ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2018
ÎNSCRIS: 27.02.14
AUG-2018

Prin Schonau im Schwarzwald, în căutarea lui Jogi Löw

Prin SCHONAU IM SCHWARZWALD, în căutarea lui JOGI LÖW

Nici nu apucase Moșul să-și bage sania în marche-arriere, ca să se întoarcă la el acasă, în Laponia, că a și început verișoara soției: "Hai pe la mine, Hai căutați-vă bilete, Hai că e frumos, Hai că"... Așa que, pe "dupe" Bobotează încolo, am început să căutăm bilete ieftine la avioanele roz! :D

"Scump, dom'le, scump, dincolo era mai ieftin! " Era pe naiba, nu era deloc! Oricum, de plecat n-am plecat, dar de întors ne-am întors! Adică am găsit mai întâi bilete de întoarcere, ieftine-ieftine, și apoi, greu de tot, pentru ducere, la un preț acceptabil -pentru noi, desigur.

Pentru că destinația sejurului nostru (ce sejur, că a fost concediu în regulă!) era Schönau im Schwarzwald, în sudul Germaniei, am luat bilete pentru Basel, în Elveția. Fiind cam pe graniță, între trei sate... pardon, state, trebuie avut grijă pe unde ieși din aeroport - către Franța, sau către Elveția! Așa că, noi am luat-o către Germania! :D De aici, un fleac, 53 de km până în Schönau, pe B 317. Drumul, o frumusețe, gen Valea Prahovei (mai puțin neplăcerile cunoscute!)

Dacă vreodată vă vor duce roțile, treburile, sau pur și simplu vă aflați prin sudul Germaniei, în drum spre/dinspre Franța, opriți-vă câteva zile și în frumosul oraș Schönau im Schwarzwald. Vă asigur că nu veți regreta!

Orașul - Schönau im Schwarzwald - Coordonate geografice - 47.783253,7. 890469, altitudine - 540 m. Informații turistice Schönau: Adresă Neustadtstrasse 1. Aici se pot închiria biciclete, mașini, biciclete de munte, se pot cumpăra hărți, și mici suveniruri. Orașul, vechi de pe la 1113, este așezat pe frumosul (și curatul) râu Wiese. Șoseaua B 317 trece prin oraș, împărțindu-l în 3: o treime în dreapta șoselei, și două treimi pe munții din jur. De fapt, partea din dreapta șoselei este singura parte aflată pe teren plat, restul orașului cățărându-se pe dealurile din jur, determinându-i pe cei care locuiesc acolo să facă zilnic puțină cățărare (nu fac chiar deloc, toată lumea se deplasează cu mașina!).

De fapt, aceste dealuri constituie atracția acestui oraș. După cum se vede și în poza din satelit, o mulțime de poteci prin pădure merg în toate direcțiile. Dar nu sunt deloc poteci la întâmplare, ci sunt adevărate trasee, amenajate și îngrijite de Municipalitate. Deși par a fi împrăștiate haotic, nu este de loc așa! Practic, nu te poți rătăci, toate sunt marcate foarte bine, fiecare bifurcație are un stâlp cu săgeți indicatoare, care arată destinația (de regulă, către sătucurile aruncate neglijent pe munții din jur). Pe fiecare săgeată este indicată atât destinația, cât mai ales, distanța până acolo! Că e vorba de1,1 sau 17 (!) km, indicatoarele sunt acolo, peste tot!

Din loc în loc, sunt bănci din lemn (dar și bănci mai moderne, tip chaise-longue), unde nu numai că te poți odihni, dar unele sunt așezate în superbe puncte de belvedere, de unde poți admira orașul. Am întâlnit și câteva chioșcuri, unde te poți adăposti de ploaie, ba chiar și 2-3 "refugii" (mici căbănuțe din lemn, dar fără nici o amenajare interioară). Am întâlnit și 2-3 locuri de popas unde, pe lângă nelipsitele băncuțe cu mese, erau amenajate și locuri pentru grătar (unele în aer liber, una având grătar atât afară, cât și sub un frumos acoperiș). Mai trebuie să spun, în Germania fiind, cât de curate și îngrijite erau? Traseele sunt pline de fructe, am mâncat la greu mure, dar și prune și omniprezentele mere. Ca și cunoștințe noi, am luat legătura îndeaproape (cam prea aproape :D) cu grupuri organizate de bovine, (vaci mai precis), dar și cu cățărătoarele capre, asistate îndeaproape de simpaticii lor iezi. Traseele sunt, cum spuneam, mai scurte sau mai lungi. Așa se face că, deși jos, la strada principală, sunt doar 5-600 de metri altitudine, traseele mai lungi ajung până la 1.100 de metri altitudine, urcând pe vârfuri, dând ocol, și revenind în oraș. Cel mai frumos și deosebit este traseul Philosophen Weg, un traseu presărat cu citate ale filozofilor mai vech sau mai noi. Scrise pe panouri din lemn, ele însoțesc turistul pe toată lungimea traseului.

Dar, oricât am colindat pe cărări, n-am reușit să ne întâlnim cu JOGI LÖW!

Și aerul!! Venind dintr-un București îmbâcsit de gaze de "epașament", am fost amețiți de puritatea aerului, mai ales că efortul ne obliga să respirăm adânc.

Alt lucru care ne-a încântat foarte mult a fost apa! Rece, curată, limpede, și, în mod ciudat, cu gust! Cu gust de apă-apă, nu de clor! Plecând pe unul din multele trasee, ne-a fost arătat rezervorul de apă al orașului, rezervor ce colectează apa izvoarelor din munții înconjurători.

Orașul are o scurtă stradă principală, de acolo începând imediat "alpinismul" spre străzile de sus, stradă pe care se află liceul, primăria și o frumoasă biserică romano- catolică, religia având aici și credincioși de religie evanghelică (a căror biserică se află mai sus, pe deal). Orașul mai are două grădinițe și o școală primară.

Traversând strada principală, cea care traversează orașul, trecem podul peste râul Wiese, (în care am admirat niște imense exemplare de pește!), ne plimbăm pe mal, pe aleea de aproape 2 km, până în satul vecin, trecând și pe lângă abatorul orașului (n-am simțit absolut nici un miros urât, indiferent de unde bătea vântul!)

În zilele de vineri, în jurul fântânii din fața primăriei, se organizează o piață unde locuitorii din jur își vând produsele (mai eco nici că se poate!). Legume, fructe, brânzeturi, cașcaval, ceva mezeluri, produse nici că se poate mai naturale și mai curate.

Chiar înainte de a traversa podul peste Wiese, pe partea stângă, într-o casă cu aspect antic, se află Heimatmuseum Klösterle, un muzeu pe care, datorită neatenției noastre, dar și a gazdelor, am reușit să nu îl vizităm! Se află pe Neustadtstrasse, la nr. 21. Poate, dacă ajungeți pe acolo, nu îl veți rata!

Atenție! În zona campingului și ștrandului există wi-fi free, conexiunea se face fără parolă!

Nici chiar colindând orașul nu am reușit să ne întâlnim cu JOGI LÖW!

Cazarea Deși orașul pare mic, datorită multiplelor posibilități de relaxare, este destul de vizitat de turiști. Așa încât sunt multe locuri de cazare, fie la particulari - de interesat la centrul de informații - dar și multe pensiuni și gasthaus-uri. Există, deasemeni, pentru cei care si-au aruncat în portbagaj "de-ale cortului", un camping, situat pe malul râului Wiese. Tot aici, cei mai "dotați" pot să-și parcheze autorulotele.

Dar, totuși, niciunde n-am dat încă de JOGI LÖW!

Unde mâncăm Toate gasthausurile pe lângă care am trecut erau dotate cu restaurant - mici și cochete terase, dar având, gasthausurile, și sală interioară pentru situațiile în care vremea era mai puțin plăcută. Hipermarketul Rewe este și el prezent, de unde vă puteți aproviziona cu orice produse. De la multele metzgerei - măcelării din oraș (nu uitați, există abator în localitate), vă puteți cumpăra oarece hălci de carne, pe care le puteți frige la cele 2-3 grătare aflate pe traseele din pădure! Există grătare, există și lemne lîngă ele - nu și bere! Aceea trebuie să v-o aduceți voi!

Nici pe la grătare n-am dat de JOGI LÖW!

Relaxare

Nu cred că au multe orășele atât de multe posibilități de relaxare ca Schönau im Schwarzwald. Pe lângă drumețiile - mai lungi sau mai scurte - prin pădure, pe jos sau cu bicicleta, în zilele însorite vă puteți duce la piscina în aer liber, cu apă încălzită și tobogane, aflată lângă camping, pe malul Wiese-ului. Aici există și un loc de joacă, un teren de minigolf, mese de tenis. Există și un chioșc și un restaurant, deci se poate sta toată ziua.

În plimbare, puteți vizita biserica romano-catolică Adormirea Maicii Domnului, veche din secolul 12, a cărei turn-clopotniță atinge 90 de metri. În mod sigur vă vor încânta vitraliile, amvonul sculptat, dar și marea orgă.

Pentru cei mai pretențioși, Clubul de Golf Schönau va oferi destulă distracție și relaxare. Cine nu știe, poate învăța de la îndrumătorul Clubului! Dacă nu sunteți amatori de golf, chiar alături două terenuri de tenis vă oferă posibilitatea să vă relaxați alergând - cu mai mult sau mai puțin folos - după galbenele mingi. Iar dacă ați obosit de atâta golf, tenis, alea-alea, alături este o școală de echitație, unde puteți face plimbări prin pădure nu pe jos, ci călare pe un simpatic horse-cal!

Am trecut pe lângă toate acestea, dar niciunde n-am dat de JOGI LÖW!

Deci, dacă vreodată vă vor duce roțile, treburile, sau pur și simplu vă aflați prin sudul Germaniei, în drum spre/dinspre Franța, opriți-vă câteva zile și în frumosul oraș Schönau im Schwarzwald. Vă asigur că nu veți regreta!

Vă doresc sejururi cât mai plăcute și toate cele bune!

A! V-am înnebunit cu JOGI LÖW ăsta! Probabil că mulți dintre dvs v-ați dat deja seama! În 1960, în Schönau im Schwarzwald, s-a născut reputatul antrenor al echipei naționale de fotbal a Germaniei, Joachim Low! În semn de prețuire, frumosul stadion de fotbal din localitate îi poartă numele.

P. S. Nici acolo n-am dat de JOGI LÖW! :D

Trimis de puiutea in 28.10.18 09:55:33
Validat / Publicat: 29.10.18 06:03:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 O frumusețe arhitecturală - primăria din Schonau

robert
[29.10.18 06:24:03]

@puiutea: Foarte tare articolul, antrenant și plin de șotii, la fel ca intotdeauna. Marcă înregistrată nea Puiuțea.

Arată foarte bine sătucul, cred că mi-ar plăcea să stau câteva zile pe-acolo sau chiar mai multe, o viață de exemplu. Nu ne primeste și pe noi verișoara!!!???

Cred că data viitoare o sa-l vedeți si pe nenea Low ăsta, pentru că nu mai e mult până-l scot la pensie! Microbistii știu de ce!

Felicitări pentru articol si excursie!

Dan&Ema
[29.10.18 06:31:48]

@puiutea:

Sehr schön im Schönau - Lunca Frumoasa. Si relaxant daca asa ne prezinti, asa te credem. Ce mai conteaza ca nu l-ati vazut pe celebrul Lôw. Poate era la munca!

Mi-a placut. Zona asta cu variante de relaxare seamana cu Stromberg de care am povestit si eu unde erau locuri faine de plimbari si drumetii usoare prin padure si prin imprejurimi pe camp, iar iocalitate relax cat cuprinde.

Felicitari! Numai bine! ????

irinad
[29.10.18 06:41:57]

Mi-era dor de stilul dvs. reconfortant! Un review spumos pentru care vă felicit sincer!

[29.10.18 08:01:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Freiburg și împrejurimile, FREIBURG" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[29.10.18 08:13:06]

[29.10.18 08:14:11]

@irinad: Mulțumesc frumos, mă bucur că v-a plăcut! Sejururi frumoase vă doresc!

[29.10.18 08:17:14]

@webmaster: Mulțumesc mult!

[29.10.18 08:21:48]

@Dan&Ema: Mulțumesc pentru ecou și vot! Germania, fiind împădurită - dar și foarte îngrijită - oferă multe locuri frumoase propice plimbărilor, atât pe jos, cât și cu bicicletele. Vă amintiți, desigur, de mașinile și rulotele de care stăteau agățate 2-3 biciclete, tocmai pentru vizitarea a astfel de zone. Multă sănătate și sejururi de vis!

[29.10.18 08:28:15]

@robert: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase! Abea așteptăm anul viitor, iar dacă verișoara soției nu va umbla creanga prin Europa, după cei doi mici nepoți, , vom sta, dacă se va putea, 2 luni pe acolo! Un fel de Predeal, dar parcă mai frumos, mai îngrijit (n-am pus decât puține poze). Golf, nu, dar te văd bătătorind cele două terenuri de tenis, și apoi la aquapark, la plajă! Chiar ți-aș dori asta! După alergături prin Oceania, Patagonia, Groenlanda, sau mai știu eu pe unde, ți-ar prinde bine un relache în Schonau! toate cele bune!

Zoazore
[29.10.18 21:59:41]

@puiutea: Bine apăruși, nene! Îmi fu dor de-alde tălică!

Și iar fusărăți în Jermănica fără translator? Iote, Dan, Mishu, io, vă puteam însoți!

Io aveam vaci și mere...

Frumos și, mai ales, curat pe la JOGI LÖW p-acasă!

Păi era logic să nu-l vedeți, că era să-i antreneze p-ăi de făceau curățenie și să-i alerge p-ăi de murdăreau p-acolo!

Pe la stadion nu fusărăți? V-o fi așteptat bietul p-acolo și-alde mataluță mâncați mure și mere și prune prin munți!

Și iaca și-un motiv să mai faceți o tură prin Lunca Frumoasă: muzeul rămas nevizitat!

Să vă fie de bine!

[29.10.18 23:22:11]

@Zoazore: Ca întotdeauna, un ecou inteligent şi haios! Pe Jogi cred că l au alungat, după ultimele isprăvi! Dacă aş putea, v aş lua pe toţi acolo, vreo 10 zile! După cum e acolo, la 40 de euro camera, chiar se merită! Dacă o fi, la anul stăm 2 luni pe acolo! Şi n o său mai scăpăm nici muzeul! Toate cele bune!

[30.10.18 11:51:49]

@puiutea: Acestor peisaje am sa le duc dorul cand ma voi intoarce definitiv acasa. Te simti atat de bine nu numai ca turist dar si ca localnic.

Felicitari, votat cu mare drag.

[30.10.18 17:38:25]

@mishu: Mulţumesc frumos, dar... chiar trebuie să vă intoarceţi acasă? Toate cele bune!

[04.11.18 23:41:29]

@puiutea: Da, din pacate asta se va intampla, cand anume nu stiu, poate chiar anul viitor.

Acum sunt in concediu acasa, si ceea ce vad in jurul meu ma intristeaza rau de tot, cred ca multi dintre cei ce ne invonjoara ar trebui sa iasa macar pentru cateva luni din tara poate ar invata ceva, desi ma indoiesc.

Zilele trecute i-am atras atentia unei "doamne" ca "i-a cazut" pachetul de tigari, desi vazusem ca o facuse intentionat. S-a uitat o secunda, a realizat si mi-a dat o replica care era sa ma lase masca: "Aaa, e gol, de aia l-am aruncat". Restul nu mai conteaza.

O seara linistita.

[05.11.18 08:18:47]

@mishu: Motivul care face ca Transilvania să fie înaintea restului țării este fosta stăpânire austri-ungară (de fapt, mai mult austro!).

Am venit dintr-un București mizerabil la Timișoara, la facultate, și am descoperit un nivel de civilizație și educație care m-a uimit! Prin sate - românii - luându-se după "nemți", aveau curtea cimentată, congelatoare pentru porcii pe care îi creșteau, băi moderne, și câte altele.

Fumam pe atunci, și, singur pe stradă fiind, am desfăcut un pachet de țigări. Am vrut să arunc foița pe jos și... m-am oprit! Trotuarul, curat-curat, nici un muc de țigare, nici o hârtiuță! Ghiolbanul de București a luat contact cu civilizația vestului! DAR, AM ÎNVĂȚAT CEVA!

Dar acum, ce copii educați să crească din niște alți părinți-copii, de 19-20 de ani, care nu sunt educați nici ei, dar să-și mai educe copii lor!

Ne așteaptă vremuri din ce în ce mai grele! Sănătate și toate cele bune!

Dan&Ema, irinad, mishu, puiutea, robert, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Freiburg și împrejurimile:

• pagină generată în 0.084471940994263 sec