ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2018
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2018

Barajul Fântânele și lacul Beliș - Fântânele, jud. Cluj

(Continuare)

De la cascada Vălul Miresei vezi impresii, am ieșit la drumul comunal 108C și am luat-o spre următorul obiectiv planificat pentru vizitare, Lacul Belis, în direcția indicată de un localnic. Așa cum am povestit în articolul vezi impresii, un localnic ne-a spus să o luăm pe a doua stradă la stânga, pe drumul Dealu Botii, pentru că este foarte frumos.

Drumul este cel mai frumos pe care am fost eu până în prezent. Acesta face legatura dintre Rachitele și Beliș, urcând la altitudinea maximă de 1300m, pe Platoul Dealu Botii, de unde aveți o panoramă superbă.

De acolo a observat în vale lacul Belis și râul Someșul Cald care îl alimentează, cum străluceau în razele soarelui.

Am ajuns la Lacul Beliș pe o vreme capricioasă, a început să plouă și nu am reușit să facem multe fotografii.

Lacul Beliș - Fântânele

Acesta este un lac de acumulare artificial, amenajat între anii 1970-1974, cu scop hidroenergetic pe cursul râului Somesul Cald. Suprafața lacului este foarte mare 9,8 kmp, are o lungime de 13 km și este situat la altitudinea de 990m.

Lacul este poziționat într-un decor foarte frumos, fiind înconjurat de munții Gilaului, munții Vladeasa și Muntele Mare.

Noi am vrut să ne cazam lângă lac, dar coborând spre partea lacului unde se află barajul și întrebând paznicul de la baraj dacă ne putem caza la una dintre construcțiile care se zăreau pe panta de deasupra lacului, am primit răspuns negativ. Ne-a spus că acelea nu sunt pensiuni, ci case de vacanță proprietate privată. Dacă dorim să ne cazam în apropierea lacului, în acea parte, singura variantă de unde se poate vedea lacul este la Hotelul Bianca, despre care am scris câteva impresii vezi impresii.

Mare păcat că nu sunt pensiuni în jurul lacului, dintr-o parte în cealaltă a acestuia. E prea frumos acolo. Îmi dorem să mă pot bucura de peisajul cu lacul înconjurat de brazi și munți, de la fereastra camerei în care eram cazați.

Biserica Urmanczy din lacul Belis -Fântânele este singura din țară care se află în întregime pe fundul lacului. Aceasta poate fi vizitată vara, în zilele secetoase când nivelul apei este foarte scăzut. Data exactă a construirii bisericii nu se cunoaște, dar se aproximează că ar fi în jurul anilor 1737. Pe pereții acesteia se mai pot vedea picturile, deși biserica romano - catolică a fost înghițită de apele Somesului Cald în urmă cu mai bine de 40 de ani.

Biserica reprezintă un punct de atracție turistică, aceasta putând fi vizitată fără taxa de vizitare.

Barajul Fântânele

Acesta are o înălțime de 92 m, lățimea la bază este de 264 m, iar lungimea la coronament este de 410 m.

Aici ne-am oprit, am admirat si fotografiat peisajul, ne-ar fi placut sa innoptam langa baraj, ca sa ne bucuram de frumusetea locului mai mult, dar ramane pe data viitoare, cand vom cauta din timp cazare.

Recomandarea

Este o zona superba, lacul este imens, merita sa il vizitati, sa mergeti cu barca, sa pescuiti sau doar sa va plimbati, bucurandu-va de linistea naturii.

Trimis de Dana2008 in 03.10.18 22:04:26
Validat / Publicat: 04.10.18 10:28:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BELIȘ-FÂNTÂNELE.

VIZUALIZĂRI: 5195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Barajul Fântânele și lacul Beliș - Fântânele

[04.10.18 10:27:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Fântânele-Beliş, BELIȘ-FÂNTÂNELE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dana2008AUTOR REVIEW
[04.10.18 10:32:47]

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

Zoazore
[04.10.18 10:56:53]

@Dana2008: Siii... Start vot! Ca io nu mai prindeam!

Intr-adevar, e frumoasa zona, dar cam murdar lacul!

Dana2008AUTOR REVIEW
[04.10.18 11:13:35]

@Zoazore: Mă bucură primul vot de la tine, Zâna mea bună! ????

Noi oamenii ne batem joc de frumusețea primită în dar. Păcat!

Chiar și cu peturi merită să vezi zona, e foarte frumoasă!

Ce mă deranjează este că nu e plin de unități de cazare, de terase și restaurante pe malul lacului, că nu e exploatată zona la valoarea ei. Lângă baraj nu ai unde să mănânci pe malul lacului, să te cazezi ca să poți admira peisajul ...este un hotel dinaintea erei noastre cu restaurantul aferent pe deal, lăsate în paragină! Nu știm să facem turism, deși am întâlnit mulți străini în zonă...se mai întorc oare doar pentru natură dacă nu găsesc confortul necesar?

Călătorii plăcute!

Pe curând! ????