ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2018

Pensiunea Anais 3*, din com. Tetoiu, sat Țepești, jud. Vâlcea

La întoarcerea spre casă din Lefkada, nu ne-am mai făcut rezervare în România, pe principiul că șoferul conduce până obosește și ne uităm pe marginea drumului după cazare. Treaba nu a fost chiar așa de roz, eram obosiți și înfometați, eu nu am vrut să ne cazăm în Craiova, voiam undeva în natură, nu în oraș, așa că am tot mers până am ajuns în jud. Vâlcea. Culmea a fost că nu erau pensiuni la șosea, nu erau terase, ceva..e să oprim ca să ne potolim foamea. Am ajuns la o pizzerie,Pizza Felix din Balcesti. Eram destul de sceptică că pot găsi ceva de calitate acolo. Aceasta era la parterul unei case, dar surpriza a fost uriașă atunci când am mâncat una dintre cele mai bune pizze.

Acolo am întrebat niște oameni dacă ne putem caza pe undeva pe aproape. Răspunsul a fost sa mergem la Pensiunea Anais, care este nouă și frumoasă. Un domn a și dat telefon acolo să întrebe dacă au locuri, ca să ne cazăm o noapte. Am primit confirmarea disponibilității din partea pensiunii și am pornit spre comuna Tetoiu.

Pensiunea

Adresa pensiunii este: com. Tetoiu, sat Tepesti, str. Tepesti, nr. 133, jud. Vâlcea

Clădirea pensiunii este construită pe două nivele, este nouă, încă se mai lucrează în curte.

Pensiunea are o curte mare și o grădină mare cu pomi fructiferi dar în care se cultivă și zarzavaturi. În curte este amenajat și un spațiu de joacă pentru copii. Pe terasă este un leagăn.

Parcarea este în curtea închisă, pavata și supravegheată video.

Totul este nou, modern. Patronul este o persoană din Franța care s-a îndrăgostit de Romania, a cumpărat teren și a facut o pensiune. Am stat de vorbă cu dânsul. Este o persoană jovială, ospitalieră (am refuzat un pahar de vin oferit de dânsul, din politețe), plăcută, foarte sociabil, îi place foarte mult să povestească cu oamenii. M-am bucurat și eu pentru că am avut ocazia să conversez în limba franceză și să cunosc o persoană interesantă.

Terasa

La parterul pensiunii este o terasă mare, cu mese aranjate cu fețe de masă albe, unde se poate mânca. Florile împodobesc frumos terasa.

Subsolul

La subsolul pensiunii am fost surprinsă să descopăr o sală mare cu masă de ping - pong, mingi și palete, și o masă de biliard.

Aici pe perete era montat și mergea un televizor Lcd cu ecran mare. Acolo erau două fotolii și o măsuță într-un colț, iar în celălalt capăt era o canapea, tabureti și o măsuță.

Îmi se pare o treabă foarte făină să te poți juca la pensiune: tenis de masă și biliard. Cu toate că eram frânți de oboseală ne-am jucat și noi biliard înainte să urcăm în cameră la somn.

Parterul

La parter se află recepția, baia, un birou administrativ și restaurantul. La recepție este și seif. Se poate achita și cu cardul.

Restaurantul

Pensiunea are restaurant cu circuit închis.

Programul restaurantului este între orele 8:00-10:00 micul dejun, 12:00-16:00 prânzul și 18:00-22:00 cina.

Restaurantul este modern aranjat, cu o masă rotundă cu mai multe locuri și multe mese de 6 persoane, toate acoperite cu fețe de masă albe, cu scaune tapițate cu spătar, televizor Lcd mare, boxe, tablouri.

Din sala restaurantului se poate ieși pe terasă.

Mâncarea la micul dejun a fost foarte bună, am comandat ce am vrut din lista meniu. Noi am mâncat ochiuri, salam, unt, dulceață de casă, cașcaval, lapte cu cacao. Micul dejun costă 10 lei/persoană. Mâncarea ne-a fost servită cu amabilitate de către doamna bucătăreasă.

Camera

Am primit camera nr.3, dublă matrimonială, de la etajul întâi. Pe coridor, până în cameră, m-a însoțit acel miros plăcut de nou, de curat. Pereții sunt zugrăviți peste tot în pensiune, în alb.

Camera este spațioasă, cu parchet pe jos și cu balcon. În cameră ne-a fost adus un pat suplimentar pentru copil, gratuit. Balconul este mic, cu gresie pe jos și fără mobilier.

Camera are aeroterma, un pat matrimonial, noptire, aplice în loc de veioze, un șifonier mare, birou cu un taburet, oglindă, frigider, televizor, cuier, suport pentru bagaje.

Salteaua și pernele sunt de calitate, așternuturile de asemenea, astfel noi am dormit foarte bine.

Baia

Baia este cu cabină de duș, consumabile: hârtie igienică, mini săpunuri, șampon, uscător de păr. Nu este gel de duș.

Prosoapele câte două de persoană erau aranjate pe pat.

Semnalul Wifi este foarte bun peste tot în pensiune.

Recomandarea

Vă recomand această pensiune pentru tot ceea ce am scris că vă oferă, pentru ospitalitate, pentru ca să vă simțiți confortabil, dar și pentru curtea pavata în care vă puteți plimba, sta la aer curat și liniște.

Trimis de Dana2008 in 22.10.18 15:51:47
Validat / Publicat: 23.10.18 17:48:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DRĂGĂȘANI [VL].

VIZUALIZĂRI: 2192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Anais 3*, din com. Tetoiu, sat Țepești, jud. Vâlcea

[23.10.18 17:45:07]

Mutat în rubrica "Pensiunea Anais [ Țepești ], RÂMNICU VÂLCEA" (nou-creată pe sait)

=

[23.10.18 19:17:25]

Dana2008AUTOR REVIEW
[23.10.18 21:21:35]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

Dana2008AUTOR REVIEW
[24.10.18 21:24:54]

@webmaster39: E bine... nu pot spune exact. Nu am repere. Imi pare rau!

Dana2008, Zoazore

• pagină generată în 0.053941965103149 sec