ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2018
SEP-2018

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Vacanta la Pension Lakis in Skala Prinos

Alegem sa mergem pentru a 3-a oara in Thassos, dupa ce in iunie, am ramas dezamagiti de vacanta din Asprovalta.

Dupa Limenas si Skala Marion (anii trecuti), de data asta alegem Skala Prinos la Pension Lakis. Drumul a fost relativ ok prin Bulgaria iar in Grecia foarte bun, exceptie o bucata la intrare in tara, pt ca se lucra. Vila nu e greu de gasit, destul de aproape de mare, cam 3 minute pe jos. Ajunsi acolo, ne intampina un batran, ce rupea ceva engleza, franturi de propozitii, dar in cele din urma intelegeai ce vrea sa zica.

Vila oarecum modesta. Totusi ne surprinde, zicand ca din pacate, are doar 2 camere disponibile din cele 3 pe care le rezervasem, ca nu stiu ce incurcatura a aparut, in conditiile in care noi rezervasem cu vreo 8 luni inainte. Ne spune, dupa cateva telefoane date, ca rezolva si ca o noapte ne duce la un hotel, pe mine si prietena. Mergem cu el la hotel Prinos si intrarea arata foarte prietenoasa, dar cand suntem condusi in camera, parca era o camera de depozitare, fara balcon, cu usa baie rupta.

El ne zice ca nu platim nimic in plus (ar fi fost si culmea din moment ce era vina lui).

In fine, pierdem a doua zi, dimineata de plaja, ca trebuie sa eliberam camera la Prinos sa ajungem la Lakis, sa mutam iar lucrurile.

Alta surpriza insa. Aici proprietarul vrea acu sa ii mute si pe ai mei de la camera de la etaj 2, oferita ieri, la una de la etajul 1, iar explicand ca e o incurcatura.

Enervanta situatie, sa stai sa muti tot din camera in camera. Ok, dupa mai bine de o ora, ajunsi si noi la camera tip studio, pe care plateam 240 euro, am gasit 2 camere cu hol spre baie, o bucatarie mica, un balcon. Maricel "apartamentul" nostru. Chiar cam mare pt 2 persoane. Celelalte rude, aveau camere normale, mai mici, la 180 euro.

Baia insa, nu avea perdea la dus si se uda tot pe jos. Foarte neplacut aspect, sa nu poti intra in papuci, pana nu se usuca. E adevarat ca e un mop acolo, dar tot dureaza pana se usuca. Nu stiu ce au grecii cu perdelele de dus, ca la ultimele 3 hoteluri, mereu au lipsit.

Acum mai multi ani, toate hotelurile aveau acea perdea si nu faceai lac in baie. Dar asa o fi la moda acum. Trendurile se schimba.

Hotelul e aproape si de strada principala si de mare si zona cu taverne. Am facut baie la plaja de langa hotel, undeva in dreapta portului. Apa mica, curata, fara valuri. Nu chiar turcoaz, dar placuta. Oricum, am ales sa mergem si la alte plaje cu masina, mult mai bune. Una din ele, Platana beach, la 3km. Se poate ajunge si pe jos, pe strada principala.

La taverne, ne-a placut mult La Rouse. Am mancat cel mai des aici. Mancare buna. O mousaka total diferita de altele din Grecia, mai mult gen lasagna cremoasa. Vinete umplute, foarte bune, dovlecei pane subtiri gen chips cu tzatziki si inghetata din partea casei.

Alta taverna buna, dar la ceva diatanta de hotel, poate 1,5 km, cam 15min pe jos, a fost Oneiro. Cam orice, in afara de pizza, a fost minunat aici. Liniste, departe de galagie si aglomeratie, veedeata in jur si chiar hamac pentru doritori. Am mancat papoutzaki, mousaka extrem de buna, dorada, tzatziki, piept de pui cu un sos bun deasupra. Si panacotta din partea casei.

Dar tot Doukas ramane taverna noastra de suflet, din Limenas, loc in care am plecat in penultima zi.

Tot atunci, am ales sa platim camerele, pt ca era genul de cazare care voia plata la fata locului si nu prin card. Am negociat pt camera noastra cu batranul, explicandu-i ca noi aveam cazarea de aproape 1 an facuta la. el si ne-a trimis la un hotel cu o camera net inferioara. I-am oferit cu 20 euro mai putin, deci 220. Nu prea intelegea la inceput, dar am simplificat explicatia gestului meu si s-a prins.

Intr-un final mi-a multumit, ba chiar m-a imbratisat zambitor, semn ca e de acord si el ca ne-a dat ceva batai de cap cu mutatu si am pierdut o parte din ziua aia. Apoi ne-a adus cadou, masline in vid.

Am inteles de ce toate recenziile, laudau nu neaparat Pension Lakis ci mai mult felul de a fi a acestui batran proprietar. O persoana placuta, de ajutor (a venit sa ne dea umbrela cand a. vazut ca incepea ploaia si noi plecam spre taverne), zambitor. Chiar daca lucrurile nu au fost perfecte, apa calda nu curgea chiar la orice ora, salteaua prea tare, nebunia cu mutatul... dar pot sa ii dau o nota de trecere. datorita amplasanentului cladirii si a acestui proprietar. Cred ca nota 6,9, poate chiar 7, ii pot acorda.

Nu s-a luat gunoiul deloc, noi am. dat. cu mopul, doar la inceput de cazare, s-a schimbat. asternutul.

Dar vacanta nu inseamna doar. camera. de. hotel ci mult mai mult. Thassos, un loc mereu minunat, mancare buna, oameni primitori, apa lina si curata cam la orice plaja. Totusi mult prea aglomerat la Vathy si Marble, fata de acu 4 ani. Nu ne-a mai placut. Prea comerciale au. devenit cele doua.

Pentru cine obisnuieste sa stea mai mult in camera, nu pot recomanda Lakis.

Trimis de Rabona in 08.10.18 16:27:22
Validat / Publicat: 08.10.18 17:08:39

VIZUALIZĂRI: 1665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rabona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pisicutii de la vila Lakis

[08.10.18 17:07:39]

Mutat în rubrica "Pension Lakis, SKALA PRINOS" (nou-creată pe sait)

[08.10.18 18:46:26]

krisstinna
    [08.10.18 21:32:00]

@Rabona:

Dar vacanta nu inseamna doar. camera. de. hotel ci mult mai mult

- Felicitări, la fel gândesc și eu!

RabonaAUTOR REVIEW
    [09.10.18 09:15:59]

@webmasterX: Aproximativ. Punctul pus de tine e undeva in camp iar daca maresti mult, o sa vezi pe partea cu taverna Nest, ultima casa dinspre strada principala.

Rabona