ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2018

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Letsos 2018 (1)

Inca de la inceput precizez ca a fost prima iesire din Romania pentru sejur (am mai fost in Bulgaria fara cazare, doar excursie). Am achizitionat sejurul inca din luna Februarie, de la Targul de turism Bucuresti, Romexpo. Plata integral, aproximativ 500 euro 7 nopti cazare, mic dejun + cina si transport autocar. Bonus am primit o excursie Zante by night (o sa vedeti mai incolo de ce am mentionat acest lucru).

Dupa o calatorie de cosmar cu autocarul (descrisa intr-un review separat) care a durat 24 de ore am ajuns in fata hotelului mult visat. Grup de 21 de persoane, neinsotite de ghid (care a ramas in port) ne-am adunat in fata receptiei. Vorbitori de limba engleza... eu si inca un baiat care intelegea ceva ceva dar nu chiar tot.

Doamna de la receptie incepe un monolog in care ne explica despre cazare, masa, etc. Lumea se uita si nu intelege mai nimic, era necesara prezenta ghidului, in lipsa acestuia am incercat eu sa traduc pentru cei ce nu intelegeau (spre exemplu, baiatul care mai intelegea cat de cat engleza a inteles ca aerul conditionat costa 15 euro/saptamana - fifteen, desi receptionera spusese fifty euro, adica 50). Fiind un grup de 4 persoane se hotarasera sa ia aer conditionat insa cand au pus 15 euro pe biroul receptionerei aceasta le-a spus: five zero, atunci au inteles ca de fapt costa 50 euro, asa cum le spusesem si eu. In cele din urma au renuntat al aer conditionat. Majoritatea turistilor din grupul nostru au fost informati ca vor primi camere in jurul orei 13.00 - 13.30 (noi sosind la hotel in jurul orei 10.00), mie mi s-a spus ca voi primi camera in jurul orei 10.30 (sunt norocos am zis in sinea mea, probabil pentru ca am platit sejurul din luna Februarie).

Ma mai plimb prin receptie, la ora 10.30 ma duc la receptionera sa intreb de camera, foarte agresiva ma repede ca acum face altceva si sa astept. Mai ma invart nitel si ma duc iar, receptionera se adreseaza unui grec in pantaloni scurti si maiou si ii da o cheie, sa ne conduca in camera, ca la marile hoteluri (cu mica precizare ca la acele hoteluri bell boy sunt imbracati in uniforma, nu in maiou si papuci). Iau bagajul si dau sa plec spre camera insa baietasul se infige in bagajul meu, am inteles mai incolo de ce, dorea spaga.

Ajungem la camera, la parter, intra ne arata becul, patul, geamul (de parca eram retardati si nu mai vazusem hotel), mai se fataie nitel si... vazand ca nu o sa primeasca nimic se cara de unde a venit. Nu trec 5 secunde si auzim batai in usa, deschid... si apare o camerista, intr-o engleza stricata ne spune ca imediat ne aduce al treilea pat (nu cerusem al treilea pat, era doar o sceneta prin care ea intra in scena in cautare se spaga), eu ii spun ca nu am solicitat asa ceva, ea spune ca asa i s-a spus de la receptie, in sfarsit... pleaca la fel cum a venit, nespaguita.

Acum despre camera. Am fost atat de socat de mizeria din ea incat nici nu am facut poze. Sotia, nedormita de 24 de ore statea pur si simplu socata in mijlocul camerei. Pe tavan paienjeni cu plase mari, in baie fire de par lungi pe jos si in cabina de dus, praful nesters de saptamani pe cele doua noptiere, il luai cu spaclul, paturile, separate si cu o lenjerie galbena, mizerabila, pernele... nici nu stiu cum sa le descriu, inchipuiti-va o perna plina cu nuci, asa aratau, pline de galme. Pe perete un televizor fara nici un buton. Telecomanda nu exista, efectiv nu putea fi pornit.

Camera fiind la parter sotia mi-a zis ca mai bine doarme afara decat in paturile alea. Nu cred ca exista asa ceva in Romania nici macar la hoteluri de o stea, daca o mai exista asa ceva. In perioada de cand am achizitionat sejurul si pana am plecat m-am informat de pe diverse site-uri si am vazut ca la acest hotel totul se face prin UPGRADE, adica pe romaneste prin JUMULEALA. Platesti o suma mica la achizitionare, crezi ca ai apucat pe Dumnezeu de picior, si apoi te readuc cei de la Letsos cu picioarele pe pamant.

Cand mi-am vazut sotia asa suparata am pacalit-o ca merg sa cer telecomanda pentru TV si am iesit din camera. Am mers la receptie si am spus ca nu este ok camera si ca vreau alta. Receptionera m-a trimis cu omul cu maiou sa vad alta camera, acelasi corp, la mansarda.

Aceeasi mizerie doar ca aici, fiind mansarda mai si mureai de cald. Am refuzat, cele doua receptionere vazand ca nu merge cu mine au inceput sa se certe intre ele, nu inteleg eu greceste dar vorbeau despre a lua o camera din cele pastrate pentru englezi. Iar vine omul cu maiou, mergem in alt corp si aici... mobila noua, cabina de dus functionala, televizor smart... alta branza-n alta traista.

Ne reintoarcem la receptie... daca imi place 10 euro extra pe zi, adica 70 de euro/sejur. Ii spun ca da, ma duc la sotie, strangem arme si bagaje si ne mutam. Am uitat sa spun, am citit alt review postat despre acest hotel, tot camera la parter, probabil aceeasi zona, in care se spunea ca apa nu era calda, este adevarat, in camera infecta am lasat apa sa curga 30 de minute si diferenta dintre apa rece si cea calda era minora, practic apa calda era rece.

Ajunsi in camera noua constatam ca nici aici nu exista telecomanda (practic nici nu era necesara, la acest hotel exista 7 posturi TV, 4 in limba greaca, 2 in limba rusa si... sa-i dea Dumnezeu sanatate celui de-al 7-lea, BBC... ca daca nu exista BBC implineam 10 zile fara sa ma uit la televizor.

Curatenie s-a facut, prima oara cand am vazut camera nu era curatata, dar cand ne-am mutat in ea avea cearsafuri impecabile, fete de perna la fel, baia impecabila (i-am dat 5 euro fetei care se ocupa de camera, o albaneza tanara care a mentinut o curatenie de nota 10 pe toata perioada sejurului).

Inainte sa postez detalii despre masa vreau sa fac o remarca personala. Acest hotel are ca prioritate englezii, polonezii si alte natii din vest. Camerele bune le sunt pastrate pentru ca dau spagi si cheltuiesc multi bani. Daca esti roman e mai nasol, camerele cele mai proaste... etc.

Acum, in spiritul a ce am scris mai sus... sa vorbim despre masa.

Micul dejun este dedicat tot englezilor. La micul dejun nu lipsea ceva in gen mancare de fasole. Care roman mananca dimineata la ora 8 mancare de fasole? O singura data am vazut oua prajite, zilnic oua fierte, niste mini croissante gen Fornetti pe care se batea toata lumea, ceva unt, ceva dulceata, cafea vai de mama ei, sucuri fara acid vai de mama lor. 3-4 zile a stat un bol mare cu ceva in el, nimeni nu lua, nimeni nu gusta, asa ca la indemnul sotiei am intrebat una din persoanele care se ocupau de micul dejun ce e in bolul ala. Era miere. M-am intors si i-am spus sotiei in gura mare ca este miere, a doua zi dimineata bolul era gol, multi romani prezenti, au prins informatia si au devalizat bolul.

Cina. Aceleasi lucruri repetate in fiecare zi. Piure de cartofi, un peste care baltea in grasime, chiftele unse in sos, legume pentru salata: ardei, varza, rosii, sfecla, niste masline mici, locale, mai mult sambure decat maslina. Desert: pepene rosu de obicei fara gust, tipic grecesc.

P. S. Desi unii aveam doar mic dejun si altii demipensiune, adica mic dejun si cina, nu te intreba nimeni nimic, adica cei care aveau doar mic dejun puteau manca linistiti si cina, nu ii intreba nimeni nimic. Puteai manca si daca erai cazat la alt hotel fara grija.

Acum voi mentiona preturile EXTRA (servicii neincluse in pret):

1. UPGRADE CAMERA: 10 EURO/ZI DE SEJUR/CAMERA

2. AER CONDITIONAT: 50 EURO/SAPTAMANA/CAMERA-SAU 7 EURO/ZI/MINIMUM 3 ZILE X 7 EURO/ZI.

3. WI-FI IN CAMERA: 5 EURO/ZI

4. SAFE: 20 EURO SAPTAMANA. (nota, safe-urile se afla in receptia hotelului, nu in camera).

[...]

Mai sunt multe de spus... sigur am uitat cate ceva. Ce este cert este ca niciodata nu voi mai parcurge aceasta distanta cu autocarul, si niciodata nu voi mai alege acest hotel, LETSOS. Pentru ca nu imi place sa fiu jupuit pe fata. Sa fiu furat.

Cat de curand, dupa o selectie atenta, voi posta si poze.

SPUNETI NU LETSOS. E spre binele vostru.

Trimis de florinvsc in 23.09.18 12:29:51
Validat / Publicat: 23.09.18 15:35:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [23.09.18 15:33:14] »

@florinvsc, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Am duplicat review-ul tău, păstrând mai sus doar amănuntele referitoare la hotel Letsos și mutând impresiile despre stațiune, excursiile opționale care se pot face de aici etc - într-un review separat, în rubrica „Descoperă Alykes-Alykanas”

Cele două ”segmente” sunt legate prin linkuri, nu se pierde nimic, deci, din cursivitatea cititirii...

Rodel [23.09.18 15:59:20] »

Am stat la acest hotel in iunie anul trecut. Nu pot sa spun ca a fost cea mai buna cazare pe care am avut-o in Grecia, dar nici nu ma pot plange.

De la bun inceput, am vrut si am cerut camera la parter si asa am primit, in corpul aflat vis-a-vis de piscina. A fost racoare si nu am avut nevoie de aer conditionat.

La capitolul curatenie am si eu obiectii, pentru ca se facea superficial.

Micul dejun a fost suficient. Si personalul fost OK.

Poate, intre timp, lucrurile s-au degradat. Eu, cu mici exceptii, am fost multumita. Nu am dat spaga!

krisstinna [23.09.18 23:21:36] »

@florinvsc: Eu sunt româncă, sunt la greci, camera cam vreo 20 euro, sunt tratată foarte bine, ca o prințesă

Nu am primit ce-am rezervat, din contră, ceva mai bun din tot ceea ce au ei in vila lor din acest sătuc.

Zilnic îmi zâmbesc grecii, mă flatează cu complimentele lor, li se luminează fața când mă văd. Și sunt la țară, in Grecia

Deci nu peste tot e la fel, depinde de oameni, de gazde

Să știi ca unde stau acum nu sunt stele, vila nu are clasificare.

Alegeri inspirate pe viitor!

Luci04 [17.11.18 03:38:20] »

Păi am citit tot. Și despre călătorie și despre sejur. Concluzia: zgârcitul mai mult păgubește.

Am fost în Zakynthos în August 2018. Călătorie cu mașina, patru persoane, cu oprire la dus o noapte în Salonic, lejer, frumos, haios, o adevărată plăcere. Tot! Inclusiv fery.

Ne-am cazat în Laganas pentru 10 nopți. Hotelul ok, curat, cu aer condiționat, WiFi, tv, frigider, balcon, duș funcțional, piscină, personal amabil. Hotelul exact pe malul mării. Anastasia Beach Hotel. Dacă aș avea ceva de reproșat, atunci ar fi cabina de duș cam mică. Am avut și mic dejun. Fiind patru persoane, am luat două camere.

Sejurul a fost minunat, ne-am plimbat, am făcut baie unde am vrut, am vizitat cam tot ce se putea, am fost la shopping... Masa de dimineață era chiar ok, prânz nu prea ne trebuia și de obicei mancam fructe sau ceva de printr-o pungă la prosteală, iar cina de obicei o luam la restaurantul terasa Blue Waves de vis a vis. Sigur, am încercat și alte locuri unde a fost ok, însă ne plăcea nouă locul ăla.

Dacă aș mai avea ceva de reproșat, atunci aș spune că parcă preferam altă cafea la micul dejun. Nu era chiar pe gustul nostru. Nici apa minerală din magazine nu semăna cu ce suntem noi obișnuiți în țară.

Făcând abstracție de cele trei mici inconveniente, restul a fost absolut ok și cu siguranță o să mai merg acolo.

Călătorim cu mașina pentru că pur și simplu ne place să facem două zile pe drum și la dus și la întors, să ne oprim unde vrem, să stăm cât vrem, să admirăm peisajul... etc, etc.

Cu autocarul... ok... dar uite ce ați pățit. Cazarea... depinde ce agenție de turism ai ales. Cauți cel mai ieftin, atunci și calitatea vacanței va fi direct proporțională.

Succes pe viitor!

Luci04, Rodel