ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUL-2009
4 AD. + 1 COPII

Gradina Zoologica din Budapesta

Am vizitat pentru a treia oara Budapesta anul trecut in vara dorind sa facem o calatorie care sa fie dedicata fetitei noastre - deci distractie, odihna, plimbari. Am vrut neaparat sa o ducem la gradina zoologica pe care o vizitasem si in decembrie 2008 doar eu si sotul, deci 2 adulti, Zoo de care am ramas profund impresionati.

In afara de faptul ca se desfasoara pe o suprafata imensa, are in mijloc construit un imens munte artificial, care adaposteste habitatul ursilor dar pe care se pot face si plimbari care imita urcatul de munte.

Ceea ce o face deosebita este faptul ca este foarte curat, animalele sunt ingrijite foarte bine avand spatii imense unde pot fi vazute, incercandu-se imitarea habitatelor naturale in care locuieste fiecare din ele.

Am vazut, ca specii pe care nu le-am putut gasi in alte gradini zoologice din alte tari vizitate (Spania si Anglia, de exemplu) rinoceri (inclusiv pui), lupi, ursi polari (ne-a oferit unul un spectacol minunat jucandu-se cu o minge imensa, invartind-o cu labele anterioare, ca la circ), pantere, veverite care sunt lasate libere (intr-o hala speciala) si care vin si se urca pe oameni.

Am gasit in gradina zoologica un spatiu inchis, cu temperatura si umiditate constante, in care cresc fluturi, care zboara nestingheriti pe langa oameni, se aseaza pe acestia sau pe florile din jur. Este absolut superb!

De asemenea, exista bazine de inot care au parti din sticla, in care vizitatorii pot vedea inotand lei de mare, o morsa dar si ursii care se joaca cu mingiile imense. Desigur, fiecare animal are bazinul lui separat.

In gradina zoologica se gasesc chiscuiri de unde puteti cumpara apa si mancare. Este necesar cam o zi ca sa puteti vizita totul pe indelete.

Biletul de intrare costa 1850 forinti pentru adulti (aproximativ 24 lei) si pentru copiii intre 2 si 14 ani - 1290 forinti (~18 lei).

Casieriile gradinii zoologice sunt deschise in fiecare zi de la ora 9 pana la 17. 30 (de luni pana vineri) si pana la ora 18 sambata si duminica.

Va recomand daca mergeti cu copii mai mici sa luati carucioarele cu voi, puteti petrece cateva ore bune pe acolo.

Gradina Zoologica se afla langa statia de metrou Szechenyi Furdo (adica Baile Termale Széchenyi).

Trimis de spezam in 25.05.10 18:09:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.05.10 16:36:13]

Ati hranit elefantii de la Zoo Budapesta ?

[26.05.10 16:50:15]

Wow, nu am stiut presario ca merge, insa ne-am distrat copios in tarcul capritelor hranindu-le, pe ele si lamele de acolo cu furajele care se cumparau cu 100 forinti de la tonomate.

Tu ai reusit sa hranesti elefantii? Cred ca e o senzaie superba!

[26.05.10 17:03:12]

Da, se hranesc animalele (unele doar) de catre turisti, pe banii turistilor. Este o "activitate" de "cofinantare" a mancarii animalelor. In zona elefantilor, chira aproape de iesire, sunt ingrijitori care vand mere si alte chestii, iar turistii le dau elefantilor. La fel ca si minifurajele pt capre.

[26.05.10 18:00:28]

@spezam

400 PMA şi-un SB de la mine, pentru un review mult aşteptat.

Am ratat la mustaţă o vizită la Zoo Budapesta în week-endul asta, dar la vară, o să-l văd, dacă om fi sănătoşi.

Am şi eu câteva întrebări :

1. Am înţeles că, Zoo este situat în cel mai mare parc al oraşului, ce mai cuprinde pe lângă Zoo, o Grădină Botanică şi alte distracţii pentru cei mici ( gen orăşelul copiilor ), ce ne poţi spune despre celelalte atracţii ale zonei ?

2. Ajunge o zi pentru parc ( incluzând aici tot ) ?

3. În Zoo ai zis că-ţi poţi lua ceva de mâncare. Sunt doar produse gen fast-food ( nu prea ne dăm în vânt după ea ), sau este şi mâncare gătită ?

4. Şti cumva un hotel bun în zonă ?

5. Tu unde ai stat, că parcă nu ai scris nimic despre hotelul la care ai stat atunci ( dacă mă înşel, îmi pare rău ) ?

6. Parcare ai văzut în zonă ? Pentru că, dacă nu găsesc un hotel bun şi o să aleg un hotel situat mai departe, aş merge cu auto.

[26.05.10 18:08:57]

Langa Zoo este un parc de distractii. Mai este acolo si un lac unde se pot face plimbari cu barca, mai este si Vajdahunyad Castle ( un castel aproape identic cu castelul de la Hunedoara ), muzee, etc.

In principiu ajunge o zi pt Zoo, parcul de distractii, castel si lac.

Hoteluri in zona nu stiu.

Parcarea in zona se plateste, in week-end este gratuit si "la liber", dar vei gasi greu loc de parcare, mai ales daca este timp frumos.

[26.05.10 18:11:44]

Multumesc @presario, la obiect ca de obicei.

Mai aştept, să vedem şi @spezam ce-şi mai aminteşte.

[22.06.10 20:51:10]

Imi cer scuze ca nu am vazut intrebarea ta, nu stiu de ce nu am primit instiintare pe mail. Dar niciodata nu-i prea tarziu, nu?

Deci, raspunzand in ordinea intrebarilor:

1. Gradina Zoologica este intr-adevar langa un parc imens, in care va puteti plimba, insa nu-mi aduc aminte de vreun orasel al copiilor pe langa Zoo. Desi am fost de 2 ori si am stat destule zile. Langa Zoo se afla un strand foarte dragut cu bazine cu apa termala. Daca aveti timp si pentru asta vi-l recomand, noi am intrat sa vedem "cu ce se mananca ", insa din pacate nu m-am riscat sa si stam, fetita era racita si sigur ar fi vrut si ea in apa...

Apoi, ar mai fi de vazut, in acel parc, Castelul huniazilor, unde se afla si o statuie a Scriitorului Anonim, imensa, impresionanta prin faptul ca nu are chip, acesta fiind acoperit cu o gluga, insa daca te uiti dedesupt, in cautarea fetei, constati ca lipseste, adica e o mare gaura acolo. De asta e si statuia scriitorului ANONIM, nu?.

2. Ajunge o zi pentru gradina zoo si daca nu doriti sa stati mult la strand cred ca aveti timp si de balaceala in apele termale recomandate pentru anumite boli. Castelul huniazilor poate fi vizitat in maxim o ora.

3. In Zoo exista un restaurant tip auto-servire. Noi ne-am certat acolo cu casierita, intrucat Alexandra, fetita mea, pusese mana pe o ciocolata ambalata de la casa, iar femeia i-a luat mana si i-a dat-o violent la o parte, s-a uitat urat la ea si a spus ceva rastit in ungureste. Cand am vazut faza am sarit ca arsa, iti poti imagina! Gestul copilului a fost efectiv doar sa atinga ambalajul, nu a ridicat-o sau strans-o sau mai stiu eu ce... In schimb, casierita a avut o atitudine groaznica! Si tine cont ca eraun restaurant cu autoservire, deci puteam foarte bine sa o pun pe tava... Ma rog, au si eu uscaciunile lor. Noi am fost impresionati de atitudinea ungurilor. Toti (ma rog, majoritatea) f draguti, zambitori, atenti cu turistii. Nicio privire urata, chiar daca am vb in permanenta romaneste.

In Zoo mai sunt niste magazinase cu tot felul de dulciuri, snacks-uri si bauturi racoritoare.

4. si 5. Noi am stat in decembrie 2008 la hotelul Victoria click aici, iar in iulie 2009 la Ibis click aici - sper ca nu am facut o prostie atasand linkul hotelului. Recomand de departe hotelul Victoria, are o panorama superba asupra Dunarii, peretele exterior care da spre Dunare este in intregime din sticla. Feeric!

6. Parcare am gasit exact vis-a-vis de gradina zoologica, fara plata, din cate imi amintesc (insa oricum e bine sa verificati ca e pacat sa primit amenda.) dar am fost in timpul saptamanii si am ajuns de dimineata, chiar cand s-a deschis, parca pe la 9. 30, deci oricum nu era extrem de multa lume.

Sper sa va distrati si sa aveti timp frumos!

[22.06.10 21:16:58]

1. click aici Aici zice că, lângă Budapest City Park (Városliget) este Amusement Park, adică asta click aici Nu ştiu dacă o să mai avem timp de el, deoarece am hotărât să vedem Acvariul după Zoo.

2. Nu stăm la băi/ştrand, deoarece la data la care mergem la Budapesta, tocmai ne încheiem sejurul la Hajduszoboszlo, aşa că om fi deja sătui de apă şi soare.

3. Nu cred că mai servim masa acolo, deoarece o să mergem să vedem Acvariul din Mall-ul Campona şi probabil că o să mâncăm ceva acolo.

4 şi 5. Am rezervat deja la Mercure Budapest City Center de pe Vaci utca, am prins un super preţ şi nu am putut rezista.

6. De la colega @chege, care stă la Budapesta, am înţeles că acolo parcarea de vineri de la ora 18.00-pana luni dimineata la ora 8. 00 este free, aşa că, dacă este parcare în zonă, nu mă mai agit să nu iau amendă.

Mulţumesc mult.

[22.06.10 21:28:31]

Am intrat pe site-ul lor caci m-ai facut curioasa. Pentru nimic in lume nu as fi crezut ca exista asa ceva acolo. Imi pare rau acum ca nu m-am uitat mai atenta, chiar am cautat un astfel de loc si in niciun caz nu mi-am imaginat ca era atat de aproape de locul unde fusesem noi (Zoo. ) Asta este, next time!!

[22.06.10 21:37:09]

Hai, în August, poate aşa ne rupem şi noi din program şi intrăm în el.

Pe de altă parte, din această cauză există comunitatea AmFostAcolo, pentru a ne ajuta între noi.

[24.06.10 01:26:35]

Asa este! Si eu am gasit pareri si sfaturi extrem de importante aici. De-asta ma si simt cumva datoare sa rambursez ceva la randul meu - parerile din excursiile in care am fost.

Sunt tare fericita ca am gasit acest site. Felicitari tuturor celor care muncesc sa il imbunatateasca zilnic!

[18.09.12 06:50:32]

Mutat la rubrica "Zoo Budapesta" (nou-creata pe site)

creivean, domidoc, presario, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂZoo Budapesta: