ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2018
ÎNSCRIS: 10.05.17
SEP-2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sejur extrasezon la hotel Mera Brise din Mangalia

Pe scurt, iata experienta mea cu acest hotel...

CE MI-A PLACUT:

- Hotelul este nou si foarte frumos, amplasat pe faleza, chiar langa plaja

- Camera este organizata si decorata superb

- Curatenia este maxima

- Bauturile din minibar sunt diversificate, gustoase si la un pret bun

- Personalul este cooperant si prietenos

- La micul dejun cafeaua este oferita la expresor si mai pot fi servite si niste gemuri de casa, foarte foarte bune

- Seif in camera

- Dus etans la baie

- Schimbarea prosoapelor la cerere

- Am apreciat faptul ca modificarea perioadei si a camerei intr-o varianta mai ieftina fata de rezervarea initiala a venit la pachet cu mese incluse in contul banilor platiti in plus

CE NU MI-A PLACUT:

- In camera, noaptea, veiozele de pat si lustra centrala dau o lumina alba, rece, de ambulatoriu, deloc intima si foarte agresiva

- In baie, aerisirea care porneste odata cu aprinderea luminii aduce in incapere mirosuri pestilentiale (in cam 75% din timp baia miroase a muraturi stricate si acest miros ajunge si in camera, daca usa de la baie nu este inchisa etans)

- Restaurantul este modest si scump. La micul dejun nu exista varietate, sortimentele fiind aceleasi in fiecare zi. Cu exceptia gemurilor de casa nu gasesti nimic din ce nu ti-ai putea incropi si singur, pe fuga, in bucataria personala: carnati, crenvusti, sunca, salam, branza vrac, branza topita, cascaval, salata de icre, salata de vinete, salata orientala, oua fierte, oua ochiuri, omleta, rosii, castraveti, masline, gogosari, fructe. Cafeaua, desi la expresor, e banala (ca sa nu zic proasta). Alternativa: suc la dozator - ceva chimic, neacidulat si foarte dulce. La pranz si seara se ofera mancare din meniu, scumpa, cu putine optiuni si preparare mediocra a sortimentelor, exceptie facand o supa bors extrem de buna.

- Ceea ce mi-a displacut cel mai mult este ca personalul de la restaurant este exploatat ca in evul mediu, cei 3 oameni care servesc la masa putand fi zariti la munca pana la 12 noaptea pentru ca dimineata la prima ora sa fie din nou in picioare, luand-o de la capat. Personalul restaurantului face fata cu greu solicitarilor, dar asta nu a impiedicat managementul hotelului sa puna 3 oameni sa faca ceea ce in mod normal ar fi trebuit facut cu 5-6-7.

- Desi in restaurantul hotelului canta in unele seri Claudia Andas, repertoriul ales de managementul hotelului este fie mult prea pensionaresc, fie mult prea copilaresc. Atmosfera este chicioasa, restaurantul este lipsit de culoare si de farmec. Tinuta solistei intregeste acest peisaj: blugi negri, bocanci de rocker, tricou cachi, aspect general de popota.

Suplimentar, observ ca Mangalia este de departe cea mai bine intretinuta localitate de pe litoralul Marii Negre!

Trimis de Eduard-Ro in 27.09.18 15:44:10
Validat / Publicat: 27.09.18 16:22:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA. A mai fost în/la: Hotel Ibis - Constanta, Complex Steaua de Mare - Eforie Nord

VIZUALIZĂRI: 4069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eduard-Ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 vedere de pe faleza din fata hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

piti
[27.09.18 17:47:09]

Felicitări pentru fotografia numărul 7.

[27.09.18 17:51:35]

@piti: Multumesc. Nici mie nu-mi vine sa cred ce frumos a surprins totul aceasta poza!

Zoazore
[27.09.18 19:27:58]

@Eduard-Ro: Felicitări și pentru articol! Corect și obiectiv scris! A, mie-mi place și P02.

Sfat prietenesc: la cazare, pune ceva mai multe poze cu camera.

[27.09.18 19:53:12]

Multumesc. M-am gandit sa fac asta dar ulterior am renuntat din doua motive: consider ca patul este o chestiune destul de intima (prin faptul ca e dublu, ca e matrimonial, ca sunt doua, ca are pe el petale de trandafir, o felicitare sau o sticla de sampanie) iar al doilea motiv este ca pozele mele ar corespunde 100% cu pozele camerei din materialele de prezentare ale hotelului, prin urmare daca sunt postate aici sau in alta parte nu aduc nimic nou, ci doar dubleaza, intr-un mod mai putin profesional, ceea ce deja exista in materialele oficiale.

Zoazore
[27.09.18 20:26:28]

@Eduard-Ro: Greșesti! Prima oară când intri-n cameră, faci poze, ca să se vadă cum ai găsit camera! Chiar dacă sunt la fel ca pe saitul X, asta întărește adevărul pozelor! Dacă nu seamănă, asta le desființează!

De obicei, cine caută cazare, cirește ultimele articole și-și face o idee: da, seamănă cu ce-am văzut sau nu, nu seamănă. Asta ajută la luarea unei decizii!

[27.09.18 20:36:14]

@Zoazore: Si asta este adevarat, si daca nu ar fi fost intocmai prezentarii, probabil ca as fi facut acele poze si le-as fi postat. Dar fiind totul exact ca in prezentare, imi imaginez ca cititorul deduce automat din articol aspectul de conformitate, fara o supraincarcare cu informatie a revizuirii.

Mari12
[14.06.19 22:58:52]

stat. 5 nopti din 6 aici, am luat o camera cu vedere spre mare. nu mica mi-a fost mirarea cand, spre seara, cand omul vrea sa auda un zgomot de... valuri, de mare aude tipete de copil. oare asa se cade intr-un hotel de 4!!! stele? Cred ca nu eram numai eu in acel hotel. ma intreb daca toata perioada sezonului este tot cu tipete de copii rasfatati si nesimtiti. sunt dezamagit. oare celor de la receptia hotelului li s-o fi adus la cunostinta acest fapt? oricum, nu recomand camera sa fie pe partea marii ci pe partea orasului

Eduard-Ro, piti, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂMera Brise Hotel: