ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2018
SEP-2018

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Calatorie cu autocarul Bucuresti - Zakynthos si retur

Buna ziua. Voi scrie acest review in doua parti, aici despre calatoria dus intors cu autocarul din Bucuresti pana in Zakynthos, iar in partea a doua despre hotelul in care am fost cazati, Letsos.

CALATORIA DUS SPRE ZAKYNTHOS

Despre calatorie. Plecare Duminica 02.09.2018 din Bucuresti catre Zakynthos, preturi "la ieftineala", bilete cumparate din luna Februarie 2018. Doua autocare pline, turisti din toate zonele Romaniei. Prima veste buna vine la 10 minute de la plecare de la ghidul nostru, bineinteles este greva la ferry boat incepand cu ziua de luni, ziua cand noi ajungeam in Grecia. Dar sa stam linistiti, in marea ei marinimie agentia de turism (cea dotata cu autocare rosii si o marmota pe ele) a reusit sa gaseasca o solutie optima pentru ca noi sa ajungem din portul Kyllini pe insula Zakynthos, in loc de 11 euro de persoana dus, am fost informati ca vom plati 36 euro dus - intors de persoana (eu impreuna cu sotia am platit 72 euro si am primit chitanta pentru suma platita).

Plecam la drum dupa ce am fost jupuiti din primele minute ale vacantei. Desi pe site-ul agentiei scrie ca autocarele sunt date dracului, pline de prize, wi-fi, televizor, toaleta, aer conditionat, acestea lipsesc cu desavarsire. Nici o priza, nu exista wi-fi, televizorul este de decor, nu a functionat o clipa nici la dus nici la intors, toaleta nu poate fi folosita (explicatia ghidului a fost ca daca cineva merge la toaleta nimeni nu va mai putea sta in autocar de miros, desi ma indoiesc ca cel care a construit autocarul a fost atat de prost incat sa construiasca toaleta doar pentru decor), iar aer conditionat a lipsit cu desavarsire pe drumul catre Grecia, era doar o ventilatie de prost gust, toata lumea era fleasca si isi facea aer cu ziare, evantai, fiecare cu ce avea.

Opririle pentru toaleta, etc. aveau loc cam din 3 in 3 ore, in locuri prestabilite dinainte (am inteles ca ghizii si soferii merg in acele locuri gratis la toalete, halesc pe gratis pentru ca aduc turme de turisti - clienti). In special in Bulgaria, la penultima oprire spre Grecia exista la toaleta un dobitoc bulgar cu fata de retardat care face misto in permanenta de romani (cel care incaseaza taxa de 0.20 euro/persoana sau 0.40 leva/persoana). Ii dai banii si ranjeste la tine: intra Nicolae Guta, sau Roman tuica, intra Florin Salam, pe drumul spre Grecia a primit si lei, 1 leu/persoana, la intoarcerea spre Romania nu mai primea lei, cand sotia i-a aratat lei a spus: "lei pisi pantaloni", adica daca ai lei te pisi pe tine, nu intri. (imi pare rau ca nu i-am dat una dupa ceafa).

La aproximativ ora 06.00 luni dimineata am ajuns in portul grevistilor, Kyllini (care fac greva mereu, cand au ei chef, ii doare undeva de turisti). La ora 07.30 in loc sa vina ferry cum era normal, sa ne urcam pe ferry cu mainile in buzunare si autocarul cu bagajele sa se urce separat, am debarcat toate bagajele din autocar si ne-am chinuit sa ne urcam pe un barculete din ala de face excursii optionale. Femei, copii, batrani carand la bagaje de pe mal pe barculete.

Pe la ora 09.00 am ajuns in sfarsit pe insula Zakynthos. Doua autocare ne asteptau, urmeaza debarcarea cu sarsanalele in spinare sau cum putea fiecare. Apar si ghizii, fantasticii Marius si Alice. Ne asteapta sa debarcam, ne strang ca pe oi si ne explica in grup in care autocar sa ne suim. Reusim, bagam bagajul jos si urcam.

Ghida noastra a fost Alice (n-ar mai fi fost). Pe fuga ne da doua foi A4 si ne spune:"Astazi sunteti obositi, va cazati si maine ne intalnim sa stabilim detaliile, cine vrea excursii optionale, etc. Aveti pe foi scrisa ora si locul intalnirii". Noi rupti de oboseala dupa 24 de ore in autocar o credem, ea se da jos si autocarul pleaca. Urmeaza inca aproximativ doua ore de plimbare pe la toate hotelurile ca sa lasam turistii, hotelul la care am fost noi, Letsos, fiind ultima oprire, in celalalt capat al insulei.

P. S. Pe foile date de ghida Alice nu era trecut nici un loc de intalnire si nici o ora (a fost premeditat pentru ca la toate celelalte hoteluri care se aflau in zona Laganas a fost la intalniri dar hotelul nostru, Letsos, unde am fost cazate 21 de persoane era prea departe si nu merita efortul din partea ghidei Alice).

In sfarsit la aproximativ ora 11.00 am ajuns in fata hotelului, la 26 de ore de cand iesisem din casa, din Bucuresti si la aproximativ 24 de ore de cand ne suisem in autocar.

CALATORIA INTORS SPRE BUCURESTI

Plecare din Zakynthos spre Bucuresti la ora 12.30.

Autocar direct al companiei de turism, greva la ferry incheiata.

Autocarul ne-a plimbat iar doua ore pe insula ca sa preia turistii. Dupa aproximativ trei ore urcam pe ferry si mai asteptam aproape o ora sa plece. Abia se misca, ii ia mai bine de o ora sa ajunga pe continent. Apoi alta ora sa iasa toate TIR-urile, autocarele si persoanele de la bord.

Ne suim si plecam. Aceleasi opriri, enervante. Pe langa opririle pentru toaleta, masa, etc, in Grecia opresti din 30 in 30 minute sa platesti la bariera pe autostrada. Mergi mergi mergi si in loc sa continui, pac frana, usa deschisa, se da jos soferul sa plateasca taxa. Spre dimineata intram in Bulgaria si oprim din nou la bulgarul retardat, acelasi ranjet, aceleasi glume de bolnav psihic.

Plecam, la un moment dat intr-o curba era sa intram in TIR-ul din fata din cauza "priceperii" soferului. In sfarsit intram in Romania si ajungem in Bucuresti la ora 12.15, la aproape 24 ore de la plecare. Cosmar. Noi, bucurestenii ne indreptam spre casele noastre, dar in autocar sunt oameni din Sighisoara, Suceava si alte parti ale tarii care vor mai indura alte zeci de ore de chin.

SFAT: Sub nici o forma nu alegeti transport autocar spre Zakynthos (puteti face asta doar daca sunteti fani naveta, fani dormit chinuit in autocar, fani bataie de joc, fani lipsa aer conditionat, fani lipsa prize, fani lipsa wi-fi, fani ma tin inca doua ore pana la urmatoarea toaleta infecta bulgareasca sau greceasca).

Cat de curand voi posta si rewiew despre preaminunatul hotel Letsos.

Multumesc pentru rabdarea de a-mi citi postarea si... alegeti avionul. Un pic mai scump dar face 1 ora 40 minute din Bucuresti pana in Zakynthos. Eu cu siguranta asa voi face daca voi mai vizita aceasta insula.

Trimis de florinvsc in 22.09.18 12:01:51
Validat / Publicat: 22.09.18 15:22:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5066 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Si in sfarsit spre insula mult visata, cu bagajele in brate, ca asa ne sta bine.

[22.09.18 15:22:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina / autocar / ferry - Zakynthos, #EXCURSII și CĂLĂTORII - ZAKINTHOS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Zakynthos]

Ceva fotografii, de pe drum?

iulian68
[22.09.18 16:05:53]

Imi pare rău să aud ce peripeții ați avut, insa de la inceput, de cand am citit de autocarul cu marmota (????) am intuit ca ceva nu a mers.

Am patit-o si eu anul trecut, am si scris despre asta... Am fost in Zakynthos acum cativa ani, cu o alta agentie, am facut 17 ore daca nu gresesc, si nu a fost nicio problema, doar ca nu cu agentia asta. Opririle sunt stas, de ani de zile, retardatul ala e de cand sunt wc urile acolo, doar ca a mai imbatranit dar tot prost a ramas, iar drumurile noastre (Zakyntos, Lefkada, Thassos, ) parca au trecut imediat, pentru ca pe tot drumul au fost filme bune si nici nu stiai cand a trecut timpul, mai ales ca eu nu am dormit niciodata in autocar...

Pe greci nu trebuie să fii suparat, fac si ei greva cand e sezon turistic, tocmai ca sa forteze mana autoritatilor! Gunoierii din Paris, sau aia din Napoli, au facut si ei greve, insa doar vara, ca sa ii omoare pe toti cu mirosul de la gunoiul neridicat... Deci au o strategie! ???? Pai sa faca grecii greva la ferry iarna, cine naiba sa-i mai bage in seama? ????

Iar cu ghida, nu ati pierdut nimic, excursiile sunt intotdeauna mai scumpe la ei decat pe insula, iar ei sunt doar dupa bani, nu dupa turisti...

ANILU
[22.09.18 16:50:42]

@florinvsc: Te-am dat la urmăriți din momentul când ai cerut recomandare de vacanță.

Doamne, un coșmar drumul ăsta. Clar, spre Zakinthos cu avionul, chiar dacă un pic mai scump. Cu toate că la bani dați (adică cât ai trecut în caseta tehnică) sigur găsești sejur cu avionul, cazare și cel puțin mic dejun.

Sunt curioasă cum a fost hotelul și nu uita să atasezi și poze.

Sper că la final să ne spui ca ați avut o vacanță frumoasă.

Toate cele bune.

iulian68
[22.09.18 18:34:59]

@ANILU: Eu nu vazusem pretul!!! Acum, ca sa fac o comparatie, am platit 238 euro, 7 zile hotel 3*, piscina, chicineta, in Argassi și transport cu autocarul, perioada 19-26 august, diar ca sunt 5 ani de atunci...

mariana07
[23.09.18 10:10:38]

O descriere care te îndeamnă sa nu pleci in concediu cu autocarul. Sper ca totuși v-ați relaxat in vacanța

florinvscAUTOR REVIEW
[23.09.18 10:16:10]

O corectie va rog, pentru cei in masura sa modifice, suma platita agentiei pentru cazare, masa si transport a fost undeva in jurul sumei de 500 euro, restul pana la 1200 au fost cheltuielile noastre cu pranzul, suveniruri, etc. Din graba eu am trecut costul total al sejurului. Deci corect este 500 euro plata sejurului si 700 euro cheltuieli personale.

Multumesc.

[23.09.18 15:08:56]

@florinvsc: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Am modificat și prețul cf celor de mai sus („500 euro”)

adrianbogdan
[23.09.18 20:46:32]

Nu pot decat sa te felicit pentru modul in care ai scris review-ul, in rest cred ca ar fi de plans.

Nu stiu de ce a-ti ales varianta asta chinuitoare pentru a merge in concediu cica sa te relaxezi... nici nu vreau sa ma gandesc cat timp v-a luat sa va reveniti dupa asa "dus" ca a trebuit sa va intoarceti acasa in acelas mod dubios.

Alegeri inspirate va doresc!

florinvscAUTOR REVIEW
[29.09.18 17:51:34]

Ca o mica mentiune, am uitat un amanunt. In autocarul de intoarcere au fost doua persoane care au venit impreuna cu noi cand am sosit pe Zakynthos, dar pe listele cu pasageri pentru intoarcerea spre casa numele lor nu figurau. Numai norocul a facut ca la acelasi hotel unde au fost cazati sa mai fie inca un cuplu din acelasi autocar. Daca ar fi fost singurii pasageri de la hotelul respectiv cam ramaneau in Grecia. Ba ghidul din autocar mai era si nervos, ca nu e vina lui, si a vrut sa ii puna in locuri diferite din autocar, pe motiv ca el nu are alt loc liber. Pana la urma s-au facut niste schimburi de locuri si au calatorit spre casa impreuna. Asta ca un plus la "profesionalismul" agentiei cu care am calatorit, ca tot ma apostrofa cineva ca as fi vrut sa imi puna ghida cheile camerei de hotel in palma. Cum este posibil sa uiti sa treci pe cineva pe lista si sa ii lasi acolo? Daca nu mai era nimeni de la acel hotel si aveau probleme cu telefonul, semnalul, etc., ce se intampla?

adrianbogdan, ANILU, florinvsc, iulian68, mariana07
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Zakynthos: