ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2018
ÎNSCRIS: 19.08.12
SEP-2018

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Faină dar... se putea mai bine

Cum Salina Turda este considerata unul dintre obiectivele "must-see" din inima Ardealului, anul acesta a intrat pe lista.

Zis si facut! Cazarea in zona la Pensiunea Milexim - Campia Turzii iar ziua urmatoare la Salina... ce pot sa spun... spectaculoasa!

Dupa cum stiti, ea se găsește în zona Durgău-Valea Sărată din Turda iar intrarea în salină se făce prin noua și moderna intrare din centrul turistic Salina-Durgău (Aleea Durgău nr. 7) avand la dispozitie doua parcari din care una imensa cu plata (3 lei/h). Din cate se pare, eu am avut noroc deoarece nu mi-am achizionat biletele on-line dar ora la care am ajuns (ora 10) era aproape liber la case altfel... coada e gigantica, dupa cum am vazut la iesirea din salina (ora 13).

Accesul in salina propriu-zisă se realizeaza prin intermediul a doua lifturi mici (4 persoane maxim) sau scari (13 etaje pentru fiecare nivel). Cum cozile erau imense la lifturi am ales scarile dar... belea mare! In afara faptului ca sunt executate din lemn, ele au multe portiuni din sare rezultata din caderea abundenta a apei sarate de pe peretii salinei. Nu ar fi deranjanta dar acea sare se comporta ca o gheata (se aluneca in draci) si cum asta nu era de ajuns... scarile sunt foarte mici cu trepte de maxim 12-15 cm!!!

Daca la urcare acesta este un avantaj, talpa putand intra intre trepte, la coborare devine un real pericol putand aluneca oricand pe acele trepte mici din lemn. Dar, asta e si cu chiu cu vai am reusit si am coborat 13 etaje aferente primului palier al salinei.

Platoul primului palier e ok, nici mare, nici mic, cu diferite posibilitati cu agrement (bowling, tenis de masa...) dar extrem de deranjant ca nu poti servi un ceai sau o cafea! Nu exista nici un comerciant de produse alimentare, mai mult e interzis consumul de alimente in salina! Noroc ca am avut la mine o sticla de 0.5 l de apa ca altfel muream de sete...

Dupa vizionarea primului palier am hotarat sa trecem la urmatorul nivel (cel cu lacul, insulele si barcile pe lac) si chiar daca stiam ce patesc pe scari, ne-am hotarat sa facem, din nou, un pic de miscare (mai ales cand am vazut cozile de la lift). Dar... surpriza!

Am uitat sa mentionez ca la coborarea primului palier, scarile aveau mentiune " Coborare " si "Urcare " astfel incat sa nu sa se intersecteze lumea pe scari deoarece nu au loc sa treaca doua persoane! Acum, anumite persoane "inteligente " au pus pentru aceeasi scara, jos "Urcare" si sus "Coborare "! Dupa cum ati banuit... blocaj! S-au intalnit "românașii" pe scari si cum niciunul nu a mai dorit sa cedeze... gata cu coborarea pe scari si hai repede la lift!

Intr-un final am ajuns si la vestitele barcute de pe acel lac dar... surpriza! Coada marisoara dar beleaua consta ca nu stiai cand beneficiezi de plimbare deoarece pretul de inchiriere era pentru barca, fara timp! Cum trebuia sa platesti si ulterior sa astepti sa se plictiseasca unul de plimbat ca sa poti sa iei si tu o barca... am renuntat.

Pe scurt... aspectul salinei e unul spectaculos, grandios prin jocul de lumini si constructiile futuriste numai bun pentru ochiul uman dar...organizarea bate catre zero!

Pacat... ma asteptam la mai mult dar pentru mine, in afara de imaginile oferite, e sub multe alte saline de la noi din tara.

Trimis de iulix_73 in 24.09.18 10:32:59
Validat / Publicat: 24.09.18 14:09:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 2161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulix_73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

BoredPanda
[05.03.19 14:18:02]

Aveți dreptate! Salina este superba. Eu am fost in timpul verii si era foarte aglomerat. Nu am prea putut sa o vizitez cum trebuie, avand in vedere ca lumea se tot inghesuia si trebuia mereu sa ma feresc sa nu primesc cate una. Liftul nu l-am luat (se tot baga lume in fata) si am preferat sa cobor/urc scarile. Miscarea a fost buna iar privelistea superba, insa sa nu vorbesc de "numele prostilor pe toate gardurile". Cazarea a fost ok, am stat la http://salisspahotel.ro/

Dupa ce am plecat de la salina am ramas cu un gust amar de la needucarea oamenilor. Am sa revin sa o vizitez insa cu siguranta nu in timpul verii.

BoredPanda, iulix_73
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: