ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2018

O cazare așa și așa! Angelos Studios

Pentru vacanța din luna septembrie, am luat biletele destul de târziu, nefiind foarte hotărâți și neștiind sigur dacă vom putea pleca de la serviciu. Astfel am luat doar biletele de avion de la agenție, iar pentru cazare am apelat la prietenul Booking, foarte util în atâtea situații.

Studiind harta insulei, am concis că cel mai bun loc de cazare ar fi chiar capitala, Kos Town, un loc încărcat de istorie, unde nu ai cum să te plictisești!

După multe căutări, ne-am hotărât pentru vila Angelos. Este situată în zona Psalidi, foarte aproape de mare, cca 5-6 minute de mers pe jos. Nota bună de pe Booking, 8,5 cu referința-foarte bine, apropierea de plajă, ne-a ajutat să o „adjudecăm”.

Zborul cu Tarom a decurs foarte bine, am aterizat pe aeroportul Hippocrate din Kos, după-amiaza, pe la 15.30, am recuperat destul de rapid bagajele, iar către capitală am luat un autobuz, prețul călătoriei fiind de 3,80 euro. Peste cca o oră, ajungeam la vila noastră.

Am primit camera nr 7, la parter, gazda, d-na Popi, ne-a arătat câteva lucruri utile despre locație, apoi am intrat să ne aranjăm lucrurile.

Prima surpriză neplăcută a fost că nu aveam balcon, lucru ce m-a dezamăgit puțin, clădirea are doar un singur etaj, sunt cinci camere jos, cinci la etaj. Camerele de la parter, au o terasă comună, cu mese, scaune și niște uscătoare pentru rufe, despărțite doar de scările din marmură care duc la etaj. Doi copaci, cu ramuri generoase, asigură umbră, pe toată terasa. Am și folosit o masă ocazional, dar nu e același lucru cu un balcon mai intim. Nu pot spune că ne-a deranjat cineva, rareori s-a întâmplat să ne nimerim cu cineva pe afară, deși toate camerele erau ocupate. Zona este foarte liniștită, pentru relaxare este perfectă.

Curtea este foarte îngrijită, cu gazon, curat, frumos, multe plante și flori, copaci, piscina nu este foarte mare, dar suficientă pentru numărul de turiști. Oricum, rareori am văzut mai mult de cinci-șase persoane la piscină. Șezlonguri albe, cu saltele noi, albastre, umbrele tot albastre, noi, curate, toate cu bun gust.

Recepția este lângă piscină, cu câteva mese, un mic loc pentru grătar, nu l-am văzut să fie folosit, toaletă curată.

De la intrare până la corpul de clădire unde sunt cazați turiștii, mai sunt câteva clădiri frumoase, care sunt locuințele patronului, Angelos, ce are o familie frumoasă, cu trei copii. D-na Popi este mama patronului, ea se ocupă în special de buna administrare, dar l-am văzut aproape în fiecare zi și pe d-l Angelos prin zonă.

Mai există trei corpuri de clădiri în stânga aleii, destul de degradate, ce nu sunt folosite, nu înțeleg de ce nu se profită de ele, e păcat de spațiu! Poate pe viitor!

Revin la camera noastră, cu nr 7.

Nu este foarte mare, dar suficientă pentru cele 7 zile cât am stat acolo.

La intrare un mic hol, pe dreapta este un dulap, cu două sertare și foarte multe umerașe, un seif inclus.

Pe stânga este baia, potrivită ca spațiu, chiar și cu perdea la duș, dar spațiul pentru duș, foarte-foarte mic. Aerisire printr-un geam, foarte bună ventilație. Partea neplăcută, ușa băii nu se închidea perfect:(

În schimb, am avut un dulăpior, câteva polițe, suficiente pentru a ne pune lucrurile necesare. Disponibil săpun lichid, hârtie igienică, curățenie.

Apă caldă tot timpul, debit mare.

Nu am avut foehn.

Camera avea în stânga o chicinetă, dotată cu cele necesare, o plită electrică, pe care n-am încercat-o, vase, farfurii, pahare, căni, oale, tigăi, tacâmuri, fierbător electric-singurul pe care l-am folosit pentru cafea. Frigiderul era mascat în blatul de bucătărie.

Paturile twin, unite, de lemn lăcuit, o noptieră pe stânga, veioze și aplică deasupra, o masă cu două scaune în fața patului, unde am servit micul dejun.

Ce bine ar fi fost un mic dejun pe balcon, nu? :(

Pe peretele din fața ușii de la intrare este o măsuță de toaletă cu un scăunel, apoi mai e un tablou care dădea puțină culoare în camera cu pereții albi și două geamuri, care dădeau spre grădina vilei, îmbrăcate cu perdele subțiri portocalii. Pereții camerei nu erau netezi, ci aveau un model decorativ cu găuri, nu tocmai plăcut privirii, care lăsa și loc pentru a se aduna... praf... aici am dat o bilă neagră! dar cred că este un model de zidărie, pentru că l-am văzut adesea pe insulă. Nu contest, e frumos pentru exterior, dar pentru interior necesită multă atenție și curățenie!

Lenjeria a fost curată, ni s-a schimbat de două ori, împreună cu prosoapele albe. Se făcea zilnic curat, se golea gunoiul, se spăla pe jos gresia, cu excepția zilei de duminică.

Am avut aer condiționat, îl foloseam seara când ajungeam acasă, răcoream camera bine, apoi lăsam peste noapte geamurile deschise, bătea vântul și era foarte plăcut.

Aveam plasă de țânțari, dar n-am văzut nici urmă sau picioruș de insectă...

Semnal wi-fi, excelent, am avut atât în cameră cât și afară pe terasă sau piscină.

Noi n-am avut mic dejun inclus, dar după câteva zile, am găsit pe masă ofertă pentru mic dejun la pat, erau trei variante de meniu, dacă am fi dorit, trebuia să anunțăm cu o seară înainte la un nr de tel sau pe whatsapp. Prețul era între 6-8 euro de persoană.

Pentru micul dejun am luat câte ceva, de la marketurile din zonă, măsline grozave, brânzică feta, roșii, etc. Lângă cafea, ne-am cumpărat dulceață de portocale.

Gazda a fost amabilă, am plătit acolo, undeva pe la mijlocul sejurului, am rugat-o să vorbească pentru o mașină, iar dimineața la 8, ne-a fost adusă o mașină, un Kia Pikanto, pentru 35 de euro pe zi.

Există suficient loc de parcare pe alee, în fața clădirilor, atât pentru mașini, cât și pentru bicicletele folosite cu succes în plimbările pe insulă.

Deasemenea și la plecare, am rugat-o tot pe d-na Popi să ne cheme un taxi pentru aeroport, iar pentru cei 21 km, am plătit 40 euro.

Nu a fost rău, dar putea fi mult mai bine, lipsa balconului e un punct cu minus, adevărul este că nu știam că vom sta la parter. Oricum, când am luat camera era singura liberă. Poate puțin mai multă atenție la detalii, de pildă, am mai văzut pânze de păianjeni pe afară, pe ziduri, lucruri mărunte care nu cer eforturi mari, nici cheltuieli enorme. Ca o ușă reparată sau un bec schimbat. Iar clădirile de lângă, ușor abandonate, nu dau o notă grozavă.

Încă o dată spun, locul este atât de frumos, încât merită din plin mai mult, iar grădina, piscina sunt plăcute.

Concluzie:

Pentru prețul plătit, a fost acceptabil, pot recomanda locul, celor mai puțin pretențioși, care știu de cele enumerate mai sus, sau de ce nu, cu intenția clară pentru o cameră la etaj, cu balcon.

Nota pe care o dau eu, este doar 8, sigur, pentru camera nr 7.

Webmaster, o rugăminte: - youtu.be/s1481YZi4fo - mulțumesc!

Trimis de maryka in 03.10.18 17:55:30
Validat / Publicat: 03.10.18 21:09:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 O privire de pe alee spre clădirea vilei Angelos.

[03.10.18 21:05:39]

Mutat în rubrica "Angelos Studios, KOS TOWN" (nou-creată pe sait)

[03.10.18 21:12:36]

@webmasterX:

Da, acolo este!

doinafil
    [03.10.18 22:30:22]

@maryka: Pentru prețul scris în căsuța din stânga, 600 euro, cu avion și toate taxele incluse, eu cred că această cazare este mai mult decât onorabilă!

Chiar dacă nu avea balcon, se putea fuma afară, pe terasă - dacă la asta te-ai gândit când ai spus că este un minus!

Nu mai spun de avantajul piscinei, în caz că apa mării ar fi fost rece!

Pozele sunt frumoase, ca peste tot în Grecia, de altfel!

Felicitări, am votat cu drag!

[03.10.18 22:49:02]

@doinafil:

Mulțumesc frumos!

Da, acesta este prețul, mai precis 220 euro cazarea, avionul și transferul către aeroport 380 euro. Sigur că este destul de decent, dar totuși, până acum am avut mereu balcon, iar asta m-a luat prin surprindere. Și nu pentru fumat, că nu fumăm niciunul dintre noi, doar așa pentru leneveală...

Dar asta nu ne-a stricat nicicum vacanța, a fost o vacanță plină, zi de zi, frumoasă, doar ultima zi înaintea plecării, am dedicat-o odihnei, la plajă, iar în ziua plecării, dimineața am stat la piscină, pentru că am plecat la ora 13.

Dacă m-aș întoarce acolo, sigur aș cere camera de la etaj cu vedere la piscină!

[04.10.18 00:41:21]

@webmasterX:

Se poate și muzica? Vă rog!

[04.10.18 06:38:31]

[04.10.18 09:47:15]

@webmaster:

krisstinna
    [04.10.18 10:10:04]

@maryka: Frumușică încăperea și destul de spațioasă, părerea mea.

Mereu am sa spun că balconul are o mare importanță, in vacanță. Iată o familie de nefumători care are nevoie de balcon pentru relaxare, nu pentru viciu.

In urma cu câteva zile cineva mă ironiza pentru acest moft al meu numit “balcon”. Nu mă mai uțupesc să explic, n-am motiv, fiecare crede ce vrea

Felicitări pentru alegerea făcută!

[04.10.18 12:32:41]

@krisstinna:

Mulțumesc frumos!

Da, ai dreptate, balconul nu este numai pentru viciu, acolo aș fi stat seara pentru relaxare, dar nu-i nimic, am stat pe terasă...

Și având balcon, am senzația că am spațiu mai mare, nu crezi?

Mersi pentru lectură, ecou și vot!

O zi frumoasă să ai!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.10.18 18:43:53]

În sfârşit, reuşesc şi eu să scriu un ecou, deşi aş fi vrut ceva mai devreme, dar abia acum s-a putut.

O cazare tipic grecească gen studio care mie-mi place fiindcă şi noi căutăm cam acelaşi lucru în vacanţele pe care ni le organizăm noi înşine. Lipsa balconului e un pic cam neplăcută, dar nu de speriat, mai ales că aţi avut terasa unde puteaţi să staţi la o cafea sau la o bere. Oricum ştiu că voi puteţi depăşi acest lucru fără probleme, timpul petrecut la locul de cazare fiind destul de scurt.

Felicitări pentru vacanţă, într-adevăr, iarăşi am fost atât de aproape una de cealaltă!

[04.10.18 20:11:24]

@irinad:

Da, să știi că ai mare dreptate, am stat puțină vreme la locul de cazare, pentru că după micul dejun plecam și ne mai întorceam abia spre seară. Doar la o cafea târzie înainte de a pleca spre cină, stăteam pe terasă, timp în care îmi uscam și părul-natural-era foarte cald și adia plăcut vântul.

Piscina a fost și ea încercată tot spre seară, căci altfel nu aveam timp, a, și în ultima zi dimineață, căci zborul a fost după amiază.

Mulțumesc frumos pentru ecou și vot, o seară frumoasă îți doresc!

doinafil, irinad, maryka