mai multe intr-un interval scurt. La Burebista pe Mosilor voiam si eu dar asta e, tot a fost bine. Multumesc frumos pentru vizita, aprecieri si urari.

[30.10.18 12:18:19]

@Yolanda: Multumesc frumos, cand esti alaturi de familie asta este ceea ce conteaza. O zi frumoasa sa ai.

[30.10.18 12:20:54]

@Zoazore: Multumesc frumos de urari, cat despre vanat si eu l-am considerat un moft, dar daca a fost dorinta celui mare mai pot comenta?

Cat despre Pony, m-as mai plimba ca a fost frumos.

O zi frumoasa sa ai, multumesc de vizita si apreceri.

[30.10.18 12:25:11]

@DOINITA: Multumesc frumos de urari, asa sa fie. Cat despre Pony, nu a aparut intai in Bucuresti, insa ne bucuram si noi de el.

crismis, DOINITA, mishu, robert, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: