ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2018
DIN: rm. vilcea
ÎNSCRIS: 06.07.13
OCT-2018

Madrid, octombrie 2018

Câteva recomandări privind modul de călătorie prin Madrid.

Mai întâi, drumul dinspre și spre aeroportul Barajas: am urmărit indicatoarele ”Salida” și după câteva minute de mers (străbați ditamai aeroportul), am ajuns în zona unde se ridică bagajele, apoi am mers tot înainte și pe partea dreaptă se vede o farmacie și chiar în dreptul ei este o ieșire, unde se află stația de autobuz.

Am mers cu expresul (EMT), până în Piața Cibelles, care este a doua stație și apoi mai este încă una, la gara Atocha. Biletul se cumpără de la șofer și costă 5 euro. În stație este un panou cu programul expresului, vine cam la 15 minute.

Din Cibelles, autobuzul se ia dintr-o stație aflată lângă primărie. În autobuz sunt ecrane care indică stațiile și timpul pe care îl face între stații.

Mai sunt și alte variante, dar aceasta a fost cea mai facilă.

Se mai poate merge cu metroul, chiar din aeroport, dar pentru a merge cu metroul trebuie să știți stația în care trebuie să coborâți și linia pe care se află această stație, întrucât în Madrid sunt vreo 10 linii, iar tariful este diferit, în funcție de câte stații mergi (1.50 euro pentru maxim 5 stații, 1.60 euro pt 6 stații și ajunge la 2 euro pt. 10 stații și mai mult, iar pentru zona aeroport se plătește în plus, încă vreo 3 euro). De asemenea este alt preț și dacă mergeți cu metroul în mai multe zone, metroul madrilen fiind format din mai multe zone.

Pentru a merge cu metroul trebuie, în primul rând, să vă cumpărați un card, care costă 2,5 euro, altfel nu puteți să vă cumpărați bilete (de fapt călătorii, pentru că se încarcă acest card). În stații sunt aparate de bilete care eliberează inclusiv acest card și de unde puteți cumpăra cu monede, bancnote și card, unele dintre aceste aparate, în funcție de stație, au doar pt card. Pe afișaj apare, la început, dacă vrei să cumperi card de călătorie, sau dacă vrei să încarci un card. Apoi trebuie să urmezi instrucțiunile, să încarci cardul, să alegi dacă mergi doar într-o zonă, să alegi linia și stația unde vrei să ajungi, câte călătorii vrei (cu același card pot merge mai multe persoane, astfel că încarci pt câte persoane sunteți, de la PLUS, și dacă greșești, scazi de la MINUS) și aparatul îți arată prețul total și bagi banii. Te întreabă dacă vrei chitanță, după care îți spune să scoți cardul, îți dă chitanța și bipăi cu cardul, treci, îl dai celui cu care ești și trece și el. Dacă nu știi linia pe care se află stația, există și varianta să alegi stația alfabetic și apoi iar alegi nr. călătorii și îți calculează prețul. După ce te obișnuiești cu aparatul, s-ar putea să fie mai ușor. În stații sunt și hărți cu liniile și zonele și stațiile. Cardul trebuie să fie la voi mereu, pentru a încărca călătoriile pe care le faceți. Nu știu dacă sunt controale, nu am prins.

Pe scurt alte informații/prețuri: 10 euro este biletul la Palacio Real și 25 de euro la Santiago Bernabeu.

Trimis de vyrusxulescu in 21.10.18 12:41:14
Validat / Publicat: 21.10.18 16:37:47

VIZUALIZĂRI: 2972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vyrusxulescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 panoul in Cibelles cu autobuze. dar pe expres nu era trecut numărul de aici, ci scrie EMT

[21.10.18 16:54:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Madrid, MADRID" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Madridul şi împrejurimile]

cristina47*
[21.10.18 17:24:51]

Ma bucur ca ai fost la Madrid!

"Cardul trebuie să fie la voi mereu, pentru a încărca călătoriile pe care le faceți. Nu știu dacă sunt controale, nu am prins. "

Nu sunt controale. In metrou, la iesire, se mai valideaza cardul, tocmai, pentru a verifica ce traseu ai facut. Practic, exista zone: zona A, este tot Madridul, Zona T este Comunitatea Madrid. In autobuz, nu mergea cardul pe care l-am luat eu anul trecut de la automat, de la metrou. M-am enervat, dar asta e... Tocmai trecusera la cardul asta reincarcabil, nici madrilenii nu stiau. A fost prima data cand am facut comparatie cu Barcelona, si le-am si spus. Nu le-a picat bine. Eu, care, am fost dintotdeauna o mare iubitoare a Madridului. In Barcelona, calatoria este valabila 90 de minute si combinata: metrou, autobuz, trenuri de proximitate... Este o hotie ce se intampla acum in Madrid, dar poate ca au corectat deja situatiunea.

In autobuz, mereu se urca prin fata, validezi biletul si soferul vede daca e valabil sau nu, nu mai e nevoie de control. De aia nu e nici debandada si mizeria de la noi. Nimeni nu face blatul. Se urca prin fata, se coboara pe la mijloc.

"În ceea ce privește punctele de informații, am găsit unul doar în Cibelles, am luat o hartă, gratis, dar care nu conținea tot Madridul. Nu știu dacă sunt cumva diferite hărțile, dacă iei și din alt punct din Madrid. Dar nu am mai văzut alt punct de informații, deși mai sunt. "

Dumneavoastra ati luat o harta a zonei centrale. Ati fi putut lua o harta completa si din aeroport. Inainte de iesirea din fata farmaciei, exista Punct de Informare Turistica.

In Cibeles era un punct de informare turistica serios. Nu mai stiu acum... Era inspre partea de unde incepe Recoletos. Exista puncte de informare turistica si la Atocha, si la Reina Sofía... Cel mai mare, este cel din Plaza Mayor. Harti de metrou se gasesc in statiile mari. Sunt depozitate, precum ziarele, intr-un compartiment de plastic. Ia cine vrea, din mers...

P03: orarul de noapte al navetei expres Aeroport. Intr-adevar, este foarte convenabil. Mai ales daca stai pe-aproape de Atocha, sau de Cibeles. Si daca ai zbor ziua.

V-a placut Palatul Regal? Se poate vizita gratis, dupa orele 17.00.

Santiago Bernabeu este un loc de neratat. Chiar si eu am fost, ... o data!

In ce zona ati fost cazat? Sper sa mai mergeti in Madrid, fiindca sunt foarte multe de vazut.

Calatorii frumoase si merci pentru articol.

cristina47*
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Madrid: