ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
SEP-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 - 12 ani

Un loc care arată uimitor de bine

Gradina zoologica ”Ioan Crisan” Resita, este construită încă din anul 1965 și fiind reșițean de aproximativ 25 ani, am mai fost să o vizitez de multe ori, dar în anul 2013 grădina zoo a suferit o mare modernizare și de atunci, neavând copii mici, nu am mai fost să o vizitez.

Duminica trecută am hotărât să facem o ieșire în acest loc și pentru a ne bucura mai tare de această ieșire i-am rugat și pe cei doi nepoți ai noștri să ne însoțească.

Gradina zoologica ”Ioan Crisan” Resita, se află amplasată pe o colină, aproape de ieșirea din oraș spre stațiunea Semenic. Dacă sunteți în oraș și doriți să ajungeți aici urmați indicatoarele spre Stațiunile Semenic sau spre Văliug și după ce treceți de Combinatul Siderurgic și ajungeți în cartierul Muncitoresc, o să întâlniți pe marginea drumului indicatoare care vă îndrumă spre grădina zoo. Mașina o puteți parca gratuit în apropierea intrării. Adresa exactă a aceste locații este: Strada Alexandru Nedelea, nr. 7, mun. Reșița, 320003. Chiar la intersecția unde trebuie să cotiți pentru a ajunge la zoo se află și cea mai veche școală din Reșița, Școala de Beton, construită în anul 1907 și fiind în prezent o clădire de patrimoniu. E un alt obiectiv interesant al orașului, fiind în același timp și o școală încă funcțională.

Puteți ajunge la zoo și cu autobuzele orașului, așa cum am făcut noi. Traseele autobuzelor sunt mai multe dar cel mai frecvent trece cel care circulă de la Mol la Piața Republicii. Luați-l pe acesta și mergeți cu el către stația Piața Republicii până la capăt iar de aici continuați plimbarea pe jos în același sens și după 400 m ați ajuns la Școala de Beton. Aici intrați pe strada Parcului, care se face în stânga și după aprox. 20 m faceți dreapta pe strada Alexandru Nedelea și în câteva momente sunteți la intrare. Se mai pot lua și autobuzele care merg la Marginea sau Lend, acestea au stație chiar lângă Școala de Beton, dar pierdeți o plimbare plăcută și relaxantă.

Orarul grădinii zoo este de marți până sâmbătă: 10.00 - 21.30, duminica: 10.00 - 20.00 iar lunea este închis.

Prețurile de intrare ni s-au părut foarte bune. Biletul pentru un adult este de 8 lei iar pentru un copil cu vârsta mai mare de 3 ani biletul costă doar 2 lei. Există și prețuri foarte bune pentru grupuri mai mari de 15 persoane. Dacă aceștia fac un parteneriat cu Primăria Reșița, prețul de intrare este de 1 leu. (Aviz pentru cei din învățământ care vor să includă grădina zoo într-o excursie.)

Recunosc că nu ne așteptam ca grădina zoologică din Reșița să arate așa de bine după ce a fost modernizată. Am fost așa mândrii de ea când am văzut-o încât m-am simțit obligat să scriu un articol despre ea. M-am bucurat că am văzut un lucru bine făcut la noi în oraș și nu am rezistat să nu vi-l împărtășesc.

Spațiile animalelor au fost mult mărite și îmbunătățite foarte mult față de ce știam noi că se află aici. Au fost aduse multe animale interesante iar unele sunt chiar unice în România. Grădina zoo chiar are un „aer european”. Acum chiar poate rivaliza cu multe zoo din țară și nu numai.

Poate că sunt puțin părtinitor dar chiar am fost impresionați de tot ce am găsit aici pentru că știam foarte bine starea jalnică în care se afla acest zoo.

Ce am apreciat cel mai mult e faptul că pe lângă spațiile mari îngrădite cu garduri de plasă pe exterior și electrificate pe interior, unde ies să se recreeze animalele mari și periculoase, ca ursul, tigrul leul, etc., au fost construite pentru aceștia niște clădiri mari și spațioase din beton care au în partea exterioară multe geamuri. Așa că nu ai cum să nu vezi toate animalele de aici, așa cum se întâmplă la alte grădini zoo.

Grădina fiind așezată pe o colină să știți că o să cam aveți de urcat pentru a vă plimba prin ea. Aleile sunt foarte frumos aranjate cu frunze și pietriș iar treptele sunt mochetate.

Grădina mai dispune și de o clădire educațională unde se pot ține ore de biologie sau alte activități. La intrare este și un magazin cu suveniruri. În interiorul grădinii zoo este amenajat și un frumos loc de joacă pentru cei mici.

Dacă ajungeți aici să nu îl ratați pe Amadeus, măgarul alb de Barock, vedeta acestei grădini zoo și Coati care dacă ne luăm după ce scrie pe descrierea de pe cușca lor, în România se găsesc doar aici.

Dacă vreți să vă informați despre această locație înainte de a o vizita, accesați zooresita.ro. Aici o să aflați cine a fost Prof. Ioan Crișan și puteți vedea toate animalele ce se află aici.

Călătorii frumoase vă dorim!

Trimis de ungureanica in 02.10.18 21:45:17
Validat / Publicat: 02.10.18 22:42:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REȘIȚA.

VIZUALIZĂRI: 682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Grădina zoologică „Ioan Crișan” Reșița.

[02.10.18 22:41:04]

Mutat în rubrica "Grădina zoo 'Ioan Crișan', REŞIŢA" (nou-creată pe sait)

[02.10.18 22:43:30]

@ungureanica: Start vot! Felicitari, votat cu mare drag.

[02.10.18 22:47:56]

Yolanda
[03.10.18 10:55:20]

@ungureanica: ma bucur ca prin votul meu am adus SB!

Un proiect bun dus pâna la capat. Rara avis...

[03.10.18 14:57:18]

@Yolanda: Mulțumim. O zi faină!

[03.10.18 14:59:23]

@mishu: Mulțumim. Salutări!

[03.10.18 15:01:38]

@webmasterX: E OK.

alinafulg
[03.10.18 17:54:32]

@ungureanica: Foarte fain locul. O sa-l vizitez și eu cand ajung in Resita.

alinafulg, mishu, ungureanica, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina zoo 'Ioan Crișan':