ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2018
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 02.08.12
JUL-2017

Mie-mi place!

Cu o scuzabila intarziere fata de momentul T al sederii la Majestic, ma incumet sa postez aceasta consideratie asupra placutului/neplacutului sejurului nostru... Din capul foii precizez ca nu e prima oara cand poposim la Majestic (e chiar a treia oara) deci, putem concluziona ca ne-a cam placut...

De fiecare data am pornit "cu stangul pe toba", adica nu ne-a convenit cate ceva (deja a devenit obisnuinta la romani sa strambe din nas la orice cand e vorba de vacanta, parca am dori, cu tot dinadinsul sa ne facem draci/nervi, nu?! :)) De aceasta data am inatampinat probleme la votul intrafamilial cu privire la camera... prima camera disponibila oferita de receptionera (foarte amabila si rabdatoare dealtfel!) a fost buna ca era la etaj inferior (2), dar naspa ca nu avea balcon... ntzzz... si pentru ca se nimerise o vreme ploioasa la sosire, aveam timp sa cautam/asteptam altceva... a doua camera oferita dupa 10 min era buna ca avea balcon, dar nashpa ca era prea sus (etajul 7 parca!) si spre parcare... deh, nu aveam "panorama" la mare!!!

De parca ne trezim in fiecare dimineata cu noaptea in cap sa contemplam rasaritul soarelui!!! A treia camera (da, a avut fata aceea rabdare!) a fost exact cum trebuia (din perspectiva partii feminine a familiei, ca noi, baietii... o luam pe prima fara probleme!)... Deci, ne cazaram! Buuuun... pus chestiile alea la manute (AI), dus bagaje, dat un mic bacsis baiatului din parcare, mutat corespunzator masina unde a "gasit" intre timp un loc bun baiatu'... dat ceva bacsis baiatului care a venit repejor cu un carucior sa ia bagajele (foarte prompt si respectuos, dealtfel... a meritat banutul!), lasat ceva bacsis (pentru rabdare!) si fetei de la receptie...

Buuun... rezolvat partea administrativa! Facut un dus si coborat la masa, ca deja, dupa atata vanzoleala "a ajuns soarele in dreptul burtii" cum s-ar zice pe la tara! Stiind obiceiul locului in privinta cautatului mesei in sala, mai ales cand vremea nu permite mancatul in gradina sau terasa, am coborat mai tarzior, adica spre finalul perioadei consemnate pe panou ca fiind alocat servitului cinei (19.00 - 21.00)... stiam din anii trecuti ca, de regula, la deschisul restaurantului se cam imbulzesc romanii parca s-ar termina mancarea... impresia este, cu mana pe inima va zic, falsa! Este mancareeee berechet pana se inchid usile salii! Deci, dragii mei, urmati sfatul astuia care scrie si, daca va puteti tine oleaca foamea in frau, veniti la masa cam dupa o ora de la deschidere... gasiti masa unde vreti iar papica este la fel de buna si multa... :)

Asa, recapituland cu mancarica: este, ca de obicei, buna si suficienta (ma rog, am auzit si simandicosi spunand ca nu au ce manca, de parca acasa ar servi zilnic doar icre de Manciuria si crab imperial impanat cu fructe de mare!!!)... exemplificam: 2-3 ciorbe/supe zilnic, fripturi de pasare/porc si/sau vita, garnituri diverse (legume, cartofi, varza, etc), tocanite, salate (am numarat vreo 5 feluri!), fructe, inghetata, alte prajituri... cafea, sucuri, vin, apa... ma rog, oi fi uitat ceva, insa, va dati seama ca, daca vrei sa mananci... mananci, ca ai ce! Si mai este si partea de "specialitati" din terasa (gratarel, paste, ardei umplut, varza cu purcel la protap... etc!)...

Buuun... acu' despre locatia exterioara: piscina pentru adulti cu o adancime variabila (de la 120 cm la 200 cm) sufficient de mare ptr toti cei care prefera apa cu clor :) in defavoarea apei sarate de mare, cu apa calduta, piscinuta pentru copii mici (60 cm) cu un toboggan care este distractia maxima a copiilor, calda-calda, Jacuzzi-ul cu apa cam rece si cu niste butoane de reglaj care sunt cam dereglate permanent de copii, sezlonguri suficiente, o sauna uscata cu o forma de igluu si o usa care nu se inchide foarte bine (din fericire, ca altfel ma sufocam acolo :)) ceva aparate de fitness... asta in jurul zonei de balaceala... In gradina sunt asa: barul care este deschis cam de la 9 dimineata pana la 9 seara, si multe mese... multe chiar! peste tot... langa bar, pe terasa, langa zona de facut gratare... mai sunt doua terase dar sunt parasite, nefunctionale.

Fix la strada este o alta terasa unde in fiecare seara se servesc niste ciolane si pui la rotisor de-ti lingi degetele (cam 35-50 lei portia cu garnitura, dar face banii!)

Spectacolul din fiecare seara, hm, ma rog, cui ii place, sta sa-l vada, cui nu-i place (ca e repetitive si cu aceleasi personaje de 4-5 ani!) ca l-a invatat pe de rost, baga o plimbarica stanga-dreapta pe faleza, cu ochii pe copii ca, la cat este de aglomerat si la cat de imprudent circula "trotinetistii electrici", paza buna... e buna!

Despre plaja: plaja e mititica si, avand in vedere ca toti vor sa stea pe un singur rand, ala de langa apa, dimineata pe la 5-6 se cam umplu sezlongurile de prosoape ptr "rezervare"... noi, fiind putin mai lenesi, pe la 8 jumate-9 gaseam loc doar in dosul plajei, dar gaseam! Nisipul bun... se cam ocupa baietii de plaja si destul de curatel (am mai invatat si noi ca pubelele ale sunt chiar pentru gunoi!) E nasol ca dupa amiaza, cam dupa ora 5, se cam ascunde soarele dupa namila de bloc construit fix pe plaja si care umbreste plaja Majesticului! Deci... la plaja intensiv dimineata!!!

Asa... ce ar mai fi... contrar asteptarilor este destul de liniste, adica nu am auzit vaicareli ca ar fi muzica prea tare (ma rog, in afara celor care nici de mancat nu au!!!)... Un sfat: nu care cumva sa luati vreun taxi spre/dinspre satul de vacanta fara sa faceti comanda prin dispecerat ca astia sigur umbla cu "maimuta" la aparat... exemplu: dus Majestic - Satul de vacanta, cu comanda dispecerat - 12 lei... intors Sat vacanta - Majestic, cu "masina" luata de la piciorul pasarelei de la intrarea in Sat - 38 lei!!! Ghinionul tupeistului de taximetrist este ca a dat peste unul mai al dracu' decat el! A incasat fix... 12 lei!!! Cam atat! Sa aveti vacante bune!

Trimis de dragosh2 in 10.10.18 12:33:12
Validat / Publicat: 10.10.18 14:44:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragosh2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.10.18 14:01:43] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 82&ridAnt=90361

Zoazore [10.10.18 20:05:46] »

@dragosh2: Bueyy, m-am distrat cu voi la munte la Piatra Arsă, m-am distrat și-acum, la Mamaia, la Majestic!

Fițoșii ăia de ”efectiv n-au ce mânca” la nici o masă, se găsesc peste tot. Și, culmea, sunt DOAR români! Din 2009 mergem constant în Albena la AI. Ei bine, românașii noștri își umpleau farfuriile Everest și se plângeau că ”efectiv, n-au ce mânca! ”

La fel și cu ”rezervatul” șezlongurilor!

Mai scrie, că-mi place!

Zoazore