ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
MAY-2010

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Frumos, dar rupt de lume

Am fost si eu la Nessebar Sol Mare.

Cu familia si prietenii.

Am cautat, desigur cat mai multe impresii inainte sa ma decid sa ma distrez acolo cu ocazia scurtei vacante de Rusalii. In mare parte impresiile m-au ajutat, dar nu m-au lamurit indeajuns.

Asa ca am decis sa incerc.

Hotelul Sol Nessebar Mare este de 4 stele. Camerele sunt super, indeplinesc toate standardele, sunt mari, curate, placute.

Parcarea este cam mica, chiar si pentru extrasezon. Probabil ca daca exista mai multe masini, le trimit in parcarea celorlalte doua hoteluri din complex, daca sunt locuri libere. 10 leva/zi.

Mancarea sa spunem ca a fost ok, dar se putea si mai bine. Nu prea aveai din ce sa alegi, in special pentru copii, care se serveau mai tot timpul cu cartofi prajiti si cascaval, deoarece totul era foarte condimentat. Orice era facut pe gratar, era crud in interior. Prajiturile, foarte bune, dar doar aceleasi trei tipuri, zi de zi. Salata... cat cuprinde.

Piscina... punctul de atractie... exista, insa fiind foarte mica (ceva de genul 3 m / 6 m) si intunecoasa, toti mergeam la hotelul alaturat: se iesea din hotelul Nessebar Mare si se intra in piscina Hotelului Palace. Este permis celor de la 4 stele sa intre la 5 stele. Ambele piscine interioare erau incalzite si curate.

Curatenia era chiar de nota 10. In permanenta faceau curat pe marginile piscinei si testau periodic apa. Chiar am remarcat ca tot personalul muncea efectiv si nu vorbeau intre ei... ca la noi.

Exista si o sala de fitness, bine echipata.

Piscinele exterioare... erau ok, reci, ceva de inteles, fiind extrasezon. Insa ceva mi-a atras atentia: seara, dupa ora 20, in piscina de copii erau introduse un fel de barci cu motor, pentru distractii. Aceste barcute erau divers colorate si cauciucate pe margine, conduse de adulti, cu copii in poala, spre distractia acestora. Mi s-a parut dubios acest lucru, deoarece in acea piscina, ziua se stropeau si inghiteau poate din greseala apa, aceiasi copilasi...

Plaja... inexistenta. Un metru de nicip si multe alge.

Spectacole... nu am sesizat... poate la vara.

In afara complexului... e total dezolant... doar constructii.

Ca sa ajungi undeva ai nevoie de autoturism.

Deci... pentru cei ce cauta un concediu "rupt de lume", care nu vor sa iasa deloc in afara complexului, este ok.

Trimis de visgiulia in 25.05.10 14:42:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nicipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 2789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (visgiulia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adynutza26
    [27.05.10 17:45:58]

Foarte bun review-ul tau. In sfarsit a explicat cineva despre inexistenta plajei acolo. Mie una mi se pare ca nu esti la mare daca nu ai plaja. Piscine exista si in Bucuresti...

danutzu68
    [30.05.10 21:25:48]

Spune-mi si mie, te rog, nu poti sa ajungi in oras pe jos? Cam cat faci pana acolo?

visgiuliaAUTOR REVIEW
    [15.06.10 15:21:55]

De la Hotel si pana in oras, ar fi cam 4 km.

Exista un autobuz, genul de "pre-orasenesc" de la noi. Din cate am observat trece cam la 30 de min.

adynutza26, danutzu68, visgiulia
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: