ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2018

Desene cu bombe, castronele pentru păpuși, vrăjitoare și drăcușori pe uși - Lemon Chili

Adresa: Plutitoare, pe Dunăre, vis-a-vis de Cazino și de Jugoslavija Hotel.

Pe malul Dunării, în spatele hotelului Jugoslavija - vezi impresii, sunt multe restaurante, sunt foarte frumoase, au salon în interior dar și terase pe ponton.

Acolo plutești pe Dunăre în timp ce stai de fapt pe loc, savurezi imaginile fluviului alături de sârbi veseli și gălăgioși, mături cu privirea lumina soarelui ce se scaldă necontenit în apa care alunecă neîncetat la vale, te lași purtat de aerul umed și plăcut din atmosferă în timp ce bei o bere sau te răsfeți cu ceva mâncare sârbească.

N-am văzut în viața mea un loc mai colorat și mai vesel, desprins parcă din desenele animate<:-P

Pe lângă faptul că pontonul plutește și se balansează încetișor pe Dunăre, întreg decorul este rupt dintr-o carte de colorat, florile atârnă zglobii pe și lângă terase, ineditul era prezent în fiecare colțișor al restaurantului.

Personalul era tânăr, agitat și robotizat, atent la tot ceea ce se mișcă-n jur.

Meniul nu este foarte variat, se poate mânca zacuscă, salate, pizza, paste, dar și chiftele și cârnați sârbești.

Prețurile sunt acceptabile, porțiile sunt extrem de mici =)) dar sățioase. Băturile sunt de toate felurile, spirtoase, colorate, dulci sau seci, berici la sticlă sau draught.

Am comandat două feluri de mâncare, pe limba mea: chifteluțe cu cartofi prăjiți, cârnăciori cu lipie și sos de muștar. Pe limba lor... nu știu cum se numeau :D, eu am cerut tânărului două feluri de mâncare tradițională sârbească, diferite și bune. Și așa s-a întâmplat. Numai că...

Înainte de mâncare eu am cerut bere locală (dar nu la sticlă) și o cafeluță fără cofeină. Domnul C a vrut o bere fără alcool și o cafea.

N-am băut în viața mea o bere mai bună :)), habar n-am din ce era sau ce conținea, cert e că a fost foarte tare și foarte gustoasă.

Abia de-am respirat puțintel aerul Dunării și-a apărut și mâncărica.

Pe o scândurică erau așezate trei castronele pentru păpuși, două boluri pitice, tot pentru păpuși, mini triunghiuri tăiate din lipii și cinci mini chifle. Am crezut că-i o glumă glumeață dar nu, era de râs dar n-am râs, doar m-am minunat și m-am bucurat :)). Mi-am amintit de copilărie, de vremea îndepărtată în care pregăteam mâncare pentru păpușile mele simandicoase.

În primul castronel erau cartofii prăjiți pudrați cu sare și vegeta, înțepați cu scobitori.

În al doilea erau șapte chifteluțe ucise de săbiuțele-scobitori.

În cel de-al treilea castronel erau bucățele de cârnăciori, firimituri de slăninuță prăjită și feliuțe de roșii cherry care se îngrămădeau alături de cârnăciorii găuriți :))

Mini bolurile arătau ca niște mini tigăi de jucărie, erau pline cu sos de maioneză și sos de muștar.

Ce tacâmuri? Eu una, nu le-am folosit, mă jucam cu scobitorile, am ignorat furculița înfofolită-n șervețelul mov.

Toate, absolut toate preparatele au fost delicioase, am mâncat amestecat, n-am avut porție fiecare, a fost așa cum mi-am dorit. Savoare, aromă, gust delicat, astea toate m-au făcut să laud acum acel loc inedit pentru mine.

Terasele restaurantului sunt pline cu mobilier din plastic, mesele sunt albe iar scaunele sunt pictate în culori neon. Pe marginea terasei de la parter sunt fotolii și măsuțe din imitație din ratan, locuri destinate celor care se răsfață cu o băuturică, un ceai sau o cafea.

În loc de tavan aveam deasupra o plasă de camuflaj :). Din loc în loc erau diverse obiecte de decor, prea multe poze n-am putut face pentru că restaurantul era aproape plin.

În interior erau mese și scaune din lemn, frumos pictate și ele, dar și canapele și fotolii neon. Foarte multe obiecte vechi, de decor, înveseleau atmosfera, mi-a fost jenă sa fac multe poze, se uita lumea la mine:(

Toaletele erau la „subsol”, foarte curate și ele. Dar și micuțe, înghesuite. Pe ușa băieților era desenat un drăcușor iar pe ușa fetelor o vrăjitoare =)) pe care n-am apucat să o pozez din cauză de aglomerație.

Wi-Fi funcționa foarte bine, un aspect important pentru Serbia.

Se putea plăti și cu cardul, noi am plătit cash, 2475 dinari adică 98 lei.

Împortant de reținut e că ne-am săturat și că ne-am simțit excelent mâncând din farfuriuțe pentru păpuși.

De jur împrejurul restaurantului-ponton exista „o prispă” acoperită cu scânduri, colorată cu petunii. Pe alocuri erau câteva ghivece cu floricele, o barcă cu motor stătea agățată de ponton și se balansa pe apa întunecată a bătrânului fluviu.

Am trecut puntea care făcea legătura dintre pământ și restaurant, am oftat privind pereții pictați cu blocuri bombardate:(, mi-a plăcut imaginea porumbelului alb care zbura-n urma avionului cu rachete, porumbel pregătit să-aducă liniștea într-o lume avară, uneori bolnavă din cauza comunismului:(, într-o lume în care cel mai valoros lucru ar trebui să fie pacea.

Cu drag, cu mare drag recomand acest loc minunat.

Trimis de krisstinna in 12.10.18 20:21:52
Validat / Publicat: 12.10.18 20:52:48

VIZUALIZĂRI: 862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Lemon Chili, mâncărica fotografiată de aproape

Dan&Ema [12.10.18 20:57:56] »

@krisstinna:

Start vot! Haios locul asta colorat si plutitor! Mi-a placut mult! Felicitari! Doar de bine! ????

krisstinna [12.10.18 23:59:15] »

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos!

De-aia l-am ales, era super colorat, era aglomerat cu multi părinți cu pitici, un semn bun zic eu

maryka [13.10.18 09:35:59] »

Cu adevărat interesant! Iar dacă mai este și gustos atunci e perfect! Locația ta pentru „păpuși” e deosebită, deci merită încercată dacă ajungem în zonă.

Plutim și mâncăm!

Carmen Ion [13.10.18 09:56:00] »

@krisstinna: Nu cunosc bine Belgradul, am fost de două ori și de fiecare dată am stat doar câte o zi, atât cât să-mi fac niște impresii amestecate.

Adrian, care mai fusese, m-a dus pe strada Skadarlija - restaurant lângă restaurant, lăutari etc., cam comercială dar OK, unde am mâncat pleșcavița (pljeskavica), un fel de chiftea sau hamburger foarte mare și sățios (și bun). De altfel, când am întrebat localnicii care e mâncarea tradițională sârbească, ne-au răspuns ”carnea”.

Ai avut o experiență interesantă pe acest restaurant plutitor.

nicole33 [13.10.18 10:06:12] »

@krisstinna:

Interesantă locația și foarte inedit decorul.

Prețurile sunt acceptabile, porțiile sunt extrem de mici dar sățioase.

Porţiile chiar sunt extrem de mici. P11 şi P12 m-au convins. Cred că aş fi fost şocată la sosirea comenzii şi, instantaneu, aş fi bisat comanda.

Probabil, acest restaurant este o excepţie în peisajul sârbesc. Mă gândesc la cele mâncate de voi acolo şi fac comparaţie cu pleşcaviţa mâncată de mine în Kladovo de Paşti. Pentru mine este clar că voi alege mereu mâncare pentru oameni şi nu pentru copii sau păpuşi

Să vă fie de bine!

krisstinna [13.10.18 11:09:24] »

@maryka: Mulțumesc

E un loc deosebit de interesant, regret ca nu am făcut mai multe poze in interior, obiectele de decor erau de excepție.

krisstinna [13.10.18 11:11:15] »

@Carmen Ion: Vreau sa revin in Belgrad, mi-a plăcut totul dar timpul a fost mult prea scurt.

Da, carnea e “mâncarea tradiționala” la ei

Mulțumesc

krisstinna [13.10.18 11:19:25] »

@nicole33: Perfect adevărat, era de râsu-plânsu, șocul nostru a fost uriaș, C rămăsese șocat

Culmea e că ne-am saturat, nu a fost nevoie de ceva in plus, nici măcar desert.

Kladovo... am o surpriză despre care o sa scriu, am mâncat la câțiva km de acolo, intr-un loc extrem de pitoresc, unde porțiile erau uriașe, aproape toată friptura am luat-o la pachet, era o tavă, nu un platou, ne-am săturat doar din aperitiv.

Am comandat pentru doua persoane și mâncarea a fost pentru patru , a costat doar 100 de lei totul.

Of, nu am timpul necesar pentru a scrie, mi-au rămas poveștile despre restaurante, unele chiar merită atenție deosebită.

Îți mulțumesc frumos

nicole33 [13.10.18 11:28:46] »

@krisstinna:

Hai, fă-ţi timp şi scrie. Surprinde-mă!

Cochetez cu ideea petrecerii sărbătorilor de iarnă în Serbia şi sunt foarte interesată de zona respectivă, iar o recomandare venită din partea ta ar fi mai mult decât binevenită

Zoazore [13.10.18 14:02:43] »

@krisstinna: Terasa asta e ca un zambet pe fata orasuliui, iar tie ti se potriveste perfect! Parca pentru voi doi a fost pusa acolo! Vesela, delicata, cu portiute ca pentru papusile care i-au trecut pragul!

Efectiv, m-a facut sa zambesc!

Sa va fie de bine!

mishu [13.10.18 21:52:09] »

@krisstinna: Cam inghit in sec, dar asta e, o sa imi treaca .

Felicitari, votat cu mare drag.

crismis [14.10.18 11:07:06] »

@krisstinna: Îmi amintesc perfect de restaurantul ăsta, l-am remarcat pentru culorile și decorațiunile sale pe când mă plimbam pe faleză, înspre Zemun. N-am intrat, că eram "mâncată" deja. Și eu m-aș fi săturat cu "porțiile de păpuși", nu-mi trebuie mult ca să mă satur!

krisstinna [14.10.18 11:22:07] »

@Zoazore: Mulțumesc frumos

krisstinna [14.10.18 11:22:59] »

@mishu: La piticaniile alea ai poftit?

Mulțumesc

krisstinna [14.10.18 11:26:43] »

@crismis: Și noi ne-am plimbat pe faleză, cred că tot culorile ne-au atras ca un magnet. Mai mult pe mine, recunosc.

Domnul C avea grijă să studieze terasele toate, el vrea doar acolo unde e cel mai aglomerat, uneori are dreptate, nu zic nu

Cred ca te-ai fi săturat, era numai cărniță, a fost sățioasă

Mulțumesc

Michi [15.10.18 01:54:11] »

Frumos review şi bine scris.

crismis, Dan&Ema, maryka, Michi, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Belgrad şi împrejurimi: